Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Z19DTH Въздушни клапи (вихрови клапи)

angel n снимка angel n 11 септември 2014 - 21:52

Здравеите ,Аз сам нов във форума и искам да попитам може ли някой да ми даде съвет за Инсигния 160 НР може ли да се подмени пластмасовия колектор с вихрови клапи
с алуминиев такъв от друг модел двигател.БЛАГОДАРЯ предварително.

двигателя е А20 DTH годината е 2009 две от клапите на колектора бяха б цилиндрите и виждам че нов пласмасов колектор проблема ще е същия.
Отговори

Жоро снимка Жоро 12 септември 2014 - 08:24

angel n,

не зная дали ще има развитие по твоя въпрос, но май е по-добре ако се появят мнения, да отделим темите, като може да се сложат линкове...
Отговори

angel n снимка angel n 13 септември 2014 - 01:05

благодаря за отзоваването но нещо става с публекуването на моите въпроси...
Отговори

karlos4340 снимка karlos4340 23 септември 2014 - 17:51

Здравейте имам едно въпросче към вс. в тази тема, мисля без да махам колектора , да го почистя добре да оставя клапите в отворено положение и с течен метал да залея около клапите, но нали на 3 цил клапата е свързана с моторчето, ако я залея ,ще се узори моторчето ще изгори и ще светне чека. Ако греша някой да ме поправи. Очаквам меннията ви.
Благодаря на отзовалите се.
Отговори

stoilkata снимка stoilkata 15 март 2015 - 11:10

ако ги блокирам отворени на астра 1.7 д 2004 далисхе записва грешка
немога да ги раздвижа по никакъв начин
Отговори

Жоро снимка Жоро 16 март 2015 - 09:46

karlos4340 и stoilkata,
понеже въпросите Ви са сходни отговарям и на двамата. За да не записва грешки се оставя моторчето да си работи, просто се разкача от клапата на 3ти цилиндър (не зная дали при 1.7 е там, но при Z19DTH е там) след което лепите ВСИЧКИ клапи в ОТВОРЕНО положение. По този начин компа си следи и управлява моторчето, но то не "мърда" нищо...
Отговори

Samuil_Enchev снимка Samuil_Enchev 06 юли 2015 - 06:46

Колеги, искам да попитам има ли разлика между работата на вихровите клапи на дизеловия двигател и тези на Astra 1.6 H 105 коня. Моите взеха да чукат много, свети чека и няма мощност колата :(
Отговори

DTI снимка DTI 29 юли 2015 - 19:59

Здравейте,

Връщам се малко назад по темата за вихровите клапи и EGR (AGR) на Z 19 DTH, с идеята да спестя на колегите главоболията, които имах аз през последните 10-тина дни :n055:

Та наскоро на връщане от дълъг път ми светна чека, колата загуби мощност, започна странно да тресе при 2500-3500 оборота на 3-4-5 предавка и се прибрах до Варна яваш-яваш. На другия ден проверих с Op-com-a какви грешки има записани и се оказа P2279-5B air intake general fault.

След посещение в два специализирани сервиза, два дни по-късно и 120 лв. по-малко, си останах само с информацията, че може би е турбото, ЕГР-а, вихровите клапи (т.к. рейката им беша паднала), някой вакуум, софтуера, демпферния маховик или нещо друго, но без конкретна полза, като ме насочиха към сервиза на Опел за смяна на колектор.

След като изчетох n на брой форуми на братята англо- руско- и немскоговорящи стесних вариантите до вихрови клапи и ЕГР. Последва почистване на ЕГР и сензора за налягане, ремонт на рейката на вихровите клапи и воалла - колата си върви както преди.

Следните симптоми бяха налице:

- Загуба на мощност (От 150-те коня поне 1/3 бяха в почивка)
- Светване на чека при поддържане на 3500 оборота
- Увеличаване на разхода + 2 литра
- Регенерация на DPF-а всеки ден
- Странно тресене (сякаш има небалансирана гума) на 3,4 и 5-та предавка при по-рязко подаване на газ в диапазона 2000- 3500 оборота. Между другото заради този проблем, диагнозата беше демпферен маховик, но слава богу се оказа, че е от клапите.
- разкачена рейка на вихровите клапи

Направих ремонт на рейката и почистване на ЕГР-а, както следва:

- Рейката на вихровите клапи, благодарение на изчерпателния пост на Жоро по-горе.
- Поръчах си ремонтен комплект за рейката ТУК. Пристигна за 5 дни.
- Почистих ЕГР-а и сензора, както е описано ТУК и ТУК.
- Закачих Op-com-a, изтрих грешките и я изкарах на магистралата за тест и "продухване" на саждите.

Разходи:
- Ремонтен комплект - 13 лири / 36 лева
- Спрей за почистване на ЕГР (EGR and CARB Cleaner) - 13 лева
- Осигурител за резби - 6 лева
- 3 часа време

Дано съм бил полезен и успех.
Мнението беше редактирано от Жоро: 26 февруари 2016 - 12:52
Отговори

Гостvisiteur_* 28 октомври 2015 - 23:59

Здравейте на всички, доста изчетох по темата за вихровите клапи на мотор 1.9 CDTI . Поръчах този комплект http://www.ebay.co.u...6566485&afsrc=1 пристигнаха сложихме ги на конзолота, обаче ябълковидните оси са явно доста разлуфтени и капачките изкачат. Тоест сега трябва да се смъкне колектора и да се земат тапите, да се премахнат изцяло вихровите клапи и да намеря тапи, http://www.ebay.co.u...6566485&afsrc=1 тези ми излизат 65евро с доставката, както виждам са от алуминии. Но смятам,че доста скъпичко ми идва на тази цена. Имам следният въпрос : Някой вече правил ли си е тези тапи в България от качествен материал алуминий да речем и знае ли точните размери на тапите,които са в този комплект? Идеята ми е максимално бързо да отреагирам, докато ми е свален сега колектора при майсторът ми и да му осигуря запушващите тапи и какво лепило да се купи от предлагащите се на пазара лепила в България?
Благодаря предварително за всички отзовали се и най - вече помагащи при намирането на точният стугар.
Отговори

Жоро снимка Жоро 30 октомври 2015 - 09:24

visiteur,
Ще пиша тук, а не в личното, защото може и да е полезно и на други....
Първо клапите на ръка движат ли се? Пробвахте ли да ги раздвижите? Сложихте ли "О" пръстените вътре в елементите, не може директно да ги изхвърля.
Аз за сега, вече 40000км и всичко си е наред. Рейката ми е там!!! Не зная някой в Бг да е правил тези тапи. А и при всичките ми допири със стругар съм се отчайвал. Повечето не могат да разчетат допуск. Аз лично не бих се занимавал с Бг стругари, може и да греша. За SpaceWalker зная, че затапи неговите. Пише го по-горе в темата, но имам съмнение, че baidimitar и той е писал по на горе е заварявал неговите. Аз лично ако премахвам моите мисля да заваря отворите и да полирам целия колектор...
Отговори

marcobg снимка marcobg 15 ноември 2015 - 17:27

Някой, знае ли колко е диаметъра на отворите в колектора където са монтирани вихровите клапи? Интересува ме за стария модел колектор със сериини номер 55206459. Искам да махна клапите и да запуша тези отвори с тапи с резба.
Отговори

Вихар Беев снимка Вихар Беев 29 февруари 2016 - 15:40

По какво се разбира,кога клапите са отворени и как трябва да изглежда моторчето?
Отговори

Жоро снимка Жоро 29 февруари 2016 - 16:11

Предполагам повечето колеги ги лепят на свален колектор, тъй като е добре да се почисти. Тогава може да видиш как са отворени...
Отговори

Вихар Беев снимка Вихар Беев 29 февруари 2016 - 16:24

Ок,благодаря!
Отговори

Вихар Беев снимка Вихар Беев 01 март 2016 - 10:28

А може ли моторчето да се изключи софтуерно,без да се откача рейката му?
Отговори

Жоро снимка Жоро 01 март 2016 - 13:22

Навсякъде чета, че не може да се изключи софтуерно без да запише грешки!
Отговори

Вихар Беев снимка Вихар Беев 01 март 2016 - 15:46

Ясно,ще се разглобява.
Отговори

tonii снимка tonii 06 май 2016 - 20:13

Колеги по въпроса с вихровите клапи
Днеска свалихме колектора и си бях поръчал тапи от алуминиевите от ebay ама се оказаха по големо от дупката на колектора
И се чудим да запишум дупките с аргон
Колегите където са го правили какво им е мнението
Благодаря предварително
Отговори

Жоро снимка Жоро 08 май 2016 - 20:09

Как така по-големи? Да ни ти е сменян колектора? Защо не премери отворите? - някой колега по на горе питаше...

Ако вече си го заварил сподели :)
Отговори

vep снимка vep 14 септември 2016 - 18:52

Здравейте,
Да бутна и аз малко темата но в малко по-различна посока. На някой намира ли му се излишна,повредена рейка за продажба (за 1,9 DTH), тъй като моята липсва а имам желанието да опитам вариант за ремонт в домашни условия?
Благодаря предварително.
Поздрави,
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg