Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Ходова част

Налягане на гумите

jassenjj снимка jassenjj 20 декември 2009 - 17:45

Здравейте!
Първа зима ми е зад волана, а по празниците ме чакат едни 1200 км, за които се гледам да се подготвя максимално.
Въпросът е през зимата какво е препоръчително - да се ползват по-твърди или по-меки гуми от нормалното?
И какво да е налягането според количката в подписа, ако е натоварена с 3-ма душ, 2 котки, порядъчно зимно оборудване и малко багаж :)
Отговори

aleksandar снимка aleksandar 20 декември 2009 - 18:12

колега всички зимни гуми са по-меки за разлика от летните, колкото е по мек каучука на една зимна гума то тя е толкова по хубава. За налягането в гумите е най добре както ти е предписано за колата.
Отговори

Paco71 снимка Paco71 20 декември 2009 - 18:13

Здравеи приятел. Зимата си е супер сезон, но само сняг да има. Щто се однася до гумите-шега небива. Големия граифер и добре напомпени на четерите колела, ти дава ставилност и добро спиране.
Отговори

BlackEagle снимка BlackEagle 20 декември 2009 - 20:53

Само не ги пренадувай, стават като ски с всяка допълнителна атмосфера.
Те са ти казали колегите, по-мека -> по-хваща на снега(и температурата по малко и влияе, защото по твърдите летни гуми допълнително се "втърдяват" от студа). Точно се изразил колегата aleksandar, гледай за твоята кола колко е дадено. Не че са фрапантни разликите, но все пак за всяка си има сметнато от инжинерите колко е оптимално.
Отговори

jassenjj снимка jassenjj 21 декември 2009 - 02:01

Така, с почти нови зимни гуми съм (миналата зима са карани около 1 месец, не повече от 200 км.).
Естествено не бих тръгнал на път с летни... при тези условия.
Т.е. препоръчвате да са точно според табличката на капака на резервоара (1,9 бара отзад, 2 отпред)...

Замислих се толкова сериозно, защото вчера правих "сухи" тестове на свръхгаден терен - маршрута София-Перник-Радомир-София. Въпреки гадния път се движих доста бързо без занасяне (60-80 км/ч).
На финала на магистралата по едно нанадолнище колата поднесе, волана и спирачките ги нямаше и ме спаси дългия дрифт - 150 метра по посока на движението, след това колата се завъртя на 180 градуса и странично се спря в една преспа, от която се измъкнах цял и на собствен ход за щастие. Реших, че повишеното налягане в гумите може би не е най-добрия избор за такъв терен, а по навик си бях направил гумите на 2,2 отпред и отзад. Както каза колегата, истински ски...
Мнението беше редактирано от jassenjj: 21 декември 2009 - 02:09
Отговори

BatSlav снимка BatSlav 21 декември 2009 - 08:52

Здравей колега,моет съвет към теб е да си караш гумите по тази таблица която е дадена на капачката не резервoара.Има няколко неща които трябва да знаеш.Първо ако караш повече от един човек и с повечко багаж хубаво е да ги надуеш малко повече от това по таблицата.От опит ти казвам когато се кара кола на дълъг път с повече багаж и хора при меки гуми няма значение дали са зимни или летни има вероятност да ги изтриеш ,а в много случаи и да се пръснат (при мен така сде получи).Естествено при мен се дължеше на крива джанта и меки гуми.Второ ако караш на път с влошена зимна обстановака или казано повече сняг имаш опцията да изпуснеш предните гуми малко за по голямо сцепление НО!!!! колкото да минеш определен участък ,а не да се кара постоянно.Имай в предвид че тази опция се прави и когато слагаш вериги за да не се прецакват гумите.Но пак ти казвам прави се това колкото да измъкнеш от дадена ситуация.Трябва да се има в предвид и колко и тежи двигателя в много от случеите предните гуми се дават да се с една идея повече бар от колкото отзад факт.Дано съм ти помогнал.
Мнението беше редактирано от slav9081: 21 декември 2009 - 15:57
Отговори

BlackEagle снимка BlackEagle 21 декември 2009 - 15:48

Публикувано изображение

Най-отляво е мека, посредата е твърде напомпана, най-отдясно е оптимална гума. Това важи и за зима и за лято. Очевидно е как се мени контактната площ. Зимата е се търси оптималното с цел по-добро вцепление, лятото се търси за да се износват по-малко. Кривите джанти са изключение, там сами се сещате за какво става дума. На теория е вярно казаното от колегата slav9081, но да тръгнеш да си помпаш и изпускаш всеки път, в който се промени малко обстановката е малко излишно според мен. Може би наистина е прав, че само за вериги си струва усилието. С 0.1 бар по-малко налягане няма да има кой знае каква разлика. Та колега jassenjj, и 4-те да сложиш на 2 бара няма да си е болка за умиране.
Извода е да си гледате таблиците, да карате с по-разумни скорости и сте ок :mhihi:
Отговори

aleksandar снимка aleksandar 21 декември 2009 - 16:58

колега jassenjj не ти препоръчвам да си правиш повече експерименти като този, особенно да влизаш в завой с ръчна спирачка и т.н. за човек ойто няма опит може да има големи последствия, все пак мисли и за другите на пътя.
Отговори

jassenjj снимка jassenjj 21 декември 2009 - 17:54

Благодаря на всички!
За aleksandar: колега, не съм споменал никъде за завои и за ръчни... Тестовете се състояха в следене на поведението на колата при най-нормалното възможно каране, колата ми не е за такива работи. Просто сме в България и дори на нова магистрала е възможно да имаш тотално негоден терен. Всъщност не знам и какъв щеше да ми е извода от миткосването онази вечер, ако не се беше случила случката, сега поне съм подготвен психически.

И офтопик - когато се носиш 20-30 секунди без управление имаш доста време за мислене и смяна на тактики :). След като видях, че спирачката и волана са безполезни, завъртях леко волана в посоката, в която искам да тръгне колата, включих на 2-ра и почнах да държа 2000 оборота, но и това не помогна в 5 см. лапавица от блокчета лед, пресен сняг, вода и сол.
Отговори

kalin113 снимка kalin113 07 януари 2010 - 15:55

Колега относно налягането на гумите, помпай ги колкото ти дават минимума на предните или малко над него и задните да са еднакви като предните. Имай впредвид, че налягането се наглася когато колата не е карана, иначе ще се окаже примерно, че си ги помпал на 2,1бара, а на сутринта гумите са ти меки, както се случи на мен преди известно време. Затова си купи истински манометър, примерно руски и пред вас, когато не си я карал правиш процедурата и така всеки месец, че незнайно защо с много малко, но и при здрави гуми и джанти пак намалява налягането, което и гумаджия ми каза, че е нормално. И относно това, което ти се е случило аз съм шофьор от 5 години и половина, но баща ми е такъв откак е завършил средно и той и неговите колеги са ми казвали така: при зимни условия сняг, киша и и зобщо хлъзгав терен:
-една скорост надолу сравнено със каране на хубав сух асвалт;
-поне 10км/ч надолу сравнено със каране на хубав сух асвалт;
-без резки движения, а всичко трябва да е плавно;
-почти да забравиш, че имаш спирачки, а да работиш със скоростите. Като си на по- ниска скорост с малко по- високи обороти вместо да натискаш спирачки и да завъртиш колата дърпаш крака от газта и двигателя намалява скоростта;
-спазвай по- голяма дистанция.
Извинявам се, че тука, но защото каза за случката и знай, че всичко е изпитано и взависимост къде и какво точно ти се случи може и да е животоспасяващо.
Аз лично ще ти кажа и друго, че през зимата се кара със зимни гуми с грайфер поне 5мм дълбочина и ако е карана през лятото зимна гума, също така и ако е карана повече от 3 сезона качествата на гумата се влошават и то доста и трябва бая по- бавно да караш и от по- далечко да спираш, та да нямаш проблеми.
Пожелавам ти безаварийно каране оттук нататък и умната!
Отговори

opel_kapka снимка opel_kapka 23 януари 2010 - 15:33

Не че се правя на интересен, ама обема на дадено количество въздух в затворен обем, зависи много от температурата му. Т.е. ако на вънка е студено, въздуха в гумите се изстудява, свива се и съответно намалява обема си. При топло време е обратното, ако освен не ви изпуска гумата от някъде.
Отговори

BlackEagle снимка BlackEagle 24 януари 2010 - 02:31

Тъй си е :devil-smiley-019: Ама в крайна сметка всеки малко по "в час" би забелязал, че гумата му е мекичка. Слага я на компресора и хоп, наглася й налягането! Без значение температурата, налягането си е налягане, тъй че се наглася. Само после като се постопли да се сети пак да го нагласи, че като се е разширил въздуха и се е повишило налягането.
Уместна забележка!
Отговори

jelqzkov снимка jelqzkov 24 януари 2010 - 03:07

Незнам за вас колеги, аз съм шофьор от 5 години и 4-те коли които съм карал най-много винаги си ги правех на 2 бара гумите. Без значение дали зимни или летни, отпред или отзад. Проверявам си ги всеки месец и си ги държа на това налягане без значение дали са 13,14 или 15" дали пътуваме цялото семейство или се возя само аз. До сега оплакване от износване на гуми, гърмене и някакви инциденти не съм имал, дано и за напред нямам. Не съветвам никого нищо просто споделям аз как действам.
Отговори

BlackEagle снимка BlackEagle 24 януари 2010 - 12:18

 jelqzkov, на 24 Jan 2010, 3:07, каза:

...


 Петър Атанасов, на 21 Dec 2009, 15:48, каза:

... и 4-те да сложиш на 2 бара няма да си е болка за умиране.
...


Аз, повечето пъти, правя по същия начин. Отпред понякога слагам на 2.2, че двигателя малко натежава там, но не е голяма разликата и не винаги го правя.
Отговори

Izparitel снимка Izparitel 24 януари 2010 - 23:00

При пренапомпани гуми в хлъзгаво време карането е кошмар. Веднъж пътувах с чисто нови зимни гуми и в заледено и заснежено отгоре колата беше много нестабилна. Успях да се завъртя с 5 км/час на завой, който другите дори и със задно предаване минаха безпроблемно. Оказа се, че на бензиностанцията са ми пренапомпили гумите яко и като ги нагласих нещата си дойдоха на мястото.
В такава ситуация - майната им на бързото износване на гумите, важното е да стигнеш жив.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg