Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Z16XER, Z18XER - Екотек с променливо газоразпределение

ГостAstra Z16XER_* 05 април 2011 - 17:01

Привет колеги, това за версията на софта как мога да разбера моята коя е? Когато ми активираха борд компа човека от сервиза ми показа как да влизам в сервизното меню - при запален двигател се натискат бутоните SETINGS и BC и се задържат за около 10сек. от колоните се чува едно глухо изпиукване и после с бутона BC се изреждат 10-12 страници - излиза много информация, но не съм се заглеждал пише ли версията на софта.

И ако съм с по-стара версия трябва ли да я ъпдейтвам обезателно? Колата я имам от средата на февруари и още не съм я карал при температури по-високи от 20-22 градуса.
Отговори

dj_simo_boy снимка dj_simo_boy 05 април 2011 - 21:35

По нагоре в темата съм писал как да се провери... Влизаш в TIS2WEB и си вкарваш VIN-а, избираш моторния комптър и т.н.т.... Сега има вероятност вече да ти е ъпдейтнат до последна версия, която за момента е 512, но това може да се провери само като се закачи на тестер...
С последната версия 512 въртящият момент при висока околна температура и обороти под 2000 е сериозно подобрен. Ако искаш изчакай лятото и ако ти глъхне по светофарите отивай за ъпдейт - ако си извън гаранция не знам точно колко ще платиш но определено си заслужава.. освен ако не направиш чип тунинг, там не само въртящия монент под 2000 оборота ще е подобрен ;-)
Мнението беше редактирано от dj_simo_boy: 06 април 2011 - 21:03
Отговори

ГостAstra Z16XER_* 06 април 2011 - 17:45

Колега благодаря, ама като ида на линка пиша вина и ECM и ми изписва, че друг ползва моята регистрация и ме изхвърга от сайта. Проверих и в сервизното меню и там няма нищо за версията на софта.
Отговори

dj_simo_boy снимка dj_simo_boy 06 април 2011 - 21:08

Оправих линковете, нещо от GM са си ги променили.
Гледам че за Z16XER има и версия 513 - "Подобрение на диагностиката на сензор за температура на водата". Някой да се е ъпдейтнал вече? Освен за диагностика на сензора дали има и друго подобрение?

П.С. Сложих версия 513, разлика няма никаква, прочетох фирмуера във файл и сравних бинарно със стария фирмуер 512 - разлиакта е в 20-тина байта - голяма чат от тях идентификации и прочие и нищо по таблиците... т.е. няма я така жадуваната от мен оптимизация на смесите и аванса при високи обороти и ниско натоварване (поддържане на постоянна скорост по магистрала)
Мнението беше редактирано от dj_simo_boy: 10 април 2011 - 09:02
Отговори

Никсън снимка Никсън 08 април 2011 - 20:03

Здравейте колеги , карам Астра Н - Z 18 XER моята е на 23 000 км , взех я на 5.600 км . Относно разхода на колата в този интервал има понижаване и повишаване на отзивчивоста на двг. и е напълно обяснимо . Моята харчи в града окло 9/ 100 ,като карам умерено и смяна на скорости от 2 500 до 3 000 об. Извънградско - по първокласни / междуградски / пътища в диапазона 80 - 110 км/ч. разхода ми е около 6 - 6.5 / 100 , на магистрала е мъка - колата е проектирана много прецизно / европейски / - харчи най-малко при 130 км/ч. и 3 800 об/мин. ,което е и максималния въртящ момент на този двг. - мисля че и при Z 16 XER това ще е така . Когато пътувам по магистрала винаги зареждам на Шел - V . Power - 100 ,защото с него ми върви най-добре и най-тихо /което е признак за добър баланс в работата на мотора / с други бензини е просто мъка и вой страшен , а скорост никаква. Карам и мотоциклети , а като пътувам с колата не се лишавам от автопилота когато съм по-мързелив, голяма разлика в разхода няма ,може би 200 - 300 гр. За сега проблеми особенни нямам , колата се обслужва компетентно от мен /защото разбирам малко / и мой приятели .... купих си и ОП-КОМ. че .... да не си тровя нервите с някои хора .... преслушвам си я от време - навреме .... като цяло добра кола . Поздрави и Успех на всички колеги от форума.
Отговори

ГостAstra Z16XER_* 09 април 2011 - 20:17

Колега, откъде го купи и каква функционалност има този ОП-КОМП?
Сподели с другите, които имат познания и желание да си подържаме сами колите. Имаш ли достъп до сервизните сайтове на Опел. Ако да ще дадеш ли жокер и на нас (които нямаме познати работещи в сервиз на Опел):cf:
Отговори

Никсън снимка Никсън 16 април 2011 - 19:10

 Astra Z16XER, на 09 април 2011 - 20:17, каза:

Колега, откъде го купи и каква функционалност има този ОП-КОМП?
Сподели с другите, които имат познания и желание да си подържаме сами колите. Имаш ли достъп до сервизните сайтове на Опел. Ако да ще дадеш ли жокер и на нас (които нямаме познати работещи в сервиз на Опел):cf:

Моя го купих от http://programatorib...opcom/index.htm . Има доста възможности . Ето и сайт за инфо - http://www.opel-info...tartseite.html. Поздрави и Успех .
Отговори

londrev снимка londrev 18 юли 2012 - 19:30

Електромагнитен клапан със счупен филтриращ елемент трябва да бъде сменен.
!Важно:След ремонт е необходимо да рестартирате текущите параметри на адаптация (позиция F5 меню програмен блок за управление).
Много се извиниавам колега но как да го направиа това рестартиране. С махане на клемата от акомолатора да ли ще стане
Мнението беше редактирано от londrev: 18 юли 2012 - 19:32
Отговори

georgibakarliev снимка georgibakarliev 15 ноември 2012 - 23:51

здравейте колеги тук чета че елмагклапан(соленоид) с повреден филтриращ елемент трявбва да бъде заменен задължително с нов а по разни руски форуми братушките ги елеменират принудително на кого да вярваме????
Мнението беше редактирано от georgibakarliev: 16 ноември 2012 - 08:52
Отговори

georgibakarliev снимка georgibakarliev 16 ноември 2012 - 08:57

хайде колеги никой ли не знае нищо
Отговори

Никсън снимка Никсън 16 ноември 2012 - 10:57

Здравей колега , не се притеснявай ... аз лично моите цетки/ страничните -тези,които са към входовете А и В на сферите / ги елиминирах ,защото при разпадането им те трошат сферите . За сега съм оставил централната цетка , защото все още маслената ми система е много чиста . Проблем няма да се кара без тях , дори повечето фирми / Рено ,Хонда и др./ не ползват цетки за селеноидите изобщо . Сваляй ги смело , при демонтажа им колата не трябва да е на контакт /да не ти запише грешка / ,не е необходимо откачането на акумолатора . Почисти внимателно мястото преди да ги демонтираш /с цел да няма замърсяване при монтажа / , почисти си входовете и централната цетка и провери оринга на селеноида / ако е необходимо - го смени / ... монтаж и това е . Ето малко снимки - http://nikolaiivanov...706256.29020787 . Поздрави и Успех .

Прикачен файл  01.jpg (241,7K)
Брой изтегляния: 51
Прикачен файл  02.jpg (221,82K)
Брой изтегляния: 41
Отговори

shrike снимка shrike 16 ноември 2012 - 14:46

 georgibakarliev, на 15 ноември 2012 - 23:51, каза:

здравейте колеги тук чета че елмагклапан(соленоид) с повреден филтриращ елемент трявбва да бъде заменен задължително с нов а по разни руски форуми братушките ги елеменират принудително на кого да вярваме????

Здрасти колега,преди две седмици ми премахнаха цедките в София Ауто по тяхно предложение...имах едно неприятно изщракване сутрин при палене.След махането им изщракването изчезна!
За ремонта ми взеха към 30 лв.
Поздрави!
Отговори

georgibakarliev снимка georgibakarliev 17 ноември 2012 - 09:14

 shrike, на 16 ноември 2012 - 14:46, каза:

Здрасти колега,преди две седмици ми премахнаха цедките в София Ауто по тяхно предложение...имах едно неприятно изщракване сутрин при палене.След махането им изщракването изчезна!
За ремонта ми взеха към 30 лв.
Поздрави!

Благодаря ви за мненията и предложенията днес ще ги премахна...

 shrike, на 16 ноември 2012 - 14:46, каза:

Здрасти колега,преди две седмици ми премахнаха цедките в София Ауто по тяхно предложение...имах едно неприятно изщракване сутрин при палене.След махането им изщракването изчезна!
За ремонта ми взеха към 30 лв.
Поздрави!

Благодаря ви за мненията и предложенията днес ще ги премахна...
Отговори

Серго снимка Серго 22 април 2013 - 17:33

Здравейте,колеги!Благодаря ви за темата!Тази сутрин в София Авто ми демонтираха "цедките"(струва 39,36 с ДДС).Подобри се ускорението и доускорението.Колата работи по-тихо,без дизелов звук.Разликата е сравнима с преминаване от хартиен към "спортен"въздушен филтър.В сервиза не бяха много навити за демонтажа....Цедките се били махали като се усили металното чукане и ако не се оправи се сменя едното зъбно колело(с вариатора в него).Тази част струва скромните 485лв.Колата е на 61 000км.
Мнението беше редактирано от Серго: 22 април 2013 - 17:35
Отговори

martoffroad снимка martoffroad 18 май 2013 - 12:36

Здравейте колеги, карам от 6 месеца Астра H, Z16XER италианка , много запазена но от няколко седмици се появи особенно шумене(метално) на двидателя около 2700-3000 оборота,гледаха я един куп майстори нищо...шума е само при движение, на място го няма,...някои сбласквал ли се е с подобно нещо...гледаха клапите, изключваха EGR..сменяха свещи ....някаква идеа ???
Благодаря предварително !!!
Мнението беше редактирано от martoffroad: 20 май 2013 - 09:12
Отговори

divia снимка divia 29 юли 2013 - 18:54

Аз сложих чип на Z16XER от "Стефанов" и първоначалните ми наблюдения са, че при 37 градуса околна температура, климатика почти не се усеща. Няма го проблема с тръгването и според мен се набира по-добре. За разход не мога да коментирам още.
Отговори

londrev снимка londrev 15 октомври 2013 - 06:05

 divia, на 29 юли 2013 - 18:54, каза:

Аз сложих чип на Z16XER от "Стефанов" и първоначалните ми наблюдения са, че при 37 градуса околна температура, климатика почти не се усеща. Няма го проблема с тръгването и според мен се набира по-добре. За разход не мога да коментирам още.

Клега дате попитам колко ти излезе този чип
Отговори

divia снимка divia 15 октомври 2013 - 21:35

400 лв
Отговори

londrev снимка londrev 20 октомври 2013 - 10:31

 divia, на 15 октомври 2013 - 21:35, каза:

400 лв

Благодариа ти много,аз пак сложих един спортен филтар и да ти кажа се даржи една идеа подобре пробваи
Мнението беше редактирано от londrev: 20 октомври 2013 - 10:32
Отговори

dj_simo_boy снимка dj_simo_boy 24 октомври 2013 - 00:15

Аз съм с K&N, къстъм чип и иридум свещи и спрямо същата Астра в сток вариант съм едни гърди напред при всички положения - проверено с реални дръпвания! Не съм се заигравал да определя кое има най голям ефект, но може би чипа, защото го сложих последен и определено имаше осезаема разлика след слагането му. Разбира се слагам 98 или 100 октана бензин което може би също е в плюс.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg