Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Vectra C 2003, проблем с алтернатор?

StacK снимка StacK 09 март 2012 - 17:56

Днес след пазаруване и при опит да тръгна от паркинга, не запали.
Може да се каже, че почти нямаше въртене на стартера, дори един оборот.
Отначало помислих, че е поради късите разстояния напоследък и невъзможността на аку-то да се зареди.
Взех ток от друга кола.
Но пък както работеше, реших да откача минуса от акумулатора и двг угасна.
Слез запалване отново с ток от другата кола, забелязах, че дисплея мига (после докато карах, направо угасваше, вкл. показанията на километрите)
Нямаше хидравлика, на таблото светеше лампата за проблем с хидравлика на волана, лампата за ABS и тази за ESP.
При подаване на газ, мигаше много по-малко.
На светофарите форсирах, за да не угасне.
Добре, че след 1. март не са задължителни фаровете :), че при опит да ги пусна, дисплея вътре едва се виждаше.
Възможно ли е да съм се прибрал само на акумулатор, около 3 км?
Някой ремонтирал ли е генератор на такава кола?
Най-вероятно е това нали?
Къде са най-честите проблеми?
Четки, регулатор или диоди?
Отговори

Никсън снимка Никсън 10 март 2012 - 10:10

Здравей колега , може просто акомулатора да е умрял .... трябва да се направят замервания .... не може просто така да се гадае . Поздрави и Успех.
Отговори

StacK снимка StacK 10 март 2012 - 11:49

 Никсън, на 10 март 2012 - 10:10, каза:

Здравей колега , може просто акомулатора да е умрял .... трябва да се направят замервания .... не може просто така да се гадае . Поздрави и Успех.


Ако е акумулатора, защо като откача клемата, т.е. остане на генератор, и угасва веднага.
Знам, че трябва да ги замеря, колега, просто исках по симптомите, някой да ме насочи ако може.
Отговори

PepinoDi снимка PepinoDi 10 март 2012 - 18:08

 StacK, на 10 март 2012 - 11:49, каза:

Ако е акумулатора, защо като откача клемата, т.е. остане на генератор, и угасва веднага.
Знам, че трябва да ги замеря, колега, просто исках по симптомите, някой да ме насочи ако може.

По принцип е желателно да НЕ се прави тоя номер със откачането на акумулатора тъй като тогава се получават големи пикове на тока без него алтернатора може да ти качи доста голямо напрежение и да ти изгорят много неща.
По въпроса колкото и да е умрял акумулатора щом антернатора зарежда проблем няма в твоя случай проблема би трябвало да е в алтернатора (спомена че не ти работи хидравликата) провери първо ремъка да не би да приплъзва или да е скъсан после се насочи към проверка на алтернатора със мултицет при запалена кола виж колко е напрежението на клемите на аку-то
Отговори

VectraB снимка VectraB 10 март 2012 - 22:03

 StacK, на 10 март 2012 - 11:49, каза:

....
Знам, че трябва да ги замеря, колега, просто исках по симптомите, някой да ме насочи ако може.

Делфийски Оракул е мит, а Врачките не познават много :kinggrin:
Не е редно да се дават предположения, резултатът може да бъде лош. Само обоснованите мнения имат тежест.

 PepinoDi, на 10 март 2012 - 18:08, каза:

По принцип е желателно да НЕ се прави тоя номер със откачането на акумулатора

Прав си :thu:
Повече от "нежелателно е", особено при алтернатори след 2001-2002г.
Има разлика в схемите и захранването на регулатора на напрежение в алтеррнатора.
Отговори

Globe снимка Globe 11 март 2012 - 11:08

Няма да се плашиш когато акумулатора е умрял ,а алтернатора не зарежда колата започва да реже екстрикте на колата като хидравлика и подобни неща.. всичко естественно се "святка" като коледна елха и започва да прави каквото си иска ! ,но това е напълно нормално при ниско напрежение.. Колата продължава да работи по простата причина че е дизел и кара повече време! защото на дизела му е нужен много малко ток за да работи.. Все пак работи от компресия :) Вземи 1 мултицет и премери зареждането ! мой съвет е да вземеш друг акумулатор докато мериш ! Защото подаването на ток с кабели при тези модели не е много желателно особенно вектрата като твоята ,а и след запалване поради ниското напрежение алтернатора ще се товари зверски (макар че най-вероятно не зарежда) като премериш на акумулатора виж и директно на алтернатора отзад.. да видиш там какво показва :) ,но алтернатора при тези коли не е толкова рядко явление.. лошото е че нов такъв струва 2200 лева ,но хубавото е че подлежат на ремонт и ги правят горе-долу добре.. :) Другото което можеш да видиш е ремъка дали е там и дали е опънат..,че при тези коли изпада и шайбата на коляновия вал.. (нали е демпферна ) и е имало случай шайбата уж е там.. но просто си седи и се вози тук-таме врътне ремъка но крайно недостатъчно за да зарежда алтернатора тук вариянта е към 400 лева за шайба.

п.с има и друг вариянт.. Шайбата на алтернатора е "тресчотка" и те се разпадат.. ,но обикновенно трябва да е полу изпаднала за да има такъв краен ефект :)
Мнението беше редактирано от Globe: 11 март 2012 - 11:10
Отговори

romeobg снимка romeobg 11 март 2012 - 12:09

Имах същия проблем.Генератора не зареждаше,Смених регулатора - около 60лв .
Отговори

StacK снимка StacK 16 март 2012 - 20:19

Мерих на клемите на акуто, 12,3 В.
Генератора е добре иначе.
Обтегача на ремъка се оказа, че е със счупен амортисьор, съответно ремъка е хлабав.
Решението - нов обтягащ механизъм (ролка с амортисьор).
Последствия от повредения амортисьор - счупена алуминиева стойка, решението - заваряване.
Затова и лампата за проблем с генератора не светваше.
След ремонта - над 14 В на клемите.
Мнението беше редактирано от StacK: 16 март 2012 - 20:20
Отговори

pesho86 снимка pesho86 07 април 2012 - 19:56

Здравейте, колеги! Може ли някой да ми помогне? Имам Вектра С 1.8, 16V. От няколко дни имам следния проблем - давам контакт да запаля, светват лампите на таблото, но стартера не издава никакъв звук, само леко примигват лампите. Акумулаторът ми е нов, замерих я, генератора зарежда нормално. Когато си иска пали съвсем нормално,върви си нормално и изведнъж,както си карам или угасва или всички уреди спират да показват, а колата си върви и светва лампичката за зареждането на акумулатора, ESP и ABS. Ходих къде ли не и никой не може да ми каже от какво е. Благодаря предварително!
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg