Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Силов Тунинг

Astra G + интеркулер?

Стаевски снимка Стаевски 10 октомври 2017 - 20:31

 Toshe, на 09 август 2011 - 13:05, каза:

Да колега правено е.
Също съм слагал интеркулер.И чипа е за модификацията с кулера.
Има и спортен филтър.
Малко се прави един фокус на кутията на филтъра.
А от скоро на две други (едната 82к.с. без кулер ,а другата 101 к.с )им
изолирахме ЕГР-а с колегата SHADES и има осезаема разлика във ниските обороти.
Другата 82 к.с. е комбито дето го карам ежедневно ,без кулер е ,но е чипнато също
и там ефекта пак беше поразителен.Така че събирай пари за чип и след това ще усетиш разликата.
:love_opel:


Едната кола е ---- със сложен интеркулер, чип за модификацията за кулера, и със спортен филтър.
Втората е ---- 82к.с. без кулер
Третата ---- 101 к.с
Четвъртата ---- "82 к.с. е комбито дето го карам ежедневно ,без кулер е ,но е чипнато също..."

Не разбрах коя кола оригинално без кулер, после е поставян и след това махнат?

А ето какво съм питал: "Интересно какво си махнал ако двигателя ти е от профила..."

Спортния филтър - най-ефикасния за цената си ъпгрейт.
:beer:
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 09 ноември 2017 - 13:26

Като започнах темата от началото, останах с впечатление че някой колеги мислят че този "кулер" качва мощност. Той само позволява това да се направи чрез софтуера(в случая в завода). Този кулер прави само едно - охлажда !! И вече охладеният въздух позволява да се добави още "идея" гориво и така става качването на мощността от 82 на 101 конски сили. Защото ако сложиш само ей така кулер - тия 82 коня няма как да мръднат на 101 от самосебе си, нали? Нали никой не си мисли че без да подадеш повече гориво ще качиш нещо, физически е невъзможно. Защото ако се качва само гориво без да се охлади въздухът, ще се получи прегряване поради по-високите температури, по-високата енергия от "взрива" в цилиндъра. Затова е сложен тоя кулер на по-късен етап.
За който се чудеше защо е направен тоя двигател - ми това е базовата му разработка, така е изглеждал в началото - после му слагат кулер и го изчисляват че може да качат едни 19 конски сили.
Не случайно има разлика в дюзите и помпите - при 101 коня, те са с по-голям дебит. Както има разлика между 101 и 125 на 2.2-то
Карал съм Зафирка 2.2 125 коня почти нова - ми честно казано си беше доста жив мотор, особено на 2-ра и 3-та смачкаш ли педала, усещаш как предницата иска да се вдигне.... то така и се изпизди лявата полуоска де :) направо направи "ЧАТ".... и на място.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 09 ноември 2017 - 13:35
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 09 ноември 2017 - 13:31

 Д-и-м-о-в, на 09 ноември 2017 - 13:26, каза:

Като започнах темата от началото, останах с впечатление че някой колеги мислят че този "кулер" качва мощност. Той само позволява това да се направи чрез софтуера(в случая в завода). Този кулер прави само едно - охлажда !! И вече охладеният въздух позволява да се добави още "идея" гориво и така става качването на мощността от 82 на 101 конски сили. Защото ако сложиш само ей така кулер - тия 82 коня няма как да мръднат на 101 от самосебе си, нали? Нали никой не си мисли че без да подадеш повече гориво ще качиш нещо, физически е невъзможно. Защото ако се качва само гориво без да се охлади въздухът, ще се получи прегряване поради по-високите температури, по-високата енергия от "взрива" в цилиндъра. Затова е сложен тоя кулер на по-късен етап.
За който се чудеше защо е направен тоя двигател - ми това е базовата му разработка, така е изглеждал в началото - после му слагат кулер и го изчисляват че може да качат едни 19 конски сили.
Не случайно има разлика в дюзите и помпите - при 101 коня, те са с по-голям дебит. Както има разлика между 101 и 125 на 2.2-то

Но въпреки това няма как да се отрече наличието на известна малка оптимизация на горенето само от поставянето на кулер на 82 к.с.
Въпреки това 82 к.с. има едно голямо предимство- няма обичайния лаг от дългите въздушни пътища
Мнението беше редактирано от tisho.74: 09 ноември 2017 - 13:34
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 09 ноември 2017 - 15:18

С кулер влиза повече количество въздух в двигателя. Оная джаджа преди турбото го взема присърце и разрешава подаването на повече гориво, да може заводския софтуер да си прави алгоритмите...
Не случайно има разлика при чист и мръсен въздушен филтър, -10 и +30 градуса външна температура...
И два кулера да туриш, вън като е горещо и си из баир, надали ги има 100-те кончета.
Колкото може да се каже, че турбото вдига мощността, толкова може да се каже и за кулера, и за дюзите, и за спортния филтър и за софта и т.н. Причината е комплексна.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 09 ноември 2017 - 15:57

Не съм много сигурен за "повечето въздух", когато е с кулер - това е по скоро като буфер, но да е повече не знам.
Искате да кажете че ако се направи един качествен ремап на 82-коньов мотор(говорим не силов, ами обикновен) от човек който знае какво прави .. без да му се слагат кулери и т.н..... защото 18-19 коня са си отвсякъде в запаса на всеки двигател.. та ако стане 100 коня с качествен ремап, то ще има много по-добър "response" - така ли ?

А ако на 101-те коня се направи ремап, кое ще е по-добре - от 82 на 100 без кулери или от 101 на 125-128 коня с кулер. Кое ще е по-пъргаво откъм лагове и т.н. ?
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 09 ноември 2017 - 16:19

Е сам си си отговорил. Колкото повече, толкова повече. Въпроса е, че ако сложиш кулер може да и дадеш софтуерно някой кон отгоре. Малко повече нафта, малко повече налягане и като охлажда въздуха ще ги издържи. Имай предвид, че като дигнеш един път налягането на турбината лага автоматично намалява, а колата развърта по-рано турбината поради повече газове дето идват от повечето гориво.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 09 ноември 2017 - 16:21
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 09 ноември 2017 - 20:49

 Ne6to Smisleno, на 09 ноември 2017 - 16:19, каза:

Е сам си си отговорил. Колкото повече, толкова повече. Въпроса е, че ако сложиш кулер може да и дадеш софтуерно някой кон отгоре. Малко повече нафта, малко повече налягане и като охлажда въздуха ще ги издържи. Имай предвид, че като дигнеш един път налягането на турбината лага автоматично намалява, а колата развърта по-рано турбината поради повече газове дето идват от повечето гориво.

Именно. И като боднеш едни дюзи, кулер и турбо от 2.2 и съответния софт за капак и си екстра на 147 кончета без да изнасилваш мотора. И усмивката започва да се прокрадва по лицето ти;-) А с още малко благини стигаш 160 и там усмивката вече е доста широка.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 09 ноември 2017 - 20:50
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 10 ноември 2017 - 01:29

Аз викам като ще е така - по-добре продаваш и вземаш една H-ка 1.9 150 коня, отиваш някъде да я направят 185 без да буташ нищо и вероятно усмивката ще бъде цяла :icon_razz2:
Е да, удоволствието от правенето няма да го има, но за сметка на това отиваме директно на усмивката.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 10 ноември 2017 - 01:33
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 10 ноември 2017 - 12:28

 Д-и-м-о-в, на 09 ноември 2017 - 15:57, каза:

Не съм много сигурен за "повечето въздух", когато е с кулер - това е по скоро като буфер, но да е повече не знам.

При едни и същи обем и налягане, при по-ниска температура има повече въздух, отколкото при същите обем и налягане, но с по-висока температура на въздуха. Става въпрос за масата /теглото/ на въздуха. Като е по-студен - по-тежи, респективно е повече. За това джаджата мери И температурата на въздуха. От там можеш да пръскаш и повече нафта и т.н.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 10 ноември 2017 - 14:48

 Стаевски, на 10 ноември 2017 - 12:28, каза:

При едни и същи обем и налягане, при по-ниска температура има повече въздух, отколкото при същите обем и налягане, но с по-висока температура на въздуха. Става въпрос за масата /теглото/ на въздуха. Като е по-студен - по-тежи, респективно е повече. За това джаджата мери И температурата на въздуха. От там можеш да пръскаш и повече нафта и т.н.

Сега ако смениш думичката "въздух" с "кислород" ще си прав. Иначе в тези определения няма смисъл, който да има отношение с горивния процес;-)
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 10 ноември 2017 - 14:52

Тъкмо си опреснявах знанията и виждам че при увеличаване на температурата, плътността намалява, тоест обема се увеличава(защото плътността е обратно пропорционална на обема).
Тоест излиза точно обратното - при по-висока температура имаме по-голям обем.

А аз мисля че моментът е точно с плътността на въздуха - това е което кара двигателя да върви повече. Това е същото като при самолетите - когато има "дупка с разреден въздух", самолетът пропада и губи мощност. ДВГ-то явно е същото и се влияе отново от това.

На база написаното следва : Ако намалим температурата на въздуха при увеличено налягане(турбо дизел, интеркулер), то неговата плътност ще се увеличи пъти и от там вървенето става по-добро.

Това пък обяснява защо двигателите зимата "горят повече", ми защото почват да вървят повече...
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 10 ноември 2017 - 14:58
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 10 ноември 2017 - 15:37

 Д-и-м-о-в, на 10 ноември 2017 - 14:52, каза:



Това пък обяснява защо двигателите зимата "горят повече", ми защото почват да вървят повече...


Горят повече, защото горивната карта на студен мотор подава различно количество гориво и няма общо с това, или поне не би имало осезаемо значение. Също и горивото не изгаря напълно студено при студен старт. Разликата идва от темп. датчика. И аз написах една безсмислица ама айде... Да кажем, че процеса е доста по-комплексен.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 10 ноември 2017 - 15:40
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 10 ноември 2017 - 15:44

 tisho.74, на 10 ноември 2017 - 14:48, каза:

Сега ако смениш думичката "въздух" с "кислород" ще си прав. Иначе в тези определения няма смисъл, който да има отношение с горивния процес;-)

А-а-а наборе, тук не съм съгласен. Дебитомера мери количеството въздух, а не кислород! Колко кислород има във въздуха....друга тема. Да, кислорода окислява горивото и без него няма горене, ама тоз път се смятам за прав като ползвам думата "въздух". :icon_wink2:
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 10 ноември 2017 - 16:29

Аз имах предвид че зимата горят повече дори когато караш - все пак и тогава загряват двигателите до работната си температура, макар и по-бавно. А за зимна карта сега чувам. Знам че при незагрял двигател му пуска повече гориво и го виждам , все пак имам борд компютър и това е кристално ясно, но когато загрее пак си гори повече(малко , но повече). И определено околната среда оказва влиянието .... а за двигателя това е единствено въздухът.

За протокола - дори при влажно време пак се усеща как "иска" да върви повече- вероятно това е по причина която Тишо е казал... кислородът е в повечко.
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 10 ноември 2017 - 16:33

 Стаевски, на 10 ноември 2017 - 15:44, каза:

А-а-а наборе, тук не съм съгласен. Дебитомера мери количеството въздух, а не кислород! Колко кислород има във въздуха....друга тема. Да, кислорода окислява горивото и без него няма горене, ама тоз път се смятам за прав като ползвам думата "въздух". :icon_wink2:

Да ама ;глупавия; дебитомер има и термометър и така може да смята компа какво и колко.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 10 ноември 2017 - 17:33

 mrsch66, на 10 ноември 2017 - 16:33, каза:

Да ама ;глупавия; дебитомер има и термометър и така може да смята компа какво и колко.


Няма зимна карта, а една карта която както е казал колегата спрямо температурата на антифриза и на входящия въздух, както (тук може и да бъркам) и на изходящите газове и на самото гориво, показанията на О2 сензора и куп други работи решава колко гориво да подаде. Просто картата в зимни условия казва да дава повече (същата карта, просто при тея показания на въпросните сензори). Все пак мисля че не обяснявам хич хубаво. Ако някой може по-добре да се пробва. Иначе при загряла кола не вдига разхода, а докато загрее харчи повече. За това като ти харчи много колата зимата първото нещо дето гледаш е термостата.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 10 ноември 2017 - 17:38
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 11 ноември 2017 - 09:35

 mrsch66, на 10 ноември 2017 - 16:33, каза:

Да ама ;глупавия; дебитомер има и термометър и така може да смята компа какво и колко.


 Стаевски, на 09 ноември 2017 - 15:18, каза:

С кулер влиза повече количество въздух в двигателя. Оная джаджа преди турбото го взема присърце и разрешава подаването на повече гориво, да може заводския софтуер да си прави алгоритмите...



 Стаевски, на 10 ноември 2017 - 12:28, каза:

За това джаджата мери И температурата на въздуха. От там можеш да пръскаш и повече нафта и т.н.


Джаджата мери количество въздух, не кислород. Инджинерите трябва да турят ламбда сонда и на вход на двг-то... Да се вземат в ръце. Да описват действието на картата на компа... Може и вода да ръсят след филтъра...зарад кислорода де...

Благодаря Ви за добрия тон и се радвам за разнищването на темата макар, че граничи със спам! :icon_wink2:
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 11 ноември 2017 - 11:22

 Стаевски, на 11 ноември 2017 - 09:35, каза:

Джаджата мери количество въздух, не кислород. Инджинерите трябва да турят ламбда сонда и на вход на двг-то... Да се вземат в ръце. Да описват действието на картата на компа... Може и вода да ръсят след филтъра...зарад кислорода де...

Благодаря Ви за добрия тон и се радвам за разнищването на темата макар, че граничи със спам! :icon_wink2:

Ти да видиш, няма ме пет минути и какво станало;-)
Дай да видим кои газове от състава на въздуха горят. Азота не, или поне аз не знам да го прави. Обаче той е над 75 процента от състава на въздуха (не коментирам как се помпат гумите на цивилни коли с азот;-). Кислорода май е под 20 процента. Обаче гори и осигурява горенето. И като свалиш температурата с 30 градуса например увеличаваш количеството кислород в единица обем, задно с въздуха, част от чийто състав представлява. Затова турбинираните вървят осезаемо повече през зимата или в ранни зори лятото в сравнение с обедните часове през лятото. Това е така и при наличието на кулер. Даже може и да е по- изразено при наличието му.
Отговори

dimitarmark снимка dimitarmark 11 ноември 2017 - 19:30

Малко да се изкажа и аз. Кулера е измислен за да се намали разликата във вървенето на турбиниран мотор при различните температури. Лошото е друго, че обикновено заводски се монтират на неподходящи места и не издържат при продължителен тормоз. Веднъж поел температура и при липса на сериозен поток въздух към него той спира да си върши правилно работата си. Затова челния кулер е в пъти по добре, но пък той е подложен на сериозни вреди от камъчетата.
Мнението беше редактирано от dimitarmark: 11 ноември 2017 - 19:30
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 11 ноември 2017 - 20:07

Може би затова при Г-то са направили някакъв тип компромисен вариант с местоположението на cool-ера.
То явно няма идеално положение - няма достатъчно тяга.. добре де ще му сложим турбина да пълни принудително, да ама сега въздухът става горещ и губим ... е хубаво де ще му сложим охладител - добре ама тоз охладител сега де ше стои... и още пътищата стават по-дълги, ще се получи лаг - ся него как да махнем ...

И така едното води след себе си друго.
Много хора ми бяха казвали така : Карай нещо, което е толкова просто - че да няма кво да му се счупи. Е така де ама, то вече простите работи ги вадят от експлоатация и слагат норми тъй, че да не можеш да ги караш... или ако няма още, ще ги сложат в най-скоро време.

До колкото знам в Белгия вече евро1 и евро2 - "бастър копче" от пътищата от 2018-та.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg