Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Уейстгейт

mantiss снимка mantiss 27 септември 2009 - 18:14

Здравейте. Имам едно питане относно т. нар. уейстгейт. Двигателят е 1.7 TDI, немския мотор. Съмнявам се, че въпросният уейстгейт май не работи както трябва. Имате възможност да видите двигателя на първата снимка, в жълто съм оградил къде се намира турбото и уейстгейта. На втората снимка в жълто съм оградил т. нар. wastegate actuator (диафрагмен клапан). На третата снимка червените стрелки сочат лоста, чрез който диафрагмения механизъм отваря т. нар. wastegate valve (разтоварваш клапан, който е ограден в червено на последната снимка), когато налягането в студената част на турбото се повиши достатъчно. Та когато вдигнах капака да видя как действа това „чудо", установих, че дори и при максимално форсиране на двигателя, това лостче въобще не помръдва. Също така не мога да го помръдна с ръка и един милиметър. Което за мен означава, че механизма не работи и турбото би трябвало отдавна да е „отишло", тъй като няма работещ механизъм, който да го защити от прекалено високо развъртане. Да, обаче като карам колата, въпреки всичко се усеща действието на турбината. Споделете на вашите коли как е.

сн. 1
сн. 2

сн. 3


сн. 4
Отговори

Владко снимка Владко 27 септември 2009 - 18:56

 mantiss, на 27 Sep 2009, 07:14 PM, каза:

...



Не съм сигурен, че на място можеш да надуеш турбината толкова, че да отвори клапана. Не съм запознат дали тия клапани изобщо блокират, и ако да дали това обикновено е в затворено или отворено положение, но в първият случай турбината ти ще пренадува, в другият няма да прави налягане изобщо. Аз бих сложил някой уред на таблото да гледам в движение какво става.
Отговори

Пресиян Василев снимка Пресиян Василев 27 септември 2009 - 18:56

Изпадаш в заблуда нищо му няма на баи-паса.Колкото и да я форсираш на място неможеш да натовариш мотора както трябва затова не мьрда .Движи се но сьвсем малко може би ти не успьваш да го задвижиш ,а пьк то доста усилия изисква придвижването на рька .Поздрави
Отговори

jorkata снимка jorkata 27 септември 2009 - 19:26

Здравей, и аз имах доста притеснения относто този клапан.
Раздвижих го с ключ 17, пробвай и напръскай малко със спрей за ръжда вътре в мембранката. Ако искаш да видиш дали отваря може да извадиш маркъчето което свързва нагнетения въздух с уестгейта и да го надуеш с помпа за колело. Така според мен може да се разбере дали работи или не, а ако има и свързан манометър ще е още по- добре.


PS: Така мислех да го правя на мойта кола, но още не съм намерил помпа. Ако направиш нещо по въпроса пиши.
Успех
Отговори

w0r7h снимка w0r7h 28 септември 2009 - 00:47

При мен и на место като форсирам се марда лостчето,няколко пати сам пробвал
Отговори

xarvatina снимка xarvatina 28 септември 2009 - 09:04

и на моята се мърда като форсирам на място а и на ръка много лесно се движи, това може ли да означава че не работи както трябва и отваря по-рано от необходимото.... или примерно на по-ниско налягане
Отговори

Shades снимка Shades 28 септември 2009 - 09:07

Ако работи нормално, трябва да се движи и на място и при леко раздвижване с ръка. В интерес на истината, тези актуаторни лостчета засядат доста често. Кратък сеанс на изкъпване с WD40 обикновено върши работа.
Отговори

xarvatina снимка xarvatina 28 септември 2009 - 09:43

това означава ли че щом се движи си работи нормално...
Отговори

Марто снимка Марто 28 септември 2009 - 13:27

 xarvatina, на 28 Sep 2009, 10:43 AM, каза:

това означава ли че щом се движи си работи нормално...


да!
Отговори

xarvatina снимка xarvatina 28 септември 2009 - 13:46

не е ли възможно нещо да се е прецакало и да отваря на по ниско налягане...
Отговори

jorkata снимка jorkata 28 септември 2009 - 14:01

А дали защото е с електронно управление :love_opel: ??????
Отговори

IvanGrigorov снимка IvanGrigorov 28 септември 2009 - 19:44

Тези клапани (геитове, актулатори,..и др.) работят по два начина 1 с налягане, 2 с вакум!!!
1 Когато работят с налягане взимат сигнал от компресорната част на турбото. При оределено налягане направено от него те започават да действат като отварят една байпасна клапа която позволява газовете да излизат без да завъртат турбото. По този начин се ограничава турбото да помпа до някаква определена стойност(за да не повреди мотора).
2 Когато работят с вакум принципа им на "разтоварване" е същия, но получават оправление по различен начин.

За автора ако колата си върви нея пипай. Като пробва да го бутнеш и двете ли посоки изпробва? Може да не излиза а да се прибира? :love_opel:

Поздрави
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg