Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Има ли повод за притеснение .. светва Check..

shizko снимка shizko 21 август 2009 - 21:37

Здравейте !
Имам Ople Zafira 1,8 16v Двигател: X18XE1. Менюто на бордовия компютър е на Италиянски.
При продължително каране светва лампа CHECK и изписва Control Level Olio. Ако продължа да карам под 2000 оборота алармата загасва. Видима промяна в поведението на колата когато светне CHECK няма.
Маслото ми е OXT Formula 5W-40и при проверка винаги е на около 90 процента (малко под максимума).

Въпроса ми е : Тази аларма за нивото на маслото на двигателя ли е ?
Има ли нещо притеснително, какво трябва да направя за да спре да светва ?

Благодаря предварително на отзовалите се.
Мнението беше редактирано от shizko: 21 август 2009 - 21:38
Отговори

siegfrid снимка siegfrid 22 август 2009 - 09:49

Не претендирам, че съм прав, но според мен масалцето идва малко "тъничко" за твоя автомобил и затова като задържиш малко по-високи обороти по-дълго време, ти отчита тази грешка.
Няма логика иначе нивото да е на 90% и да ти показва таква грешка :fire:

Нека още някой колега изкаже мнение.
Мнението беше редактирано от siegfrid: 22 август 2009 - 09:59
Отговори

shizko снимка shizko 22 август 2009 - 12:56

 siegfrid, на 22 Aug 2009, 10:49 AM, каза:

....масалцето идва малко "тъничко" ....


И аз мисля, че може да е нещо такова. На следващата смяна ще е 10w - 40. Страното е, че не ми го "гори" (не намаля нивото), а и не бях сигурен дали надписа се отнася за маслото в двигателя ..
Отговори

sauber снимка sauber 22 август 2009 - 13:02

Абсолютно възможен е и варианта, датчика просто да е капут. На една от първите ми смени на масло с моя автомобил, на 3тата минута след като излезнах от Булвария ( след смяната на маслото ), крайно иронично датчика се спомина :)
Отговори

shizko снимка shizko 22 август 2009 - 13:08

Има ли вариянт да се провери изправността на датчика, без да се подменя с нов ?
Мнението беше редактирано от siegfrid: 23 август 2009 - 16:06
Причина за редактиране:: Цитат на предхождащо мнение е излишен !
Отговори

sauber снимка sauber 23 август 2009 - 16:06

Ами то е като 2+2 :) Ако в мотор-а има достатъчно количество масло, а датчика отчита че няма - значи е финиширал :)
Компютърната диагностика също води до яснота по въпроса :)
Мнението беше редактирано от sauber: 23 август 2009 - 16:06
Отговори

Hevy снимка Hevy 23 август 2009 - 18:52

На моя мотор няма такъв датчик който да мери нивото, на Зафирата едва ли ще е различно. Има само датчик за налягането който е до датчика на коляновия вал. Така че най вероятно е компютърен бъг това за нивото на :fire: олиото.... По принцип ако имаш такъв буксата му трябва да е до тази на ламбдасондата. Така че първо това провери.
Отговори

todor145 снимка todor145 24 август 2009 - 09:06

колега Hevy, това че ние с теб нямаме датчик за нивото на маслото не значи че и другите няма да имат.Датчик за нивото на маслото и датчик за налягане на маслото са две различни неща,щом не свети лампата за налягането на маслото значи всичко е наред.Не е лошо да се направи една диагностика да се види какъв е проблема с датчика за нивото и на щеката като има, стъпка до дюшемето :icon_wink2:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg