Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Направи си сам

Ремонт на генератор на мотор X16SZ.

rusin atanasov снимка rusin atanasov 19 ноември 2011 - 22:40

Добър, вечер!
Разглобих генератора на мотора ми заради виене от лагерите и за една профилактика. Самият генератор се крепи на един болт от долната си страна и с две планки за мотора. Двете планки се виждат и лесно се демонтират. От долната страна болта се законтря в единият край и се развива гайката му. Преди да се отдели трябва да се отстранят кабелите за напрежението. С червените стрелки са двете гайки на кабелите, а с черната стрелка е обозначено мястото на болта.

Прикачен файл  01.jpg (141,88K)
Брой изтегляния: 74

От задната страна на генератора има пластмасово капаче , то се отделя като се развият 3 малки болтау обозначени със стрелки:

Прикачен файл  02.jpg (232,96K)
Брой изтегляния: 66

Тук се виждат най от горе на снимката диодната плочка, в центъра е четкодържателя, и под него е реле-регулатора.Четкодържателя се маха като се развият две болтчета /червените стрелки/ и се отдели една връзка приличаща на кабелна обувка показана с малка отверка.

Прикачен файл  03.jpg (230,12K)
Брой изтегляния: 66

Самият четкодържател:

Прикачен файл  04.jpg (116,81K)
Брой изтегляния: 61

След това развивам болтовете на диодната плочка и реле-регулатора:

Прикачен файл  05.jpg (199,59K)
Брой изтегляния: 49

Прикачен файл  06.jpg (255,75K)
Брой изтегляния: 43

Диодната плочка е със запоени изводи за намотките, тях разпоявам с мощен поялник и внимателно отделям:

Прикачен файл  07.jpg (244,94K)
Брой изтегляния: 48

После отделям от тялото диодната плочка и реле-регулатора и развивам 4 болта придържащи корпуса на генератора:

Прикачен файл  08.jpg (168,11K)
Брой изтегляния: 40

Следва продължение.......
Отговори

rusin atanasov снимка rusin atanasov 19 ноември 2011 - 22:48

С равномерно почукване изваждам задната част на корпуса:

Прикачен файл  01.jpg (207,31K)
Брой изтегляния: 36

Едва тогава изваждам един изолатор на края на намотките в мястото където са запоени за диодната плочка:

Прикачен файл  02.jpg (216,71K)
Брой изтегляния: 35

Ето и задната част на генератора с леглото на лагера:

Прикачен файл  03.jpg (289,39K)
Брой изтегляния: 33

Лесно изваждам мощните намотки:

Прикачен файл  04.jpg (254,11K)
Брой изтегляния: 33

Прикачен файл  05.jpg (266,24K)
Брой изтегляния: 38

Така стигам до един проблем заради, който не мога да продължа. Двете медни "втулки" са износени особенно долната, в тях контактуват четките. Незнам как да се демонтират и да избия лагера под тях. Този лагер дори на ръка издава виене и ще се сменя. Другият лагер в предната част на генератора от към шайбата е наред, но и него ще сменя.
Ето снимка:

Прикачен файл  06.jpg (214,98K)
Брой изтегляния: 46

С уважение,
Русин Атанасов
Отговори

fanatic снимка fanatic 19 ноември 2011 - 22:59

Поздравления, че си си направил труда да наснимаш всичко и опишеш в тема. Правя я важна, само ако не бъркам това е за Делко Реми алтернатор....
Отговори

rusin atanasov снимка rusin atanasov 19 ноември 2011 - 23:04

Да, това е Делко Реми и само това пише. По снимки от нета си мисля че е модел CS130, но не съм много сигурен.
С уважение,
Русин Атанасов
Отговори

vankata_nedel4ev снимка vankata_nedel4ev 19 ноември 2011 - 23:25

Точно така, "Делко Реми" е. Наскоро правих същото упражнение. За да демонтираш лагера от задната страна с отвертка махаш пластината, която му пречи. Двете кабелчета, които свързват четкодържателя се разпояват от краищата на роторните намотки, за да свалиш пластмасовата перка, в оста на ротора има каналчета, в които влизат кабелчетата, така че ако се внимава няма да се скъсат. Четкодържателя не сменях, защото по моя имаше "месо", но като гледах сглобката ми се видя, че може да се изниже лесно през оста, стига да не е залепен.

Приятелски съвет: За да развиеш гайката на ремъчната шайба хвани целия ротор в менгеме. Може да има някакъв специален чалъм, който аз така и не открих. Понеже нямам менгеме свалих всичко от ротора(иначе лагера може да се смени и без демонтаж на перката). Пробих 3 отвора в дебела 5-6 см талпа. Един централен и два с такова разстояние м/у тях, че 2 болта да влязат между тези триъгълни мандалми на ротора(магнитопроводи май трябва да са) и да стърчат окло 1 см от талпата. Иначе опират в срещуположните мандалми. Нахлузих ротора в талпата със задния край. Накрая капака на алтернатора фиксирах с 2 винта за талпата и така развих гайката на шайбата. Надявам се, че стана ясно.

И само за информация-предниият капак е така излят че обхваща лагера с тънко пръстенче откъм страната на роторните намотки. При избиване на лагера пръстенчето се чупи. Не е проблем, после новият лагер просто се монтира. Когато алтернаторът е сглобен и стегнат с болтовете няма къде да ходи.
Мнението беше редактирано от vankata_nedel4ev: 19 ноември 2011 - 23:27
Отговори

rusin atanasov снимка rusin atanasov 20 ноември 2011 - 10:31

Супер! Много ти благодаря за отговора!
Ротора го хванах в менгеме и само така развих стегнатата гайка.Иначе не съобразих и опитах от оста и шайбата и ги надрах малко :doh: Под нея има една шайба-ограничител и самият лагер:

Прикачен файл  01.jpg (213,97K)
Брой изтегляния: 30

Ето и лагера:

Прикачен файл  02.jpg (172,21K)
Брой изтегляния: 28

Другият лагер вече мога да извадя след като със стара отверка махнах пластинката /прилича на широка шайба/ и с леко въртене излезе от оста:

Прикачен файл  03.jpg (212,44K)
Брой изтегляния: 32

Прикачен файл  04.jpg (286,69K)
Брой изтегляния: 30

Сега остава да намеря скоба за лагерите и да опитам да отделя медните "втулки". Скоба си купих и свалих задният лагер:

Прикачен файл  05.jpg (259,96K)
Брой изтегляния: 35

От предната страна на генератора /където е ремъка/ има перка за охраждане и нещо като шайба - те могат да се отделят свободно.

Прикачен файл  06.jpg (222,34K)
Брой изтегляния: 32

Предният лагер не можах да избия на цяло и излезна със част от корпуса на генератора. За целта прекарвам скобата през охлаждащите отвори.

Прикачен файл  07.jpg (224,79K)
Брой изтегляния: 33

Прикачен файл  08.jpg (229,88K)
Брой изтегляния: 27

Нещо още трябва да помъча този лагер че не мога да го отделя от корпуса. Всичко е така слято че не виждам от коя страна да избивам. Ама и утре е ден.

С уважение,
Русин Атанасов
Отговори

vankata_nedel4ev снимка vankata_nedel4ev 20 ноември 2011 - 20:21

Радвам се, че бях полезен. И аз така отначало надрах шайбата :doh:, после купих нова. 18 лв.
Нали ти казвам за предния капак-така е излят, че за да извадиш лагера се чупи едно пръстенче, което го затваря отвътре. Неминуемо е. При мен-просто поставих капака с външната част на горе в/у дъска. Излезе с един лек удар. Лагера ще го сменяш, може и да не го жалиш. После нагрявах капака с пистолета с топъл въздух за по сигурно като монтирах.
Отговори

Blaji снимка Blaji 20 ноември 2011 - 21:42

 vankata_nedel4ev, на 20 ноември 2011 - 20:21, каза:

Нали ти казвам за предния капак-така е излят, че за да извадиш лагера се чупи едно пръстенче, което го затваря отвътре. Неминуемо е. При мен-просто поставих капака с външната част на горе в/у дъска. Излезе с един лек удар. Лагера ще го сменяш, може и да не го жалиш. После нагрявах капака с пистолета с топъл въздух за по сигурно като монтирах.

Колегата е написал точно процедурата само че не толкова лек удар. Не го мъчи с тези скоби така без уж много да стягам счупих скобата :). Чак след като изчистих добре видях че е щанцовано в алуминиевия корпус. А новия лагер си влиза без нагряване само малко по-внимателно и равномерно почукване. За колектора аз лично нямах възможност да ги сменя за това се наложи с една малка пиличка да изпиля доста голяма част от медната втулка докато станаха равномерни при теб гледам че е само долната е много зле после с различни номера шкурка полирах почти една година нямам никакви ядове. Втулките(колектора) се разбиват главно заради задния лагер а от там биенето колкото и да е малко си казва думата. И един последен съвет при монтиране на регулатора и плочката внимателно почистване на контактните места може да спести още едно сваляне на генератора.

п.п. на някой може и да е от полза цък
Отговори

rusin atanasov снимка rusin atanasov 25 ноември 2011 - 22:00

Добър, вечер!
и благодаря на всички за отговорите, бяха ми много полезни. Вече сглобих генератора, като на ркъа завъртях ротора и не чух онези неприятни шумове от лагерите. Не съм го монтирал все още, утре сутринта се надявам да е готово всичко. Като цяло много се притеснявах как ще се получи, но сега мисля че стана уж добре. Взех нови: четкодържател и медни втулки/колекторчета-поне така ги нарекоха в магазина/ за около 20лв и два нови лагера за около 17лв. От снимката се виждат номерата и марката им, взех уж по-скъпи и маркови за да нямам проблеми по-дълго време. Иначе има и евтини лагери за около 3-4 лв.

Прикачен файл  01.jpg (195,16K)
Брой изтегляния: 45

Прикачен файл  02.jpg (237,23K)
Брой изтегляния: 38

Старите колекторчета демонтирах много лестно - с малък ъглошлайф направо ги изпилих и отчупих без проблем. Преди това опитах малко и със скобата за лагери, но не стнана нещо.

Прикачен файл  03.jpg (108,01K)
Брой изтегляния: 39

Новите набих с гумен чук, като за накрая си помогнах с парче дърво, защото оста излиза малко от тях. Стараех се да не счупя заливката им защото ми изглеждаше крехка. Във вътрешният им диаметър има две дълги зъбчета и те съвпадат с каналите в оста на ротора. В тези канали премиват и изводите им.

Прикачен файл  04.jpg (243,69K)
Брой изтегляния: 38

Тук в завършен вид:

Прикачен файл  05.jpg (232,31K)
Брой изтегляния: 29

Самите изводи в мястото си на запояване са притиснати от парченца пластмаса за пластмасовата перка. Аз избързах и с мощен поялник разтопих пласмасата,после натиснах новите спойки и фиксирах с разтопена пласмаса от самата перка като си помогнах с поялник пак. Все си мисля че ако не бях правил така, а просто да издърпам кабелчетата, да запоя новите изводи на колекторчетата и пак да ги промуша през пласмасите щеше да е по-добре. Трябва много да се внимава за двете медни втулки. Аз ги определих като горна и долна. Проследих ги на кой извод от ротора излизат и ги маркирах с перманентен маркер. По този начин намотките няма да са с разменени изводи "начало" и "край" към маса и напрежение. На снимката се вижда отбелязването на изодите в случая "Д" - долно.

Задният лагер набих в ротора без затруднения като го сложих в камерата на хладилника за малко да се охлади/свие/, а самият лагер върху корпуса на отоплителен уред в къщи за да се стопли/разшири/ мъничко. Предният лагер си влиза сравнитерно свободно и се държи от две шайби и гайката в ремъчната шайба. Този лагер избих трудно - доста бой изяде до като се отдели, и него топлих с пищова зо топъл въздух. Ето и част от пръстнчето, което се отчупва:

Прикачен файл  06.jpg (240,33K)
Брой изтегляния: 26

От към ремъчната шайбата остава малка "фаска".Старая се новият лагер да опре плътно в нея, така ще си заеме старата позиция. Лагера замина в камерата за изстудяване, а предният капак почистен отново стоплих и така монтирах. За съжаление от ударите наруших предпазителя за сачмите, но свалих от старият и монтирах на новият:

Прикачен файл  07.jpg (236,42K)
Брой изтегляния: 24

Преди да се постави лагера с предният капак на генератора се слага металната перка и една шайба. Металната перка има две зъбчета , и те трябва да опират в ротора.

Прикачен файл  08.jpg (200,67K)
Брой изтегляния: 25

При сглобяването на генератора първо монтирах предният лагер с предният алуминиев капак, металната перка и шайбата и ремъчната шайба, след това статорните /мощните/ намотки. После колекторчетата и задният лагер. Този пластмасов ограничител на изодите на мощните намотки се поставя и после задният капак. На него има две "зъбчета" те влзат в два отвора на капака.

Прикачен файл  09.jpg (185,72K)
Брой изтегляния: 22

Капака монтирах като с четирите дълги болтчета навивах равномерно за да прибере и от време на време използувах гумен чук.

Следва продължение.......
Отговори

rusin atanasov снимка rusin atanasov 25 ноември 2011 - 22:10

С обезмаслител почистих двата алуминиеви капака и задният плостмасов капак и колкото можах с коресилин и салфетки по диодната плочка и реле-регулатора. Напръсках свързките с WD-40 и сглобих всичко. На диодната плочка поставих нова термо паста. Ето и готовият генератор:

Прикачен файл  01.jpg (235,84K)
Брой изтегляния: 21

Прикачен файл  02.jpg (264K)
Брой изтегляния: 18

На трите извода от статорните намотки преди да им поставя пластмасовият изолатор, сложих термосвиваем шлаух за още по-добра изолация.

Прикачен файл  03.jpg (321,72K)
Брой изтегляния: 15

С уважение,
Русин Атанасов
Отговори

filidor снимка filidor 25 ноември 2011 - 23:40

Браво! Много добре описано и обяснено. :thu:
Отговори

rusin atanasov снимка rusin atanasov 26 ноември 2011 - 10:56

За сега генератора си работи нормално. Пробвах около 20км в градско и повечето във високи обороти за да се натовари и парно не пусках за да загрее повече мотора, а на генератора да му е жега :sun: . При обороти на място с включени дълги светлини измереното напрежение на клемите на акумолатора е 14,5В а без светлини е 14,6В , което мисля че е в норма. Сега ми предстоят едни 200км извън градско и се надявам да нямам проблеми. Лошото е че сега пък чувам дрънченето на корозиралата "тенекия" за топлият въздух от колекторите към филтърната кутия, ама това друг път ще го мисля че и без това съм махнал тази функция.

Преди да изхвърля старият четкодържател с клещи стиснах капачето в задният му край и то се отдели от тялото . Извадих четките и си мисля че ако се намерят подобни може да се сменят само тях, без проблем.

Прикачен файл  01.jpg (250,89K)
Брой изтегляния: 22

С уважение,
Русин Атанасов
Отговори

stefan_suny снимка stefan_suny 08 декември 2011 - 00:30

fотносно свързването на колекторчето - няма значение плюс и минус, генерираното поле от ротора е същото , като порецида от постоянни магнити и не оказва влиание на работата на генератора. Изходното напрежение от статора е променливо трифазно, а както знаем за променливите напрежения няма плюс и минус, след това диодния блок оправя всичко :)
Отговори

borochvoro снимка borochvoro 08 декември 2011 - 19:57

Когато четките са на свършване се чува един характерен звук от разтегнатите пружинки (като цъкане)и ако се хване на време и се сменят четките няма да има тия ядове с изронените от искрите пръстени, то и при цена 20 лева само за това и още 20-30 за лагери целия ремонт е леко безсмислен предвид,че върви по 40 лв втора ръка и ти остава само да сложиш ремъка и да завиеш една гайка.Предният лагер е по принцип доста як и качествен и ако не ромоли и няма луфт също е безсмислено да се сменя.Аз моя го "ремонтирах" само с едни четки - ако беше като тоя направо щях да го предам за скраб.
Отговори

rusin atanasov снимка rusin atanasov 10 декември 2011 - 08:02

Добро, утро на всички!

 stefan_suny, на 08 декември 2011 - 00:30, каза:

fотносно свързването на колекторчето - няма значение плюс и минус, генерираното поле от ротора е същото , като порецида от постоянни магнити и не оказва влиание на работата на генератора. Изходното напрежение от статора е променливо трифазно, а както знаем за променливите напрежения няма плюс и минус, след това диодния блок оправя всичко :)


Колега, прав си, но не става въпрос за + и - ,а за начало и край на намотките. Макар че след това са диодите. Исках за по-лесно да копирам оригиналната конструкция за да мога да наблегна на други неща, който са ми сложни и непознати.


borochvor, още като взех Астрата преди време трябваше да погледна генератора за четките, все пак е стара кола и не знам в какво състояние ще са. Не съм го направил и сега както казваш щях да имам по-малко ядове, ама всичко свърши вече. Като сметна дал съм приблизително 40лв, около толкова вървят и втората употреба, така е. Само че за тези пари имам генератор с чисто нови хубави части за елемените подложени на износване. При втора употреба състоянието може и да е по-лошо от моето, но и може да е по-добро, има някакъв риск. Предпочетох аз да си направя ремонта за да съм сигурен. За това си мисля че целият труд е оправдан. Още повече че сега ако ми се наложи подобно нещо ще го направя много по-бързо. Предният лагер ми шумеше като махнах задният и остана само той, макар завъртян само на ръка. Споделиха колеги че се отделя трудно, ама трябваше и него да правя. Мисля си че този лагер и запресован в корпуса от двете си страни защото на него има повече "товар" заради ремъка, който е там, и лкото и да е качествен все пак се амортизира. Задният лагер беше по-зле, той пък "само" влиза в леглото си, ама в него има една втулка приличаща на нещо като пластмаса, тоест не е набит в някакво метално легло. Нямам представа защо е така, може би заради вибраций, знам ли.

С уважение,
Русин Атанасов
Мнението беше редактирано от rusin atanasov: 10 декември 2011 - 08:08
Отговори

zandor снимка zandor 10 декември 2011 - 14:29

МОже ли да попитам в реда на темата. Акйо ми презарежда алтернатора как мога да рзбера дали е регулатора или диодният блок.
Диодният блок - диодите трябва да пропускат само в едната посока, но реле регулатора ми е съвсем тъмен, как трябва да се свърже за да се тесттва.
Отговори

borochvoro снимка borochvoro 10 декември 2011 - 15:46

 rusin atanasov, на 10 декември 2011 - 08:02, каза:


borochvor, още като взех Астрата преди време трябваше да погледна генератора за четките, все пак е стара кола и не знам в какво състояние ще са. Не съм го направил и сега както казваш щях да имам по-малко ядове, ама всичко свърши вече. Като сметна дал съм приблизително 40лв, около толкова вървят и втората употреба, така е. Само че за тези пари имам генератор с чисто нови хубави части за елемените подложени на износване. При втора употреба състоянието може и да е по-лошо от моето, но и може да е по-добро, има някакъв риск. Предпочетох аз да си направя ремонта за да съм сигурен. За това си мисля че целият труд е оправдан. Още повече че сега ако ми се наложи подобно нещо ще го направя много по-бързо. Предният лагер ми шумеше като махнах задният и остана само той, макар завъртян само на ръка. Споделиха колеги че се отделя трудно, ама трябваше и него да правя. Мисля си че този лагер и запресован в корпуса от двете си страни защото на него има повече "товар" заради ремъка, който е там, и лкото и да е качествен все пак се амортизира. Задният лагер беше по-зле, той пък "само" влиза в леглото си, ама в него има една втулка приличаща на нещо като пластмаса, тоест не е набит в някакво метално легло. Нямам представа защо е така, може би заради вибраций, знам ли.

С уважение,
Русин Атанасов

Според мене всичко е по-просто и за съжаление не в полза на потребителя -направено е така та като се прецака да си купиш друг генератор.На запад кой ще ти се занимава да рециклира и т.н. -фъргат стария,слагат нов и те тва е.На много друи части е същата работа-ти примерно видя и ролката-зарад един лагер за 6-7 лева-нова за 40:-)
Отговори

CH_M снимка CH_M 10 декември 2011 - 16:30

 borochvoro, на 10 декември 2011 - 15:46, каза:

На запад кой ще ти се занимава да рециклира и т.н. -фъргат стария,слагат нов и те тва е.

Така е , ама кви са им заплатите ?А и повечето са с "две" леви заврени у г*зо.....
Евала на Русин за усърдието и желанието да си прави всичко сам!
Отговори

kolin 4 снимка kolin 4 10 декември 2011 - 22:24

Браво Русине!Продължавай все така!Който го мързи,ще намери 100 причини за да не свърши нещо.Наистина финансовата страна на въпроса е важна,но нещата си ги правим сами не само заради пари! Форума е Направи си сам.Който не иска да се цапа,няма защо да влиза тук.Поздрави на всички.
Мнението беше редактирано от kolin 4: 10 декември 2011 - 22:27
Отговори

Shmortz снимка Shmortz 11 декември 2011 - 16:00

 zandor, на 10 декември 2011 - 14:29, каза:

МОже ли да попитам в реда на темата. Акйо ми презарежда алтернатора как мога да рзбера дали е регулатора или диодният блок.
Диодният блок - диодите трябва да пропускат само в едната посока, но реле регулатора ми е съвсем тъмен, как трябва да се свърже за да се тесттва.


сваляш алтернатора и разпояваш диодите, ако са здрави и статора и ротора не пробиват към корпус 100% е в регулатора, ако има избили диоди за препоръчване е да смениш и регулатора, ние имаме стенд и развъртаме алтернатора за проба преди да го качим на колата...
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg