Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Vectra A

Vectra A - Топка на скоростния лост

PeteRHR снимка PeteRHR 27 декември 2004 - 15:20

Как се сваля топката на скоростния лост?
Моята е за смяна и искам да си взема нова.
Колко струва горе долу нова стандартна? <_<
Отговори

ГостOPELIX_* 27 декември 2004 - 17:33

Доколкото знам се отвива като гайка. А новите са кам 3-4 лв в Кърджали обаче за другаде не знам.
Отговори

SonOfaBitch снимка SonOfaBitch 02 януари 2005 - 14:27

OPELIX, на Dec 27 2004, 05:33 PM, каза:

Доколкото знам се отвива като гайка. А новите са кам 3-4 лв в Кърджали обаче за другаде не знам.

Мисля че не са на винт... И мен този въпрос ме вълнува, понеже изкам да сложа няква по красива топка
Отговори

Гостmirra_* 02 януари 2005 - 15:52

PeteRHR, на Dec 27 2004, 03:20 PM, каза:

Как се сваля топката на скоростния лост?
Моята е за смяна и искам да си взема нова.
Колко струва горе долу нова стандартна? <_<

Ами зависи с какво искаш да се сдобиеш - ако е само топката - никви грижи. ако, обаче, решиш да сложиш цял по-спортен (с вид на метален, примерно) лост, ще ти се наложи да си поиграеш със задната... не е кой-знае колко сложно, но е по-добре да ти помага някой, който вече е слагал, че е врътня...
Успех!
Отговори

IGNEV снимка IGNEV 07 януари 2005 - 22:20

И мен ме интересува как се сваля тази топка, защото пробвах да я дърпам и да я въртя, но безуспешно............
Отговори

Vectra 1.4+ снимка Vectra 1.4+ 07 януари 2005 - 22:32

Топката се състои от две части. Едната е тази която държиш и с малко усиля може да въртиш а с повече да извадиш ( трудно става за ползване след това). Другата част остава на лоста. Тя една пластмаса за която единственият начин за сваляне е рязане. Не може да се изхлузи. Ако си купиш оргинална нова тя ще си има и двете части. Ако ще слагаш друга хубаво е предварително да я вземеш и да видиш начина на закрепване. Аз карам с метална топка, която се закрепва с един остър винт отстрани. Трябва да се прецени дали има място за халката за задна да се повдига достатъчно. Свалянето на пластмасата (втората част) си е зор. Аз чегъртах към полвин час с голям нож с риск да се нарежа кат прасе докато излезе.
Отговори

PeteRHR снимка PeteRHR 07 януари 2005 - 23:18

Лелеее, за нищо ли не става старата топка ако я извадя с дърпане? Аз си мислех да я извадя и с нея да обикалям магазините да взема пак същата.

А има ли вероятност да счупя нещо друго с яко дърпане нагоре?
Отговори

Гостmuto_* 11 януари 2005 - 17:33

и аз моита се опитах да я махна но не стана и ми казаха 4е става диста трудно
Отговори

Гостmirra_* 11 януари 2005 - 17:43

PeteRHR, на Dec 27 2004, 03:20 PM, каза:

Как се сваля топката на скоростния лост?...

Сега, като се праснах с колата, я откъртих без да искам (остана ми в ръката!):D . Май не е много трудно! :huh:
Отговори

Moonlord снимка Moonlord 12 януари 2005 - 12:07

Еми аз доколкото знам (и доколкото съм изпитал) топката се сваля чрез чупене/резане или кфото е там.. мойта е вече цифра стара и даже да се отчупили едни парченца отдолу чакам скоро сама да падне :lol: иначе е на нещо като ябълка и като се махне тя се сцепва и после сигурно като я сложиш ще хлопа... Илиян (вектра 1.4) ви го каза най-добре... взимате топка виждате как стоят нещата със закрепването и махате старата тогава... ;)
Отговори

Shades снимка Shades 13 януари 2005 - 09:11

Лично аз бих решил проблема по следния начин. Нагрявате и сваляте набитата вложка на старата топка, след което си навивате резба върху лоста и си купувате една топка с резба.
Отговори

Scooter снимка Scooter 02 март 2005 - 23:58

По принцип става и с нагряване,но аз лично я смених доста трудно,и то с прерязване на старата пластмаса.Иначе оригиналната топка излиза лесно,пластамасата е проблема.В момента имам метална топка със червени светодиоди,в комплекта на която си има накраиници които се набиват на скоростния лост.Малко повече време отнема да се регулира хода за задната. ;)
Отговори

Silver снимка Silver 05 март 2005 - 01:10

На Вектра А-не знам,но го правих на Вектра Б.(Отработих упражнението в моргата).Първо с много голямо усилие я превъртях наляво-надясно докато се поразхлаби.Въртейки я постепенно я измъкнах нагоре.Под нея беше пружината,която натиска долната част на топката(за заден ход)Края на лоста е леко награпен и вероятно фабрично топката е запресована на горещо.Макар и трудно все пак излиза.Направих го и на моята кола.С въртене и натискане вкарах другата топка(от моргата-беше мн.запазена)
Отговори

PeteRHR снимка PeteRHR 05 март 2005 - 08:58

OK, Мерси за отговорите. Като се постопли ще атакувам топката с "яко дърпане" :thu:
Отговори

Гостcorsa_82hp_* 08 март 2005 - 18:10

Нова топка от оторизиран сервиз на Опел - в случая Стефанов в Пловдив е към 80 кинта и още малко за работата.
Отговори

Shades снимка Shades 09 март 2005 - 12:18

Хммммм, 80 лв. за топка ми звучи като лек обир. Спокойно може да се справи човек сам с малко инструменти и една стоманена топка. (малко по-трудно за колегите със щифт за задната, аз нямам и на 2те коли :evil: )
Отговори

SGP снимка SGP 12 октомври 2005 - 09:05

:rolleyes: А да се смени кожата около скоростния лост как трябва да постъпим ?
Отговори

PeteRHR снимка PeteRHR 12 октомври 2005 - 10:02

Аз си я смених кожата около скоростния лост много лесно. Също смених и около ръчната. Е, за топката още не съм успял ама и това време ще дойде :D

В горния край кожата е хваната по някакъв начин около пластмасата за задна скорост. При мен беше свинска опашка (ама оригинално не е така със сигурност).

Та като резнах свинската опашка, разтвориш кожата и има място да се изхлузи през топката нагоре. В долния край има за основа една пластмаса. Тази пластмаса е на щипки към купето. Много лесно се вади и вдига само нагоре.

След това си ушиваш кожа със същият размер и я закрепваш около пластмасовата основа. При мен беше хваната с телбод. След като я закрепиш към основата по обратния ред през топката на скоростния лост слагаш надолу и е готово.

Колата е Вектра А.
Отговори

DJ IMC снимка DJ IMC 12 октомври 2005 - 10:26

PeteRHR, на Oct 12 2005, 10:02 AM, каза:

При мен беше свинска опашка (ама оригинално не е така със сигурност).
След това си ушиваш кожа със същият размер и я закрепваш около пластмасовата основа. При мен беше хваната с телбод. <{POST_SNAPBACK}>

И при мен на Астрата беше със свинска опашка, та може и така да си е огигинално...

П.П. Няма сисъл да шиеш нищо...в магазините ги продават готови :-)
Отговори

Жоро снимка Жоро 12 октомври 2005 - 10:53

Значи аз топката я смених мн. лесно! Развъртях и силно наляво-надясно, после я изкубнах. А въпросната пласмаса я хванах с малкия флекса, и я изтъних така че да стане колкото втулката на новата топка и като край завих новата топка + прахосмукачка че имаше стърботини на всякъде!
Сега съм замислил да сменям ръкохватката на ръчната, ама не знам как да я махна. Тоя от магазина каза че ставало с дърпане ама аз не успях да я разклатя даже.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg