Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

ламбда светва 0130

fantoms снимка fantoms 28 април 2010 - 21:30

Да се включа и аз.
На моя двигател X16XEL също ми светва грешка 0130. Появява се при загрял двигател. При студен не. МОята ламбда е с един кабел - без подгряване.
Като я монтирах и нямах от тази електропроводима смазка, която се слага на резбата. Дали е от това и ако да каква е тази смазка, за да си купя?
Отговори

Laxy20 снимка Laxy20 28 април 2010 - 21:45

[quote name='fantoms' date='28 Apr 2010, 22:30' post='781414']

Няма никакъв проблем,че не си сложил смазка на резбата.И аз сменях сонда без да слагам нищ,даже преди няколко седмици си махнах катализатора и тогава я развивах няколко пъти и няма никакъв проблем.

И аз имам един въпрос свързан със ламбда сонда.Дали има значение от какъв двигател е свалена при положение,че е с 4 кабела,каквато е и моята.

П.С. Надявам се колега blagom ,че не се сърдиш,че използвам темата ти.
Отговори

blagom снимка blagom 29 април 2010 - 12:12

а от какъв мотор е свалена, че доколкото знам само нашата марка ползва тези ламбди? иначе за 2 мотора и стария 1.8 мисля е същата.
Отговори

Laxy20 снимка Laxy20 29 април 2010 - 15:09

[quote name='blagom' date='29 Apr 2010, 13:12' post='781748']

Точно това ме интересува,дали става на X18XE1 от други мотори ECOTEC,например 1.6 или 1.4,които също са с четери кабела?
Отговори

tim снимка tim 29 април 2010 - 16:32

Не само от Х18ХЕ и Х20ХЕВ
Отговори

zdravkop снимка zdravkop 22 май 2012 - 15:28

При мен чека свети постоянно- и на студен, и на топъл двигател и като боднах кламера ми показа две грешки- 0130 като на колегата и 0135. Мога ли да карам по- продължително време с тая повредена ламбда сонда, понеже нямам 200- 250 лева да извадя веднага? И ако не ми вдигне драстично разхода на газ, т.к. съм с ГИ Фобос, ще покарам известно време така.
Мнението беше редактирано от zdravkop: 22 май 2012 - 15:29
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 22 май 2012 - 16:27

По-добре я откачи от куплунга и карай така докато събереш парички за нова. Еку-то почва да работи по аварийни таблици, които са за предпочитане пред грешния сигнал на сондата.
Поздрави :icon_wink2:
пп.Ако решиш да я откачиш, обезателно защити куплунга от попадане на вода и други причинители на къси съединения.
Отговори

zdravkop снимка zdravkop 22 май 2012 - 16:58

Росене, благодаря ти! Ламбда сондата на нашите коли е отдолу под колата на изпускателните тръби, нали? Не е както на моноинжекционите отгоре на колекторите.
П.С. А дали ще качи разхода на газ като я откача?
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 22 май 2012 - 17:37

Ламбда сондата е отдолу, но се вижда ако погледнеш между стартрера и преградата на двигателния отсек, куплунга и се намира отдясно на дросела зад бобината (какво обяснение само :icon_wink2:). На газ не съм сигурен какво ще се получи, но на бензин колата ще се държи по-добре, предполагам и на газ ще има подобрение.
Отговори

zdravkop снимка zdravkop 22 май 2012 - 17:42

Не мога да се ориентирам с точност къде се намира куплунга, но ще я вдигна на крик през почивните дни и ще го намеря. Още един път: благодаря! <_<
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 22 май 2012 - 20:17

Няма да я вдигаш на крик за тази операция :icon_wink2: Куплунга и е зад бобината, почти на нейното ниво, като се надвесиш над мотора и погледнеш надолу в задната му част ще видиш тръбата за отработените газове(ауспуха), на нея е навита ламбда сондата и с кабел се качва почти до бобината, там е куплунга и мисля, че беше хваната с миша опашка за един от маркучите.
Утре ако имам време да я снимам ще постна снимка.
Отговори

zdravkop снимка zdravkop 22 май 2012 - 20:21

Ами освен още един път да ти кажа <_< , друго не ми остава! :thu: Ще я намеря пустата му ламбда сонда и куплунга! А знаеш ли с какъв номер ключ се развива?
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 23 май 2012 - 12:06

Ето и обещаните снимки, за съжалени не успях да снимам ламбда сондата, но тя се знае къде е. Не знам кой номер е ключа за ламбда сондата, но бих се подсигурил и с тръбен ключ, защото няма как да вкараш звездогаечен ключ поради широката букса, ще трябва да прережеш кабела, а с гаечен ключ може и да не стане работата.
Да споделя, че преди години ми излизаше грешка в подгрева на сондата в мокро време, проблема го реших като обвих куплунга на самата сонда със самозалепващо алуминиево фолио(жак).
Невероятните ми умения с "Paint"-та :hahaha:
Публикувано изображение
Както се вижда буксата/куплунга на сондата е точно до бобината, даже и датчика на ЕКУ-то за температурата на охлаждащата течност съм заснел
Публикувано изображение

Публикувано изображение

Поздрави и Успех!
Отговори

VectraB снимка VectraB 23 май 2012 - 13:13

Няма абсолютно никакъв смисъл да откачаш куплунга. :icon_wink2:
При тези постоянни грешки, няма да има разлика в управлението на ECU.

По-добре се убеди, че проблемът наистина е в Сондата, а не някъде по веригата, управлението и т.н.
Чак след което мисли за купуване на нова ...
Отговори

zdravkop снимка zdravkop 23 май 2012 - 13:21

Колеги, благодаря ви за помощта!!! Като гледам как ми се движи разхода засега не виждам промяна към завишаване. Ако продължи да ми гори 7.5/100 газ изобщо няма да си взимам нова сонда. А как да разбера дали проблемът не е някъде по веригата?
Отговори

sau-152 снимка sau-152 23 май 2012 - 20:45

Да споделя, ако позволите, и аз опит от ламбда проблемите. В думите на VectraB има логика за проблем някъде по жиците, тъй като при мен след като ламбдата умря чек-а светваше няколко минути след стартирането на двигателя. Тоест в момента, в който компютъра си потърси стойностите от ламбдата и получи права черта. :)
Ако при теб чек-ът светва от даването на контакт и остане да свети за постоянно, то действително някъде може да е нарушена връзката по жиците.
Иначе за разхода - аз съм с c-18xel, също Fobos - разходът на газ без работеща ламбда сонда се качва с около литър-литър и половина. Същото горе-долу е и при работата на бензин. Отделно е по-мудната работа на мотора в ниските и средни обороти. Аз лично си намерих ламбда втора ръка, която засега държи. Поздрави!
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 23 май 2012 - 21:22

При моя проблем грешката беше друга, но със закачена сонда си имах ограничител на 4500, а с откачена такава всичко беше наред. Също съм виждал как Х14ХЕ се дави от бензин със закачена грешно работеща сонда, а с откачена такава проблема се изчисти до степен човека да си кара колата докато събере пари.
В случаят на Здравко, щом няма оплаквания от завишен разход и мудност, лично аз не бих пипал нищо.
Отговори

zdravkop снимка zdravkop 24 май 2012 - 13:20

Да напомня, че моите грешки са две- 0130 и 0135. sau-152 е прав, защото си спомних, че на един от кадетите ми светеше чека за ламба сондата, но светваше чак след като компа направи чека и разбере, че не работи. Докато сега тя си свети нон стоп- от момента на стартирането на двигателя до спирането му. Това ме кара да мисля, че sau-152 има право. Ще погледна жиците и окабеляването, може някъде изолацията да е паднала- не знам, ще проверя. А при мен, за разлика от Росен, двигателят се форсира на д 4500 оборота, т.е. не е в сервизен режим.
Отговори

zdravkop снимка zdravkop 24 май 2012 - 16:23

Проверих кабелите отгоре- на буксата, но никъде не видях напукано или оголено. Напръсках с контактен спрей, но чека не изгасна. Тия дни ще проверя и отдолу- на сондата как са кабелите.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg