Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Автомобилни Газови Уредби [АГУ]

светва ми чека

HellRell снимка HellRell 28 юни 2009 - 12:32

здр колеги
обезпокоен съм , защото ми светва чека доста често
0тначало забелязах че само на газ светва, и ми казаха че не е повод за притеснение
но днес ми свърши газта и карах на бензин 4-5 км , и някъде на 3-тият километър каране на бензин ми светна пак чека.
Интересното е че винаги светва след около 2-3 км каране
Какво да правя дайте съвет, на какво може да се дължи
Не усещам никаква разлика в колата когато светне чека, но все пак искам да отстраня този проблем


п.п. Колата я имам от 10 дни. Като я взех чека на газ светеше постоянно, а на бензин не съм карал и незнам. На 2-3 ден отидох на профилактика на газовото а и невървеше добре на газ и майстора ми каза, че с газта пускала по някоя капка бензин и ми цъкали дюзите и на газ. Сложи емулатор /май така беше, черна кутиика с много кабели/. След като я сложи , колата тръгна супер на газ, и чека спря да свети, но тук от 2 дни пак се включва на газ и днес видях че и на бензин се включва.

Помагайте
Мнението беше редактирано от hleboz: 30 юни 2009 - 20:18
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 28 юни 2009 - 12:39

Колега, има много писано за тоя чек. По принцип трябва да се направи една диагностика от компетентен човек, от който има добри отзиви. Аз ти препоръчвам колегата Мишо от Форума 2.0 16v . Той е газаджия и в тая област може да ти бъде в помощ.
Мнението беше редактирано от IvailoM: 28 юни 2009 - 12:40
Отговори

HellRell снимка HellRell 28 юни 2009 - 12:43

да със сигурност ще я закарам да я видят
но на какъв майстор точно
и не е нормално да свети и на бенз нали ?

Аз съм в Бургас, да ми препоръчате някой
Мнението беше редактирано от hleboz: 28 юни 2009 - 12:47
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 28 юни 2009 - 12:45

Трябва да се прегледа газовата уредба като цяло. Трябва да се види при работа на бензин как е лабда сондата, дюзите, дебитомера и тн. Нека колегите от твоя град да ти препоръчат някой.
Отговори

HellRell снимка HellRell 28 юни 2009 - 13:08

сега говорих с един майстор и ми каза следното:
кажете вярно ли е ?

Щом колата ти е пълен инжекцион , а АГУ е обикновенно е напълно нормално да светва тази лампичка и на газ и на бензин.
Дори и като тръгнеш и караш на бензин, компютъра помни грешката и затова по някое време светва. Дори и да дойдеш да я изчистим пак ще светне. Няма поводза притеснение, карай спокойно.

Възможно ли е ?!?
Мнението беше редактирано от hleboz: 28 юни 2009 - 13:11
Отговори

siegfrid снимка siegfrid 28 юни 2009 - 13:14

С извинение - Пълна простотия ти е казал тоя великолепен майстор :doh:
Чека свети само на ГАЗ, обикновено от бедна смес, когато караш на бензин не трябва да свети, а това, че я има записана грешката няма абсолютно нищо общо :doh:

Намери си свестен Газаджия да настрои Газовото добре.
Сложи си емулатор на Ламбда сондата, за да не свети повече и си готов.

По темата наистина има изписано доста много
Отговори

HellRell снимка HellRell 28 юни 2009 - 13:19

кажете в Бургас до кой майстор да ида

емулатор ми сложиха преди седмица и нищо не светеше. но тук от 2-3 дни почнах пак
Мнението беше редактирано от hleboz: 28 юни 2009 - 13:20
Отговори

tot_ снимка tot_ 28 юни 2009 - 13:40

 hleboz, на 28 Jun 2009, 02:19 PM, каза:

кажете в Бургас до кой майстор да ида

емулатор ми сложиха преди седмица и нищо не светеше. но тук от 2-3 дни почнах пак


ами има един от които сам много доволен аз там си правя диагностика знам че се занимава с газови ..значи тои се намира в комлука една присечка преди тая за франц ауто ..там на времето бе6е дапа ако не се лъжа ...Човека се казва Диан е сервизчето се намира най-в дъното от ляво...ло6ото е 4е тои работи с предварително записани 4асове ..ако не ти е много спешно утре мога да ти кажа телефона.
Отговори

HellRell снимка HellRell 28 юни 2009 - 13:47

 tot_, на 28 Jun 2009, 02:40 PM, каза:

ами има един от които сам много доволен аз там си правя диагностика знам че се занимава с газови ..значи тои се намира в комлука една присечка преди тая за франц ауто ..там на времето бе6е дапа ако не се лъжа ...Човека се казва Диан е сервизчето се намира най-в дъното от ляво...ло6ото е 4е тои работи с предварително записани 4асове ..ако не ти е много спешно утре мога да ти кажа телефона.



да ще е супер мерси

----------
сега ходих до Кауфланд
на отиване - 3 км на бензин - несветна , всичко 6
на връщане - газ , пак всичко ок несветна :doh:
немога да хвана никаква закономерност, кога свети кога не
Мнението беше редактирано от hleboz: 28 юни 2009 - 14:44
Отговори

Гено снимка Гено 28 юни 2009 - 15:51

смятам, че имаш някакъв проблем, който вече няма общо с газовата, но си трябва диагностика, да се гадае е безсмислено

грешката е запаметена, това че сега не е светнало, не значи, че проблема е изчезнал
Мнението беше редактирано от Гено: 28 юни 2009 - 15:52
Отговори

sashonikolov снимка sashonikolov 28 юни 2009 - 16:02

понеже не си водил на диагностика но както описа симптомите според мен се касае за ламбда сонда.Причината за това че чека не ти свети първите няколко километра след като тръгнеш е че ако двигателя е бил студен е нужно време за да се загрее до оределена температура ламбда сондата.На ЕКУ то е зададено определено време през което да не търси показанията на ламбда сондата докато тя не достигне работна температура.След това при погрешни показания от сондата светва чека на таблото
аз имах подобен проблем но премахнах ламбда сондата изобщо.Този мотор е възможно да се преправи да работи и без нея
Мнението беше редактирано от sashonikolov: 28 юни 2009 - 16:04
Отговори

HellRell снимка HellRell 28 юни 2009 - 17:21

а колко струва приблизително ламбда сондата за Вектра А 2000 кубика инжекция 115 коня ?
Отговори

sashonikolov снимка sashonikolov 28 юни 2009 - 17:35

оригиналната ламбда сонда е на цена 376.7 лева но има алтернативи по 160 - 200 лева но до колкото знам не изкарват много......

аз за това минах на вариант без ламбда сонда

Иначе ефектът от това че не ти работи сондата е че ти свети лампата на чека колата върви малко повече но и разходът на бензин е с малко отгоре...на газ сондата няма никакво отношение към разхода.

Когато ЕКУ то засече погрешни данни от сондата минава в авариен режим и приема за стойност 0.48 волта ако не се лъжа като стойност и не търси сондата.Обаче в този вариант ЕКУ неможе да регулира с точност гориво въздуната смес дали е бедна или богата.(Сондата следи количеството кислород в изгорелите газове)Затова в повечето случай сместа идва малко богата и колата е пъргава но се отразява на разхода но не с много.....
ОБАЧЕ както казах в по-горното си мнение относно ламбда сондата,това си е мое предположение.Докато не отидеш на диагностика или не прочетеш темите във форума как се прави самодиагностика с кламер и не засечеш кой номер грешка изкарва ЕКУ можеме само да даваме предположения и да гадаеме
Мнението беше редактирано от sashonikolov: 28 юни 2009 - 17:39
Отговори

HellRell снимка HellRell 28 юни 2009 - 17:40

WOW
тя почти колкото половината кола хаха

еми значи ще ида да я погледнат на компютъра тук в един сервиз и да видят точно какво е
ако трябва да я махат или да си седи така ако не пречи, аз карам почти само на газ

а като е без нея кой контролира качеството на горивото ?

луда работа

а я дайте линк къде е обяснено за самодиагностиката с кламера че търсих но без резултат
Мнението беше редактирано от hleboz: 28 юни 2009 - 17:44
Отговори

sashonikolov снимка sashonikolov 28 юни 2009 - 17:42

щом караш повече на газ няма да усетиш особенно липсата на сондата освен че ще  ти свети постоянно лампата на чека...но в този случай ако преждевременно се появи друг проблем няма да разбереш веднага (освен ако не е сериозен и не усетиш по работата на мотора) защото чека ще ти свети постоянно
Отговори

HellRell снимка HellRell 28 юни 2009 - 17:49

а да и това го има, вторник ще ида на майстор да видим какво ще излезе на компа и ще мисля
аз също така иммам съмнения относно този емулатор който ми монтираха преди седмица, той точно за какво е /на мен ми го сложиха уж защото пускало и малко бензин като работи на газ/,
отначало първите дни с него нищо несветваше, да не би да се е разместило нещо, някой кабел и от там да е проблема
възможно ли е

мерси много
Мнението беше редактирано от hleboz: 28 юни 2009 - 18:02
Отговори

tot_ снимка tot_ 28 юни 2009 - 19:35

на мене същия човек ми сложи нова ламбда за 140 лв преди около година оба4е не ми даваше гре6ка просто много ми се качи разхода на градско каране ..тои ми забучи една сонда която мери CO2 и така... а за6то не си направи6 самодиагностика 6тот при мене на 20 старта на двигателя грешката се самоизтрива
Мнението беше редактирано от tot_: 28 юни 2009 - 19:37
Отговори

HellRell снимка HellRell 28 юни 2009 - 20:37

 tot_, на 28 Jun 2009, 08:35 PM, каза:

на мене същия човек ми сложи нова ламбда за 140 лв преди около година оба4е не ми даваше гре6ка просто много ми се качи разхода на градско каране ..тои ми забучи една сонда която мери CO2 и така... а за6то не си направи6 самодиагностика 6тот при мене на 20 старта на двигателя грешката се самоизтрива



eми незнам как се прави самодиагностика
следобед 2 пъти излизах с колата, нищо не светна
все пак ще ида да я вържат на комп да видят
дано да е ок , да е било нещо заради застоелия бензин или нещо от сорта, че откакто я взех само пари давам по нея
то не бяха ремъци, климатици, гуми, масла и т.н.
Отговори

tot_ снимка tot_ 28 юни 2009 - 21:29

ами има много хубави теми за самодиагностика и е голямо предимство 4е когато поиска6 си я правиш без да дава6 пари за това ...ако си от бургас може да се видим някои път да ти покажа как става
Отговори

HellRell снимка HellRell 29 юни 2009 - 05:38

 tot_, на 28 Jun 2009, 10:29 PM, каза:

ако си от бургас може да се видим някои път да ти покажа как става


да супер ще е
ще ти пиша ЛС да се разберем
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg