Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Трудно палене сутрин

i.petrov снимка i.petrov 05 ноември 2022 - 00:14

Здравейте колеги! Имам следния проблем с Опелчето. Колата е Вектра С, 1.9cdti/120hp,DT мотора 2006г. От известно време трудно пали при първо стартиране за деня. Сменени са всички филтри +масло на двигателя. Закачих я на диагностика,всичко е ОК но понеже нямам датчици на дюзите не показа времената на впръскване на горивото. За това ги пресрещаха с нещо като докторски слушалки и се оказа че две от дюзите не работят както трябва. При това положение ме посъветваха да сложа добавка за дюзи,направих го но вече два резервоара по-късно промяна няма освен че колата върви на умиране а разхода е 4.5 на 100 по магистрала. Пак ще кажа първо палене за деня върти ли върти но пали едва след няколко давания на контакт, след което за кратко изпушва бял дим и после цял ден никакви проблеми. Няма да мина обороти,няма да прекъсва нито да се замисля като и подам газ. Акумулатора е сух и окото е черно, но все пак върти. В другия форум има доста теми с подобен проблем но нито една с решение на проблема. Ако някой се е сблъсквал с нещо подобно моля да сподели мнение. Възможно ли е също така ако акумулатора е заминал да няма хубав стартов ток,на 4 години е . От няколко дни забелязах че при припомпване на педала на газта пали от първото давани на контакт.
Отговори

ufer снимка ufer 05 ноември 2022 - 10:52

Разбира се, че може, някои акумулатори заминават на втората година. Аз бих оставил дюзите накрая, че там е скъпо, а бих проверил подгревните свещи и температурни датчик... :thu:
Отговори

i.petrov снимка i.petrov 05 ноември 2022 - 15:05

Днес замерих акумулатора на откачени клеми 12.8V,ток от генератора 14.3V без да е във високи обороти щото бях сам.Пробвах да махна сливите на всяка една дюза и при всяка една моторът претрисаше. Разкачих и датчиците на горивния филтър за температурата на горивото-никаква промяна.Вече се съмнявам че са или свещи или реле защото спря да ми светва лампата за подгрева.Не мога да намеря какво съпротивление трябва да ми дава релето за да го замеря. Пръстените вътре си бяха понагорели,но може и да е нормално не знам. А подгревни свещи са на майната си едвам ги достигам за да ги замеря
Отговори

i.petrov снимка i.petrov 05 ноември 2022 - 15:21

Днес замерих акумулатора на откачени клеми 12.8V,ток от генератора 14.3V без да е във високи обороти щото бях сам.Пробвах да махна клемите на всяка една дюза и при всяка една моторът претрисаше. Разкачих и датчиците на горивния филтър за температурата на горивото-никаква промяна.Вече се съмнявам че са или свещи или реле защото спря да ми светва лампата за подгрева.Не мога да намеря какво съпротивление трябва да ми дава релето за да го замеря. Плъстините вътре си бяха понагорели,но може и да е нормално не знам. А подгревни свещи са на майната си едвам ги достигам за да ги замеря
Мнението беше редактирано от i.petrov: 05 ноември 2022 - 15:23
Отговори

ufer снимка ufer 05 ноември 2022 - 17:37

Повторението е майка на знанието... :biggrin: Акумулаторът може да има волтаж, но токът да е слаб. Иди при майстор с уред или вземи от приятел друг акумулатор за проба. Това за начало... :thu:
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 05 ноември 2022 - 18:19

При тоя разход и вървеж не докосвай дюзите!

Интересно е това с педала на газта обаче. Не би трябвало да има връзка, но пък явно има щом си го установил.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 05 ноември 2022 - 18:20
Отговори

k opel e снимка k opel e 05 ноември 2022 - 22:13

Свещи и реле за греене е последното нещо, което трябва да пипаш. Като застудее към минус 10 градуса ела да видиш на същия мотор, как пали с две свещи. Вземи от някъде един добър акумулатор на заем и пробвай.
Отговори

rokooo76 снимка rokooo76 06 ноември 2022 - 01:13

 i.petrov, на 05 ноември 2022 - 15:21, каза:

Днес замерих акумулатора на откачени клеми 12.8V,ток от генератора 14.3V без да е във високи обороти щото бях сам.Пробвах да махна клемите на всяка една дюза и при всяка една моторът претрисаше. Разкачих и датчиците на горивния филтър за температурата на горивото-никаква промяна.Вече се съмнявам че са или свещи или реле защото спря да ми светва лампата за подгрева.Не мога да намеря какво съпротивление трябва да ми дава релето за да го замеря. Плъстините вътре си бяха понагорели,но може и да е нормално не знам. А подгревни свещи са на майната си едвам ги достигам за да ги замеря
За дизела не е важен волтажа а стартовия ток,така че примери стартовия ток,за свещи при тези температури не може да е,те са за под нулата,виж за въздух от напукани маркучи за обратна нафта?
Отговори

i.petrov снимка i.petrov 06 ноември 2022 - 10:35

Ще проверя при първа възможност че днес съм на работа и ще пиша.
Отговори

i.petrov снимка i.petrov 13 ноември 2022 - 09:23

Значи смених акумулатора ,на стария беше заминал стартовия ток от 680А показа 340А с тестер.Файда никаква освен това че сега върти по сериозно (нормално нали е нов).По маркучите за обратната нафта не забелязвам нищо нередно. Смених ено маркуче на вакуум помпата защото беше напукано пак без промяна. Забелязах обаче че се е спукал корпуса на ЕГР-а ,което ме навява на мисълта че може да дърпа въздух от там,купих един от моргата и днес ще го сменя да видим (само корпуса). В един форум четох че слагат възвратни клапани за нафтата на маркучите за обратната нафта и преди горивния филтър,понеже имало такова клапанче на ГНП-то което с времето сдава багажа. ЍПричината да се насоча към него е ,че при припомпване на педала на газта колата пали след 6-7 сек въртене. Обаче не мога грам да разбера къде е това клапанче на ГНП-то нито кой маркуч е входа и кой е изхода на това ГНП-е.Свещите все още не смея да ги пипам защото не мога да бръкна там само от време на време си ги пръскам с ВД да се отвият евентуално по лесно. И четох и за някакъв регулатор на горивото който е към 200лв,което още повече ме отчайва. Проблем е че нямам възмовност да я оставя в сервиз заради работата ми.Общо взето вече почвам да се замислям да си мина пак на бензин.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 13 ноември 2022 - 10:34

Никакви "клапанчета" и простотии по горивната система. Възможно е заради ЕГР-а нещо да е "запецнал" или друго. Ако беше за въздух, щеше да имаш грешка нещо в дебитомера.

Пробвай с тоя ЕГР да видим.
Просто гледай и като видиш нещо нередно, поправи или смени, както си направил с това вакуум маркуче.

Тия клапанчета и сдаването на багажа на ГНП не се отнася за теб, а за други помпи и мотори, но и там не се прави така! Правят го заблудени от някого хора.. Тая твоята помпа при нормална екслоатация се тревожи след 500 000 км.... При твоята помпа се получават течове(извън износването) и се сменя ремонт комплект, който не е скъп.
"Припомпването на педала" си е твърде странно, защото при електронна газ това не би трябвало да има каквото и да е значение..
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 13 ноември 2022 - 10:42
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 13 ноември 2022 - 18:30

Забравих още нещо. Понеже не си фейслифт, провери си за "теч" на вакуум от вакуум резервоара. Най-добре сио намери и вземи частите за преработка все едно е фейслифт. Две тръбички мисля бяха и едно маркуче. Това рано или късно се превръща в проблем и затова при фейса са го махнали.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 13 ноември 2022 - 18:30
Отговори

FaKeR снимка FaKeR 14 ноември 2022 - 10:41

Може и да няма резервоар... аз съм с 2006-та година със същият двигател и съм с "фейслифт" вакуум тръбопроводи без резервоар.
Като видиш клипчето от линка ще видиш къде се намира този резервоар и какви са разликите преди и след фейса.
https://www.youtube....h?v=aVYhZOrDxKA
Мнението беше редактирано от FaKeR: 14 ноември 2022 - 10:43
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 14 ноември 2022 - 12:27

Което не значи, че някой преди теб не го е преправял нали? Или си я купил чисто нова 2006-та?
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 14 ноември 2022 - 12:33
Отговори

k opel e снимка k opel e 14 ноември 2022 - 20:02

 Д-и-м-о-в, на 13 ноември 2022 - 18:30, каза:

Забравих още нещо. Понеже не си фейслифт, провери си за "теч" на вакуум от вакуум резервоара. Най-добре сио намери и вземи частите за преработка все едно е фейслифт. Две тръбички мисля бяха и едно маркуче. Това рано или късно се превръща в проблем и затова при фейса са го махнали.

Мотори Z19DT, Z19DTL и Z19DTH нямат вакумни резервоари.
Отговори

i.petrov снимка i.petrov 15 ноември 2022 - 09:46

Колата е фейслифтова и Да имам въпросното резервоарче зад двигателя. Точно това маркуче се беше нацепило и го смених ,но проблема остана. След смяната на тялото на ЕГР-а също няма промяна. Извинявам се за тъпия въпрос, има ли някъде по този двигател помпа за ръчно подкачване на гориво? Гледам го това ГНП като голям камък.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 15 ноември 2022 - 11:28

Фейслифтова, но е Вектра! А въпросното го разкарват по някое време 2007-ма година. Тоест това с фейса важи за астрите.
И К Опел Е не е прав, имат ги и DT-то и DTH-а, за DTL не знам, там може и да няма, но ме съмнява поне за първите година две от производството.


А към автора: Ми закачайте на оп-ком и гледайте данни, то няма какво друго да се мъдри. Така смяна на всяко подозрително - не става. Гледате горивото(вкл. и по време на "първо" палене), въздуха, датчици разни какво показват... и така. Напълно е възможно това да е от неправилно работещи дюзи или такива, които като загряват се пооправят, тоест тръгнали да се задръстват нещо или разпръсквачи... Хубавото е , че тези дюзи рециклирани не са нещо скъпо и забравяш за дълго.

Най- простата проверка на дюзите е колко връщат в излишното гориво. Ако си запомнил кои са тия две дюзи, направи го тоя тест и виж дали въпросните две "изливат" повече в излишното.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 15 ноември 2022 - 11:35
Отговори

i.petrov снимка i.petrov 15 ноември 2022 - 12:30

По горе писах,че беше закачена на компа и не показа никакви грешки. Времената на не можахме да ги видим понеже не изписа никакви данни от дюзите. Диагностиката уж я прави специалист с ОП-комп и некакъв друг Делфи или нещо такова. В последствие преслуша дюзите с едни слушалки и каза че не са толкова зле но да сложа една добавка. Взех една специално за дюзи и вече 1000 и горница километра карам с нея,като пише да я слагам на всеки 4000км. И да са дюзи не трябва ли да претриса докато загрее, а тя не мени обороти или нещо такова. Зора е просто да запали.
Отговори

FaKeR снимка FaKeR 15 ноември 2022 - 14:04

На този мотор Делфи не вижда корекции, но ОП-ком няма този проблем (поне при Зафира Б).
Пробвал ли си да дадеш на контакт 2-3 пъти и след това да стартираш двигателя? При всяко даване на контакт помпата в резервоара подкачва гориво към рейката и съответно обезвъздушава системата.
Мнението беше редактирано от FaKeR: 15 ноември 2022 - 14:05
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 15 ноември 2022 - 14:44

Става дума за живи данни, не за "времена" или нещо друго.
Така ще си проличи какво не стига за да запали...
И да, може от неработещи добре дюзи да пали трудно. Това е хубаво да се провери, защото ако са наистина недобре работещи, може да навредиш на двигателя. Доколкото знам проверка на дюзи е също нескъпо нещо.
Но това след живи данни при палене и резултатите от тях.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg