Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Ремонт на PSG5 на ГНП Bosch VP44

dimitarmark снимка dimitarmark 26 май 2019 - 10:54

Докато има майстори да правят само електрониката и то по сведения от ефира, така ще е. Плюс един на мнението на titan22 за механичен проблем. А някой каза ли ти да слагаш двутактово масло във нафтата?
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 26 май 2019 - 11:41

Колега, само 1630 ли дава помпата или има и други грешки?

Ако колата ти запали студена за мен е твърде вероятно да имаш заминал датчик разпрелелителен вал в помпата. Замисли се над тая възможност. Каза че един дава пъти е палила след като изстине сама...Най-евтиното решение от тук натам е да смениш според мен цялата помпа. Предполагам колегата dimitarmark може да ти съдейства с това.
Отговори

Hotblooded снимка Hotblooded 26 май 2019 - 14:03

Изгарянето на електрониката е симптом, а не причина. Ако е дърпала въздух и е палила трудно - помпата е оставала на "сухо", и това е оставило следи по механиката и. Съмнявам се че с двутактово масло ще стане чудо и ще оживее. Потърси помпа втора употреба, ако може - свали я от работеща кола.
Отговори

k opel e снимка k opel e 26 май 2019 - 14:23

Колега в Благоевград, Владислав Дяков ли е правил помпата?
Отговори

pinbqno снимка pinbqno 27 май 2019 - 09:19

Само 1630 ми дава и никога не съм имал проблеми с паленето преди и след ремонта, а да намеря работеща такава кола и да сменя цялата помпа...е малко трудоемко и трудно-намиращо се мисля.
Просто, ако се сещате добър майстор във Варна или Русе и някакъв телефон за контакт, който му се занимава да установи проблема...ще съм благодарен. Ако е от Русе, остава проблема и с докарването на автомобила до тук.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 27 май 2019 - 09:38

Обясни моля те - колата сега можеш ли да я запалиш или не? Писа горе, че поне два пъти е палила без ремонт. Пиши на dimitarmark. Това е един от хората дето най-много разбира от тея работи. Предполагам и помпа може да ти намери. Ако измислиш как да му закараш коалта ще си я вземеш и с решен проблем със сигурност. Това бих направил аз.
Отговори

indi снимка indi 31 май 2019 - 18:06

Малко инфо за протокола. :icon_razz2: . Две седмици след ремонта,карам колата всеки ден по малко градско. Не толкова че ми трябва, а да проверя работа/вървеж. Пали от раз,върви нормално и няма никакво разлика от преди ремонта. На 8-9 юни ще ходя до Петрич и тогава ще засека дали има някаква разлика в разхода.Засега всичко е ОК.
Отговори

pinbqno снимка pinbqno 02 юни 2019 - 09:38

Не мога да запаля колата, в Русе е, докарах я и ми дава грешка 1630 без да свети чека ма колата. Като въртя на стартер и развия изхода на помпата-хвърля гориво и ми казаха, че това означава, че транзистора не е заминал...така ли е всъщност, но като изчистя грешката и пак се появява. Не знам дали е механичен или електрически проблем и не знам кой може и как да го установи. Казаха ми, че е възможно да не прави налягане и да не може да отворят пружините на дюзите, но дали е от задрано бутало, от датчик на налягане...не знам как да разбера. Ако някой може да помогне...ще съм му задължен, тел. ми е 0887972438. Благодаря предварително.
Отговори

JorkataG снимка JorkataG 02 юни 2019 - 09:50

Подобен проблем

Виж това.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 02 юни 2019 - 10:30

А пробвахте ли с дърпане за 3-та а я запалите? Ако запали моя съвет е да идеш при някой дето разбира да поогледа от къде дърпа въздух.
Отговори

dimitarmark снимка dimitarmark 02 юни 2019 - 12:34

Не е въздух, няма да запали. Клапан за количеството гориво е заминал. Хвърля нафта, но няма сила.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 02 юни 2019 - 12:43

 dimitarmark, на 02 юни 2019 - 12:34, каза:

Не е въздух, няма да запали. Клапан за количеството гориво е заминал. Хвърля нафта, но няма сила.


И само една грешка да пише? Не е невъзможно, но аз за друго го казвам. По-горе е писал, че предните пъти е палила след като дава същата грешка. Аз бих пробвал да я запаля преди да я разглабям. Миналата година моята дръпна въздух като я оставих с муцуната нагоре и не искаше да обезвъздуши, ама грам. Обезвъздушавах, въртях, какво ли не правих не пали. Накрая дойде един приятел да я дръпнем до Оги и то имаше бая път до там и сигурно един километър я дърпахме с добра скорост и по едно време подкачи. Такова чудо никога не беше правила. После като одитох при Оги, Tишо извади маркучите за обратна нафта с едно докосване. Просто бях сложил някакви скапани и след две години се бяха разтегнали. Даваше точно тая грешка само и нямаше обезвъздушаване. После Оги извади маркови маркучи от някъде и една рециклирана капачка за филтъра и от тогава не се е и чуло за проблема. Тогава обсъждахме, че има голяма разлика от къде е лапнала въздуха и маркучите за обратната май най-трудно се изкарва въздуха.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 02 юни 2019 - 12:55
Отговори

pinbqno снимка pinbqno 02 юни 2019 - 14:28

И аз се съмнявам за клапана, но не знам как да го установя със сигурност. Иначе, когато е имало проблем с въздуха...да, на дърпане съм запалвал, но сега проблема е съвсем различен и е в гаранция от сервиза, в който я взех ден преди да угасне, после пак я правиха и пак угасна...смяна на транзистора, смяна на ел блок със същия, като моя и на следващия ден угасна...чудя се този клапан дали е виновен и за предишния ремонт преди двадесет дена и изгарянето на транзистора и как мога да съм сто процента сигурен, че е клапана. Колегата dimitarmark ако има малко време...ще съм му благодарен ако звънне за пет минутки...даже и ще почерпя.
Отговори

pinbqno снимка pinbqno 02 юни 2019 - 14:33

Изписва грешка 1630-A Critical system malfunction 1 ( refer to checking procedure:trouble code description)
Отговори

pinbqno снимка pinbqno 02 юни 2019 - 15:05

Това прочетох и искам да попитам как мога да съм сигурен дали е електронен проблем и загуба на връзка с въпросния клапан или е механичен проблем.

Принцип на работа на клапана за контрол на количеството гориво

ГНП Bosch VP44 представлява дизелова горивонагнетателна помпа (ГНП) с радиално разположени помпени елементи (бутала) и електронно управление.
Управлението на впръскването се осъществява посредством бързодействащ соленоиден клапан. Количеството впръсквано гориво се определя от продължителността на импулса подаден към клапана. Този управляващ импулс се изпраща от електронния управляващ блок на помпата.
В електронния блок, най-често срещаната повреда е изгаряне на крайното стъпало управляващо соленоидния клапан за количеството гориво;
Не са изключени и други повреди - датчик за обороти, температурен датчик, захранване, липса на комуникация с процесора и т.н.
Отговори

pinbqno снимка pinbqno 02 юни 2019 - 15:30

И ако е клапана и проблема е механичен...по-добрия вариант е нова помпа или ремонта на старата, защото ако е механичен, няма ли да има попаднали микростружки в корпуса на помпата и оттам да е невъзможна поправката
Отговори

pinbqno снимка pinbqno 02 юни 2019 - 15:47

Ето нещо интересно ако някой го интересува, защото аз не разбирам много...
Обяснено, че чак изплюто

https://bg.mirarh.ru...-nalyagane-tnv/
Отговори

dimitarmark снимка dimitarmark 02 юни 2019 - 17:07

Тази грешка ме е мъчила един месец и след смяна на клапана колата запали без проблем. Поради липса на клапан сменях два пъти цялата помпа и прехвърлях същия клапан(уж здрав) колата не пали. Сменихме клапана и всичко си дойде на място.
След толкова "ремонти" не бих се мъчил да я "правят" повече. Намери си друга, има вече по 200-250лв.
Мнението беше редактирано от dimitarmark: 02 юни 2019 - 17:08
Отговори

steve b снимка steve b 02 юни 2019 - 17:19

Клапан за количеството не гори ей така. Клапан гори при некадърен ремонт и последващо изгаряне на сменения транзистор. Също и оправданията че ремонтираната електроника е изгоряла от дефектен клапан са "оправдания" за некадърния ремонт. Ако клапана вече е изгорял колата просто няма да запали но не и да изгори електрониката. Самия клапан е единствено намотка а механичната част е в механиката. Грешката която хваща електрониката на помпата звучи "не виждам начало на впръскване(BIP)" а ЕКУ-то я интерпретира като P1630 Fuel-Injection Quantity Malfunction. Вариантите за тази грешка са 2 - или е заяла иглата на дозатора или няма достатъчен ток за да се премести иглата(изгорял транзистор в електрониката).
Най добре потърси сервиза където са ти взели парите да си оправят работата още повече че са ти сложили и тяхна електроника. Останалото е свързано с даване на още пари....
Отговори

pinbqno снимка pinbqno 03 юни 2019 - 08:31

Взех си парите за ремонта, но като калкулирам разходите по транспортиране на колата...съм на нула пак. Мога да я закарам там, но трета рекламация ли да правя, а е най-добрия сервиз в Русе за електрониките на тия помпи. Най-много да я закарам и да си вземат електрониката и да сложат моята, която бе запоявана от други, после от тях и вече едва ли става за нещо...
Има помпи за тези пари, наистина, но видях, че всяка си има различен номер...даже по два са и не знам кой номер да гледам. Трябва ли да е със същия номер или мога да я заменя с друга от същия двигател и мощност. Трябва ли стенд или не и се чудя защо тези майстори не могат да определят точно откъде е проблема, а аз трябва да изчитам хиляда фермана и да питам по форуми, където явно самите ние ставаме специалисти по всичко...не се мъча да я оправям сам, но когато видя, че и в квалифицирани сервизи не успяват за енти път...ме хваща, малко или много, яд...
Ако някой може да ми обясни за номерата на помпата...ще съм благодарен...
Чудя се вече да не я ли пусна на части, защото всичко, което и има на колата...е само този проблем...трудноразрешим, а стойността и едва ли е повече от 1500 лева, а съм наринал сумати и пари за всичко по нея...накладки, гуми, компресори, дискове и абсолютно всичко
Мнението беше редактирано от pinbqno: 03 юни 2019 - 08:35
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg