Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Гуми и джанти

Тегло на вашите джанти

metchet0 снимка metchet0 27 ноември 2016 - 19:07

Здравейте. Някой от вас интересувал ли се е колко му тежат джантите и съответно теглил ли е? Защото напоследък ме човърка да сложа алуминиеви 15" на моята кола (Vectra B) и да махна железните джанти заради визия най-вече. Колебая се между няколко вида опелски джанти 5x110 R15 6j и бих избрал най-леките, затова и питам някой теглил ли си е неговите. Четох някъде, че ако свалиш от задвижващото колело само 1 кг се равнява все едно си олекотил колата с цели 20 кг! А от там би трябвало да има голяма разлика в разхода и вървежа. Моята желязна 15" 5x110 6j ЕТ 49 тежи горе-долу 7,7-7,9 кг, а с гума 195/65/R15 тежи 16,1-16,3 кг. Бих се радвал някой да сподели информация ако е теглил или ако не е и не му е проблем да претегли, ще му бъда много благодарен !!
Отговори

titan22 снимка titan22 27 ноември 2016 - 19:33

Аз карам моята Вектра Б с оригинални лети джанти от Омега Б 5х110 7J и вървежа и разхода са си същите,разлика може да се получи ако сложиш по-голям цолаж,17-ки,18-ки,примерно,с преминаване от железни на лети,само визията се подобрява или влошава,зависи какви джанти ще сложиш.


П.П.железните ги ползвам със зимни гуми,летите със летни.
Мнението беше редактирано от titan22: 27 ноември 2016 - 19:34
Отговори

metchet0 снимка metchet0 27 ноември 2016 - 20:49

Да то е ясно, че ако промениш цолажа на джантата ще имаш разлика, но аз питам за теглото на оригинални опелски 15" 5x110.
Отговори

CuMo снимка CuMo 27 ноември 2016 - 20:55

При положение, че джантата се върти около остта, какво значение има теглото? По-голямо значение има цялостната обиколка на джантата с гумата - колелото, неговия диаметър. Аз лично карам Астра Г с най-малкия двигател 1.6, 75 коня, на който абсолютно всичко като допълнително тегло ясно се усеща. Тази пролет взех лети джанти 15 цола от опел мерива, които са чувствително по-тежки от 14-ките ми, които са си железни. Но вместо да "послушам" производителя и за 15 цола да сложа гуми 195/60, аз сложих 185/60, защото диаметъра на тези е с разлика милиметър спрямо 185/65/14, които са с най-малък диаметър от всички възможност, които ми е дал производителя. Докато размера 195/60/15 е с цели два сантиметра по-голям отколкото 185/65/14. Ела да видиш как се движи с 15-ките, никаква разлика спрямо 14-цоловите. Излишен е филма за теглото на джантите при една нормална, цивилна кола, взимай каквото ти хареса и си свиркай.

P.S.: Току що видях, че всъщност ти караш дизел, което значи, че преспокойно можеш да сложиш и 17-ки и да не й направи голямо впечатление на колата, просто въртящия момент си е голям и няма да й пука.
Мнението беше редактирано от CuMo: 27 ноември 2016 - 20:57
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 27 ноември 2016 - 21:50

 metchet0, на 27 ноември 2016 - 19:07, каза:

Здравейте. Някой от вас интересувал ли се е колко му тежат джантите и съответно теглил ли е? Защото напоследък ме човърка да сложа алуминиеви 15" на моята кола (Vectra B) и да махна железните джанти заради визия най-вече. Колебая се между няколко вида опелски джанти 5x110 R15 6j и бих избрал най-леките, затова и питам някой теглил ли си е неговите. Четох някъде, че ако свалиш от задвижващото колело само 1 кг се равнява все едно си олекотил колата с цели 20 кг! А от там би трябвало да има голяма разлика в разхода и вървежа. Моята желязна 15" 5x110 6j ЕТ 49 тежи горе-долу 7,7-7,9 кг, а с гума 195/65/R15 тежи 16,1-16,3 кг. Бих се радвал някой да сподели информация ако е теглил или ако не е и не му е проблем да претегли, ще му бъда много благодарен !!

Да, има голямо значение. Въртящите се маси участват сериозно в баланса на силите с техния инерционен момент. В някои случаи наистина намаляване на масите на 4 колела (разбирай джанта с гума) може да се равнява дори на повече от 20 кг. от транслиращата се маса на купето. Другото, което има огромно значение, е разпределението на въртящите се маси по радиуса на ротация. Защото една и съща маса, разположена на различен радиус спрямо оста на въртене дава различен инерционен момент. Затова маховиците например са с не особено голяма маса, обаче цялата е изнесена на максимално голямо разстояние от центъра на ротация. И т.н.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 27 ноември 2016 - 21:50
Отговори

metchet0 снимка metchet0 28 ноември 2016 - 11:29

Аз лятото ще си сложа 17", но за зимата искам алуминиева 15-ка, а не железни с тасове... От значение е разбира се теглото на въртящите се колела. Затова и питам някой теглил ли е опелска 5x110 R15 6j ?
Отговори

CuMo снимка CuMo 28 ноември 2016 - 12:28

Аз ти казвам кое как е, и то пробвано от личен опит, ти пак си повтаряш като папагал, плюс това за какво изобщо си пуснал тема за тегло на 15-ки, при положение, че лятото ще я караш на 17-ка?!? Тука станахме по-зле от БМВ форума, честно...
Отговори

metchet0 снимка metchet0 28 ноември 2016 - 14:44

Пуснал съм тема за 15-ки, ЗАЩОТО ЗИМАТА Я КАРАМ С 15-КИ!! Като ти се струва тъпа темата ми защо въобще пишеш? Да не съм те карал? И наистина сме по-зле от БМВ форума, но и не само от него за съжаление. Я напиши "тегло на джанти" в чичо ти гугъл и ще видиш информация от кой ли не форум, като започнеш от японските, БМВ, VAG, даже и от форума на Пежо.. Само тука няма и ся проблем що съм бил пуснал такава тема, а в другите форуми по 3-4 страници изписано по темата....
Отговори

CuMo снимка CuMo 28 ноември 2016 - 16:14

В момента не усещаш ли, че звучиш абсурдно, питаш за тегло за 15-ки, все едно гониш икономия до милилитър или вървеж до стотни от секундата, а в същото време ще слагаш 17-ки? Аз ти казах на моята астра как е и какъв резултат има, на теб каква ти е целта?
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 28 ноември 2016 - 16:16

 metchet0, на 28 ноември 2016 - 14:44, каза:

Пуснал съм тема за 15-ки, ЗАЩОТО ЗИМАТА Я КАРАМ С 15-КИ!! Като ти се струва тъпа темата ми защо въобще пишеш? Да не съм те карал? И наистина сме по-зле от БМВ форума, но и не само от него за съжаление. Я напиши "тегло на джанти" в чичо ти гугъл и ще видиш информация от кой ли не форум, като започнеш от японските, БМВ, VAG, даже и от форума на Пежо.. Само тука няма и ся проблем що съм бил пуснал такава тема, а в другите форуми по 3-4 страници изписано по темата....

Пропуснах да напиша нещо също важно. Ъгловата скорост на ротиращите маси има също много голямо отношение по темата. При равни други условия колкото по- голяма е скоростта, толкова съхранената енергия е по- голяма, респ. по- голямо количество енергия е необходимо за промяна на скоростта. Затова маховиците се намират на най- бързо въртящия се вал.....
Мнението беше редактирано от tisho.74: 28 ноември 2016 - 16:16
Отговори

metchet0 снимка metchet0 28 ноември 2016 - 17:31

Пак ти казвам, че никой не те кара да пишеш в абсурдната ми тема. И не гоня икономия до милилитър, а питам най-вече от любопитство. Дали алуминиевите опелски джанти са по-леки от железните и с колко.
Отговори

Sim снимка Sim 28 ноември 2016 - 22:01

 metchet0, на 28 ноември 2016 - 17:31, каза:

Пак ти казвам, че никой не те кара да пишеш в абсурдната ми тема. И не гоня икономия до милилитър, а питам най-вече от любопитство. Дали алуминиевите опелски джанти са по-леки от железните и с колко.

До колкото ми е известно, форума е да си помагаме при нужда.
Колега, любопитството най-лесно се задоволява като се опитва. Качваш на кантара и теглиш. 13 Цола метална джанта за Опел тежи 6кг, личен опит.
Колегата, който придаде научен привкус на темата, ми звучи като лекция по Теория на машините и механизмите. Приятни спомени от университета.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 28 ноември 2016 - 23:39

След научния привкус, да минем към практическата част. :icon_wink2: С оглед на ефекта, който търсиш- много е вероятно да постигнеш нещо осезаемо, ама много близко до нулата, ако направиш нещо по теглото на маховика, отколкото с джантите. Просто там оборотите са доста повече и влиянието му определено е по- сериозно, и върху динамиката на колата. Иначе при относително ниските ъглови скорости на въртене на колелата (спрямо коляновия вал) не мисля, че нещо ще се усети.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 28 ноември 2016 - 23:39
Отговори

didko_just снимка didko_just 28 ноември 2016 - 23:43

Господа,векторните сили отдавна са измислени.Недейте да спорите за глупости.
Отговори

metchet0 снимка metchet0 29 ноември 2016 - 02:24

 mrsch66, на 28 ноември 2016 - 22:44, каза:



Да, гледах го това, но не ми помага много в случая, защото питам за теглото на конкретни джанти, а тях ги няма тук. Спрял съм се на тези видове:
http://www.prikachi....85/8971685H.jpg
http://www.prikachi....84/8971684o.jpg
http://www.prikachi....83/8971683d.jpg
http://www.prikachi....82/8971682Q.jpg
Отговори

metchet0 снимка metchet0 29 ноември 2016 - 02:32

Ех нещо не можах да кача снимките и останаха само линкове, извинявам се. Според вас кои ще са най-леки? Да преценям ли по това колко е дебела спицата и колко празно място има между тях или не, защото при едните може да е по-дебела спицата, отколкото при другите... не знам, но пък всички са опелски и мисля, че ще са еднакво дебели спиците. Иначе всички са 5x110 R15 6j, само тази Enzo (№3) мисля, че е 6.5j, което пък автоматично я праща към най-тежка. :D
Мнението беше редактирано от metchet0: 29 ноември 2016 - 02:34
Отговори

CuMo снимка CuMo 29 ноември 2016 - 07:48

Това Enzo изобщо не е оригинална джанта, така че спокойно можеш да го отпишеш От другите модели, които си дал, разликата между тях предполагам ще е пренебрежително малка, защото са си все плътни джанти и съм ги носил. За мое учудване, това са осезаемо най-леките от всички - https://i.ebayimg.co...JXBABT/$_86.JPG , а мойте са ето тези - http://s884.photobuc...ml?t=1269206883 и тежат на трепане, но въпреки това, с правилно подбраните гуми, колата върви на едно като с 14-ки.
Отговори

metchet0 снимка metchet0 29 ноември 2016 - 14:56

Да, но има и друго. Върви като с 14-ките, защото са железни, а тези 15-ки са алуминиеви и затова не можеш да намериш голяма разлика. И тази 15-ка е с 4 болта...
Отговори

CuMo снимка CuMo 29 ноември 2016 - 17:07

Пич, ти сериозно ли?!? Четеш ли по-горе какво съм писал? Ти сериозно ли смяташ, че ще има килограм разлика между джанти с четири и с пет болта, от един производител, правени за един модел кола?!?! И последно ако не ти се затормозява да четеш наново горното ми мнение - тази 15-ка като я вдигнеш тежи доста повече (!) от 14-ките ми. Еднаквостта във вървежа идва от размера на гумите и най-вече от диаметъра на колелото, което се получава. Възможните размери за Astra G са 175/70/14, 185/65/14, 185/70/14 и 195/60/15. От 14-ките, които можеш да сложиш - 185/65/14 имат възможно най-малък диаметър като милиметри. В същото време размер 195/60/15 идва с близо 2 см. по-голям диаметър отколкото 185/65/14 и дори по калкулатор го дава тотално несъвместим заради огромната разлика, но въпреки това е предписан този размер от производителя. За това си поиграх малко и открих, че размер 185/60/15 е с милиметър разлика спрямо 185/65/14, рискувах, сложих този размер, който го няма като опция дадена от производителя и колата си тръгна като с 14-ките. Преди да го пробвам това, колата беше със 195/60/15 и беше усезаемо по-тромава като ускорение и изпреварване, въпреки, че джантите тогава бяха железни. т.е. бяха 15-ки и бяха железни със 195/60/15, а тази пролет ги смених с алуминиевите и 185/60/15 и колата си тръгна много добре. Ако някой си мисли, че алуминиевите обикновени джанти са по-леки отколкото железните конкретно на опел, е изпаднал в голяма заблуда, летите джанти за нашите коли са доста по-тежки отколкото железните, гарантирано!
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg