Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Маршрутен компютър

Shmortz снимка Shmortz 29 юли 2006 - 08:59

radok, на Jul 26 2006, 04:34 PM, каза:

Astra_ALX, на Jul 25 2006, 09:58 PM, каза:

Това е много интересно, бих искал и аз да си сглобя едно такова нещо. :19a:
А отностно километража Да наистина пробвах го и аз с един лаптоп и GPS и на 3 коли го дава с 10 км по-малко - интересно ( страхувам се да попитам кое вярното ...)
Ако му вярвам на GPS-а, то вече покрай ченгетата трябва да се движа с показание 55 при ограничение 50км  - Знам ли..... :a049:

Схемата едно към едно ли си я реализирал от братушките. Можеш ли да го штракнеш да видим как изглежда твойто компче....  :thu:
 


Схемата малко се доработва. По точно входа на инжектора, понеже руснаците си имат на ладите разходомери, закачени на бензиновата магистрала, и там импулса си е точен. А при нас импулса е с един голям пик от зад и при първата проба, замина един процесор. По-нататък ще начертая доработката защото сега още пробвам. Искам да отида до морето и да видя какво ще покаже. После ще го снимам. :19a:
 

С нетърпения чакам да кажеш каква ще е доработката и да пуснеш малко снимки.
:beer:
Отговори

radok снимка radok 29 юли 2006 - 10:27

Излизам малко отпуска и няма да ме има пред компютъра, но след две седмици ще има допълнително инфо. Тъкмо ще тествам с пълен резервоар :a049: :beer: :thu:
Отговори

Duke_BG снимка Duke_BG 03 август 2006 - 10:05

radok, на Jul 28 2006, 12:02 PM, каза:

Duke_BG, на Jul 28 2006, 11:24 AM, каза:

защо не пробваш да сложиш на бензинопровода разходомер от Трабант или вартбург - от онези дето са със светодиоди на таблото (само трябва да се разбереш със броя импулси :)
 


Това е добра идея, защото уреда има два входа за измерване на разход. Един за инжектор и един за механичен разходомер. Избират се програмно. Това се налага, защото при инжектора се измерва продължителността на отваряне, а при механичния - брой импулси.
Не знам на трабанта как е свързан на магистралата на бензина. Притеснява ме, че този разходомер ще лъже като брадат циганин на пълната инжекция. Там са 3 атмосфери и минава през байпас обратно в резервоара. Инжекторите са на една рейка в която се поддържа постоянно налягане и си пръскат колкото е необходимо. Просто не виждам къде мога да го свържа.
 


да тук си прав на тия машинки (вартбурга и трабанта) няма връщане на неотработеното гориво в резервоара и там е приложимо - не се бях замислял за това :)
Отговори

radok снимка radok 15 август 2006 - 13:48

Ето една снимка на самия компютър в действие. Малко е грубо изпълнението, но го правих набързо в кутийка за да не виси под жабката на платка.

Публикувано изображение


ако се натисне копчето MR показва и други неща, като колко километри може да се измине с оставащото гориво.

Ето и доработката на входа за инжектора.

Публикувано изображение


Двата тригера не са задължителни, но с тях импулса е перфектен.
Отговори

Mahoney снимка Mahoney 15 август 2006 - 14:05

Готино - извинявам се за въпроса - ама как вземаш предавката! - не съм чел руската страница - просто ми е малко труден руския =)
Отговори

VectraB снимка VectraB 15 август 2006 - 14:16

:devil-smiley-019: :bishop:
Браво на колегата radok ! Наистина съм Впечатлен ! :first:
Наистина и аз се чудех за предавките !
Отговори

radok снимка radok 15 август 2006 - 16:06

kravarka, на Aug 15 2006, 03:05 PM, каза:

Готино - извинявам се за въпроса - ама как вземаш предавката! - не съм чел руската страница - просто ми е малко труден руския =)
 


Предавките се изчисляват според оборотите, скоростта и коефициенти, които могат да се настройват за всяка кола.
Отговори

Shmortz снимка Shmortz 15 август 2006 - 16:27

Колега с коя версия на софтуера го направи, гледам че са няколко, какъв дисплей ползва, какви са всички доработки в схемата и най важното: ще работи ли правилно на Астра с C16NZ двигател? :devil-smiley-019:
Отговори

Mahoney снимка Mahoney 15 август 2006 - 18:46

radok, на Aug 15 2006, 05:06 PM, каза:

Предавките се изчисляват според оборотите, скоростта и коефициенти, които могат да се настройват за всяка кола.
 

Мдаа - правилно =)
Отговори

radok снимка radok 16 август 2006 - 12:25

Shmortz, на Aug 15 2006, 05:27 PM, каза:

Колега с коя версия на софтуера го направи, гледам че са няколко, какъв дисплей ползва, какви са всички доработки в схемата и най важното: ще работи ли правилно на Астра с C16NZ двигател? :devil-smiley-019:
 


Версията е 4.2, но аз си пипнах някои неща. Това не е проблем защото разработчика е дал сорса. дисплея е някакъв 16Х2 с жълта подсветка. Това може да работи на всяка кола. Всичко се настройва.
Отговори

Astra_ALX снимка Astra_ALX 16 август 2006 - 19:59

Много ме кефи :padlock: , страшно е станало :) е има още какво да се желае по външния вид, но предполагам ще го изчистиш в бъдеще.
Искам да питам от къде се взимат данни за скоростта на автомобила, също така и за количеството гориво. За горивото може да си го представя примерно аналогова стойност по коефициент, но за километрите има ли някакъв преобазувател механично преобразуване в електрическа велечина ?


:61: :19a: - Евала за майсторлъка.....
Отговори

Mahoney снимка Mahoney 16 август 2006 - 21:23

:padlock: Последния пост ме кефи максимално! =)
Отговори

radok снимка radok 17 август 2006 - 09:51

Astra_ALX, на Aug 16 2006, 08:59 PM, каза:

Много ме кефи  :padlock: , страшно е станало :) е има още какво да се желае по външния вид, но предполагам ще го изчистиш в бъдеще.
Искам да питам от къде се взимат данни за скоростта на автомобила, също така и за количеството гориво. За горивото може да си го представя примерно аналогова стойност по коефициент, но за километрите има ли някакъв преобазувател механично преместване в електрическа велечина ?


  :61:  :19a:  -  Евала за майсторлъка.....
 


Няма никакви механични преобразуватели. Сигнал за скоростта се взема от спийд сензора. Задава се една променлива за броя импулси и от там на татък не е проблем да се смята скорост и изминати километри.
Горивото се смята според времето на отваряне на дюзите. Там също се задават импулси на системния таймер. Като се тарира веднъж, работи много точно.
Отговори

Astra_ALX снимка Astra_ALX 17 август 2006 - 15:22

Явно не съм се изразил правилно.
Става въпрос за количеството гориво в резервоара.
А за speed сензора, къде се намира това - в таблото при километража ли?

Идеята ми е такава, нещо допълнително като сензори и преработка ще са ми нужни ли за моята астра.
Отговори

DJ IMC снимка DJ IMC 17 август 2006 - 16:47

Astra_ALX, на Aug 17 2006, 03:22 PM, каза:

А за speed сензора, къде се намира това - в таблото при километража ли?
Идеята ми е такава, нещо допълнително като сензори и преработка ще са ми нужни ли за моята астра.
 

Можеш да си вземеш сигнал от Pin3 на големия куплунг, който влиза в таблото. На самата платка има номерация, така че не можеш да сгрешиш :padlock:
Отговори

radok снимка radok 18 август 2006 - 09:44

Astra_ALX, на Aug 17 2006, 04:22 PM, каза:

Явно не съм се изразил правилно.
Става въпрос за количеството гориво в резервоара.
А за speed сензора, къде се намира това - в таблото при километража ли?

Идеята ми е такава, нещо допълнително като сензори и преработка ще са ми нужни ли за моята астра.
 


Много добре разбрах въпроса и затова казвам пак, няма никакви допълнителни сензори (специално за твоята астра). Вземат се сигналите от ЕКУ-то (с клеми директно от кабелите). Това са: спийд сензора; инжектора (ако е пълна инжекция се взема само от единия, например 1) и сигнала за оборотите. Не помня на изуст кои номера бяха.
Отговори

Byte Rider снимка Byte Rider 20 август 2006 - 00:49

Аз също съм се ентусиазирал да направя подобно чудо, но засега съм на ниво изминати километри и средни скорости. Повече ме вълнува обаче разходът на бензин. На теория знам как трябва да стане, но на практика имам неясноти.java script:emoticon(':padlock:')

Откъде точно се взима сигнала на инжектора? Доколкото разбирам трябва да се хване направо от конектора на изхода на ЕКУ-то, който е свързан с инжекторите. Ако си спомням правилно, беше един доста голям конектор. В смисъл в ЕКУ-то ли трябва да бръкна или има нещо по-удобно както е например сигнала за скоростта?

И как точно се намира зависимостта между времето на инжектора и разхода на бензин?
Отговори

radok снимка radok 21 август 2006 - 09:57

Byte Rider, на Aug 20 2006, 01:49 AM, каза:

Аз също съм се ентусиазирал да направя подобно чудо, но засега съм на ниво изминати километри и средни скорости. Повече ме вълнува обаче разходът на бензин. На теория знам как трябва да стане, но на практика имам неясноти.java script:emoticon(':padlock:')

Откъде точно се взима сигнала на инжектора? Доколкото разбирам трябва да се хване направо от конектора на изхода на ЕКУ-то, който е свързан с инжекторите. Ако си спомням правилно, беше един доста голям конектор.  В смисъл в ЕКУ-то ли трябва да бръкна или има нещо по-удобно както е например сигнала за скоростта?

И как точно се намира зависимостта между времето на инжектора и разхода на бензин?
 


Сигнала за инжектора можеш да вземеш по същия начин както и за скоростта и за оборотите. При мене е с клемички като на алармите. Щракаш ги в/у кабела от снопа и получаваш отвод.
Разхода се изчислява като се мери времето на отваряне на дюзата и се умножава по константа (дебита на дюзите), която се тарира по време на експлоатация.
Отговори

Silver снимка Silver 24 август 2006 - 01:58

Astra_ALX, на Aug 17 2006, 03:22 PM, каза:

Явно не съм се изразил правилно.
Става въпрос за количеството гориво в резервоара.
А за speed сензора, къде се намира това - в таблото при километража ли?

Идеята ми е такава, нещо допълнително като сензори и преработка ще са ми нужни ли за моята астра.
 

Сигнал(аналогов) за количеството гориво в резервоара вероятно се взима от показателя за гориво ,минава през АЦП...
Отговори

radok снимка radok 24 август 2006 - 09:29

Silver, на Aug 24 2006, 02:58 AM, каза:

Сигнал(аналогов) за количеството гориво в резервоара вероятно се взима от показателя за гориво ,минава през АЦП...
 


Няма такова нещо :padlock: . Пак повтарям, че сигнал за горивото се взима от кабела на инжектора (или от първи инжектор ако е пълна инжекция). Измерва се продължителността на отваряне и понеже дебита му е константа, лесно може да се изчисли разхода.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg