Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

колата прегрява неясно защо

nedyalkov снимка nedyalkov 20 юли 2010 - 09:31

Здравейте колеги,
Проблема е следният. Колата ми е Векта Б 2.0 DTI-16V (X20DTH) има проблем с това, че вече няколко пъти стрелката за температурата стига до средата на червената зона. Сменил съм термостата к-т с датчика (преди 4 месеца), предната перка (преди 2 месеца, на старата беше изгорял резистора и въртеше само на бавна скорост) и датчика за перката (преди месец), но когато карам в града без включен климатик (когато на вън е по хладно - до 25 градуса), стрелката за температурата понякога минава 100 градуса и отива дори в червената зона а перката не иска да се включи (по някой път се включва), като пусна климатика и след няколко секунди всичко се нормализира и температурата пада под 95 градуса. Антифриза си е в границата, маслото също. Водната помпа се вижда, че върти като се отвори капачката на разширителния съд. Майсторите, при които ходя ми казаха да проверя да не би да е някакъв конструктивен проблем. Може също да има някакво запушване на радиатора, макар че е топъл като колата загрее.
Моля, ако някой е имал подобни проблеми да даде идея какво мога да направя!
:smile3560: :newsm05_41:
Отговори

hudson снимка hudson 20 юли 2010 - 09:57

Като начало те съветвам, да закачиш колата на компютър и да следиш показанията за температурата от другия датчик, който е за ЕКУто. Щом си сменял датчика на термостата (който е за стрелката на таблото), имам големи съмнения, че получаваш грешни данни. Като колкото по-висока е температурата, толкова е по-голяма грешката.
Отговори

MaxSSi снимка MaxSSi 20 юли 2010 - 13:30

А парно имаш ли ?
Отговори

dth_user снимка dth_user 20 юли 2010 - 13:30

Вариант : провери предпазителите, поместени в кутията, закачена на корпуса на въздушния филтър дали са изправни. Много вероятно е, ако има изгорял предпазител, да съществува късо съединение някъде по веригата на вентилаторите. 
Отговори

ivo123 снимка ivo123 20 юли 2010 - 15:02

колега на познат с този мотор правеше проблеми със загряване - оказа се запушване на водния радиатор /забиване на питата с прахоляци/.
Понеже двата радиатора /водния и на климатика/ са много близко един до друг - между тях се задънва и става като тапа - в резултат двигателя грее.
Аз съм със същия мотор и трябва доста да настъпвам колата за да чуя перка при изгасен компресор - т.е. това че не включва вентилатора определено е проблем /съмнява ме датчика за включване на перките - нищо че е нов/, но вероятно може да има набутани боклуци.
Отговори

nedyalkov снимка nedyalkov 20 юли 2010 - 20:23

Значи датчика съм си го върнал стария, защото първо това си мислех, че може да лъже в показанията. На компютъра в сервиза показва горе-долу (1-2 градуса разлика) такива показания каквито са и на стрелката на таблото, така че не е в това проблема.
Имам и парно, но ми се струва, че е малко по-хладно, но може и да се лъжа, защото все пак времето е доста топло (като е настроено на 24 градуса почти не го усещам, но като го сложа на максимум направо завирам в колата).
:k055:
Мнението беше редактирано от nedyalkov: 20 юли 2010 - 20:29
Отговори

nedyalkov снимка nedyalkov 20 юли 2010 - 20:29

 dth_user, на 20 Jul 2010, 14:30, каза:

Вариант : провери предпазителите, поместени в кутията, закачена на корпуса на въздушния филтър дали са изправни. Много вероятно е, ако има изгорял предпазител, да съществува късо съединение някъде по веригата на вентилаторите.

Да не е лошо като идея, ще погледна.
:k055:
Отговори

nedyalkov снимка nedyalkov 20 юли 2010 - 20:37

 ivo123, на 20 Jul 2010, 16:02, каза:

колега на познат с този мотор правеше проблеми със загряване - оказа се запушване на водния радиатор /забиване на питата с прахоляци/.
Понеже двата радиатора /водния и на климатика/ са много близко един до друг - между тях се задънва и става като тапа - в резултат двигателя грее.
Аз съм със същия мотор и трябва доста да настъпвам колата за да чуя перка при изгасен компресор - т.е. това че не включва вентилатора определено е проблем /съмнява ме датчика за включване на перките - нищо че е нов/, но вероятно може да има набутани боклуци.



Как най-добре мога да изчистя радиатора ако има боклуци?
Мнението беше редактирано от nedyalkov: 20 юли 2010 - 20:38
Отговори

ivo123 снимка ivo123 20 юли 2010 - 20:41

ами чистенето - с маркуч /не много силна вода като от пароструйка/ отвътре - вентилаторите към маската. - т.е. от задна страна на радиатора напреде за да може да изпадат.
другото е - сваляне на броня, гредичката отпред и раздалечаване радиатора на климатика и измиване между двата радиатора.
там се събира много кал и става като перде, в резултат на което големия радиатор не може да охлажда - водата циркулира в него но перките не могат да го охладят - няма достатъчно струя.
другото възможно е запушен отвътре предния радиатор - открива се с проба - вадят се маркучите му и се пуска струя вода през входа и гледаш как излиза на изхода.
Изобщо за мене работите се въртят около водния радиатор.
Отговори

IvanGrigorov снимка IvanGrigorov 20 юли 2010 - 23:00

Да аз определено гласувам за затлачен воден радиатор. Искам само да ти спомена че "профилактиката" на радиатори е измислена от бай Ганьо!!! Това нещо профилактика на воден радиатор казано по европейски, си е загуба на време. Радиатора за тая кола може да се намери НОВ алтернативен на под 200лв. Ти все пак сам решаваш, имай предвид че продавам двигател и ако прегрееш твоя може да се договорим......черен хумор ама мисля че ме разбра. Игра и двоен троен труд и накрая пак същия ефект е без мислено губене на време и средства.
А радиатор е и за мен защото по някога не се пуска перката. Това 100% става когато я караш спокойно. Защото тогава водната помпа не може да направи нужния дебит(заради ниските обороти) за да може да стопли датчика до неговата стартова темп. Той е монтиран на водния радиатор, и когато няма дебит радиоатора стине още по-бързо и става весело. Това важи при 100% изправна ел.охл.система.
Отговори

Vectra_Caravan снимка Vectra_Caravan 21 юли 2010 - 21:41

Здравейте колеги.
Надявам се колегата да няма нищо против че пиша в неговата тема.

И при мен днес се случи същия проблем. При по-силно напъване на газта на баира при между княжево и владая, който не е кой знае колко голям като наклон, докато стигна караулката стрелката за температурата влезе в червеното, за пръв път от близо 4 години. Преди около месец смених термостата с нов. Датчика също е нов. След кратко отбиване температурата се нормализира. След което продължих да карам на нормални температури. Чудя се дали не е била обезвъздушила още от смяната на термостата и затова сега да е дигнала толкова. Но след смяната я оставих да дигне около 97 градуса и перката се пусна и си мисля че би трябвало да е обезвъздушил системата. Утре като изстине ще проверя нивото на маслото и охладителната течност. Дали не е от температурния датчик на термостата който смених. Мисля да сложа стария от предишния термостат да видя какво ще стане. Скоро сменях тампони на водния радиатор и не видях да е много мръсен. Да не кажа хич.

Някакъв съвет?

Благодаря предварително!
Отговори

hudson снимка hudson 22 юли 2010 - 08:48

Сложи си стария датчик и според мен няма да имаш проблеми.
При мен, двата датчика (този за ЕКУто и за стрелката на таблото) са един до друг, отстрани на главата. Като развивах големия, успях да счупя шапката на малкия датчик и се вкарах във филми с показанията на таблото. Това което се продава по магазините е от менте нагоре. Смених около 4-5 датчика, докато се прежаля да дам 30 лв за оригинален. Единия от тези датчици беше толкова зле, че на втората минута от стартирането на двигателя, стрелката подминаваше 90°, а на след още 5-6 минути влизаше в червеното. Подобна е и картинката при последния неоригинален датчик който изхвърлих - качих момчето от сервиза с диагностиката до мен, включих климатроника на максимално охлаждане и я настъпих. При 92° по данни от тестера, на таблото стрелката подминаваше 100°, а при 98° (повече от това не можа да загрее), стрелката влезна в червената зона. Сам си направи изводите колко са качествени датчиците.
Отговори

Vectra_Caravan снимка Vectra_Caravan 22 юли 2010 - 09:13

Най-вероятно така ще направя. Надявам се стария датчик да е оригинален тъй-като колата е вкарана от италия с него. Аз още като слагах термостата се чудех дали да не си върна стария датчик, обаче реших да му дам шанс на новия. Ама май няма да стане. Тази сутрин като проверих нивото на течността беше спаднало малко от предишната проверка, а течове не видях да има. Та предполагам може и да е имало малко въздух който е изкарала вчера. Днес долях течност и я настъпих пак доволно, но повече от около 95 градуса не вдигна. Ще покарам и ще видиме какво ще стане.

Благодаря!
Мнението беше редактирано от Vectra_Caravan: 22 юли 2010 - 09:14
Отговори

wpier снимка wpier 25 юли 2010 - 19:15

 Vectra_Caravan, на 22 Jul 2010, 9:13, каза:

Най-вероятно така ще направя. Надявам се стария датчик да е оригинален тъй-като колата е вкарана от италия с него. Аз още като слагах термостата се чудех дали да не си върна стария датчик, обаче реших да му дам шанс на новия. Ама май няма да стане. Тази сутрин като проверих нивото на течността беше спаднало малко от предишната проверка, а течове не видях да има. Та предполагам може и да е имало малко въздух който е изкарала вчера. Днес долях течност и я настъпих пак доволно, но повече от около 95 градуса не вдигна. Ще покарам и ще видиме какво ще стане.

Благодаря!


Колега имам подобен на твоя проблем. Извънградско по баир (Витиня обикновенно-магистралата).на 3000об. на 5-та с около 100 и ми загрява до 100градуса,колко повече я пържа толкова по загрява.Ама това само по нанагорнище.По равно с същата скорост и обороти си работи на около 92 градуса.Градско нямам проблеми 92-95гр работи в задръстванията.Незнам дали има значение,ама съм с вода в системата,а не с антифриз.
Отговори

Vectra_Caravan снимка Vectra_Caravan 26 юли 2010 - 09:38

Сложих стария датчик. За сега нямам оплакване от към висока температура но май имам откъм ниска. По някое време срелката пада под 90 и то на място като работи, така беше и зимата, затова сменях термостата. Явно обаче че и датчика има някаква вина и ще трябва да го сменям, но както каза колега по нагоре само с оригинален!

Поздрави!
Отговори

nedyalkov снимка nedyalkov 04 август 2010 - 15:19

 IvanGrigorov, на 21 Jul 2010, 0:00, каза:

Да аз определено гласувам за затлачен воден радиатор. Искам само да ти спомена че "профилактиката" на радиатори е измислена от бай Ганьо!!! Това нещо профилактика на воден радиатор казано по европейски, си е загуба на време. Радиатора за тая кола може да се намери НОВ алтернативен на под 200лв. Ти все пак сам решаваш, имай предвид че продавам двигател и ако прегрееш твоя може да се договорим......черен хумор ама мисля че ме разбра. Игра и двоен троен труд и накрая пак същия ефект е без мислено губене на време и средства.
А радиатор е и за мен защото по някога не се пуска перката. Това 100% става когато я караш спокойно. Защото тогава водната помпа не може да направи нужния дебит(заради ниските обороти) за да може да стопли датчика до неговата стартова темп. Той е монтиран на водния радиатор, и когато няма дебит радиоатора стине още по-бързо и става весело. Това важи при 100% изправна ел.охл.система.



Благодаря на всички за съветите.
Значи преди време (три месеца) се наложи да сменям предната перка и майсторите тогава са прегледали и радиатора на климатика и си е бил съвсем чист (не имало никакви набити боклуци в питата) сега (преди седмица) направиха промивка на големия радиатора и казаха, че е бил абсолютно чист вътре и водата си минавала съвсем свободно даже се чудеха защо е трябвало да се прави тази операция а пък и самия радиатор изглежда доста нов. Това ме навежда на мисълта, че ако пак стрелката влезне в червената зона най-вероятно има някакво несъответствие между компютъра и датчика иначе всичко друго е проверено вече.
Може ли по някакав начин да влияе на показанията това, че колата има чип тунинг - Power Box (така я купих) сигурно от няколко години?
:mhihi:
Отговори

Lazarov снимка Lazarov 11 август 2010 - 11:59

какъв антифриз ползваш . питам защото имах познат на който беше с бензинова вектра Б докато не смени антифреиза със синтетичен тази кола постоянно имаше проблеми с температурата . опитай със синтетичен
Отговори

nedyalkov снимка nedyalkov 14 август 2010 - 17:00

Благодаря на всички за съветите.
Проблема е локализиран (надявам се), оказа се че стрелката за температурата просто е лъжела в показанието в следствие на не добре контактуващи клеми на акумулатора, което е водело до греене и е лъжело потенциометъра в таблото. Смениха ми клемите с нови и вече седмица проблема не се е появявал. Дано да не се появява повече.
:icon_wink2:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg