Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Маршрутен компютър

Silver снимка Silver 25 август 2006 - 02:14

radok, на Aug 24 2006, 09:29 AM, каза:

Silver, на Aug 24 2006, 02:58 AM, каза:

Сигнал(аналогов) за количеството гориво в резервоара вероятно се взима от показателя за гориво ,минава през АЦП...
 


Няма такова нещо :flag: . Пак повтарям, че сигнал за горивото се взима от кабела на инжектора (или от първи инжектор ако е пълна инжекция). Измерва се продължителността на отваряне и понеже дебита му е константа, лесно може да се изчисли разхода.
 

Говорим за различни неща.Ти говориш за разхода на гориво(моментен,среден,общ),а аз за горивото в резервоара.Мислех ,че колегата за него пита,защото другото ти го беше обяснил многократно.Аз не съм чел статията,но фабричния борд.компютър не показва горивото в резервоара,а показва с наличното гориво в резервоара при досегашния среден разход колко км. можеш да изминеш...
Отговори

radok снимка radok 25 август 2006 - 12:03

Всичко е въпрос на сметки а не на допълнителни датчици. Има си една променлива, която се задава като вместимост на резервоара и от там се намалява изразходваното гориво, за да сметне остатъка.
Отговори

Byte Rider снимка Byte Rider 26 август 2006 - 00:19

radok, на Aug 21 2006, 09:57 AM, каза:

Сигнала за инжектора можеш да вземеш по същия начин както и за скоростта и за оборотите. При мене е с клемички като на алармите. Щракаш ги в/у кабела от снопа и получаваш отвод.
Разхода се изчислява като се мери времето на отваряне на дюзата и се умножава по константа (дебита на дюзите), която се тарира по време на експлоатация.
 


Това го знам. Въпросът ми беше къде физически се намират клемите.
И от какъв порядък е константата (примерно колко милисекунди на милилитър) за твоя двигател?
Отговори

Silver снимка Silver 26 август 2006 - 01:50

radok, на Aug 25 2006, 12:03 PM, каза:

Всичко е въпрос на сметки а не на допълнителни датчици. Има си една променлива, която се задава като вместимост на резервоара и от там се намалява изразходваното гориво, за да сметне остатъка.
 

Ако е така,как тогава кома познава,че си заредил някакво гориво?При мен,когато напълня резервоара и дам на контакт,показанието за пътя който би се изминал с оставащото гориво се е променил.
Отговори

Shmortz снимка Shmortz 27 август 2006 - 10:34

Silver, на Aug 26 2006, 02:50 AM, каза:

radok, на Aug 25 2006, 12:03 PM, каза:

Всичко е въпрос на сметки а не на допълнителни датчици. Има си една променлива, която се задава като вместимост на резервоара и от там се намалява изразходваното гориво, за да сметне остатъка.
 

Ако е така,как тогава кома познава,че си заредил някакво гориво?При мен,когато напълня резервоара и дам на контакт,показанието за пътя който би се изминал с оставащото гориво се е променил.
 

Ми нали идеята е да се вържеш към бензиномера за да знае компа колко гориво има.
Отговори

Silver снимка Silver 27 август 2006 - 23:52

Shmortz, на Aug 27 2006, 10:34 AM, каза:

Ми нали идеята е да се вържеш към бензиномера за да знае компа колко гориво има.
 

Нали казвам същото...(поста ми от 24 авг)
Отговори

radok снимка radok 28 август 2006 - 11:30

При зареждане се въвеждат ръчно литрите до десети.
Отговори

Shmortz снимка Shmortz 28 август 2006 - 22:27

radok, на Aug 28 2006, 12:30 PM, каза:

При зареждане се въвеждат ръчно литрите до десети.
 

Ами това е доста глупаво и никога няма да е особено вярно, няма ли начин да се мери горивото в резервоара, аз си мисля че ако се хване сигнал от платката на самия бензиномер може да се отчита количеството гориво в резервоара. :flag:
Сега се сещам че ако се вземе сигнал директно от бензиномера компа ще се побърка понеже при клатене бензиномера играе доста и съответно сигнала от него, за това е и тази платка на бензиномера за да забавя показанието на стрелката и тя да не играе като шантава.
Отговори

Марто снимка Марто 28 август 2006 - 23:40

всичко до тук ми е ясно , а някой има ли представа как се постига това нещо при дизел ???
Отговори

Silver снимка Silver 30 август 2006 - 00:39

martoto, на Aug 28 2006, 11:40 PM, каза:

всичко до тук ми е ясно , а някой има ли представа как се постига това нещо при дизел ???
 

Само теоретично(идея)-Слагат се два турбинкови датчика (от Трабант или Вартбург)на входящо и върнато в резервоара гориво.Разликата от импулсите на двата е разхода(с подходящи сметки и програмно осигуряване се смята моментния,средния и общия разход)
Преди години се продаваха разходомери(български-Арго или нещо подобно)за Лада.Техния датчик е много прецизен(16 000 имп./литър)и е мн. по-добър от горе споменатите,а и от повечето чужди.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg