Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Гуми и джанти

Въпрос за гуми и джанти

Dowper снимка Dowper 22 септември 2013 - 18:40

Здравейте, въпросът ми е възможно ли е да сложа само отпред гуми с 14-ки за зимата, а отзад да остана със 17-ките? Отзад са 205/40, а отпред ще сложа 185/60 примерно. То е възможно нали, въпросът ми е от техническа гледна точка дали ще има някакви проблеми при движение или не. В момента резервната ми гума е със същите размери 185/60/14 и като я сложа до 17-ката са общо взето еднакви, по калкулатор 14-ката е 18мм по-ниска.
Отговори

dimitarmark снимка dimitarmark 22 септември 2013 - 21:24

Ще има проблем ако имаш АБС, и по-добре намери на 185/65. Поздрави.
Отговори

Dowper снимка Dowper 22 септември 2013 - 22:06

Това за АБС-а ми стана интересно, защо ще е проблем? А по калкулатора 185/65 е точно като 205/40, но аз като сложих моята 185/60 до 17-ката и бяха еднакви, то може би защото 17-ката е под тежестта на колата, а 14-ката не я натиска нищо и изглежда по-висока, знам ли. :unsure:
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 23 септември 2013 - 06:03

Щом калкулатора ти дава разлика определено АБС-а ще светне, при мен светва след 100 км/ч. под тази скорост няма ядове. За протокола карам със зимни 185/70/14 и 185/65/14-точно 18мм разлика :icon_wink2:
Отговори

Dowper снимка Dowper 23 септември 2013 - 13:23

Извинявам се за невежeстта, но все още не разбирам как АБС-а разбира с какви гуми съм и къде точно се изявява проблема? В момента съм с 205/45 отпред и 205/40 отзад, колата е леко вирната, както се досещате, но проблем не съм имал. Светвал ми е АБС-а понякога в града, но винаги се е махало, като цяло много рядко е светвало. Ще съм благодарен, ако разясните по-подробно, благодаря. :)
Отговори

filidor снимка filidor 23 септември 2013 - 18:21

АБС-а има датчик на всяко колело.До колкото съм запознат , ЕКУ-то взема информация от преден ляв датчик за скоростомера. Проблема според мен при каране с различни ,от оригиналните, по височина гуми е че километража почва да лъже ,както за скоростта така и за изминатите км.
Отговори

Dowper снимка Dowper 23 септември 2013 - 18:29

В момента с тези гуми ми дава отклонение около 5-6 км/ч, мисля че е нормално.
Отговори

filidor снимка filidor 23 септември 2013 - 18:45

Няма проблем , ти като си знаеш ще си правиш сметката. Аз миналата зима карах с 175/65/14 , при условие , че по каталог дават да са 195/65/15/. Разликата е доста голяма и чак като ги смених на пролет се усетих за какво иде реч.
Отговори

svetoslav1 снимка svetoslav1 23 септември 2013 - 19:08

 filidor, на 23 септември 2013 - 18:45, каза:

Няма проблем , ти като си знаеш ще си правиш сметката. Аз миналата зима карах с 175/65/14 , при условие , че по каталог дават да са 195/65/15/. Разликата е доста голяма и чак като ги смених на пролет се усетих за какво иде реч.


Колега,извинявам се,сигурно въпроса ми е тъп,обаче в какво се изразява разликата??? Питам защото стандартно съм с 15ки,а смятам зимата да мина на 14ки,толко ли е кофти??? Става въпрос за Астра Г ???
Отговори

filidor снимка filidor 23 септември 2013 - 20:10

 svetoslav1, на 23 септември 2013 - 19:08, каза:

Колега,извинявам се,сигурно въпроса ми е тъп,обаче в какво се изразява разликата??? Питам защото стандартно съм с 15ки,а смятам зимата да мина на 14ки,толко ли е кофти??? Става въпрос за Астра Г ???


Разликата се явява във височината гумите - по-голям диаметър , по-голяма обиколка и обратно.
От тази разлика в диаметрите се получава и разлика в показанието на скоростомера
Пример: летни гуми 195/65/15 - диаметър 635мм - показание на скоростомера 100км/ч
зимни гуми 175/65/14 - диаметър 583мм - показание на скоростомера 100км/ч реални 91км/ч

Зимата и аз карам с 14-ки , но тази година ще търся 185/70/14.
Виж калкулатор за гуми тук : http://www.gumi7.com
Мнението беше редактирано от filidor: 23 септември 2013 - 20:16
Отговори

Dowper снимка Dowper 23 септември 2013 - 20:13

А по-горе, дето говориха за проблем с АБС-а, той какво общо има с показанието на скоростомера, така и не получих отговор на този въпрос и не знам дали ще има проблеми?
Отговори

filidor снимка filidor 23 септември 2013 - 20:31

Ами да ти кажа и аз не съм много вътре в нещата , но според мен проблем ще има , ако компютъра "брои"оборотите на всяко колело и ги сравнява. Работата на АБС-а е да подпомага спирането , т.е. да не допуска колелата да блокират при спиране. Така , че не виждам проблем да караш с различен размер гуми.
Отговори

Dowper снимка Dowper 23 септември 2013 - 21:00

Точно затова и аз се зачудих, но по-горе двамата колеги, дето споменаха за проблем, ако може да се обосноват. :)
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 24 септември 2013 - 06:24

АБС-а хваща разликата между различните обороти на колелата, нормално е да хване разликата между въртенето на предните колела и задните-колегата filidor правилно ти го е обяснил. При мен това се случва само след 100 км/ч. продължително каране, изгасям двг, паля и грешката изчезва за определено време, след което пак светва–не е болка за умиране. АБС-а не натрупва грешката, след ново стартиране на двг си работи нормално :icon_wink2:

Малко спам, старият модел АБС монтиран при Вектра Б следи четирите колела–дотук нормално, но при поднасяне на едно колело задейства АБС-а на четирите и получаваме страшно дълъг път за спиране.....не съм много очарован от него.
Мнението беше редактирано от Rosen Popov: 24 септември 2013 - 06:25
Отговори

Dowper снимка Dowper 26 септември 2013 - 15:53

Значи с 2 думи проблема е само на теория, смисъл в грешката, която изчезва. Ако не намеря гуми 15-ки, ще слагам само 2 14-ки отпред. :)
Отговори

Liubeznia снимка Liubeznia 26 септември 2013 - 20:51

 Dowper, на 26 септември 2013 - 15:53, каза:


Не те съветвам да си правиш такива експерименти.
Отговори

Dowper снимка Dowper 02 октомври 2013 - 19:18

Добре, с 4 15-ки ще карам, само още един въпрос. Може ли предните 2 да се различават от задните 2 по шарката, иначе размера ще е същият?
Отговори

mistarmi снимка mistarmi 02 октомври 2013 - 19:28

Според теб какво се случва когато абс-а сработи на колела с различно сцепление на гумите ,породено от различна шарка ,различен диаметър ,различно износване.Разбирам икономическата страна на въпроса -във времена на криза е трудно да караш с 4 еднакви гуми ,че и зимни и летни. Та на въпроса дали можеш да караш ,естествено че можеш ,дали ще свети абс ,дали ще ти помага в някаква ситуация за която е проектиран ,мисля че сам можеш да си отговориш на въпроса.
Отговори

dimitarmark снимка dimitarmark 02 октомври 2013 - 19:40

При еднакъв размер на гумите няма да имаш проблеми от техническо естество с АБС-а. Но колата ще спира със силата на по-скапаните гуми. Просто ще реагира на първата гума която е загубила сцепление и оттам ще губиш смисъла на двете по-хубави гуми. Поздрави.
Отговори

Dowper снимка Dowper 02 октомври 2013 - 20:17

Така, и 4-те ще са зимни, а шарката им е почти еднаква, но все пак имат разлика. А гумите са доста запазени, не виждам смисъл да купя 4 нови гуми при положение, че в нашият град сняг рядко се задържа.

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Ето ги гумите, не мисля че ще има проблем, както казах няма начин да купя 4 нови гуми, споделете мнение. :)
Мнението беше редактирано от Dowper: 02 октомври 2013 - 20:39
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg