Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Зафира Б 1.7 с грешка P0001-61 Fuel metering solenoid valve stuck

Ivan Stoyanov снимка Ivan Stoyanov 19 февруари 2024 - 23:55

Здравейте колеги!
Надявам се на кой да успее да ми помогне.
Автомобилът е Зафира Б 1.7 CDTI ECOFLEX 2011 ГОДИНА. Започна да гасне като е на празен ход. На диагностика показва гореспоменатата грешка P0001-61. Въпросният клапан го смених нищо не се промени. Прави 2.5-3 пъти повече налягане в рампата от необходимото. Смених разтоварващия клапан на рампата, същата работа никаква промяна. Таблото с предпазители те прегледах няма влага или окисляване на контакти. Сущо така го и смених за да съм сигурен с друго табло с предпазители (платката с електрониката я взех от старото табло) без промяна. Мъркучетата за обратната нафта прегледах няма запушени. Компютъра за мотора разкачих всичко е сухо. Прозвъних инсталацията от компютъра до клапана на помпата. Съпротивлението е в нормите. Последно прегледах и почистих всички проводници закачени на маса около таблото с предпазители те и акумулатора, но не съм палил автомобила. Ако някой се е сбъсквал с нещо подобно ще съм много благодарен да сподели как се е справил с проблема.
Благодаря предварително!
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 20 февруари 2024 - 06:14

Не се разбра, кой е "въпросният" клапан?

Второ, много зависи, с какво си ги сменил. Ако са от 60 лева китайски, твърде вероятно е , да си сложил много по-зле държащи се от този, който е развален. Ти си със система Денсо, затова е хубаво да са оригинални от тази марка.
На рейла трябва да са два - разтоварващият и измерителния.
Съвет, щом не се е променило нищо, върни си старите.

Вероятно имаш този проблем
https://www.youtube....p&v=m79sCMSANlM

За всеки случай:
Прегледай си тръбите за гориво, които отиват до резервоара, може да имаш запушване там, може да ги продухаш. Също така и в самия резервоар има помпа и разни цедки, може и там да има запушване някъде. Хубаво е да се провери Кой знае, сигурно никой и никога не е гледал там.

Предполагам, имаш и нов горивен филтър.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 20 февруари 2024 - 06:42
Отговори

Gena_bs снимка Gena_bs 20 февруари 2024 - 09:35

С точно същия part number SCV ли си го сменил?
Има май няколко модификации, защото за някои пишат на обявите до 2008...
Отговори

dusty rain снимка dusty rain 20 февруари 2024 - 10:10

На мен ми смениха цялата рампа комплект с разтоварващия и няма грижи, отделно измервателния само Денсо и пак така вече четири години.
Имаш останали стружки я по дюзи я рампа я помпа, вариантите са два: лесният наливаш 50мл. бездимно двутактово масло директно в корпуса на горивния филтър или цяло шишенце дпф клинър /стоп смоук на СТП в резервоара. Трудният - смяна на проба грешка рампа, помпа ... дюзи.
Мнението беше редактирано от dusty rain: 20 февруари 2024 - 10:11
Отговори

Ivan Stoyanov снимка Ivan Stoyanov 20 февруари 2024 - 11:45

Резервните части са оригинални Denso. Клапана е на помпата за високо налягане, а грешката насочва към помпата. Тръбичките от двигателния отсек до резервоара ги елиминирах за да съм сигурен че няма проблем с тях. Също така елиминирах всяка едно мъркуче за обратната нафта от дюзите и разтоварващия клапан на рампата. Нов горивен филтър и почистване на тялото в което е филтъра. 1.7 няма помпа е резервоара. Само сонда и датчик за нивото на горивото.
Мнението беше редактирано от Ivan Stoyanov: 20 февруари 2024 - 11:48
Отговори

Ivan Stoyanov снимка Ivan Stoyanov 20 февруари 2024 - 11:55

 dusty rain, на 20 февруари 2024 - 10:10, каза:

На мен ми смениха цялата рампа комплект с разтоварващия и няма грижи, отделно измервателния само Денсо и пак така вече четири години.
Имаш останали стружки я по дюзи я рампа я помпа, вариантите са два: лесният наливаш 50мл. бездимно двутактово масло директно в корпуса на горивния филтър или цяло шишенце дпф клинър /стоп смоук на СТП в резервоара. Трудният - смяна на проба грешка рампа, помпа ... дюзи.

Помпите обикновено като дефектират не правят достатъчно налягане, а дюзи остават отворени и губи налягане. Това за рампата си го мислех. Имам и резервна помпа за високо налягане.
Отговори

Ivan Stoyanov снимка Ivan Stoyanov 20 февруари 2024 - 12:10

 Д-и-м-о-в, на 20 февруари 2024 - 06:14, каза:

Не се разбра, кой е "въпросният" клапан?

Второ, много зависи, с какво си ги сменил. Ако са от 60 лева китайски, твърде вероятно е , да си сложил много по-зле държащи се от този, който е развален. Ти си със система Денсо, затова е хубаво да са оригинални от тази марка.
На рейла трябва да са два - разтоварващият и измерителния.
Съвет, щом не се е променило нищо, върни си старите.

Вероятно имаш този проблем
https://www.youtube....p&v=m79sCMSANlM

За всеки случай:
Прегледай си тръбите за гориво, които отиват до резервоара, може да имаш запушване там, може да ги продухаш. Също така и в самия резервоар има помпа и разни цедки, може и там да има запушване някъде. Хубаво е да се провери Кой знае, сигурно никой и никога не е гледал там.

Предполагам, имаш и нов горивен филтър.

Стария клапан имаше нафта при пиновете като разкачих буквата. Зелената букса е температура на горивото, това на помпата за високо налягане. Няма други електрически или електронни компоненти. Всички части оригинални Denso. На живи данни клапана е отворен 30-38% и дърпа 1.9А. Същия клапан директно към 12v отворен дърпа 3.7-4А.
За сега съм проверил всичко без помпата за високо налягане и самата електроника. И двете ги имам налични само трябва да ги сменя и да видя дали нещо ще се промени.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 20 февруари 2024 - 12:41

 Ivan Stoyanov, на 20 февруари 2024 - 12:10, каза:

Стария клапан имаше нафта при пиновете като разкачих буквата. Зелената букса е температура на горивото, това на помпата за високо налягане. Няма други електрически или електронни компоненти. Всички части оригинални Denso. На живи данни клапана е отворен 30-38% и дърпа 1.9А. Същия клапан директно към 12v отворен дърпа 3.7-4А.
За сега съм проверил всичко без помпата за високо налягане и самата електроника. И двете ги имам налични само трябва да ги сменя и да видя дали нещо ще се промени.


Управлява се с PWM, затова тези токове ще те объркат, не ги гледай. Щом е течало, ясна работата.
И не ги закачай така към 12 волта, за да не им прецакаш соленоида.
Остава горния колега със стружките да е прав.
Първите помпи бяха с чугунени ядра, ама тези по-новите май са от друго, алуминиева сплав ли , какво...
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 20 февруари 2024 - 12:46
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg