Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Светеща лампа за airbag-а Вектра Б

GTS снимка GTS 02 декември 2010 - 11:48

Здравейте, колеги!
Имем следния проблем, ако мога така да го нарека - след като отварях таблото за моята Вектра Б 97 г. за дасе занимавам с TID-а (знаете - изгорели пиксели, гледаш дали си с жълта букса за да сложиш MID и такива работи) светна контролната лампа за airbag-а. Ако някой е отварял таблото, знае, че доста неща се махат, но по отношение на елементи от ел. инсталацията съм разкачал само лостчетата за чистачките и мигачите, самото табло с уредите и TID-а. Въпроса е, че след като съвсем внимателно си сглобих пак всичко обратно лампата на airbag-a светва и не угасва. Когато дам на контакт, светват контролно всички лапи долу, след това изгасват и тази на airbag-а отново.
Аз имам предположение, че можеби така си е направено след като си разкачал нещо там да дава някаква грешка или и аз не знам, за да се провери на диагностика и да се изчисти (примерно превантивно за да е сигурно, че ще ти работи възглавницата), но това е само предположени.
Моля, ако някой знае нещо по въпроса, защо е светнала и как може да се оправи/изчисти това, да сподели мнение, че много ме дразни идеята, че нещо не е наред и недай си боже да се случи беля няма да се отворят :biggrin: !

Благодаря предварително!
Мнението беше редактирано от GTS: 02 декември 2010 - 12:08
Отговори

spasito снимка spasito 02 декември 2010 - 16:32

По принцип след сваляне на таблото с уредите не би трябвало да ти светят лампи може да свети единствено ако си откачал буксата към лентовия кабел на волана без да откачиш акомулатора понеже в нея е кабелчето за ербека.А може и да е прекъснала за момент докато си ровил около нея грешката се чисти само с компютър няма вариант да я изтриеш по друг начин и и докато свети лампата ербеците ти не работят.По добре отиди в най близкия сервиз за диагностика и изчисти грешката ако нямаш собствен собствен кодочетец OP-COM,AUTOSCENER и т.н.т. Успех и друг път да знаеш когато работиш около ербека откачи акомулатора.
Отговори

hudson снимка hudson 02 декември 2010 - 17:00

Причината да ти свети лампата за еърбега е една - дал си на контакт, при свалено табло :biggrin:
Грашката няма да се изчисти със сваляне на акумулатор, трябва си закачане на компютър.
Отговори

GTS снимка GTS 02 декември 2010 - 22:34

Колеги, благодаря за бързите и компетентни отговори :mhihi:
Явно както си и мислех, ще трябва да ида да я "боцнат". А сега определено ми е по-интересно точно каква е била причината.... :biggrin: Определено акумулатора си беше закачен и по думите ти, spasito, трябва да е от това, макар че нямам спомен да съм имал вземане-даване с въпросния лентов кабел, но кой знае. Колкото до това, че е била на контакт...тези манипулации ги правихме преди 3-4 месеца и по мой спомени съм извадил ключа предварително защото свалях уплътнителната гумичка около ключалката, но знам ли дали в някой момент след това не се е намерил някой да пъхне ключа и да "пробва" какво ще стане.... :mhihi:

И все пак, наистина още веднъж ви благодаря, колкото до hudson - колега, вече не веднъж получавам полезни отговори от теб и живот и здраве, ако се видим на живо някой, ще почерпя :mhihi:
Отговори

spasito снимка spasito 02 декември 2010 - 22:46

Незнам мойта вектра е преди фейса но добре си спомням че два пъти се е случвало да я паля и местя на около 100м със свалено табло (по точно без табло) и после нищо не ми е светело :biggrin:
Отговори

hudson снимка hudson 02 декември 2010 - 22:49

Даването на контакт при свален километраж, води точно до светеща лампа на аербега.
Проверено е опитно от мен и от Иво /Maiky/
Отговори

bboiuv снимка bboiuv 03 април 2012 - 12:05

 hudson, на 02 декември 2010 - 22:49, каза:

Даването на контакт при свален километраж, води точно до светеща лампа на аербега.
Проверено е опитно от мен и от Иво /Maiky/


Здравейте,

при мен също след сваляне на километража светна лампата. Днес с един приятел с ОP-COM я закачихме Вектрата и изписва грешка 00082 - Passenger Side Airbag Sensor Circuit Malfunction Present и съответно не може да се изтрие


OP-COM 100219a - PC based diagnostic tool

Date and time>,03/04/2012. 11:4228

Workshop information:

hkj


Selected model>,1998 (W),Vectra-B,Body,Airbag SAB6

Control Unit:

KW82 protocol initialized.

ECU ID= DB,90569350,S0062243,440602,3897,


Measuring blocks information:

System Voltage,13.98 V
System Voltage Status,Okay
Airbag Configuration,Side Airbags
Pretensioner Configuration,Driver&Passenger
Driver Airbag Squib Circuit Resistance,2.92 Ohm
Passenger Airbag Squib Circuit Resistance,2.02 Ohm
Driver Pretensioner Circuit Resistance,2.48 Ohm
Passenger Pretensioner Circuit Resistance,2.64 Ohm
Driver Side Airbag Squib Circuit Resistance,2.67 Ohm
Driver SAS Message Status (Side Airbag Sensor),Okay
Passenger Side Airbag Squib Circuit Resistance,2.90 Ohm
Passenger SAS Message Status (Side Airbag Sensor),Interrupted
Reset Passenger Side Airbag After Activation (DTC69),Inactive
Reset Driver Side Airbag After Activation (DTC68),Inactive
Reset Pretensioning Devices After Activation (DTC67),Inactive
Driver SAS Initialisation Status (Side Airbag Sensor),Okay
Driver SAS Communication Error (Side Airbag Sensor),None
Passenger SAS Initialisation Status (Side Airbag Sensor),Wait For ID.
Passenger SAS Communication Error (Side Airbag Sensor),None
DTC set since,8640
Отговори

spasito снимка spasito 03 април 2012 - 12:11

Проверете буксата под седалката в повечето случаи там е проблема има доста писано по форума за тези букси някои дори ги игнорират.
Отговори

bboiuv снимка bboiuv 03 април 2012 - 12:22

 spasito, на 03 април 2012 - 12:11, каза:

Проверете буксата под седалката в повечето случаи там е проблема има доста писано по форума за тези букси някои дори ги игнорират.


Буксата под пасажерската седалка я извадихме и размърдахме - без резултат! Там има два кабела жълт и черен? Тези данни от диагностиката : Passenger SAS Message Status (Side Airbag Sensor),Interrupted - дали да не търся проблема в буксата на вратата? Връзката със страничния сензор, който е във врата предполагам минава през буксата във вратата?
Мнението беше редактирано от bboiuv: 03 април 2012 - 12:24
Отговори

spasito снимка spasito 03 април 2012 - 12:50

Колега незнам да има някаква връзка с вратата ти ербек във вратата нямаш там няма нищо свързано с ербеците по скоро имаш проблем със страничния ербек на седалката(ако имаш такъв)-Side Airbag Sensor.Ако става въпрос за колата от профила ти.
Отговори

bboiuv снимка bboiuv 03 април 2012 - 12:59

 spasito, на 03 април 2012 - 12:50, каза:

Колега незнам да има някаква връзка с вратата ти ербек във вратата нямаш там няма нищо свързано с ербеците по скоро имаш проблем със страничния ербек на седалката(ако имаш такъв)-Side Airbag Sensor.Ако става въпрос за колата от профила ти.

Колата е от профила.
страничния еърбег се задейства от датчик, който се намира във вратата :) свалял съм кората преди време и знам, че го има там
Отговори

BatSlav снимка BatSlav 03 април 2012 - 13:49

Ако откачиш буксата и сложиш съпротивление, после изчистиш грешката дали ще светне това е въпроса??
Отговори

bboiuv снимка bboiuv 03 април 2012 - 14:43

Ами както и подозирах - проблемът се оказа в кръглата букса в предната врата - връзката е била "хлабава" или окислена. Разглобяване на буксата, пръскане с "контактен" спрей, сглобяване на буксата и грешката вече я няма:)
Отговори

spasito снимка spasito 03 април 2012 - 15:26

Това не го знаех ще ми бъде от полза :good:
Отговори

bboiuv снимка bboiuv 03 април 2012 - 16:06

Нали за това е тоя форум - да споделяме решението на проблеми:)
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg