Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Проблем с алтернатор

Blaji снимка Blaji 25 януари 2011 - 21:20

Здравейте. Имам въпрос на които не можах да намеря отговор на 100%. И така наскоро направих една профилактика на алтернатора четки и лагери. Естествено след поставянето му реших да замеря зарядното напрежение и се оказа че е без товар 14.76 V когато пусна фарове, подгряването на задното стъкло, вентилатора на 3 степен, подгряване на огледалата, музика, плафон, аварийни, напрежението пада до 14.65 V и това на тихи обороти като двигателя малко се товари ако увелича оборотите промяната на напрежението е най-много е 100 mV което предполага, че електрониката в генератора работи.
Въпроса ми е възможно ли е когато съм сменял лагерите и четките да съм бутнал нещо неволно въпреки че не видях някъде да се калибрира или къде другаде да търся причината за това високо напрежение. До сега четох че зарядното напрежение трябва да е в стойностите от 13.5 - 14.5 V и че отклоняването от тези стойности е пагубно за акумулатора.
Алтернатора е DELCO-REMY не знам каква мощност е никъде не видях да пише само мога да поясня че е с пистов ремък.
Акумулатор Bosch Silver S5 63 Ah - между другото ми завериха гаранцията лошото е че преди профилактиката на алтернатора не замерих напреженията.
Колата е от профила. Благодаря за търпението :)
Отговори

CH_M снимка CH_M 25 януари 2011 - 21:50

Не се коси за някакви си 0,2 -0,3 волта разлика , перфектно ти е зареждането и си :confused:
Отговори

Blaji снимка Blaji 25 януари 2011 - 22:07

Добре това напрежение няма ли да се отрази живото скъсяващо :confused: за акумулатора. То е ясно че така ще работи, но колко време.
Отговори

espero2000 снимка espero2000 25 януари 2011 - 22:20

Абе колега то е добре, но имам въпрос кой ти каза да си сложиш 63 амперов акумулатор??? Пир положение че за твоята кола базовия е 44аН.
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 26 януари 2011 - 09:38

Аз не мисля, че това е добре. Ще имаш системен презаряд на акумулатора и в един момент може акумулатора да има мъртва клетка. Проблема може да идва от 2 места: реле-регулатор и диоден блок. Та аз само изказвам мнение - смятам, че не е нормално това.....
Мнението беше редактирано от javor_bg: 26 януари 2011 - 09:39
Отговори

LOTUS-OMEGA снимка LOTUS-OMEGA 26 януари 2011 - 09:50

нормално си е зареждането-и моето зарежда 14,7 и няма проблеми.Даже моя мотор е 2000 115 коня а акумулатора е 45аh и вече 2 години откакто карам колата/с тоя 45 амперовия си купих колата/ проблеми нямам,и в наи-големите студове си пали екстра.Карай и не се безпокои :confused:
Поздрави
Мнението беше редактирано от LOTUS-OMEGA: 26 януари 2011 - 09:50
Отговори

Гено снимка Гено 26 януари 2011 - 09:50

а ако премериш с друг уред?
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 26 януари 2011 - 11:03

 Гено, на 26 Jan 2011, 9:50, каза:

а ако премериш с друг уред?

:confused:
Отговори

Blaji снимка Blaji 26 януари 2011 - 14:04

 espero2000, на 25 Jan 2011, 22:20, каза:

Абе колега то е добре, но имам въпрос кой ти каза да си сложиш 63 амперов акумулатор??? Пир положение че за твоята кола базовия е 44аН.

Ами в магазина питах + това стария беше 64 Аh а и после погледнах и в каталога на bosh
Публикувано изображение

Хм за друг уред не бях се сетил отивам да меря тъкмо сега имам още един.
А иначе с новия акумулатор колкото и студено да беше тази зима всеки път свят му се завива на стартера :confused:

Мерих и с другия уред 14,89 V без товар и 14,74 V с товар това е измерено при акумулатора. При алтернатора имам 15 V без товар и 14.90 V с товар. Това е мерено на тихи обороти при промяна на оборотите напрежението почти не се изменя. Само има промяна когато е под товар и е на тихи обороти при увеличаване на оборотите напрежението се покачва с около 100mV. Това е измерено с другия уред. И ако вярвам на него тези напрежения определено са си повод за притеснение.
Мнението беше редактирано от Blaji: 26 януари 2011 - 15:35
Отговори

niggaz_nature снимка niggaz_nature 26 януари 2011 - 16:22

Зареждането е перфекно. До 15 V няма никакви опасности за нищо. Дори е по добре като има влючени консуматори и да ти остава и за зареждане на останалите консуматори.
Отговори

баш майстора снимка баш майстора 26 януари 2011 - 16:47

И при мен е така - на всякакви обороти без консуматори кове 14,9 V , а ако набримча дълги, нагревател и вентилатора на 6 (дефакто 4-та степен де), на празни пада малко под 14, или до 13,5 - 13,7 V, обаче на средни обороти (около 2 000) напрежението си държи близо 14,5 V - тия стойности са замерени на клемите на акумулатора.
Миналата година като си купих нов акумулатор, даже отказаха да ми подпишат гаранцията, щото презареждал, и като почнаха да ми развиват едни теории, че регулатора си бил тръгнал, щял да вдига напрежението постепенно без да забелялежа и в един момент ще стигне 18-19 V и акумулатора ще сдаде багажа и т.н. :confused: , и че трябвало да се смени плочката, ми стана лошо. Обаче проверих в Autodata и за моя мотор го доват точно 14,9 V :thu: и си казах - немеца така го е сметнал, значи е така, кой знае какъв ментелив релерегулатор ще ми сложат, и реших да рискувам. Засега да чукам на дърво, няма такова нещо, но все пак от време на време, за мое успокоение, замервам напрежението и се държи по един и същ начин - по-горе описания :)
Досега година и половина с новия акумулатор няма никакъв яд. Даже ако питате мене за къси разстояния, и особено зимата с включени фарове, парно и нагревател, това напрежение е супер - вече 4-та година опела е при мене и проблеми с акумулатори не съм имал.
Мнението беше редактирано от баш майстора: 26 януари 2011 - 17:01
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 26 януари 2011 - 17:44

 баш майстора, на 26 Jan 2011, 16:47, каза:



Колегата говори от личен опит и донякъде съм склонен да се съглася с него, но според мен ако напрежението не е над допустимите норми акумулатора може да изкара 4, а не 3.5 години например. Едно време имах Трабант и там имаше системно презареждане на акумулаторите и изкарваха по 2 години и половина. Така сменихме 3 акумулатора.
Мнението беше редактирано от javor_bg: 26 януари 2011 - 17:46
Отговори

Blaji снимка Blaji 26 януари 2011 - 18:09

 javor_bg, на 26 Jan 2011, 17:44, каза:


За това е цялата тема по принцип имам 3 години гаранция на акумулатора заверена ми е но все пак си мисля че е по-добре акумулатора да изкара не 3 а 4-5 а защо не и 7-8 години въпреки че се води необслужваем.
Отговори

CH_M снимка CH_M 26 януари 2011 - 18:31

:confused: Да не те чуват производителите и търговците на акумулатори ......
Отговори

Blaji снимка Blaji 26 януари 2011 - 20:13

 CH_M, на 26 Jan 2011, 18:31, каза:


Така си е ама съм решил да им правя сечено :mhihi:
Сега по темата.
Понеже нямам схема на алтернатора си мисля ако има лош контакт между корпуса на алтернатора и стабилизатора това може да доведе спокойно до покачване на напрежението. Просто стабилизатора си работи, но точността му куца. Замислям се дали да не го сваля отново и да проверя как е закрепен стабилизатора. А за проблем в самата диодна плочка не мисля защото при товар просто генератора щеше да каталясва. Другото което ми идва на ум е самия стабилизатор да се скапва просто да стареят елементите вся пак колата си е на годинки.
Отговори

CH_M снимка CH_M 27 януари 2011 - 09:04

Предлагам ти да не пипаш нищо , покарай малко , пишеш че си сменял четки . Изчакай определено време , да повървят да легнат както трябва по колектора и след това си премери колко зарежда и пак ще си говорим......
Отговори

Blaji снимка Blaji 27 януари 2011 - 10:38

 CH_M, на 27 Jan 2011, 9:04, каза:

Предлагам ти .....

Аз в началото забравих да кажа че когато сменях четките колектора беше с канали може би 1мм дълбоки от биенето на лагерите и старите четки не че бяха се износили толкова ами отстрани се бяха изронили и за това ги смених заедно с четкодържателя а колектора го излекувах с шкурка 350 после 500 и накрая 800 като от каналите не остана и помен а самото изглаждане ми се видя добро. Може и да покарам малко така настина да видя дали ще се промени напрежението все пак откакто съм го сложил алтернатора съм минал не повече от 20 км. Сега се замислям да си направя някаква LED индикация за напрежението на зареждане.
Между другото днеска ми се случи нещо странно като я запалих колата сама вдигна на 4000 оборота и не иска да смъква. Изгасих я после пак запалих пак същото. След това запалих на газ беше топла нямаше проблем след това и на бензин не ми е правила проблем. Дали има връзка или аз се филмирам.
Отговори

niggaz_nature снимка niggaz_nature 27 януари 2011 - 11:45

 Blaji, на 27 Jan 2011, 10:38, каза:

Аз в началото забравих да кажа че когато сменях четките колектора беше с канали може би 1мм дълбоки от биенето на лагерите и старите четки не че бяха се износили толкова ами отстрани се бяха изронили и за това ги смених заедно с четкодържателя а колектора го излекувах с шкурка 350 после 500 и накрая 800 като от каналите не остана и помен а самото изглаждане ми се видя добро. Може и да покарам малко така настина да видя дали ще се промени напрежението все пак откакто съм го сложил алтернатора съм минал не повече от 20 км. Сега се замислям да си направя някаква LED индикация за напрежението на зареждане.
Между другото днеска ми се случи нещо странно като я запалих колата сама вдигна на 4000 оборота и не иска да смъква. Изгасих я после пак запалих пак същото. След това запалих на газ беше топла нямаше проблем след това и на бензин не ми е правила проблем. Дали има връзка или аз се филмирам.


Ето едно предложение от мен . Аз си монтирах направо волтметър за да си следя волтажа и заради музиката и изглежда яко .

Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 27 януари 2011 - 17:38

Ако колите имаха такава индикация за напрежението на зареждане на акумулатора продажбите на акумулатори щяха да са по-малко :mhihi:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg