Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Основен Форум

Избор на керамични накладки за Вектра С

Borgo снимка Borgo 10 ноември 2022 - 20:51

Здравейте Колеги
Искам да си сложа керамични накладки с марка АТЕ на спирачките на предната ос. Не съм ползвал такива и нямам опит с тях /керамични/
До този момент съм с TRW - обикновенни /доволен съм много/. Спирачните ми дискове са гладки т.е. нямат вентилационни отвори. Стилът ми на шофиране е с често използване на спирачките / имам често дълги спускания по родните планински проходи/
Какво Ви е мненето по темата. Благодаря предварително
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 10 ноември 2022 - 20:52

Че тия накладки са за писта!
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 10 ноември 2022 - 22:35

Дори и с обикновените накладки няма да имаш проблеми, стига да са като минимум тези , които ползваш или EBC да кажем.
А керамични е само името им. Те съдържат влакна(тоест една малка част е тъй наречената "керамика"). Използва се повече като маркетингов трик. Истинските спирачки (накладки и дискове, че даже и апарати) не струват 150-200 лева, смятам, че това е ясно.

Общо взето няма риск и да минеш на "керамични". Хубаво е, ако слагаш ATE Ceramic, то да сложиш и техни дискове.
Разликата е, че няма да имаш натрупан "прах" по апаратите, джантите... но и TRW имат "безпрахови" накладки.... тъй че....чак толкова не се впечатлявай.

Щях да забравя, при спускане не се използват само спирачки, използва се и двигателят, защото той в такава ситуация е и спирачка, на всичкото отгоре не харчи и гориво.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 10 ноември 2022 - 22:46
Отговори

Borgo снимка Borgo 11 ноември 2022 - 16:59

Да така е . Запознат съм с това в да ползвам двигателя като спирачка. Това рядко ми се случава, не ми допада варианта по ред причини. Едната е че обичам да шофирам по завоите с по - стегнато каране (но все пак безопасно и разумно). Стегнатото темпо иска и динамично спиране. Според мен дисковете са малко малки за тази така или иначе тежичка кола и затова често спирачките позагряват и от там бързо си заминават накладките. Разбираемо е ...аз си го избирам така. Не съм фен да вкарвам ниска предавка да карам двигателя да "реве" на високи обороти. Само в краен случай и т.н...
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 11 ноември 2022 - 17:12

Купи си дискове и накладки АТЕ и ще забравиш за проблемите.

Дискове брембо + накладки АТЕ също не са лоша комбинация.

Ако сложиш правилните неща няма да имаш проблеми. Керамичната накладка може да не ти хареса диска. Като цяло си има изпитани комбинации, аз към тях се придържам. Ако ти се пробва, после може да ги хвърлиш в кофата след 2 седмици ако не улучиш.
Отговори

Коцето снимка Коцето 11 ноември 2022 - 17:59

 Borgo, на 11 ноември 2022 - 16:59, каза:

обичам да шофирам по завоите с по - стегнато каране (но все пак безопасно и разумно). Стегнатото темпо иска и динамично спиране.

След като си състезател трябва да знаеш че точно състезателите си помагат много с предавките при спиране. За да задоволиш стила си на каране комбинирайки го с безопасност трябва да вложиш много повече от едни накладки. Най безболезнено е да се сложат двойно вентилирани дискове, и то хубави, както отпред така и отзад. Предлагам ти да се загледаш в продуктите на тази фирма: https://ebcbrakes.bg/avtomobili. Много са добри и се ползват от доста състезатели. Кеф ти дискове, кеф ти накладки, имат дори много вещи и любезни консултанти, повечето стока е произведена в Англия и ти казват коя.
И да не кажеш че са скъпи? :blink: кеф цена няма, пък и хич не са скъпи. Карал съм с такива комплекти с жълтата серия накладки, супер са.
Мнението беше редактирано от Коцето: 11 ноември 2022 - 18:15
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 11 ноември 2022 - 18:22

Аз гласувам или за зелен комплект с надупчени дискове или жълтурите с надупчени дискове. Гарантирано няма да имаш грижа с което и от двете да вземеш.
Убеден съм , че е още по-добър вариант от АТЕ комплект, което не казвам , че е лошо, напротив.

А за другото, не е задължително да "реве" двигателят, зависи какво правиш. Разбира се, от 100км/ч не се вкарва първа скорост...
Повярвай, ако си с по-нисък клас дискове и накладки, няма по-хубаво нещо от използването на двигателя. Така спада натоварването върху спирачките. Времето за спиране намалява. Тоест, по наклон ако спирането от 100 до 50 отнема 10 секунди само на спирачки, с двигател ще отнема примерно 7 секудни.. съвсем примерни числа.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 11 ноември 2022 - 18:27
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 11 ноември 2022 - 20:20

 Коцето, на 11 ноември 2022 - 17:59, каза:


Загледах се в линка който си пуснал, гледайки ОЕ серията продукти които предлагат. Някой ползвал ли ги е, защото цените им са прекрасни спрямо GM OE. Спортните им версии не ме интересуват, не обичам прекомерното използване на спирачки и по-често карам на кратки курсове. GM си върши прекрасно работата, ама цената е почти по-две.

Имам колега с Астра К, който смени оригиналните накладки с Ate ceramic и като цяло е много доволен-спирането не се е влошило, а цапането на джантите е изчезнало. Принципно, това не е чиста керамична накладка, която да иска подгряване...Ще видим, как му се отразява на диска.
Отговори

Коцето снимка Коцето 11 ноември 2022 - 20:28

Колегите от Хонда форума доста ги хвалят като цяло, аз лично карах няколко дни автоматик с нормални дискове и жълтите накладки, спирането беше супер дори и след като загреят. Имах добра база за сравнение защото колата беше като моята а тя е с оригинални комплекти.
Мнението беше редактирано от Коцето: 11 ноември 2022 - 20:29
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 11 ноември 2022 - 22:46

Аз ще питам нещо автора: Усеща ли с TRW-тата намаляване на спирачната тяга като загреят? Питам, защото и аз съм в момента с TRW-та.
Разправят, че АТЕ-тата нямали такова нещо, студени, горещи - все толкова спирали...
Отговори

sathv снимка sathv 11 ноември 2022 - 23:28

Това е некоректен въпрос. Зависи от коя партида е продукта, кой го е произвел и къде е произведен преди да се брандира като TRW. Щото нито TRW, нито АТЕ, още повече пък Brembo, произвеждат накладки за Астра G.
Мнението беше редактирано от sathv: 11 ноември 2022 - 23:33
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 11 ноември 2022 - 23:43

 Коцето, на 11 ноември 2022 - 20:28, каза:

Колегите от Хонда форума доста ги хвалят като цяло, аз лично карах няколко дни автоматик с нормални дискове и жълтите накладки, спирането беше супер дори и след като загреят. Имах добра база за сравнение защото колата беше като моята а тя е с оригинални комплекти.

Благодаря за информацията :icon_wink2: Твоето мнение ми е по-ценно спрямо на Хонда форум потребителите.

В официалният сервиз който ползвам, след оригинала предлагат Ате, като цената е близка до EBС-то
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 12 ноември 2022 - 00:15

 sathv, на 11 ноември 2022 - 23:28, каза:

Това е некоректен въпрос. Зависи от коя партида е продукта, кой го е произвел и къде е произведен преди да се брандира като TRW. Щото нито TRW, нито АТЕ, още повече пък Brembo, произвеждат накладки за Астра G.


Какво, само GM ли правят това? Аз съм сигурен, че и те са брандирани като GM, а са произведени от .... някой си цех. После какво? Който иска да си чупи главата ли? Това не е ли безотговорно, поне към най-важната система в автомобила?
Или и аз да почвам да правя накладки за Астра Г от пластелин с влакна от сварени макарони? Ще коват на място направо!
Ясна е думата "афтърмаркет", но примерно сега ако отида в Опел, ще ми дадат ли GM-ски накладки за Г или ще ми кажат като кората под двигателя "Съжалявам господине, не предлагаме"
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 12 ноември 2022 - 00:19
Отговори

sathv снимка sathv 12 ноември 2022 - 01:32

Естествено, че GM е само бранд върху накладките. Те са произведени от някой друг. Характерното за ОЕМ частите е номера. Два детайла са с един и същи номер гарантира че детайлите са абсолютно еднакви. И като размери и като материали и като технология, ако ще и да са произведени в интервал от 100 години. Смени ли се нещо по детайла, сменя се и номера. Нищо, че двата детайла са съвместими. Специално за ОЕМ частите фирмите са задължени да ги осигуряват минимум 10 години след приключване на производството на конкретен модел. При стари автомобили ако нямат оригинални части, официалните сервизи могат да ти предложат автърмаркет, но модел с изрядна документация и произход, щото при проблем и един съдебен процес да си останат чисти. Имай предвид, че на запад, хората масово си търсят правата по съдебен ред и сумите присъждани от съда са огромни. Затова са и тези сервизни акции например.
Отговори

Коцето снимка Коцето 12 ноември 2022 - 09:00

 Rosen Popov, на 11 ноември 2022 - 23:43, каза:

В официалният сервиз който ползвам, след оригинала предлагат Ате, като цената е близка до EBС-то

За АТЕ няма лошо но само ако си сигурен че не са ментаци, че май са най фалшифицирани от години. Преди 2 години сложихме на сина 4 диска АТЕ (закупени уж от деклариран търговец) на Волво XC90, кривнаха на 2 - 3000км. От там при търговеца, коректно върна парите и във официалния сервиз познай, пак АТЕ, само че марката я пише с едни малки букви само отстрани по борда на диска, навсякъде другаде си пише Волво. Изкара към 25000 без проблеми. Аз лично преди 6-7 години доста се чудих на Опела (Вектра Б) какви да сложа за предни и няколко познати по магазините ми казаха да се откажа от АТЕ, заложих на Цимерман и 33000 без забележки. Преди доста години на дъртия ми Опел сменях 2 пъти Брембо, пълен боклук, проблема се реши с МЕтели, уж още по-голям боклук а 100 к си направиха без да мръднат. Май работата е на късмет с нашия пазар пълен с ментаци.
Колкото до EBC можеш да се консултираш с пичовете, много са точни и според колеги правят допълнителни отстъпки при комплекти.
В официалния сервиз ако ти дават добра гаранция за АТЕ, може да заложиш на тяхното предложение пък.
Мнението беше редактирано от Коцето: 12 ноември 2022 - 09:05
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 12 ноември 2022 - 17:14

 sathv, на 12 ноември 2022 - 01:32, каза:

Естествено, че GM е само бранд върху накладките. Те са произведени от някой друг. Характерното за ОЕМ частите е номера. Два детайла са с един и същи номер гарантира че детайлите са абсолютно еднакви. И като размери и като материали и като технология, ако ще и да са произведени в интервал от 100 години. Смени ли се нещо по детайла, сменя се и номера. Нищо, че двата детайла са съвместими. Специално за ОЕМ частите фирмите са задължени да ги осигуряват минимум 10 години след приключване на производството на конкретен модел. При стари автомобили ако нямат оригинални части, официалните сервизи могат да ти предложат автърмаркет, но модел с изрядна документация и произход, щото при проблем и един съдебен процес да си останат чисти. Имай предвид, че на запад, хората масово си търсят правата по съдебен ред и сумите присъждани от съда са огромни. Затова са и тези сервизни акции например.


Затова предполагам сервизите "на запад" дерат на общо основание, щото сгафят ли някъде......
И какво сега, няма сигурни места за накладки? Играем си на руска рулетка докато нацелим нещо хубаво?
Като с лагер-главините. Проверявам в сайта на SKF - гледам 166 евро предна главина с 5 дупки и абс сензор. Гледам на други места уж същите главини на 88 евро, 90 евро... Само ще отбележа, че ги има и в Алиекспрес, но интересното е , че както на 360 лева, така ги има и за 159 и са само 4-5 обяви.
Къде е топчето?
Най-истинската лагер-главина ще си я купя от сайта на SKF ли? Така ли излиза или и там ще е някоя от Алито с + в цената?
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 12 ноември 2022 - 17:16
Отговори

sathv снимка sathv 12 ноември 2022 - 17:45

Ами топчето е там, че skf, snr, ina, dayco, continental и т.н предвид високото ниво на качество на марките се превърнаха в пакетажни фирми за автърмакет части, продаващи компоненти на трети фирми брандирани с тяхното лого. Факт е че изделия с един и същ техен номер могат да се различават коренно по качество и цена. Зависи какво са пакетирали вътре. Във всички случаи SKF не произвежда главини за Astra G. Те са занимават със съвсем други лагери и възли. Например реално стандартен търкалящ съчмен лагер от серията 6*** не произвеждат. Всичко е произведено в дъщерни заводи или заводи на трети страни по договор, включително и в България и брандирани с тяхно лого.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 12 ноември 2022 - 18:11

Нещо от сорта на "Купи си най-евтината, за да не те е яд, че ще я сменяш другата година пак?" Това ли се опита да кажеш с други думи?
Отговори

Borgo снимка Borgo 12 ноември 2022 - 18:51

Има нещо такова. Намаля... и се появават вибрации като че ли... макар че може да са и от друго
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg