Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Какво ми се случи на колата?

discriminator снимка discriminator 05 май 2008 - 22:44

Пътувам си днес с тиграта към София и вече наближавам и започват да ми светят разни лампи - абс, чека на двигареля (май така се казваше, едно оранжево долу от ляво).

Спирам, гася, паля - огасват. Тръгвам, вдигам 110 и светват абс, чека и еърбега.
Същото упражнение, но светнаха при 130. Угаснаха и после докато стигна абс-а светна при по-ниска скорост (може-би на 3та).

До тук както и да е, обаче карам си вечерта и откривам, че не ми светят късите и единия габарит.
На габарити свети само единия.
На къси пак свети единия габарит, няма къси.
На дълги светят дългите.
:whistle:

Дали има връзка между двете случки за един ден? Помагайте, ако се сещате какво и е.. аз не разбирам.
Отговори

Swing снимка Swing 05 май 2008 - 22:58

Премери си зарядното напрежение. Това е най-елементарната проверка. Струва ми се, че алтернатора ти презарежда. Ако не съм прав, тогава проблема е по-сериозен някъде по инсталацията. Пробвай и самодиагностика на двигателя или я закарай някъде да ти прочетат всички грешки от двигател, ABS, airbag. Това ще те насочи към проблема.
Отговори

mart снимка mart 06 май 2008 - 05:38

здравей колега подкрепям мнението на Swing за диагностиката закарай я някъде ще ти кажат какво и е иначе един приятел имаше такъв проблем с ауди 80 б4 комби 1.6 двигател и след като си купи нов акумулатор проблемите му свършиха колата почнаха мигачи фарове табло сичко да работи нормално иначе таблото не свете обортомера не работеше мигачите също фаровете и те. Успех и

ПОЗДРАВИ
Отговори

Brix снимка Brix 06 май 2008 - 06:00

Колеги, според мен проблемът въобще не е в голям заряден ток. Единственото, което може да се случи при презареждане е, че акумулаторът ще започне да ври / в някои случай при задръстени вентилационни отвори дори и да гръмне - имал съм и такива случаи/. Големият заряден ток също не обяснява проблемите със светлините. Но каквато и да е причината мисля, че колегата discriminator трябва да посети спешно сервиз, а до тогава когато оставя колата си без надзор да откача акумулатора. Имах сходен проблем с предната ми кола - Рено Клио. На таблото присвяткаха лампи, едни подобни смущения в инсталацията. Когато огледах обстойно колата видях, че един сноп кабели се беше протрил и омасяваше. Когато поразбутах кабелите така пропушиха, че не сварвам да откачам акумулатора. :whistle: Искам да кажа, че всеки проблем по ел. инсталацията трябва да се взима много насериозно, защото последствията могат да бъдат катастрофални.
Отговори

discriminator снимка discriminator 06 май 2008 - 08:39

Благодаря за тези отговори.
След 2-3 дни като работят сервизите ще я заведа на компютър.
Забравих само да кажа, че преди 2 месеца сменях крушката на фара, преди 1 месец габарит - прекалено често горят май.
Отговори

Swing снимка Swing 06 май 2008 - 10:40

 Brix, на May 6 2008, 07:00 AM, каза:

Колеги, според мен проблемът въобще не е в голям заряден ток. Единственото, което може да се случи при презареждане е, че акумулаторът ще започне да ври / в някои случай при задръстени вентилационни отвори дори и да гръмне - имал съм и такива случаи/. Големият заряден ток също не обяснява проблемите със светлините.

Ок, нека изясня какво съм имал предвид. Всяка от контролните лампи на ABS, TC, Airbag, двигател и т.н. светва при високо зарядно напрежение (над 15.3 - 15.5V). И грешката, която се записва е именно такава - Battery Voltage High. Затова е хубаво колегата да си прочете грешките и ако са такива проблема е ясен. Ако грешките са други, ще се локализира от кои датчици идват и тогава ще се търсят общи вериги между тях, общи маси и евентуално проблемен кабелен сноп.
Кипенето на акумулатора също е признак за презареждане, но трябва да покараш повече за да започне, а ако караш на къси разстояния може и да не се случи. Докато контролните лампи светват веднага при проблем. А връзката със светлините е такава - никоя автомобилна крушка не е направена да работи на 18V, заради което изгаря :) За електронните блокове на колата такива напрежения също са опасни. Ако Тиграта е с алтернатор Delco - Remy, тя съвсем спокойно качва 18.5V, когато реле - регулатора се скапе.

 Brix, на May 6 2008, 07:00 AM, каза:

Когато огледах обстойно колата видях, че един сноп кабели се беше протрил и омасяваше.

Това също е възможно, но първата проверка, когато таблото ти светне като коледна елха е да провериш какво става със зареждането и чак тогава да ровиш по-сериозно по инсталацията. Не казвам, че в случая това е проблема, но е елементарна диагностика, която всеки сам може да направи без да търси ел. техник.

Поздрави :)
Отговори

Brix снимка Brix 07 май 2008 - 21:39

Не бях се замислял за натрупването на грешките на компа и влиянието им върху другите системи,Swing. Моите извинения ако съм бил арогантен в своите изказвания. Изглежда логично и правдоподобно това което казваш. Найстина ми е интересно дали проблема с тиграта ще се окаже презареждане. Моля discriminator да продължи да пише относно този проблем и неговото отстраняване. Презареждането обаче може съвсем лесно може да се открие. Един мултицет е достатъчен. Много ми е любопитно.
Отговори

discriminator снимка discriminator 11 май 2008 - 14:06

Ето и развитието на ситуацията:

Вчера:
Прочетохме грешките в СБА - младост 3, грешките са заради ниско напрежение - така ми казаха и че акумулатора вероятно се е скапал. Зарядното напрежение беше добро 14 и нещо.
Вчера след обяд се разбрах да я карам при един майстор и като я карах натам лампите се разсветкаха и акумулатора гръмна. Сменихме го и той каза, че вероятно е от него. Изчистиха грешките.

Днес:
Днес я закарах да видим светлините и от смяната на акумулатора грешките не се бяха появявали. Крушките и габарита бяха изгорели, вероятно от високо напрежение. И ги сменихме. Обаче след това като се прибирах лампите пак започнаха да светят. Абс-а, понякога той и после другите (карах с изключени светлини). По едно време нещо замисира и спрях, но не можах да разбера какво. Та прибрах се и проблема остава :(

ПС: помагайте, защото и майстора не знае какво и е - какво оставяа за мен
Отговори

Minkov снимка Minkov 11 май 2008 - 19:44

От ниско напрежение акумулатора не може да гръмне. Той гърми, когато напрежението, с което го зарежда алтернатора е много високо. Поради същата причина изгарят скоропостижно и лампите. Най-вероятно от по-високото зарядно напрежение идава и проблема. Това, че в сервиза напрежението е било нормално, не означава, че от време на време е много високо. Ако наистина е така, рискуваш да повредиш много (и при това скъпи) електронни устройства, монтирани в колата.
Най-лесно ще изключиш тази вероятност, като си купиш един волтметър. Продават се по разни магазини и се включват на мястото на запалката за цигари (в тази букса напрежението не е много точно - като цяло винаги е малко по-ниско, но все пак ще придобиеш представа как ти работят алтернатора и реле-регулатора). Някои волтметри показват напрежението със светодиоди (червена светлина - ниско напрежение, зелена - нормално, червена или оранжева - високо), но има и такива със стрелка. Вторите са по-добри за твоя случай.
Отговори

discriminator снимка discriminator 11 май 2008 - 20:08

 Minkov, на May 11 2008, 08:44 PM, каза:

От ниско напрежение акумулатора не може да гръмне. Той гърми, когато напрежението, с което го зарежда алтернатора е много високо. Поради същата причина изгарят скоропостижно и лампите. Най-вероятно от по-високото зарядно напрежение идава и проблема. Това, че в сервиза напрежението е било нормално, не означава, че от време на време е много високо. Ако наистина е така, рискуваш да повредиш много (и при това скъпи) електронни устройства, монтирани в колата.
Най-лесно ще изключиш тази вероятност, като си купиш един волтметър. Продават се по разни магазини и се включват на мястото на запалката за цигари (в тази букса напрежението не е много точно - като цяло винаги е малко по-ниско, но все пак ще придобиеш представа как ти работят алтернатора и реле-регулатора). Някои волтметри показват напрежението със светодиоди (червена светлина - ниско напрежение, зелена - нормално, червена или оранжева - високо), но има и такива със стрелка. Вторите са по-добри за твоя случай.

И на мен ми се струва, че това е много вероятна хипотеза, затова ги карах задължително да мерят напрежението. После като гръмна акумулатора бях още по-убеден, защото знам, че батериите гърмят от презареждане.

Обаче от сервиза казаха - не, то му е дошло просто времето и затова е гръмнал.

Ще си купя наистина един волтметър и ще пробвам, до тогава няма да я карам - да не изгърми нещо. (Майстора ми вика карай и да видим какво ще стане :opel_forever: )
Отговори

Prilo снимка Prilo 12 май 2008 - 07:12

 discriminator, на May 11 2008, 09:08 PM, каза:

Майстора ми вика карай и да видим какво ще стане :thu:

Мнооо умно :opel_forever: "Карай па да видим кво ще стане"...."Я!Тоз гръмна?!?!"...."Е нищо де, за другия клиент ще знам кво да правя" - НЕКАДЪРНИ БЕЗДАРНИЦИ :3:

Пич, купи си един волтметър (па ако ще и ладов да е) и си го монтирай на таблото да си следиш постоянно напрежението.
Струва ми се, че резултата ще е високо напрежение при вдигане на обороти.Решението е смяна на регулатора на напрежение на динамото.Или на цялото динамо.
Отговори

Nedqlkov снимка Nedqlkov 12 май 2008 - 09:05

Колеги имах подобен проблем на моята кола. Тъкмо я бях купил и си бях отишъл да я регистрирам по родните места. Хубавото при мен беше , че моята има оригинално волтметър. Направи ми впечатление че като я заключвам(още нямаше аларма) почваха да светят една камара лампи по таблото. После се загледах и зареждаше 16 волта и така с ново динамо и акумулатор се оправи положението. НО сега най-важното (поне при мен е така майстора ми го показа мисля , че и при колегата трябва да е така) , веригата на алтернатора е свързана с лампата на таблото за акумулатора и ако има проблем ще свети тази лапма постоянно. При мен на новокупената кола не обърнах внимание на тази лампа и тя беше изгоряла естественно. Та според мен да види дали тази лампа не е изгоряла и ако е да я смени и ако свети постоянно проблем е в динамото.

П.С. Като дадеш на контакт трябва да светва и като се запали за изгасне
Отговори

discriminator снимка discriminator 12 май 2008 - 12:57

Prilo благодаря за този отговор, ще го проверим.

 Nedqlkov, на May 12 2008, 10:05 AM, каза:

Колеги имах подобен проблем на моята кола. Тъкмо я бях купил и си бях отишъл да я регистрирам по родните места. Хубавото при мен беше , че моята има оригинално волтметър. Направи ми впечатление че като я заключвам(още нямаше аларма) почваха да светят една камара лампи по таблото. После се загледах и зареждаше 16 волта и така с ново динамо и акумулатор се оправи положението. НО сега най-важното (поне при мен е така майстора ми го показа мисля , че и при колегата трябва да е така) , веригата на алтернатора е свързана с лампата на таблото за акумулатора и ако има проблем ще свети тази лапма постоянно. При мен на новокупената кола не обърнах внимание на тази лампа и тя беше изгоряла естественно. Та според мен да види дали тази лампа не е изгоряла и ако е да я смени и ако свети постоянно проблем е в динамото.

П.С. Като дадеш на контакт трябва да светва и като се запали за изгасне

лампата свети само на контакт :opel_forever: изглежда да е ОК
сега ме съмнява че мерихме зарядното напрежение без товар при 1000 и при 2000 оборота. ако беше с товар можеше да покаже друго...
а волтметър май наистина ще трябва да взема за да видя реално какво става
Отговори

discriminator снимка discriminator 21 май 2008 - 19:04

златни сте :)
наистина беше от алтернатора, съвсем се развали и почна при високи обороти (над 3000) да дава доста високо напрежение и да светкат лампичките :)

дано утре да ми го оправят да си карам количката :whistle: и добре че не изгоря нещо по-скъпо от акумулатора
Отговори

discriminator снимка discriminator 31 май 2008 - 18:18

Ето какво стана:

Алтернатора го правиха 2 майстора (първия след 2 опита изглежда не успя) и в крайна сметка стана.
Изчистиха ми грешките на компютъра, направиха ми пълна диагностика (качваха я на стенд, мериха ужким всичко каквото трябва) и казаха че всичко и е перфектно - двигател и т.н. При 4000 оборота зарядното напрежение е 14.7V и казаха, че е в норма (преди ремонта на алтернатора беше 20 волта).

Карам си към вкъщи и колата върви перфектно обаче на моменти ми светват пак лампите в такъв ред: abs, airbag, ckech и след малко огасват. Това стана 2 пъти: първият път при 110 на 5та, втория при 4000 оборота на 2ра.

Междувременно докато ми оправяха алтернатора с няколкото неуспешни опита колата ми е минала сигурно през всички гиагностични центрове в района на горубляне и никъде не могат да ми кажат конкретен проблем. Аз имам съмнение, че тоя алтернатор не са го оправили както трябва и понякога пуска по-високо напрежение, но ми викат че не е от него, тествали са го и т.н. и било от нещо друго.

Ако някой има идея какво може да е или къде да я карам на диагностика (то вече не остана къде) да казва :mhihi: Ако разбирах да си я оправя сам, ама на :dummy:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg