Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Пресушена клетка на акумулатор

ReletoBG™ снимка ReletoBG™ 11 септември 2011 - 20:15

Здравейте!
Имам 1 акумулатор в гаража почти неизползван и от 4-5м. седи в гаража и го зареждам от време на време,но сега гледам около някой капачки електролит.Все едно съм го излял от горе.Та така решех да видя какво става с сместа,че да кипи от горе и най-не очаквано забелязах,че едната клетка няма грам електролит.Та какво да го правя тоя акумулатор колеги.Не ми се изхвърля имайки на предвид как са цените в момента,а и до последно без проблеми въртеше.
Отговори

titan22 снимка titan22 11 септември 2011 - 20:26

Ако си зареждал акумулатора със суха клетка е много вероятно да се сбогуваш с него.За всеки случай налей електролит до нормата и го зареди,после го пробвай с натоварваща вилка дали държи ток и ще разбереш дали ще го бъде или ще му пееш последно причастие. :sad-smiley-046:
Отговори

ReletoBG™ снимка ReletoBG™ 11 септември 2011 - 20:31

От къде да му взема електролит?
Отговори

titan22 снимка titan22 11 септември 2011 - 20:40

Няма ли някоя фирма или частник който зарежда акумулатори?
Отговори

Коцето снимка Коцето 11 септември 2011 - 20:49

А сигурен ли си че тази клетка е съвсем празна ? може просто нивото и да е паднало под горния ръб на плочите и ако е така не бързай да го отписваш трябва само да я долееш .
Отговори

titan22 снимка titan22 11 септември 2011 - 20:57

Както обяснява колегата че няма грам електролит,аз го тълкувам че е напълно суха.
Отговори

ReletoBG™ снимка ReletoBG™ 11 септември 2011 - 21:29

Еми отворих капачката и се виждат ребрата,а за надолу дали има не знам.То,ако е само леко изпразнено с дестилирана вода ще долея,но колко трябва.Много сам бос. :confused:
Мнението беше редактирано от ReletoBG™: 11 септември 2011 - 21:32
Отговори

gero72 снимка gero72 11 септември 2011 - 21:32

Клетката едва ли е суха,по скоро нивото е спаднало от презареждане,понеже си писал че си го зареждал на няколко пъти.Най-вероятно затова е и мокър отгоре при тапите-от кипенето в следствие от презареждане.
Моят съвет е да долееш всички клетки до необходимото ниво със дестилирана вода(има я на повечето бензиностанции),а шанса да го убиеш окончателно е да долееш електролит.
Отговори

titan22 снимка titan22 11 септември 2011 - 21:33

Най-лесния вариант е както ти каза колегата-дестилирана,не чешмяна вода взимаш и доливаш.После зареждаш и мериш.
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 11 септември 2011 - 21:53

И все пак при доливането на дестилирана вода има риск да разредиш прекалено клетката. Тоест електролита вътре. Най-добре иди при човек, който се занимава с акумулатори и да ти го направи. На мен ми беше спаднало нивото във всички клетки, долях дестилирана вода, заредих, но при измерване на плътността на електролита се оказа, че е слабичък. Затова се довери на хора, на които това им е работата. Ще ти го изпразнят, заредят с нов електролит, ще го заредят и разредят няколко пъти и си готов. :icon_wink2:
Отговори

ReletoBG™ снимка ReletoBG™ 11 септември 2011 - 22:43

Най-добре ще е да дам някой лев да го оправят както викате,че да не стани гаф. :icon_wink2:
Отговори

Shmortz снимка Shmortz 12 септември 2011 - 00:49

правилно си се насочил, нека да го види някой който се занимава с това, все пак ще му провери и гъстотата и ще го зареди както трябва и т.н., ти може да го долееш с електролит а той да иска само вода, така ше му вдигнеш много гъстотата и ще го съсипеш...
Отговори

Ba3KaTa снимка Ba3KaTa 13 септември 2011 - 00:27

Прегледай първо да не е сцепен някъде отдолу. По принцип при зареждане, се изпарява само водата, та затова се налива само дестилирана вода. Електролит се налива едва, когато гъстотата му е спаднала. Ако някой твой приятел има ареометър, наклонете акумулатора, за да видите дали има нещо останало в клетката, като гледате да не се прелее от преливниците между клетките. Ако няма нищо вътре, значи най-вероятно електролита е изтекъл отнякъде, защото той не се изпарява. Ако е в нормално състояние, гъстотата трябва да е 1,20-1,22. Правилно заредения акумулатор е до около 1,28-1,29 максимум. Ако е над това ниво, значи е презареден. Щом не е каран толкова време, е трябвало малко поддръжка - Проверяване на напрежението от време на време и евентуално зареждане, ако е нужно. По принцип, ако се оставя акумулатор за съхранение, се зарежда напълно и тогава се прибира. Както казах, не наливай киселина, защото ще го скапеш тотално. Измерете гъстотата, та чак тогава предприемайте действия, ако въобще има нещо в клетката. И ако е нужно, наливайте водата бавно, че по принцип вода не се налива в киселина, а обратното, и трябва да се внимава. Правил съм какви ли не дивотии с акумулатори, но всичко е временно решение. Пробвал съм да изолирам изгоряла клетка, но напрежението идва в повече за 5 и след месец е на боклука. Пробвал съм и изплакване на клетките, като изливам електролита, наливам дестилирана вода и така няколко пъти, докато потече горе-долу прозрачна вода. След това прецеждам сместта от сярна киселина и вода и отново в акумулатора. Но както казах, това решава проблема временно...
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg