Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Основен Форум

Опел Астра - проблем с маслото

Viels снимка Viels 22 юли 2022 - 09:49

Здравейте, имам Опел Астра кабриолет 1.8 Бензин, 2008 година. Закупих колата преди 2 месеца и от известно време имам следния проблем: лампата на маслото започва да свети на ниски обороти, когато подам гас и оборотите се вдигнат над 2500, лампата изгасва, но паднат ли оборотите отново свети. Проверих маслото, беше си в нормата, закарах я на сервиз, майсторът ми предложи да сменим маслото - аз карах с 10W, той ми предложи да го сменим с 5W, но проблемът остана. Измери налягането на маслото и беше нормално, затова смени превключвателя за налягането на маслото, защото си мислеше, че е дефектен, но резултат от тази смяна няма. Според мен налягането на маслото не е нормално, тъй като когато отворя резервоара за доливане на масло при работещ двигател от резервоара не пръскат капчици масло, което според мен не е нормално. Когато подам газ и вдигне над 2500 оборота, започват да пръскат капчици. Затова се съмнявам да не би да не достига достатъчно масло до разпределителния вал и помпата да си е заминала. Няма шум в двигателя, нито се чува тропане. Възможно ли е да са и основни или биелни лагери, или пък просто цедката на помпата да се е запушила? Не знам какво да правя, защото според майстора налягането е в нормата и няма как да е от помпата. Ходих и при друг майстор, той също ми каза, че налягането на маслото е в норма, но ако настоявам може да свали картера, да го изчисти и да ми смени помпата. Ще се радвам да чуя и Вашето мнение. Благодаря предварително!
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 22 юли 2022 - 10:17

Най-често проблем като описания, особено ако е замерено вече налягането идва от датчика, който следи налягането. Не е мног оскъп, сменете го дори и да е сменян. Вижте и буксата и кабелите около него, да не са сменили друг датчик? Възможно е да има такъв за ниво и такъв за налягане, да не сте сменили грешния?

В 99% от случаите е това, сега има и 1% шанс да е късата клечка тук, но първо това, истината е, че ако е карана без налягане, най-вероятно да е родила до сега. Може и лагер да е, но давайте подред.
Отговори

Viels снимка Viels 22 юли 2022 - 10:22

Здравейте и благодаря за отговора! Сменихме датчика за налягане на маслото: https://www.autodoc....p-l67/19362-1-8
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 22 юли 2022 - 11:37

Аз не видях числа за това "нормално" налягане на маслото? Нормално според него или как?
Отговори

Viels снимка Viels 22 юли 2022 - 13:33

 Д-и-м-о-в, на 22 юли 2022 - 11:37, каза:

Аз не видях числа за това "нормално" налягане на маслото? Нормално според него или как?


Да, явно е за него. Проблемът е там, че в момента съм в Германия, ще се връщам другия месец в България и планът беше да е с колата и в България да я закарам, за да я прегледат и да й сменят каквото трябва, но след като се появи този проблем с маслото, ме е страх да я карам чак до България. А тук в сервизите е малко по-различно - оставяш им колата и те ще я гледат, но като ги попитах за стойностите на налягането на маслото и техният отговор беше - вече Ви казахме, че стойностите са нормални и дотам. Другият майстор пък изобщо не ми премери налягането, което според мен не е сериозно. Не разбирам много, но според мен, ако наистина налягането на маслото беше в норма, както е според този майстор, щеше да пръска масло от контейнера за доливане на маслото, а в момента като го отворя, не пръска абсолютно нищо, т.е. възможно е да не качва достатъчно масло.
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 22 юли 2022 - 14:52

Възможни варианти - менте датчик, ниско налягане. Трябва да се премери задължително, за да бъде отхвърлено, като възможност и да се прибереш спокоен до България!
Отговори

Viels снимка Viels 22 юли 2022 - 15:02

 IvailoM, на 22 юли 2022 - 14:52, каза:

Възможни варианти - менте датчик, ниско налягане. Трябва да се премери задължително, за да бъде отхвърлено, като възможност и да се прибереш спокоен до България!


Датчикът със сигурност не е, защото вече го сменихме.
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 22 юли 2022 - 15:18

Щом казваш.....мерете налягането, стойности трябват на студен и топъл мотор. Всичко останало са празни приказки!
Отговори

sathv снимка sathv 22 юли 2022 - 23:59

Имам случай такъв от преди месец. Като загрееше колата и светваше лампата. При подаване на повече газ не угасваше. Колата таман беше закупена от джамбазин. Оказа се запушена цедка но това е най малкия проблем. Маслото на колата не е сменяно никога. Огромни отлагания на антрацид и смоли в главата и по блока. Върнах колата на собственика да си търси някой да му чисти двигателя, щото цедката пак ще се запуши.
Никога не съм бил съгласен с преждевременна смяна на масла и съм го споделял тука във форума,но това вече е крайно прекалено. Иначе в интерес на истината отворих един основен и един биелен лагер и нямаше никакви поражения.
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Мнението беше редактирано от sathv: 23 юли 2022 - 00:22
Отговори

Silencer снимка Silencer 25 юли 2022 - 15:18

Цедката е запушена, О-пръстена който е в края на същата цедка също е изгледен, в комбинация с късни смени на маслото пада налягането. За да не те дразни лампата може да се смени с датчик от ВАЗ, където е на обикновена кабелна обувка. Пасва без проблеми.
Но ако искаш може да свалиш картера, смениш О-пръстенчето и да изчистиш мизериите.
Отговори

Viels снимка Viels 25 юли 2022 - 15:25

 Silencer, на 25 юли 2022 - 15:18, каза:

Цедката е запушена, О-пръстена който е в края на същата цедка също е изгледен, в комбинация с късни смени на маслото пада налягането. За да не те дразни лампата може да се смени с датчик от ВАЗ, където е на обикновена кабелна обувка. Пасва без проблеми.
Но ако искаш може да свалиш картера, смениш О-пръстенчето и да изчистиш мизериите.


Благодаря Ви, говорила съм с един майстор, каза ми, че може да свали картера, за да го изчисти и ми предложи така и така щял да сваля картера да ми смени и маслената помпа. Попринцип бях съгласна, мислейки че съм открила правилната маслена помпа, но в момента няма налични никъде, само оригиналната на Опел, но тя е 800 евро. Затова най-вероятно ще се съглася само да ми свали картера и да го изчисти както и цедката и да се надяваме, че проблемът ще се оправи.

Снощи запалих колата и ми се дочу като че ли едно леко претропване отпред щом позагря малко, но не съм сигурна, предният ден колата беше на майстор и той ми каза, че двигателят си работи добре и не се чуват никакви странни звуци или тропане.
Отговори

Жоро снимка Жоро 25 юли 2022 - 15:39

А как/кога мериш нивото на маслото? - предполагам сутрин студена, на равно...
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 25 юли 2022 - 16:14

Това потропване не е на добре! Съвсем приятелски те съветвам да спреш с експериментите, изчистете каквото можете, направете промивка и мерете налягането! Стойностите напиши тук.
Отговори

ufer снимка ufer 25 юли 2022 - 16:56

Колегите дават добри съвети, но аз бих добавил проверка, почистване и евентуална подмяна на байпасния клапан на маслената помпа, преди да дадеш 800 евро за нова. Много е важно да се смени и пружинката към клапана (малко буталце), защото с времето тя се амортизира (омеква) и може да прави такива номера, като загрее. Ако немският майстор е много скъп, намираш един български майстор и го каниш на гости... Ако двигателят не е издухан тотално, може да се оправи в някое наето гаражче... Хем човекът ще ти свърши работа, хем и той може да свърши нещо за себе си, например да си избере хубава кола... :biggrin:
Мнението беше редактирано от ufer: 25 юли 2022 - 16:57
Отговори

Viels снимка Viels 01 август 2022 - 15:22

Днес мерихме налягането на маслото - при загрял двигател на празни обороти налягането е 2,3 бара, което според майсторът е доста добре и няма как да е от помпата. Забелязахме, че датчикът за налягане на маслото е син, а трябвало да бъде кафяв, т.е. според него е възможно прединият майстор, който е сменял датчика, да го е сменил с грешен датчик. Но дори и така да е, това не обяснява защо когато отворя капачката на контейнера за доливане на масло при работещ двигател на празни обороти не пръскат капчици масло - затова бях сигурна, че и налягането ще е ниско, но в случая налягането е добре. А майсторът изобщо не ме успокои, понеже каза, че ако не е от датчика вече не можел да ми помогне, защото си нямал и идея какво друго може да е.
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 01 август 2022 - 17:43

Не знам при този двигател как е изпълнено, но при по-новите двигатели има щит, който да предпазва от разплискването на масло през капачката, отделно дупката е толкова малка, че трябва фуния да се използва за доливане и при тях няма как да видиш капчици от маслото на празен ход.

Виждат ли се валовете през отвора на капачката?

Майстора ти е казал, че мотора е добре и няма проблем с налягането на масло. А ако след смяната на датчика лампата не огасне, че нея лампата не може да поправи-може кабел да прави проблема и т.н., нещо което не му е в компетенцията :icon_wink2:

Според мен можеш да си караш спокойно!
Мнението беше редактирано от Rosen Popov: 01 август 2022 - 17:49
Отговори

Viels снимка Viels 01 август 2022 - 17:57

Няма щит, валовете се виждат как работят, дупката е достатъчно голяма, че спокойно да се налее масло в нея без фуния. Съседът има същата кола и при нея си пръскат доста капчици.
Отговори

ufer снимка ufer 01 август 2022 - 18:15

Да-а, двата вала имат доста тесни вътрешни канали, които може би са тръгнали към запушване. В случая най-безболезнено е да се опита с някакъв добър препарат да се направи една хубава промивка, дори два пъти. Няма гаранция, че ще е успешна, но поне харчовете ще са само за масло и препарат. Най-добре е обаче да се свалят двата вала и да се почистят внимателно, но пак се иска качествен и съвестен майстор... :biggrin: Между другото, маслената помпа може да е много добра, но това не пречи най-малкото байпасният клапан да е замърсен или пружинката да е омекнала. А тези майстори явно не стават, търси друг...
Мнението беше редактирано от ufer: 01 август 2022 - 18:26
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 01 август 2022 - 18:28

Аз пък не мога да разбера, защо се взема като критерии "пръскането на масло от гърловината".
За да пръска зависи от много неща - разположение на самата гърловина, състояние на системата за картерни газове, може би и други неща има. Това не е сериозно да се взема предвид "На съседа пръскало, а моето не пръскало"...

2.3 бара на топъл мотор на обороти, си е долу-горе добра цифра. Сега какво запушено или отпушено има, това никой не може да гадае. Със сигурност ще личи много ако валовете са били без масло.
И да, съветът за промивка не е толкова лош.

Както вече са казали, лампата може да свети по няколко причини - ментелив датчик, проблем с кабелите към него... а не е изключено и компютърът нещо да му има. Има много случаи , в които дава най-различни грешки за датчици(разпредвал например), а то се оказва комппютър.
Затова е хубаво и някой електричар с поне една дясна ръка да поизмери това онова..
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 01 август 2022 - 18:32
Отговори

Жоро снимка Жоро 02 август 2022 - 10:34

 Жоро, на 25 юли 2022 - 15:39, каза:

А как/кога мериш нивото на маслото? - предполагам сутрин студена, на равно...

На мен ще ми отговориш ли?
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg