Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Zafira B: Дисплея на борда не се включва

ringo снимка ringo 05 юни 2014 - 16:51

Здравейте. От доста време имам един проблем, на който не мога да намеря решение. Много се надявам някой да помогне. Та..

Колата е Зафира Б, 2006г, 1,9CDI(150). Март месец се развали модула за управление на климатика ( този който е под CD-то). Свалихме го, извадихме платката и се оказа , че е изгорял CAN контролера. Майстора, който я прави обърна внимание, че явно не е за първи път, защото всички други чипчета и дребошляци (които наистина не знам как се казват, схеми,интеграли и т.н) са от една марка, а това което беше изгоряло беше Philips. Както и да е, намерихме същото някъде в Англия и след десетина дни дойде и майстора махна изгорялото и сложи новото. Всичко проработи перфектно на секундата. Големия проблем почна на другия ден сутринта. Отключвам колата и принципно трябва да светнат бутоните на таблото , но уви. При запалване остават тъмни и те и дисплея на борда. Опитах да пусна климатик, парно, обдухване на стъклата...нищо ! Не работят и бутоните на волана. Като натисна големия бутон на CD-то и започва да свири. Може да го увеличавам да го намалям, да сменям песните и до там. Но дисплея продължава да не работи. Бях тръгнал към сервиза и на 200 м от него светна изведнъж и музиката тръгна от там от където беше спряла последно, когато рабтоеше дисплея, но с дата 08.05.2005г и 00:00ч. Също така занулени показатели на изминато разстояние, изхарчено гориво и средна скорост на каране. Запазва единствено средния разход на гориво като цяло. В сервиза ми казаха, че за да го диагностицират трябва да я закарам в неработещо състояние, но това уви, така и не можа да се случи. Колкото пъти тръгна към сервиза, толкова пъти не ми стига времето и се включва преди да съм стигнал. Това продължава вече три месеца. Правих какви ли не опити. Забелязвам, че понякога, когато извадя диска и го вкарам пак , тръгва да работи дисплея, понякога при мааалко повече газ и вдигане на оборотите също. Има случаи , когато работи по 4-5 дни и на следващата сутрин пак същата работа. Беше ми писнало да му се ядосвам и не му обръщах внимание, но днес в рамките на два часа три пъти спря да работи, а това дразни изключително много, защото в дни като днешния, в който вали без да спре, сещайте се какво става със стъклата вътре... Закачал съм я на компютър и показва две грешки:

U2206 CAN BUS No Communication with Dis (Display)- C003
U2117, която е същата като горната, но е свързана със CD-то.

Надявам се да съм бил достатъчно подробен и да не съм го обяснил като лаик. Ето и линк към клипче, което по някаква случайност успях да заснема точно във времето , когато проработи дисплея.

http://youtu.be/78bsN2m8h18

Благодаря предварително на всеки отзовал се. Хубав ден !
Отговори

shunter снимка shunter 06 юни 2014 - 07:44

При теб проблема явно е по сериозен от колкото при мен. При мен изгасне ли дисплея го оправям с рестартиране от бушоните, поне за сега се получава. Проблема при мен е изключително рядко,4-5 пъти за две години, но е дразнещо. За съжаление не съм пробвал дали ще има проблем с обдухването на предния прозорец и климатика и не мога да кажа дали проблема е същия. това е темата която пуснах аз при първото изгасване на BID-а.
http://www.opelclub....1

Успех с откриването и отстраняването на повредата!
Отговори

ringo снимка ringo 06 юни 2014 - 09:15

Благодаря , но как не го прочетох по-рано , за да пробвам днес. Нищо, утре ще е. И сега докато пиша се сещам нещо. Оня ден обърнах внимание, че по стъклото на задния ляв стоп (в сектора на задната светлина) , от вътрешната част има конденз. А точно зад него е комфорт модула и съответно неговите бушони. Освен това има едно оголено реле (нямам идея що е оголено) . Не разбирам от автотокове, но дали не може да е свързано с тази влага. Защото дните в които работи по 4-5 дни без да спре са идеално слънчеви и сухи..
Мнението беше редактирано от ringo: 07 юни 2014 - 14:07
Отговори

Гостring0_* 25 септември 2014 - 13:33

Привет. След 6 месеца и малко отгоре мъки днес май успях да го оправя. Ходих в Опел преди месец, казаха дисплея за смяна..около 2000 лв. Намерих го втора ръка, тествах, същата работа. Върнах го. После смених и модула на климатика. Пак същата работа. Оставих колата в началото на седмицата в един сервиз в Бургас, където до днес дори не я бяха погледнали. А аз вчера се зачетох с един близък, който живее в Германия по немските форуми. Съвета беше да прегледам бушоните. Аз ги бях гледал 12340 пъти, но нямаше изгорели. Днес обаче отидох, дисплея пак не работеше и директно се насочих към бушон 36(както съветват германците). Най-горе в дясно в кутията под предния капак. Извадих го, здрав. Но забелязах лек окис по буксата. После като се вгледах в бушона, видях , че са му доста тънки крачетата ( чак неестествено) и леко закривени. Направи ми впечатление, че и доста лесно излезе. Взех един хубав бушон (не китайски) и го смених. Проработи на секундата. Извадих го, дисплея пак спря. Сложих го и си прибрах колата.Колегите в Германия казват, че трябва да се проверят съответните бушони в зависимост от това как сa разположени таблата в колата. Ако е като моята 1,9CDTI 150к., се търси там, където казах. Ако е нещо различно да се обърне внимание на букси 15 и 12 (при мен 12 няма).
Отговори

rtaa снимка rtaa 25 септември 2014 - 14:28

Доста често се случва бушони, които на пръв поглед изглеждат перфектни, всъщност да са дали фира... Радвам се, че си се разминал да платиш 2000 лева за единия бушон :good:
Отговори

Kostadin_opel снимка Kostadin_opel 22 февруари 2017 - 11:15

Здравейте колеги!
Нов съм и реших да пиша в тази тема да не пускам нова.
Значи имам същият проблем на колегата с неработещият бордкомпютър и климатик...четох четох гледах бушони 30 пъти и не и не...карах я на сервиз казаха София Ауто..
Някой от тогава дали са е преборвал с подобен проблем да даде решение или предложение да се боря с проблема,че не се издържа така...
Чакам всякакви идеийй

Със зафира B 1,9 cdti 120 к.с 2006 г.

Благодаря Предваритено!
Отговори

kiro kirov снимка kiro kirov 16 април 2019 - 18:20

Kostadin_opel, намери ли решение на проблема? Виждам че е стара тема ,но аз сега имам същия проблем и ще се радвам да споделиш какво стана!
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg