Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Зафира А Z16YNG (фабричен метан) не иска да превключи на метан

AngelHeart снимка AngelHeart 23 декември 2012 - 19:02

Здравейте, колеги по возило.
Преди около година си купих нова стара кола - зафира а cng. Всичко беше добре до тази сряда, когато на тръгване от работа светна лампата за бензина на превключвателя за горивото и от тогава се мисли за безинова зефира.
Първи тест - здраво ли е бутончето - здраво е (само лампата за фоново осветление не свети, ама то това си е така откакто съм я купил).
Втори тест - опком - никакви грешки освен непрочетен транспондер (от време на време не пали като врътна ключа веднага след като го вкарам, да кажем, че съм съгласен с опкома)
Трети тест - Бензинова помпа (от опкома) - пуска се
Четвърти тест - Магнет-вентили на ЦНГ-то (пак от опкома) - ПУСКА БЕНЗИНОВАТА ПОМПА
Закарах я в дженеръс ауто и им я оставих за диагностика. Към края на деня ми се обадиха с обяснението, че са ми изгорели магнет-вентилите на бутилките - и четирите !!!
Не че ми е проблем да им я оставя да я правят, но от чисто инженерна и математическа гледна точка това граничи с невъзможното.
И се заядох с колата...
Вчера я закарах при един познат с подемник и свалих корите на бутилките - изключих конекторите от мегнет вентилите и премерих - 23.7 ома и четирите мегнет вентила. На магнет вентила пише 6W. Една бърза сметка на ум - 6 вата на 12 волта = 0.5А , което на 12V е точно 24 ома.
Първо заключение, че поне бобините им са здрави. Разщраках ключа на таблото, напрежение до там никакво не ходи при никакви обстятелства.
Тръгнах по инсталацията и намерих релето, което пуска вентилите - здраво, ама никой, не го управлява. (Малко по-късно го прозвънях и до куплунга на ЕКУ-то - ок е). свалих релето и с амперметър-а се направих на контакта на това реле - всички магнет вентили ги гледах (или по-точно слушах) един по един - щракат. Даже и консумацията им е колкотот трябва = 4*6W (на бутилките) + 12W (на редицир вентила) = 36W / 12V = 3A. Аз премерих 3.2А при 14V, което е ок.
Релето на Бенз. Помпата е превключващо и пуска захванване (+) на самата помпа и бенз. изжекторите. В другата посока пуска храна само на метановите инжектори, а за клапаните се грижи по-горве споменатото реле.
И релето на бензиновата помпа е здраво (помпата и бенз. ижекторите са на нормлно затворения контакт), а на нормално отворения са само газовите инжектори.
Има един датчик за налягането на метана - между магнет вентила на редуктора и бутилките (него не го знам в какво състояние е), но за да премери каквото и да било трябва да отвори магнет вентилите първо.
Понеже няма никакви грешки, кабелите са здрави, има захранвания по релетата и никое от тях не се поклаща вече гледам към към копютъра - повреден изход Или към масите (евентуално силовите контури ако са му отделени на други клонове) и някаде няма накоя маса, кам която да дръпне дадено реле ...
Някой сблъсквал ли се е с подобен проблем, някой да му хрумва нещо, което да съм пропуснал ?
Предварително благодаря на всички отзовали се, че като имам предвид температурите навън...
Мнението беше редактирано от AngelHeart: 23 декември 2012 - 19:05
Отговори

Nerven_Hamster снимка Nerven_Hamster 23 декември 2012 - 19:15

Деиствителни стоиности има ли на метана с опком-а?
Ако има - Виж - Темп. на мотора, Налягане В метановата рейка, Захранване, - виж тези неща и кажи как са, но ме съмнява с опкома да има деиствителни стоиности... И
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 23 декември 2012 - 20:16

А на метановия редуктор да има температурен датчик? :confused:
Отговори

AngelHeart снимка AngelHeart 23 декември 2012 - 20:35

>Деиствителни стоиности има ли на метана с опком-а?
Някои да, но не са много. За метановата няма никакви данни освен в тестовете тест на магнетжентилите. Преди съм го кликал от чисто любопитсвтво - чуват си се как включват.
>Ако има - Виж - Темп. на мотора,
Има температура на маслото, на двигателя не съм виждал, а и знам да има термо сензор по самия двигател някъде.
>Налягане В метановата рейка,
Налягане в рейката няма как да знае физиччески - след изпарителя са само инжекторите. Има само един датчик за налягане в метановата система и той е преди редуктора - на високото налагане(предполагам, че по него показва и стрелката колко метан ти остава).
>Захранване, - виж тези неща и кажи как са,
Захранванията ги мерих вчера цял ден. + по бобините на релетата има навсякъде, еку-то им щрака другия край с минус - вероятно с отворен колектор или някое чипче от типа на ULN2003, което си е същото, само с интегрирани защитни диоди. Специално на метана му изсимулирах всички необходими превключвания - всичко излиза където и както трябва. Даже като оставя отворени магнет-вентилите и докато работи на бензин принудително му превключа релето на метан за момент почва да гъгне и след това гасне, което ме кара да си мисля, че проблема е в ъглите, щото еку-то си мисли, че е на бензин.
>но ме съмнява с опкома да има деиствителни стоиности...
С опкома не може да се прави абсолюто нищо по метана.
Гледах ръководства из ТИС-а, има къде какво да правиш с ТЕХ-2 и как да четеш разни по интересни неща, ама ... Май по-евтино е да си купиш нов опел отколкото ТЕХ-2 ;-(
Отговори

ecoM снимка ecoM 23 декември 2012 - 21:05

здр колеги. от скоро сам собственик на astra G . ДВИГАТЕЛ Z16YNG колата е заводски метан.при диагностика ми излезе 2 гре6ки.1 -дат4ик разпределителен вал. 2 егр клапан. никаде в нета не мога да намера инфо какав ми е дат4ика на разпределителниа вал и колко струва.са6тото се отнасиа и за егр -клапана.благодарен 6те сам ако ми помогнете да откриа инфо за тез проблеми,а и са6то така ме интересува всиакакво инфо за тоз модел астра 1,6 16v Z16YNG - колата е 2003g модел. предварително благодариа на отзовалите се. колега има6 ли представа за тез проблеми ,моита астра е 1,6 16в мотор Z16YNG- заводски метан.
Отговори

AngelHeart снимка AngelHeart 23 декември 2012 - 21:56

 ivan_pop, на 23 декември 2012 - 20:16, каза:

А на метановия редуктор да има температурен датчик? :confused:

Ами по схема има само един датчик и го наричат "Hi-Pressure sensor".
Освен това миналата зима до -20 си палех директно на метан. Само няколко сутрини ми е палила на бензин и после си минава сама на метан след някоя минута като постопли. Но отявлено там еку-то знаеше какво прави, понеже лампата на гривото почва да мига. Поразчетох се и пишеше, че това е принудителен режим на работа на бензин. По същия начин мига и като ти свърши метана в движение и мине сама на бензин.
Отговори

Nerven_Hamster снимка Nerven_Hamster 26 декември 2012 - 09:58

 AngelHeart, на 23 декември 2012 - 20:35, каза:

>Деиствителни стоиности има ли на метана с опком-а?
Някои да, но не са много. За метановата няма никакви данни освен в тестовете тест на магнетжентилите. Преди съм го кликал от чисто любопитсвтво - чуват си се как включват.
>Ако има - Виж - Темп. на мотора,
Има температура на маслото, на двигателя не съм виждал, а и знам да има термо сензор по самия двигател някъде.
>Налягане В метановата рейка,
Налягане в рейката няма как да знае физиччески - след изпарителя са само инжекторите. Има само един датчик за налягане в метановата система и той е преди редуктора - на високото налагане(предполагам, че по него показва и стрелката колко метан ти остава).
>Захранване, - виж тези неща и кажи как са,
Захранванията ги мерих вчера цял ден. + по бобините на релетата има навсякъде, еку-то им щрака другия край с минус - вероятно с отворен колектор или някое чипче от типа на ULN2003, което си е същото, само с интегрирани защитни диоди. Специално на метана му изсимулирах всички необходими превключвания - всичко излиза където и както трябва. Даже като оставя отворени магнет-вентилите и докато работи на бензин принудително му превключа релето на метан за момент почва да гъгне и след това гасне, което ме кара да си мисля, че проблема е в ъглите, щото еку-то си мисли, че е на бензин.
>но ме съмнява с опкома да има деиствителни стоиности...
С опкома не може да се прави абсолюто нищо по метана.
Гледах ръководства из ТИС-а, има къде какво да правиш с ТЕХ-2 и как да четеш разни по интересни неща, ама ... Май по-евтино е да си купиш нов опел отколкото ТЕХ-2 ;-(


Възможно е да взима стоиностите За температура на мотора , Налягане в смукателните тръби обороти ит.н (наи важните стоиности за да работи) От електрониката на бензина. Т.е да има комуникация с нея. Незнам как ще го реализират този инжекцион без да знае какво е налягането при дюзите на газта, може самия датчик за налягане да е на изпарителя премери го, този за нивото на газта трябва да е по бутилките някъде тои не е важен.
Бензиновия комп закачан ли е? Виж и неговите деистивителни тои трябва да стане с опкома.

С КТС закачам такива зафири без проблем но метанова не ми е идвала.

П.П има ли сигнал на газовите дюзи като превключиш на метан на запален загрял мотор? Имаш ли с какво да го видиш?

Виж идва ли газ от бутилките до изпарителя (развии тръгата леко и превключи на метан , те клапаните може да цъкат ама дали идва газ..)

П.П2- Пращам ти схеми на гзовата както казах има комуникация с електриниката на мотора. привери връзките!Провери и масите на метана!

http://imageshack.us...548/bitmapm.png

http://imageshack.us...02/bitmap2e.png


http://imageshack.us...42/bitmap3v.png
Мнението беше редактирано от Nerven_Hamster: 26 декември 2012 - 10:16
Отговори

помагащ снимка помагащ 26 декември 2012 - 14:02

да сметките верни , но колата не работи интерсно защо :
1. ако наитина имаше необходимата грамотнос щеше да си зададеш един елементарен въпрос дали немогат да се активират тези клапани по някакъв начин с 12в и да се провери дали отварят иглите им ( те са отделно от бобините ) бобините могат да се демонтират без да разглобяват вентилите и да се изпуска метана .
2. тези в сервиза сигурно нямат схемите и незнаят как се проверяват .
3. на диагностиката се вижда налягане на система , но ако не отварят вентилите то е 0 и тя не стартира .
4. ако предположим че твоите измервания са верни то нещата не изглеждат розово , защото на изхода на бутиклите има защитна пломба която при определени условия се пука и амалгама запечатва бутилките ( например след определено време на ползване или при пожар и др,) .
4. така че аз като начало бих проверил налягането на метана по електронен или механичен ( всеки метан сервиз има подходящ манометър ) път и ако няма налягане бих пробвалс бобинки на клапаните , защото ако са запечатани бутилкитеняма друг начин за доказване , а и затова сигурно така са ти казали от сервиза
5. мога да ти дам верните схеми , има една уловка до 2004г е една системата и след 2004г е друга , различни са кото комп и допълнителни модули .
Отговори

AngelHeart снимка AngelHeart 27 декември 2012 - 11:44

ЗДравейте, весели празници и благодаря на колегите за съветите.
И аз гледам схемата от нервния хамстер, ама изобщо не прилича на това, което аз имам.
При мене е едно ЕКУ, и то с едно реле отваря магнет вентилите, а с друго превключва захранването на бенз.помпа+бенз.инжектори и +метановите инжектори и четири релете с които превключва изходаите за 4-те инжектора на компютъра от бензиновите (които са на нормално затворения контакт на релетата) на метановите инжектори.
Така, че реално компютъра е един и той си знае всичко за ситемата - входящ въздух, температури, ламбди и т.н. Като му щракнеш копчето за горивото само трябва да разщрака релетата по подходящия начин ако има условия за това и да завърти ъгъла в зависимост от горивото.
А за налягането на горивото мисля, че врътката е друга - мери само на високото налагане, а редуцир вентила отговаря за константното налягане след сабе си.
За развиването на тръба да видя дали има газ да си призная честно като програмист ме е шубе от 12-те волта в колата (аз смятам за потенциално опасни всички напрежения над 3.3В ;-) ), камоли от праисторически ферменти под налягане от 240 атмосфери. За напреженията малко попресилих, но от газта си ме е шубе...
Ще гледам да ида до метансервиз (ако работи) да премерят вдига ли налягане по тръбата... Гледах, че по средата на купето отдолу има една пробка (като Тетка), на която средния край е затапен, явно затова ще да е ...
Отговори

Nerven_Hamster снимка Nerven_Hamster 27 декември 2012 - 19:39

Добре пиши после.
Отговори

AngelHeart снимка AngelHeart 29 декември 2012 - 13:39

След повторния преглед и моето мрънкане - метановата инсталация е здрава - магнет-вентилите отварят, манометъра (външен на пробката) отчита налягане, обаче еку-то не отчита никакво налягане и затова не иска да мине на метан. Датчика е здрав, окабеляването е здраво, остава входа за налягането на метана на екуто да е сдал багажа ...
Което е близо до моето предположение, че е еку-то, но аз се съмнявах в изходите (които вече проверих, че са здрави).
С оглед на последната информация и аз съм склонен да се насоча към входа от датчика ....
Ех само ако имах схема на еку-то... DELPHI HSFI 2.6
Отговори

помагащ снимка помагащ 29 декември 2012 - 14:36

Да лошо ново или втора ръка ЕЦУ .
А за схемата едва ли би ти помогнала много , но надеждата умира последна .
Преди време се борих с такава Зафира и имах подобен проблем ;
1. не щракаха вентилите , разглобих щитовете мерих съпротивления и нищо и я зарязах в гаража
2. отивам на следващия ден пускам напрежения и о чудо почват да щракат и тогава ми остана съмнение че са замръснали иглите , няма друго обяснение
3. колата пали всичко ОК вече една година си я кара и няма проблеми , но беше обиколил доста сервизи и даже си беше купил ЕЦУ .
4. но да не чете датчика на редуцила още не бях срещал , но явно винаги има какво ново да се види ,
5. а и ми се вижда доста логично да се е случило и при теб и затова да са се подвели като мен , но за другия проблем е нещо ново
6. аз лично ти препоричвам да си търсиш ЕЦУ да не се занимаваш ремонти .
Отговори

vENZi снимка vENZi 11 август 2015 - 17:34

Здравей колега,
дали можеш да споделиш какъв се оказа проблема.
Аз имам подобен проблем с Zafira A Z16YNG CNG в момента и незнам дали е съвпадение но се получи точно след като се опитвах да си сложа темпомат контрол ( автопилот , cruise controll). Зафирата -та се оказа че има всички необходими букси - на волана горе и на съединителя , купих ново ляво лостче и датчик за съединителя наредих ги и после влязохме в оп-ком op-com и активирахме модула за темпомат. След това се опитах да направя едно кръгче но темпомата пак не работеше - оказа се че датчика за съединителя не го чете поради някаква пречина ??? може би скъсани кабелчета от него към компютъра ? незнам, но след това си тръгнах и забелязах че не вървърви много много добре колата и гледам тя свети че е на бензин - цъкам не се сменя , викам си -"Няма гас!" , заредих догоре и пак неще да превключва. Закачихме я на оп-ком и като цяло нищо подозрително или информативно, чудя се дали има връзка това с темпомата и проблема - като за по сигурно пак го изключихме но проблема си остана.
Та ако споделиш идей или някой друг ще съм много благодарен да ми помогнете с вашия опит !
Лека вечер и наздраве :) ! :drinks:
Отговори

Dancho68 снимка Dancho68 29 август 2015 - 17:37

Здравейте колеги! Наскоро и ние купихме една Метанова количка и на нея не и бачкаше контролера за климатика, купихме нов обаче незнаехме как се сваля и разбихме всичко.. Най вече еб*хм* мам*та на буксите на метановото копче и палеше само на бензин. Закарахме я в опел сервиз и се оказа че е изгоряло бушонче, проверете и вие бушончетата!! Дано съм помогнал :)
Отговори

Opel zafira cng снимка Opel zafira cng 08 октомври 2022 - 10:12

Добър ден колеги моля за помощ , проблема е от много време все се надявам да се оправи но не се. Когато вали дъжд колата на другия ден не иска да работи на бензин, пуши прекъсва гърми , като я превключа на метан си работи добре, но на бензин не иска и се дави. Единия инжектор тоест 1вия постоянно пикае и не спира да хвърля бензин и я дави , но това става само когато е валяло дъжд ако е сухо си работи няма проблем. Какво да правя колеги моля помощ. На метан не я карам защото е 7лв метана по моя край
Мнението беше редактирано от Opel zafira cng: 08 октомври 2022 - 10:13
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 08 октомври 2022 - 11:10

Според мен си огледай хубаво ел. инсталацията и къде е прокапвала водата след дъжд.
Имах Вектра Б Х18ХЕ които са известни с напукващата се изолация на ел.инсталацията. След един дъжд почна да ми вади грешка за датчик колянов вал. Отворих капака и целият кабелен сноп към еку-то облечен в гофре беше мокър, колата не беше карана. Цепнах гофрето и намерих няколко кабела с разпаднала се изолация, изолирах ги и проблема се реши :)
пп. Почистих си и дренажите под чистачките, та да не се появява повече вода там
Успех :icon_wink2:
Мнението беше редактирано от Rosen Popov: 08 октомври 2022 - 11:12
Отговори

nogopechen снимка nogopechen 08 октомври 2022 - 22:54

В скоро време кабела,който опирана маса някъде, ще прекъснеи и инжектора ще се затвори. А какво да се направи-,,лозето иска мотика, а не молитва". Траябва да се провери инсталацията и да се възтанови.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg