Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Други технически въпроси

Уникален проблем с клаксона

ivovi снимка ivovi 03 юни 2012 - 23:24

Здравейте колеги!
Колата ми е Опел Астра Н 1.7 CDTI. Имам голям проблем с работата на клаксона.:doh: Доскоро всичко си беше наред, но от няколко дни отказа да работи. Ако изцяло неработеше щеше да е добре, но проблема е, че не работи само когато са включени фаровете. Като ги загася си работи нормално :unsure: Нито крушки съм сменял ,нито пък съм пипал нещо по електрониката. Потърсих във форума други теми, но не открих нищо. Моля някой ако му се е случвало или ако знае как да се оправи да даде съвет :helpsmilie: Мислех да я закарам в оторизиран сервиз на Опел, но вече няколко пъти страдам от грешни тяхни диагностики и затова реших първо да попитам тук. До колкото прочетох в чужди сайтове се оказа, че и други хора са имали такъв проблем, но не можах да намеря решение. Тук има клипче, но няма коментари:

Благодаря!
Мнението беше редактирано от ivovi: 03 юни 2012 - 23:30
Отговори

ivovi снимка ivovi 12 юни 2012 - 10:28

Никой ли не знае нещо по въпроса :sad:
Това което успях да намеря като решение е смяна на CIM module, който се намита в кормилната част. В доста чужди сайтове е посочен като проблемен и предизвикващ такъв ефект като се прецака. От Опел казаха, че цената му е 400лв. За сега мисля да поизчакам малко за някое друго мнение преди да го сменя. :)
Отговори

Vladko снимка Vladko 12 юни 2012 - 10:34

Колега CIM модула наистина причинява такива проблеми но преди всичко провери дали колата е преминала сервизната акция за този тип двигатели от Опел поставят щипка на куплунга на CIM модула тъй като има проблеми с лоши контакти заради вибрациите създавани от дизела. Ако нямаш щипка би трябвало да ти поставят абсолютно безплатно. Ако проблема не се реши с това най-вероятно ще трябва да си подготвиш парички за нов CIM модул. Успех!
Отговори

Damyan St снимка Damyan St 13 юни 2012 - 22:59

Как завърши този проблем, и аз имам същият - колата е астра 1.6 от 2006 г.
Отговори

ivovi снимка ivovi 15 юни 2012 - 16:31

Благодаря на колегата "Vladko" за съвета. :good:
Damyan St поръчах си сервизна книга за колата. Доставката ще се забави понеже е от чужбина. Поръчах я за да мога да си разглобя целия волан и да проверя връзките и дали няма нещо прекъснато. Като пристигне книгата и разглобя всичко ще пиша отново какъв е бил резултата. До тогава някой ако има още съвети и идеи ще ми бъдат от голяма помощ.
Отговори

SEKSTAZI снимка SEKSTAZI 15 юни 2012 - 21:37

 ivovi, на 15 юни 2012 - 16:31, каза:

Благодаря на колегата "Vladko" за съвета. :good:
Damyan St поръчах си сервизна книга за колата. Доставката ще се забави понеже е от чужбина. Поръчах я за да мога да си разглобя целия волан и да проверя връзките и дали няма нещо прекъснато. Като пристигне книгата и разглобя всичко ще пиша отново какъв е бил резултата. До тогава някой ако има още съвети и идеи ще ми бъдат от голяма помощ.


От завода производител са разбрали за този проблем , и има сервизна кампания по въпроса ( монтира се една щипка за да предотврати този проблем)за тези които още го нямат е добре да идат в някой сервиз на официалните представители и да се поинтересуват по въпроса.
Не знам дали има вариант да се ремонтира този цим модул,имайте в предвид че през него минават доста връзки: Air bag-а ,упревлението на волана , мигачи ,чистачки пипайте внимателно ако ще експериментитате , и откачете акумулатора преди да сваляте Airbag-a
Отговори

ivovi снимка ivovi 16 юни 2012 - 19:30

Благодаря ти за съвета "SEKSTAZI" ! :good:
Отговори

ivovi снимка ivovi 30 юни 2012 - 17:58

Здравейте, колеги!
Ето я и развръзката...

Първо за колегите, които все още нямат този проблем, а карат Астра и Зафира модел 2004-2010:
Както казаха колегите "Vladko" и "SEKSTAZI", а и в интернет се намира информация, наистина има такава кампания. Лично на мен не ми се вярваше, че в България някой може да ти свърши нещо безплатно, най-вече след като се бях обадил по-телефона и в няколко сервиза започнаха направо да обявяват цифрите без да споменат нищо за кампанията. В крайна сметка реших да отида лично в сервиза на "Generous Auto" на бул. България (без предпочитания просто ми беше най-близко). Говорих с тях по въпроса и подтвърдива, че наистина има такава кампания и провериха в някаква база данни на Опел дали до сега е извършван такъв ремонт. След като установиха, че няма поставяна до сега скоба казаха, че ремонта ще бъде извършен безплатно (под ремонт имам предвид само поставянето на скобата). Казаха, че тази скоба ще предотврати по-нататъшни проблеми, но няма да оправи сегашните. Така че на всеки, който не е извършил такава манипулация да я извърши, тъй като няма да ви коства нищо, а главоболията после са големи. Да не говорим, че вечерно време без клаксон може да е и фатално.

Второ за колегите, които вече имат този проблем:
Както стана ясно по-горе скобата не оправя нещата. Вариантите предложени от приемчика, за да оправим нещата, бяха два. Единият вариант е закупуване на нов CIM модул, който е 400лв.+60-70 лева труд., а вторият вариант е преинсталиране не софтуера на CIM-a, което струва 38лв.и няколко стотинки. Въпросът е там, че ако проблема е софтуерен (а в някои чужди форуми прочетох че е точно такъв) нещата ще се оправят, но ако има хардуерни поражения (също срещан вариант в някои форуми) нещата няма да се оправят с преинсталация. Никой не ти дава гаранция, така че риска за преинсталиране си е на клиента. Сравнявайки 38 лева на фона на близо 500 лева реших, че си заслужава човек да пробва. В крайна сметка резултата е положителен! Първоначално в сервиза ми казаха, че няма промяна, но аз като си взех колата всичко си функционираше нормално. Предполагам че не са натиснали хубаво клаксона или е трябвало да се даде няколко пъти на контакт преди да се пробва, но важното е че сега всичко си работи нормално :yahoo: Лично аз смятам че риска проблема да е хардуерен е по-малък, тъй като в някои от форумите пишеше, че самия софтуер е бъгав и е излезнала нова версия. В сервиза също потвърдиха, че има нова версия и че ще сложат нея. Така че на тези колеги, които имат същия проблем, им препоръчвам да пробват първо с преинсталация на софтуера, като разбира се кажете в сервиза да ви поставят и скобата.

Пожелавам късмет на всички, които имат такъв проблем, а на тези които нямат да не отлагат поставянето на скобата!
Отговори

St. Anger снимка St. Anger 23 февруари 2014 - 00:02

Хммм,
Имам идентичен проблем с Опел Астра Н 1,4 бензин. И на мен ми казаха в сервиза, че при включени фарове може да отказва клаксона. А откакто ми писаха акт за светлини в прекрасния квартал Люлин и приеха закона за дневни светлини реших миналата година да ги пусна автоматично при запалване, си работеше клаксона. Много рядко отказваше - на няколко месеца веднъж. Сега, тотално нямам клаксон. Последно скоба ли да искам, преинсталация на софтуера ли, но определено 400 лв за CIM модул или други глупости няма да дам...
Отговори

hudson снимка hudson 23 февруари 2014 - 15:09

Може пък и да дадеш - това което описваш са само първоначалните симптоми. С течение на времето ще започнат да спират и останалите функции които минават през CIM. Колко време можеш да караш без да ти работи таблото и мигачите например?
Така че, отивай в сервиз на опел, ако нямаш щипка да ти слагат и прежали едни 40 лв за преинсталация на софта.
Отговори

St. Anger снимка St. Anger 23 февруари 2014 - 20:42

Колега, аз да ти кажа то и колата си остаря вече - 5 год. 50 000 км :)
Но не си ме разбрал - аз 40 лв. ще дам, но не и 400 и кусур... След като изтече гаранцията и изплатихме колата, смених кожодерите от София Ауто със новия сервиз на Исузу (този на Чепинско шосе) и да споделя честно - много съм доволен, сравнявайки ги с предните и откъм отношение, и откъм време, и откъм цени... Та ще им звънна да ги попитам за щипката и софтуера какво ще ми струва.
Мнението беше редактирано от Жоро: 24 февруари 2014 - 09:49
Причина за редактиране:: Цитат на предходното мнение е излишен!!! Попълни си НОМЕРА НА ДВИГАТЕЛЯ В ПРОФИЛА!!!
Отговори

nqots снимка nqots 24 февруари 2014 - 12:07

 St. Anger, на 23 февруари 2014 - 20:42, каза:

Колега, аз да ти кажа то и колата си остаря вече - 5 год. 50 000 км :)
Но не си ме разбрал - аз 40 лв. ще дам, но не и 400 и кусур... След като изтече гаранцията и изплатихме колата, смених кожодерите от София Ауто със новия сервиз на Исузу (този на Чепинско шосе) и да споделя честно - много съм доволен, сравнявайки ги с предните и откъм отношение, и откъм време, и откъм цени... Та ще им звънна да ги попитам за щипката и софтуера какво ще ми струва.

Здр.колега,какво стана пита ли!Тук във Варна едвали ще е безплатно поставянето на тази щипка,тъй като имам две такива,едната е вече с този проблем
Отговори

St. Anger снимка St. Anger 25 февруари 2014 - 10:39

 nqots, на 24 февруари 2014 - 12:07, каза:

Здр.колега,какво стана пита ли!Тук във Варна едвали ще е безплатно поставянето на тази щипка,тъй като имам две такива,едната е вече с този проблем


Току що се връщам от сервиза. Изглежда съм от късметлиите. Засега...
Първо за щипката - тва е неква скапана пластмасова щипка, която придържа кабелите във волана - едва ли струва и 10 ст. - труда за поставянето й обаче е друго нещо - варира от 0 до 60 лв/час, а реално щипката се поставя за 5-6 мин.

Иначе по темата:
Звъннах вчера в София Ауто, откъдето е закупен автомобила и след обясненията ми, отговора беше "докарайте автомобила и ще се разберем..." ?!? ШАХ...
Звъннах в другия сервиз, на ИСУЗУ, където след 3-тата година сменям масло и филтри, и след като им разказах отговориха, че подобно поведение на София Ауто е меко казано неуважително към клиент.
Веднага ме "поеха" и сутринта бях първи там. Диагностика за няколко минути и... късмет... CIM модула е ок, лентовия кабел е ок, имам сложена щипка, а проблема бил в зацапани конектори, които почистиха със спрей.
Обясниха ми много подробно кое как що, за всеизвестния проблем с воланите на АСТРА Н и ЗАФИРА В и казаха че "ЗАСЕГА нямам проблем, но е възможно отново да се появи проблема". Може би и в София Ауто щяха да направят същото, но е важно отношението... и времето за реакция... и не на последно място цената... София Ауто тотално ме е загубило като клиент, АутоГруп5 на ИСУЗУ ме печелят - въпрос на лично предпочитание. Пак уточнявам - проблема на колата не е сериозен, но все пак...
Дано не ми се налага да разбирам за нещо по-сериозно кой как работи.
Та ако от време на време ви работят клаксоните и скрола за усилване - значи не са тотално скапани и може да е като моя проблем. Минавате само с едно почистване със спрей, ако не - дано не е CIM модула, че вече е 700 лв...
Успех!
Отговори

nqots снимка nqots 26 февруари 2014 - 16:33

Благодаря ти за изчерпателния отговор,ще действам и аз.
Отговори

snifter снимка snifter 26 март 2014 - 12:56

Здравейте,

Преди 6 месеца си взех Астра Н, 1,7 CDTI, 2006г., а преди 3 месеца си включих скандинавския режим на фаровете. Не съм имал проблем през това време, но преди месец се промени звука на клаксона. Има си го, но е сякаш на детска количка. Много смешно започна свири. Дали проблемът е сходен и трябва да се види този CIM модул или нещо друго?
Отговори

shunter снимка shunter 26 март 2014 - 13:17

А тази кампания дали е била само за астра и зафира, за вектра/сигнум дали важи? Аз също имам проблем с модула - темпомата се изключва при вибрации по пътя и дупки. Като сервиз и обслужване не препоръчвам Булвария Варна и ги избягвам. Последното посещение ми беше в Оникс В.Търново и въпреки че отидох в събота без записан час обслужиха колата.
Отговори

hudson снимка hudson 26 март 2014 - 16:15

 snifter, на 26 март 2014 - 12:56, каза:


Прегледай си тромбите. Два броя са - един за високи тонове и един за ниски. По описанието което даваш, за мен имаш проблем с този на ниските тонове - клеясала/откачена букса, окъсен или др.
Отговори

dj_simo_boy снимка dj_simo_boy 26 март 2014 - 21:48

Учудвам се, че не съм я забелязал тази тема. Проблема е пределно ясен и решението е сравнително лесно - състои се в лоши контакти вътре в самия CIM. Презапояват се и край на проблемите!

Всичко, което трябва да се направи е описано подробно тук:
http://astra-h.ru/pa...ont_cim-modulya

При мен след презапояване проблема се реши напълно!
Успех!
Отговори

yanko yankov снимка yanko yankov 29 септември 2014 - 22:39

Колеги възможно ли е от цим модула да ичезне can bus комуникацията ... след сваляне на cim немога да четая цима мобилайзера мотора и само при слагане на буксата на оп кома цялото табло почва да свети ...
Отговори

yanko yankov снимка yanko yankov 29 септември 2014 - 22:45

Мисля че нямам комуникация по кан линия, cim - а ме съмнява защотото е свалян и няма клаксон колата
Мнението беше редактирано от yanko yankov: 30 септември 2014 - 00:05
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg