Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Проблем с вървене в топло време

Ge-FoRce снимка Ge-FoRce 28 юли 2009 - 13:36

От както съм я взел астрата имам проблем с вървенето при по големите жеги,забелязал съм че дори само с 5-7 градуса да се вдигне температурата на въздуха и веднага започва да се чуди особенно до 3к оборота,преди мислех че е от някво износване но наскоро правех почти основен ремонт и пак си е същата...
Сменях датчика който е потенциометър и е свързан към педала на газта,смених и този който мери температурата която влиза в двигателя (не им знам точните имена) ефект нямаше... Къде да търся проблема??
Мнението беше редактирано от Ge-FoRce: 28 юли 2009 - 13:37
Отговори

ivanov_km снимка ivanov_km 28 юли 2009 - 14:48

Провери си всички температурни датчици, ламбдата как ти е ?
Отговори

VanVan снимка VanVan 28 юли 2009 - 15:03

Приятел,

И аз така като тебе много време се чудех защо се получава гадния ефект при топло време. Карам кола с почти същия мотор (C14SE). И аз й направих почти основен ремонт. Всичко съм пробвал, но ефект нямаше...докато не ми изпадна друго ЕКУ от един колега от форума, на когото изказвам хиляди благодарности. Колата не стана по-мощна като цяло, но сега си я карам само с хубав бензин (щото при топлото време и при този мотор конкретно това изглежда е от огромно значение) и с другото ЕКУ, и съм изключително доволен от представянето й в градски условия. Имай предвид, че тези малки двигатели са доста форсирани (за времето си) и най-малкото си искат хубав бензин, който в БГ рядко се намира. Направи си експеримент, сложи й най-хубавия бенз, добави някакъв октан-подобрител и я покарай малко - ще схванеш за какво ти говоря...

Като я разглобихте да я ремонтирате, забеляза ли дали има нагар по буталата и горивната камера като цяло? Като караш извън града със 90-100 км/ч на поддържаща газ да си забелязал някакво причукване?

Аз вече с няколко човека съм си говорил на тема тези два мотора (C14SE & C16SE) и се оказва, че колкото и добри динамични характеристики да имат, просто си имат някакви болежки, които се лекуват само с продаване :)
Мнението беше редактирано от VanVan: 28 юли 2009 - 15:08
Отговори

Ge-FoRce снимка Ge-FoRce 28 юли 2009 - 15:10

ламбдата я мерих уж е в час волтажите и са в границите и аз се замислях да пробвам с друго ЕКУ,иначе тракане си имам особенно когато е студена но за сега си мисля и се надявам да са повдигачи... Какво трябва да гледам когато вземам друго еку ,пише ли някаде точно за кой мотор е и има ли някакви тънкости въобще ?
Мнението беше редактирано от Ge-FoRce: 28 юли 2009 - 15:11
Отговори

VanVan снимка VanVan 28 юли 2009 - 15:17

Ами когато търсиш ЕКУ, е най-добре да е от същата кола, в смисъл не само като мотор, но и като окомплектовка (климатик, имобилайзер и т.н.).

А за тракането - това тракане дето го имаш на студено не е това, което имам предвид аз. Чукане на аванса трябва да провериш дали имаш. То се забелязва, когато имаш резки преходни режими или поддържане на скорост със средно-натоварване...
Отговори

Ge-FoRce снимка Ge-FoRce 28 юли 2009 - 15:21

Това ще е проблем понеже в моргата са свалени ЕКУ-тата и не се знае точно от кое изпълнение е модела,а иначе какъв е реда на сваляне на еку-то,задалжително ли е първо акумулатора да се разкачи и лесно ли се свала по принцип?
Отговори

VanVan снимка VanVan 28 юли 2009 - 15:39

Ами акумолатора задължително му откачи едната клема, няма значение коя. После сваляш под жабката рафтчето (4 винта), след което и кората, която върви по десния праг на колата (още 3 винта) и ти се показва ЕКУ-то с кабеляците. За да го свалиш са ти нужни 10мм глух патрон на каре и дълго рамо, 'щото е доста слепичко там. Две пластмасови гайки 10 мм и два болта 10 мм го държат. Като ги развиеш ЕКУ-то излиза с леко навеждане надолу като внимаваш да не изкъртиш релетата под него. Гледай цветовете на буксите да са еднакви на новото ЕКУ. Ако имаш няколко, вземи ги всичките и ги пробвай.
Отговори

dj_simo_boy снимка dj_simo_boy 28 юли 2009 - 16:57

Абе хора на мен на чисто нова кола ми го прави този номер...
Е оправих го - със ъпдейт на софтуера на ЕКУ-то на двигателя, по гаранция разбира се. Приемчика ми зададе риторичния въпрос: "Знаеш ли колко коли са???" Е колко коли са??? До преди мен в София Ауто никой не се е бил оплакал... смятайте колко са карали и колко са разбирали..
Така че напълно е вероятно проблема да не може да го решите...

Между другото на Калибрата ми преди (X20XEV) и тя беше така - на топло бучеше и не вървеше в ниските - мерих датчици температурни, ламбда сонди, абе всичко всчико беше изрядно и пак беше така. Аз почти си мислех че това е нормално докато не се качих в следващата ми кола Пежо 406 - където климатик и 500 кила в багажника не ги усещаше (преувеличавам малко). Та точно за това като взех астра-та се учудих че е като калибрата - куца като загрее, е слава богу имаше решение проблема.... ама вас не ви мисля...
Отговори

VanVan снимка VanVan 28 юли 2009 - 21:49

Няма проблеми, изпробвано е вече и става - с друго ЕКУ. Сега ако кажете, че и на двама ви колите са били от Италия, хептем всичко ще си дойде на мястото...
Отговори

Ge-FoRce снимка Ge-FoRce 28 юли 2009 - 23:37

Поне моята е италианка :) ,ще пробвам тия дни с друго еку, но чета че е и от ламбда може да прави същите номера...
Отговори

VanVan снимка VanVan 29 юли 2009 - 09:08

Ами за ламбдата не съм сигурен, колега... С моя кратък житейски опит съм достигнал до извода, че на тея мотори ламбда сондата играе изключително несъществена роля, още повече че имат версии и без ламбда/катализатор (примерно 14SE и E16SE)...
Пробвал съм както на мойто C14SE, така и на предишното X16SZ с откачена ламбда сонда и светеща лампа на таблото, но разлика в поведението не усетих. Единствената работа, която върши този датчик при тея коли е да осигурява безопасни условия за катализатора. Е, може би малко силно изказване, но наистина не може да ти прецака вървежа в такива граници...
Мнението беше редактирано от VanVan: 29 юли 2009 - 09:09
Отговори

Ge-FoRce снимка Ge-FoRce 29 юли 2009 - 09:28

Точно щото и аз пробвах без ламбда си мисля че не работи понеже не усетих никаква разлика във вървежа ,а подлежи ли на почистване ламбдата ,ако я сваля след това маже ли се с нещо за херметизация?
Отговори

VanVan снимка VanVan 31 юли 2009 - 08:58

Маже се със специална смазка, за да не запече резбата, а "херметизацията" я постига шайбата... Ако не ти свети лампата, значи ламбдата си работи, но дори и да не работи, пак ти казвам, няма да се отрази чак толкова на вървежа.
Отговори

kraskoval снимка kraskoval 31 юли 2009 - 10:54

 dj_simo_boy, на 28 Jul 2009, 05:57 PM, каза:

Между другото на Калибрата ми преди (X20XEV) и тя беше така - на топло бучеше и не вървеше в ниските - мерих датчици температурни, ламбда сонди, абе всичко всчико беше изрядно и пак беше така. Аз почти си мислех че това е нормално докато не се качих в следващата ми кола Пежо 406 - където климатик и 500 кила в багажника не ги усещаше (преувеличавам малко). Та точно за това като взех астра-та се учудих че е като калибрата - куца като загрее, е слава богу имаше решение проблема.... ама вас не ви мисля...


Добре де колега, тук си казал обратното:
http://www.opelclub-bg.com/forum/index.php...%E5%EA%F2%F0%E0
Не се заяждам, но къде е истината, че и мен ме интересува тази тема???
Отговори

Вымпел снимка Вымпел 03 август 2009 - 10:56

ехехех,явно всичко е според темата:)къде както дойде:)



относно темата.... ето какво ще ви кажа аз ...започваме то там,че колкото по-топло е времето толкова повече ток гълта един автомобил!/колкото е по топло толкова повече загуба на ток/
повечето съвременни автомобили са с"умни"алтернатори-тоест зареждат при нужда! един алтернатор след като почне да зарежда,от колата може да изчезнат и до 20%от мощността!!!
така до тук ясно... представете си ,работят перки,фарове,мотора на парното,климатика,отива ток към мотора и тн и тн.в следствие на което алтернатора не "смогва" и бичи постоянно,от там веднага мощността пада с 20% алтернатора е сърцето на тоците!
и веднага се усеща разлика във вървенето на даденият автомобил,ако сте дизел няма да го усетите по подразбиране/по малко ток се нуждае дизела,по голям въртящ момент/но при бензиновите мотори особено тези 1,2-1,4-,1,6 има огромна разлика защото там алтернатора работи постоянно и като дойде жегата направо мотора го измуква
никакви екута,никакъв софтуер,не говорете глупости на хората...
и не говорете че сте сменили компа и всичко се е оправило
Мнението беше редактирано от siegfrid: 03 август 2009 - 14:14
Причина за редактиране:: Цитат на предхождащо мнение е излишен !
Отговори

Емо Ангелийн снимка Емо Ангелийн 03 август 2009 - 12:05

Отделно от това, въздухът, който влиза през филтъра, понеже е нагрят е разширен до някаква степен, и по-беден на кислород, което се отразява на компресията и горивния процес.
Отговори

Вымпел снимка Вымпел 03 август 2009 - 17:33

абсолютно вярно,колкото е по топъл въздуха толкова по малко наситеност на кислород има!
затова турбо двигателите имат интеркулери,поради това че турбината се нажежава до червено

Цитат

Цитат на предхождащо мнение е излишен !

Мнението беше редактирано от siegfrid: 03 август 2009 - 17:39
Отговори

ivanov_km снимка ivanov_km 03 август 2009 - 18:01

При мен не се усеща разлика във вървенето на колата в топло време но пусна ли климатика особенно в ниските обороти се усеща много.
Отговори

kaloferoff снимка kaloferoff 03 август 2009 - 20:37

И как се решава проблема? Или не се решава проблема?!?!
Отговори

Вымпел снимка Вымпел 03 август 2009 - 21:12

 kaloferoff, на 03 Aug 2009, 09:37 PM, каза:

И как се решава проблема? Или не се решава проблема?!?!

това не е проблем,това е минус на малките мотори!
вземи един v6-мотор със 130ампера алтернатор и няма проблеми с жегата
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg