Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Проблем с Опел Вектра Б Z18XЕ 2001г.

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 14 март 2018 - 13:45

На мен Р0170 ми звучи като проблем с ламбда сондата сякаш ? В най-добрия случай ненастроена газова система.

а Р1555 - сякаш ми отива на дроселовата клапа нещо - мръсотия, датчик/електрониката й. Отвори и провери какво става там. Не е евтина ако й има нещо.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 14 март 2018 - 13:46
Отговори

me109e7 снимка me109e7 14 март 2018 - 17:39

В отговор на въпросите на колегата: Ne6to Smisleno:
1. относно ключа и имобилайзера. Още първите дни сложих не ползвания, по чист и не ожулен втори ключ. Направих номера с контакта и отключване/заключване чрез него и започна да се работи и от по голямо разстояние. Днес за проба върнах батерията на стария и я карах, но отново 20км. след последния срив пак загасна. Този път успях в рамките на 10 сек. да сваля клемата и да запаля без закотвени чекове. Забелязах че веднага след гасненето светва акумулатор и за нивото на маслото, секунди по късно и чека в комплект с гаечния ключ. Клемореда и имобилайзера ще ги погледна другата седмица при един от добричките автоключари.

2. Датчик разпределителен вал се смени - не защото чекваше или не се форсираше над 4500, а защото самите три кабела бяха нацепени целите. Майстора вика може да ти влезе в авариен, хубаво е да го сменим и споко 70-80лв. са. Да а ма не: взехме от 80лв. чека светна за разпределителен, взехме за 120лв. отново, взехме 160лв. отново чека светва. Три дни - три различни датчика. Финал чрез ВДО, най скъпия - 195лв. Коляновия бе сменен по препоръка на газаджиите и др. майстори. Викат пробвай с него ако продължи значи е ЕКУ-то и затова набива различни грешки.
Днес оглеждайки кабелите из двигателя забелязах че поради пропускаща гарнитура на капака на клапаните - датчик колянов е омаслен. Възможно ли е маслото да влияе на буксата която от своя страна е от долу на датчика и се закача нагоре в него.

3. Темата за клапана мисля, че съм я чел и там се говори за вакуум и съскане заради налягането. Аз съскане не чувам от моя. Днес го откачих централно от буксата направих едно кръгче и нищо ни чек ни нищо. След това централно го махнах - маркуч в маркуч, но след 500м като спрях колата чека светна, работеше неравномерно, държеше 500обор. и тресеше на празен ход. Веднага го закачих с маркучите и воала равномерна работа и чека избяга. Не се сетих да пробвам с закачен на букса клапан, но маркучите да не минават през него.

4. Газовото след първите гаснения бе закачено. Бе изпискало че поради проблем от колата е изключило. Като в отговор на това газаджиите казаха че е разпределителен, но той тогава вече бе сменен, след това колянов или ЕКУ-то. След втори такъв срив дори ми поръчаха ВДО колянов за 85лв. вместо стандартните 100-110лв. от някакви техни познати. Но пущината продължи да гасне. По тяхна препоръка и покрай други 2-3-ма пращали ЕКУ-та до Поморие и аз го пратих. От тогава Еку-то не набива толкова много грешки.

5. Вече поръчах тоя клапан за парите и след няколко дни като пристигне заедно с него ще погледнем и центровката на ангренажа. В понеделник жичкаджията ще разхвърли малко инсталацията и ще сложа две нови релета от руския клип който посочих в по предния пост.

В отговор на колегата: Д-и-м-о-в

Р0170 е ламбда, но всички ми казват, че няма начин да прави такива неща от нея. Щяла да работи неравномерно и ускорението нямало да бъде добро, но няма да е от нея. Друг момент е че комшия с Венто е сърбал подобна попара, гаснела в движение и не палила. След смяна на ламбда втора употреба за 30лв. колата вече 10г. не е правила такива проблеми. Тия дни ще взема една втора употреба и ще видим. Въпроса е дали такава става и от Зафира или Астра и може би трябва да проверя дали номерата им съвпадат с моята и техните по разл. онлайн магазини. Наскоро говорих и с газаджиите - казаха спокойно ще я коригираме настройката, ако ли не газовото ще я трие при всяко палене или в краен вариант емулатор.

Р1555 - на дросела свалих пласмасовия въздуховод и под клапата се забеляза нагар. Той как би оказал влияние да угасне или да не запали. Тия дни и него ще го почистя. Но ел. модула му не знам как да го проверя или да разбера дали работи. Отваря ли се, правили му се центровка или защото е електрически той сам се настройва - там ме е страх да пипам.

Както върви скоро ще я разпродадем все по често го прави. Все пак благодаря за насоките колеги.
Мнението беше редактирано от me109e7: 15 март 2018 - 14:36
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 14 март 2018 - 18:46

Например нагара пречи на датчика да отчита правилно. И това е най-малкото. Отделно това съсипва платката и спойките.
Почиства се до "блясък" и се уплътнява хубаво

А за ламбдата - вземи и сменяй, защото това е нещо като консуматив

Ако можеш да вземеш за проба дроселова клапа от работеща кола - още по-добре. Иначе отваряш и чистиш
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 14 март 2018 - 18:48
Отговори

me109e7 снимка me109e7 18 март 2018 - 17:48

Нека да отбележим малко развитие по темата. Смених горе споменатите релета с нови и пак си гасне без проблем.
В резултат от нова доза четене на форума реших да си направя експеримент. Откачих клапана за парите от маркучите, но свързан все още с буксата клапан. В резултат - караше се, но в момента в който спрях пущината започна да й ходят оборотите и загасна. В момента сме в режим на всеки 5 - 6 км, гаснене и поредното откачане на клемата. С една дума скоро очаквам да хвърли топа. Карах я с откачени лостче за мигачи и стоп машинка съединител да не би да е от тях. Утре ще се почисти дросела, ще погледна свещите, ще потърся нов клапан(щях да вземам от познат, но се оказа че го е забутал някъде), ще потърся ламбда втора ръка и ще търся от къде да си купя нова бобина. Мислейки си за нова бобина - възможно ли е старата да не подава коректно искри, да няма хубаво изгаряне, детонации и детон. датчик да я гаси с цел да предпази двигателя защото по рано беше индикирано 1-2 пъти детонационнен датчик.
Бобина става ли от друг двигател на Вектра, че така може и да намеря някоя за тест? Днес 40км. - 4 гаснения като този път наистина се забеляза че ускорението е лошо и имаше придърпвания.
Чудя се дали да я водя в Карекспрес - Добрич, че поне да я погледнат чрез ТЕХ2, живи данни - ала бала.
Ако ли не се получи там нищо, каже те от къде да си купя един ОП КОМ който да е работещ, по рано бях засичал обява тук в форума, но сега не я намирам?
Колеги знам че има хора с ОП КОМ от Добрич, моля за малко помощ да се погледне колата през него, че скоро я чакам да се гътне.
Мнението беше редактирано от me109e7: 18 март 2018 - 18:30
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 18 март 2018 - 18:35

Добър майстор трябва да намериш!Не търси Теч или ОПКОМ!Като си купиш ОПКОМ и не знаеш какво да гледаш,къде е логиката?
Става бобина от X18XE1 и то не само от Вектра!Става бобина и от Астра и Зафира!
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 19 март 2018 - 09:47

https://www.olx.bg/a...86ff73;promoted

Тоя оп-ком мисля че беше хубавия. Вземай един и ще намерим проблема. Трябва си човъркане. Пускаш един тим вюър и ще погледнем всички. Все някой ще се усети от къде идва проблема.
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 19 март 2018 - 11:33

Колега, пробвал ли си да отвориш капачката на резервоара да видиш дали съска оттам ? Като изгасне колата каква температура показва на антифриза може ли да кажеш ? Прегледахте ли инсталацията за изгнили кабели ? Възможно е и някъде да дава накъсо и оттам да изгасва колата. Докато работи колата размърдвай сноповете. Не е нормално така да цъка този клапан. За да става това има електрически проблем.

За записаните грешки, които си прочел отново след флашването - възможно е тъй като те са в друга памет. Наистина може и блок бобината да прави такива смущения че да бърка всичко. По принцип на мене са ми проверявали за пукнатини преди моя на някакъв стенд.
Отговори

me109e7 снимка me109e7 20 март 2018 - 10:55

Поредното мнение от сагата и нейното развитие.
Колега Ne6to Smisleno мерси за инфото ще проведа една кореспонденция с продавача и ще видим какво ще излезе. Засега ще задържа поръчката, защото има ново развитие.
Колега javor_bg в отговор на твоите въпроси ще кажа следното:
1. Както съм писал съм я карал с отвъртяна капачка и съм слухтял няколко пъти, но нямам съскане и пак си гасне.
2. Температурата когато е гаснела и после съм я откачал от клемата или чакал да се на цъка клапана е била в рамките на това каквато е била преди срива.
3. Дали е възможно да дава на късо - най вероятно, не може един път когато е запалена клапана да не се чува а друг да цъка, не може при нормално загасване да не цъка а при сив си цъка усилено. Нещо някъде се бъгва, но къде?
4. Онзи ден когато откачах стоп машинката и лостчето за темпомата, нали и те да отпаднат, че нали след активацията му се появи съобщение за автоматична, за което 2 пъти ходих да го изчистят в Карекспрес-Добрич чрез Тех2 и така и не успяха. Бях се ядосъл, мърдах и дърпах всички снопове под капака. Макар, че съм пълен невежа в авт. ел. инсталации забелязах три проблемни точки.
А/ Ламбда сонда 1 - преди катализатора която е до радиатора, странно за мен но кабелите и седят хванати за капака на клапаните. Изолацията не е нарушена, има термошлаух, но си реших и я дръпнах от двигателя като я прекарах през един сноп от кабели на перката на радиатора. Буксата й отива на една планка отстрани на двигателя до акумулатора и самите кабелчета точно преди да влязат в буксата имат леко цепната изолация. Според всеки това не би било проблем.
Б/ В основния сноп преди да се вържи в ЕКУ-то си личи, че гофрирания термошлаух/маркуч е срязан и за зеления кабел от снопа е вързан нов който е сложен от газаджиите. Стори ми се обгорен и с не добре поставен изолирбанд. Минах го обилно, ще видим.
В/ Термо датчика който е отстрани на блока и между пистовия, е с поставян в последствие термошлаух и с липсваща изолация. Заедно с някакъв датчик на блока малко над маркуча от радиатора и влизащ в блока. Като кабелите на които се събират в един сноп и минават над капака на клапаните и под капака ЕКОТЕК целите са нацепени и с липсващи тук там изолация. Същите ги минах, но пак всеки казва няма как да е от тях.
На трите проблемни точки прилагам и снимки да погледнете.1, 2, 3, 4, 5, 6,
Вчера бе запланувано местния жичкаджия да погледне инсталацията, но нещата се разминаха. Ходих за нова бобина и обиколих 2-3 морги из Добрич за да взема този клапан, но никъде нямаше или беше с други числа и форма. Днес ще потърся и поръчам от ОЛХ един. Майстора който я обслужва, поръча и сложихме нова бобина Бреми за 150лв. с идеята да я тествам 2-3 дена и да я върна. Когато слагахме новата забелязах следното: в 2 от лулите на старата имаше маслени пари(не да бяха заляни целите в масло а малък тънък слой полепнало масло вътре в тях до пружината където се защипва свеща), гумената част т.е. върха на лулите е мек, не се рони и никъде не се виждат цепнатини или процепи. Видях обозначено, че НЖК-то е произведено 2013г. Възможно ли е навлязло масло в свещите и лулите да прави такива сривове? Капака на клапаните си пуска и навсякъде е омаслено а в леглата на свещите има малко масло, но за пореден път майстора вика не е проблем има хора с заляни свеши и нямат проблеми. Ходих да търся и спеца Силвиян зад ВИК, нямаше го но колегите казаха че не им се занимава - отсвириха ме, сега ще си губим взаимно времето и ще разглобяват една 15год. Вектра - друг път в друг живот. Както и да е, пратиха ме на Елкон - Миро. Поговорих с един от колегите му и тия дни ще я водя да я погледнат. С обобщение проблемите може да са в ЕКУ-то(ремонта му), топлинния датчик на Еку-то, клапана за парите да сдава багажа, бобината - тя самата или че има масло по лулите, някъде нещо по ел. инсталацията да се бъгва или по някоя от буксите на ламбдата. Дебитомер е погледнат - чист е, дросела има нагар и не му ходят оборотите но ще се почисти утре. Утре ще попрегледаме инсталацията, а в други ден на Елком - че там една хубава диагностика на всички датчици, ще им платя да почистят дросела, дебитомера, ламбдата и егр. Чудно но с новата бобина вече навъртях 35-40км и не е загаснала, но все така усещам едно леко придърпване и липсата на равномерно ускорение. ОПКОМ ще взема в последствие ако нещата не се разберат. Това е за сега и мерси за пореден път за помощта.
Мнението беше редактирано от me109e7: 21 март 2018 - 14:09
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 20 март 2018 - 11:27

Ако спре да гасне, лесно ще се намери от какво придърпва. Въпроса е да се локализира дали основния проблем до сега е бил в бобината. Даже може да си напише сама корекциите правилно и да тръгне. Стискам палци това да е бил проблема. Ако скапва новите бобини, трябва да се види защо ги скапва.

А свещите нови ли са? В какво състояние са в момента? Ако са сменяни преди да се появи проблема пазиш ли старите?
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 20 март 2018 - 11:55
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 20 март 2018 - 11:41

Аз няма да се съглася с "маслото в лулите" и че това не било проблем.
Така обяснявам - там имаме високо напрежение с малки токове. И когато "маслото" попадне там , се получава капацитивен товар, това е също товар, не по-малък от "активния"(тоест свеща). Тъй че от такова нещо е напълно нормално да почне да грее много повече самата бобина и да се пре ееееееееееееее .... бе !
А най-нормалното нещо щом пуска през капака на клапаните - е да се смени гарнитурата.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 20 март 2018 - 11:43
Отговори

me109e7 снимка me109e7 20 март 2018 - 12:12

Свещите се смениха много след като почна да ги прави тези мизерии. По точно януари тази година по 10лв. и след отстъпка по 8лв. парчето Бош, произведени в Русия с код като посочения в АутоДата за този двигател. В момента са на не повече от 2000-2500км. Старите се пазят, в багажника са, след като се прибере колата, че сега е на едно 50км.-во пробно кръгче, ще ги щракна да ги погледнете.
Относно гарнитурата и омасляването - това отдавна го споменавам, но никой не му се занимава да я смени. Омасляването е по целия ръб и малко влиза в пространството около леглата на свещите и малко в тях самите. Лулите са мазни вътре в тях, но не и отвън, т.е. част от маслото се стича около свещите, от там топлината загрява маслото и пари навлизат в лулите, един лек тънък слой. Днес или утре и това ще се смени и ще се погледнат, новите свещи как са.
Мнението беше редактирано от me109e7: 20 март 2018 - 12:13
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 20 март 2018 - 15:35

 me109e7, на 20 март 2018 - 12:12, каза:

Свещите се смениха много след като почна да ги прави тези мизерии. По точно януари тази година по 10лв. и след отстъпка по 8лв. парчето Бош, произведени в Русия с код като посочения в АутоДата за този двигател. В момента са на не повече от 2000-2500км. Старите се пазят, в багажника са, след като се прибере колата, че сега е на едно 50км.-во пробно кръгче, ще ги щракна да ги погледнете.
Относно гарнитурата и омасляването - това отдавна го споменавам, но никой не му се занимава да я смени. Омасляването е по целия ръб и малко влиза в пространството около леглата на свещите и малко в тях самите. Лулите са мазни вътре в тях, но не и отвън, т.е. част от маслото се стича около свещите, от там топлината загрява маслото и пари навлизат в лулите, един лек тънък слой. Днес или утре и това ще се смени и ще се погледнат, новите свещи как са.


Това означава смяна на гарнитурата + обезмасляване на "лулите" с някой обезмаслител и нещо тънко , защото не знам ако се излее вътре направо течност - дали няма да влезе в бобината, не би трябвало но ....
Отговори

me109e7 снимка me109e7 26 март 2018 - 14:28

Здравейте отново колеги, този път новините са добри. Сагата продължила 6 месеца стигна до своето решение. Половин година изпълнена с десетки диагностики, майстори, прочетени теми, проведени разговори, сменени части и десетки пъти когато е загасвала, откачане на клема, палене, псуване, нерви, часове изпълнени в търсене на решения, разказ на цялата сага на поредния "майстор", газ до лютеницата и каране през дупките като хамалин в резултат на което тук там поскърцва леко из таблото. След похарчени около 900лв. от които датчици колянов - 100лв., разпределителен - 200лв. и двата ВДО, рециклиране на ЕКУ - 250лв. за цялата подмяна на всички алум. нишки вътре, свещи Бош - 50лв., разни диагностики - 50лв., бензин изхарчен за тестове - 50лв. и решението в лицето на една от най-евтините бобини "Бреми" - немска,с никакви баркодове по кутията, от най евтините в комплект с 50лв. за газ като за седмица навъртях 500км. само и само да тествам бобината преди да я платя. Изминати 500км през които нямаше и едно гаснене, а с старата произведена 2013г. - НЖК - която в България струва над 300лв., нз колко би струвала в Италия бях стигнал до през всеки 5-10км да гасне и да й откачам клемата. Вярно половината от сменените неща трябваше да се сменят, но другата половина можеше да отидат и за по смислени неща като адаптер за мултиволана, хеъдъп дисплей, парктроник, хроматично огледало, тпмс система и едно по ръбато спойлер-че "ИРМШЕР". Нищо живи и здрави може и този момент да настъпи.
В заключение хиляди благодарности на всички които малко или много даваха насоки, но не и на тези които само хейтваха. Грешката е, че не трябваше да ходя като гламав от майстор на майстор, но всеки вкарваше нова муха и възможно решение на проблема. Всички до един т.е. около 10 човека казваха, че не е възможно да е от бобина. Майстори които не можеха да посочат проблема в една 15+ годишна Вектра Б, какво ли ще стане с една 5 годишна кола. Само един единствен казваше, че 100% е бобината. Колегата - Станислав от В. Търново ака "steve b", който отдели не малко време и който даваше съвети без никаква изгода. Човек на който имам пълно доверие и на който(ако имам пак проблеми, но да чукна на дърво не искам да имам) ще се доверя на 100% относно ремонта на ЕКУ или проблеми с електрониката. Колега ако искаш дай координати да ти пратя един колет с подаръци. С една дума колеги - четете и търсете истински майстори, защото я докарах до там че не само смених доста неща по колата, но и вече за норматив разглобявам всичко де що е по двигателя. Знам всички признаци които може да се проявят, как да се почистят, отстранят или ремонтират,от къде и за колко човек може си купи нова или втора ръка конкретната проблемна част. Това е за сега, сагата приключи, проблема е решен - ТЕМАТА Е ЗА КЛЮЧ.
Мнението беше редактирано от me109e7: 26 март 2018 - 20:33
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 26 март 2018 - 14:46

Това не е първия, няма и да е последния случай в който вече сменена част се оказва проблема. За жалост има много ментета по пазара. Все пак следи проблема и ако пак скапе бобината търси какво я скапва. Поздравиления за решаването на проблема, вече ще ти е по-лесно да поддържаш колата :)
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 26 март 2018 - 16:28

 me109e7, на 26 март 2018 - 14:28, каза:

решението в лицето на една от най-евтините бобини "Бреми" - немска,с никакви баркодове по кутията, от най евтините в комплект с 50лв. за газ


Колега, поздравления и от мене за откриването на проблема и нека ти е безаварийно !

Само не разбрах какво означава "в комплект с 50лв. за газ"
Отговори

me109e7 снимка me109e7 26 март 2018 - 18:18

 javor_bg, на 26 март 2018 - 16:28, каза:

Колега, поздравления и от мене за откриването на проблема и нека ти е безаварийно !

Само не разбрах какво означава "в комплект с 50лв. за газ"

Означава, че след като взех за проба бобината и преди да я платя навъртях 500км за 50лв. газ само и само да поразходя колата. С цел да видя няма ли и тя(новата)да прави проблеми. Вярно взех от евтините бобини, но да взема за проба Хела или ОТНОВО "НЖК" за 300-500лв. сметнах - не е за мен. Валео срещнах само в онлайн магазини, не и измежду магазините в гр. Добрич. На всякъде или най-евтините или само най-скъпите. Това е, пък и ако ги гори то поне да не изплющи по скъпото Валео. Такава за Х16ХEL-чето от ниския ценови клас вече 18 месеца не е мръднала. Вече каквото ще да става, следващата кола за 1000лв макс с газово, година избор на първата кола на човек и така да се надене - бива късмет и майстори, но това е извън границите на нормалното. Поздрави, живи и здрави и да не се чуват подобни истории. Да добавя днес освен плащане на бобината платих 35лв. с труд и за нова гарнитура за капака на клапаните в съчетание с малко силикон всичко заспа.
Мнението беше редактирано от me109e7: 26 март 2018 - 18:22
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 26 март 2018 - 18:19

Много отдавна (мисля че точно тук беше) написах че сменяш ли бобината - то САМО VALEO има право да замества оригиналната, защото те са поели това след Sagem, каквато е била оригиналната. Още тогава можеше да спестиш част от даденото.

Проблемът решен поне. Умната по пътищата :)

П.П: Поправих се , бях написал VDO като оригинална бобина!
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 26 март 2018 - 21:22
Отговори

talatinov снимка talatinov 26 март 2018 - 18:35

Само една поправка ,оригиналната е Sagem,тоест Valeo ! Sagem е купен от Valeo!
Мнението беше редактирано от talatinov: 26 март 2018 - 18:39
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 26 март 2018 - 20:11

 Д-и-м-о-в, на 26 март 2018 - 18:19, каза:

Много отдавна (мисля че точно тук беше) написах че сменяш ли бобината - то САМО VALEO има право да замества оригиналната, защото те са поели това след VDO, каквато е била оригиналната. Още тогава можеше да спестиш част от даденото.

Проблемът решен поне. Умната по пътищата :)

Ако проблема е наистина в бобината,откачането клемата на акумулатора няма общо в случая!
На моята кола от профила бобината се прецака преди 2 години.Оригиналната беше Sagem,аз взех Mobiletron.Вече 2 години нямам грижи.
Старата бобина си я пазя.Като е студена старата бобина работи нормално,като загрее прекъсва на единия цилиндър!
Отговори

me109e7 снимка me109e7 26 март 2018 - 20:29

 ivan_pop, на 26 март 2018 - 20:11, каза:

Ако проблема е наистина в бобината,откачането клемата на акумулатора няма общо в случая!
На моята кола..........


Не знам кой е виновен бобина, датчик или нещо друго. След като я смених всичко си работи. Дали бобината е заминавала, съответно е шашкала ЕКУ-то и съответно е забивал например цъкащия при мен клапан за бензинови пари? Дали откачането на клемата е свестявало клапана и съответно той вече позволяваше да се пали.......ако знаех нямаше да го играя този филм. За жалост аз и всички майстори бяхме подведени от това че НЖК-то е едно от най-скъпите т.е. най-доброто и то вземано в Италия, там друг стандарт на живот, предполага се че ментетата са по малко. Като видях, че е от 2013 още повече и така насам натам се лутах. След като се смениха всички по горе изброени неща и не се реши проблема потърсих помощ тук. Не ми се мисли какво е било, можело да бъде или какво ще бъде, кара се Вектра-та без сривове, това е важното.
Мнението беше редактирано от me109e7: 26 март 2018 - 20:42
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg