Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Zafira A

Стартер - демонтаж, монтаж и профилактика.

misho.d снимка misho.d 24 декември 2016 - 18:42

След колко километра трябва да се свали стартера за профилактика или трябва да се кара докато изгори с цел подмяната му с нов.
Възможно ли е сваляне в гаражни условия без подемник и канал.
Отговори

hudson снимка hudson 24 декември 2016 - 19:47

Защо пък докато изгори?
Първо ще се предадат четките и като се сваля за подмяната им, му се прави профилактика.
Отговори

vladata снимка vladata 25 декември 2016 - 13:30

 misho.d, на 24 декември 2016 - 18:42, каза:

След колко километра трябва да се свали стартера за профилактика или трябва да се кара докато изгори с цел подмяната му с нов.
Възможно ли е сваляне в гаражни условия без подемник и канал.



стартера се намира точно под смукателния колектор откъм страната на скоростите и отгоре няма как да бъде демонтиран. Сваля се отдолу без да се разглабя магаре или нещо друго. Държи се на 2 болта като единия се вижда с просто около , а другия е точно на 180градуса и е с 2 гайка понеже има закачена и маса на него. Развиваш си токовите кабели с тресчотка и камък 13 , един 10 за шалтера. С 13 ска са и болтовете , държащи стартера. Вади се около магарето. Моят стартер е на бош и беше с 4 четки. Разликата между четките и целия четкодържател с четки е 8лв. / четките комплекта ги продават за 12лв. във варна а целия четкодържател с четките 20. Разглабяш, почистваш от графитения прах и набитото масло и мизерия, четки, тест и монтираш. Аз лично пуснах 2 кабела по 16кв. дебели допълнително от акумулатора към стартера , както и една допълнителна маса, пак дебела от стартера към акумулатора понеже ми се виждаше че върти слабо. Сега независимо колко е студено стартерът върти като замаян.
Отговори

misho.d снимка misho.d 25 декември 2016 - 18:07

Има ли определени задължителни километри за сваляне и профилактика на стартера или да карам докато спре, понеже свалянето е трудно без канал или подемник, последно време след като запаля се чува странен шум и свистене, мисля че бендикса остава за 3сек. (задържа) зацепен към зъбите на маховика.
Има ли нужда от почистване и смазка?
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 25 декември 2016 - 19:07

 misho.d, на 25 декември 2016 - 18:07, каза:

Има ли определени задължителни километри за сваляне и профилактика на стартера или да карам докато спре, понеже свалянето е трудно без канал или подемник, последно време след като запаля се чува странен шум и свистене, мисля че бендикса остава за 3сек. (задържа) зацепен към зъбите на маховика.
Има ли нужда от почистване и смазка?


По спомени на очевидци Бош дават профилактика на стартера на всеки 150к километра. Същото е и за алтернатора, като за него съм го виждал и лично в техни инструкции за техните алтернатори (два модела) при опел, холден, воксхол, шевролет, модели от 1996 до 2005 год, задвижвани с многоклинов ремък. Става въпрос за т.нар. "не интелигентни" алтернатори.
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 25 декември 2016 - 22:40

Ако те съмнява стартера, по възможност му направи профилактика. Всичко изброено от колегите плюс почистване и смазване на редуктора и онова, дето не знам как се казва и което зацепва само в една посока на въртене...... :confused:
Като си купих моята се съмнявах в акумулатора, че е калпав. Оказа се спечен редуктор. Суха и спечена смазка. Сега върти......
Отговори

hudson снимка hudson 26 декември 2016 - 18:23

Редуктора е само на дизелите. Автора на темата е със бензинка.
Отговори

misho.d снимка misho.d 27 декември 2016 - 13:53

При дизеловите има повишаващ редуктор, при бензиновите бендикса се задвижва директно от ротора чрез шлици на оста, там е голямото триене.
После има задръстване и укасяване на ламелите на колектора.
Проблем прави и контактора на бобината (нагаря) понеже всичко е на механичен контакт.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg