Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Смесване на син и червен антифриз

Мишо снимка Мишо 20 октомври 2008 - 19:05

Здравейте, колеги
Днес единия колега в офиса се оплака, че служебната кола много му загрявала и се оказа, че антифриза е позаминал, беше паднал под минимума. Трябваше да се долее спешно, само че разширителния съд е с няква супер странна чупка и на нивото, на което е в момента не се виждаше какъв цвят е. От сервиза казаха, че колата уж била със син антифриз (новичка е), и колегата досипал към 500ml син от Shell някакъв. Работата е, че аз съм почти сигурен (а и тук виждам че на новите коли почти 100% е червен) и сега се притеснявам какви може да са последиците, а колата утре заминава на дълъг път. Знам, че не е хубаво да се смесват син и червен, но какво точно става и дали е фатално при такова малко количество :newsm05_41:

П.П. Гледам сега, че има и жълт някакъв на пазара (този в колата беше по-скоро жълт отколкото червен).
Мнението беше редактирано от Мишо: 20 октомври 2008 - 19:11
Отговори

Рошко снимка Рошко 20 октомври 2008 - 19:09

 Мишо, на Oct 20 2008, 08:05 PM, каза:

Здравейте, колеги
Днес единия колега в офиса се оплака, че служебната кола много му загрявала и се оказа, че антифриза е позаминал, беше паднал под минимума. Трябваше да се долее спешно, само че разширителния съд е с няква супер странна чупка и на нивото, на което е в момента не се виждаше какъв цвят е. От сервиза казаха, че колата уж била със син антифриз (новичка е), и колегата досипал към 500ml син от Shell някакъв. Работата е, че аз съм почти сигурен (а и тук виждам че на новите коли почти 100% е червен) и сега се притеснявам какви може да са последиците, а колата утре заминава на дълъг път. Знам, че не е хубаво да се смесват син и червен, но какво точно става и дали е фатално при такова малко количество :newsm05_41:

Доколкото знам, когато се смесят различни видове, антифризът се пресича... :sleep: Що не смените антифриза, че да ви е мирна главата?
Отговори

Мишо снимка Мишо 20 октомври 2008 - 19:14

Ами колата пътува утре рано сутринта и просто нямаше как ... а и колегата като е сипал не е осъзнал какво прави :newsm05_41: Със сигурност ще има промивка и сменяне на антифриз-а но просто нямаше как да стане днес :sleep:
Мнението беше редактирано от Мишо: 20 октомври 2008 - 19:16
Отговори

RACER снимка RACER 20 октомври 2008 - 20:47

Аз бях със син,но го смесих с червен по спешност(по време на път се пукна радиатора,заради леко ПТП).После му сложих и добавка за запушване.наистина имаше нещо като парцали в разширителния съд след това,но си мислех че са от добавката.карах така около година(вкл. и зимата) и не забелязах някакви проглеми по колата.но все пак си смених антифриза преди месец да ми е мирна главата.
Отговори

filipov75 снимка filipov75 21 октомври 2008 - 04:31

За мен това е все едно,че питате,ако пия чаша каменица и после загорка какво ще стане?
Отговори

AlexMav снимка AlexMav 21 октомври 2008 - 08:50

Всички антифризи са на една и съща основа- ако се не лъжа беше гликол и в оригиналния си вид са безцветни. Различното оцветяване е по решение на производителя и служи както за избягване на нежелани поглъщания- безцветните течности лесно се бъркат, така и за психологическият момент концентрация- наситения цвят "убеждава" в по-висока такава. Никакъв проблем не виждам да се смесят различни цветове. А на колегата "парцалите" са били най-вероятно от добавката.



Поздрави!
Отговори

tomik снимка tomik 22 октомври 2008 - 11:40

 AlexMav, на Oct 21 2008, 09:50 AM, каза:

Всички антифризи са на една и съща основа- ако се не лъжа беше гликол и в оригиналния си вид са безцветни. Различното оцветяване е по решение на производителя и служи както за избягване на нежелани поглъщания- безцветните течности лесно се бъркат, така и за психологическият момент концентрация- наситения цвят "убеждава" в по-висока такава. Никакъв проблем не виждам да се смесят различни цветове. А на колегата "парцалите" са били най-вероятно от добавката.
Поздрави!

М да, и аз мисля по същия начин. Пък и съм го пробвал даже, и мога смело да твърдя, че всички тези приказки за пресичане са грешни. Изпробвано е, че няма проблем.
Отговори

Pinto снимка Pinto 22 октомври 2008 - 13:29

Не съм специалист, но някъде пишеше, че едните са подходящи за чугунени, а другите за алуминиеви блокове. Така, че има логика всеки да слага такъв, какъвто му е предписан от производителя. Ако не за друго поне да е спокоен.
Отговори

batececo снимка batececo 22 октомври 2008 - 14:27

Разбрах, че червения бил по-подходящ за алуминиевите блокове. Пуснах подобна тема в Рено-форума, повечето отговори бяха, че можело да се смесват... но в крайна сметка никой не даде 100% положителен отговор може или не може...

P.S. По-горе се спомена за жълт антифриз, аз си долях такъв, по-скоро източих антифриза от казанечто, че беше за минус 15 градуса и долях концентрат. Идеята на жълтия е - ако има течове - да фосфорисцира (да свети) на тъмно - за да се види има ли течове и къде са те ;)
Мнението беше редактирано от batececo: 22 октомври 2008 - 14:32
Отговори

IVAN-72 снимка IVAN-72 22 октомври 2008 - 22:12

 filipov75, на Oct 21 2008, 05:31 AM, каза:

За мен това е все едно,че питате,ако пия чаша каменица и после загорка какво ще стане?



Те това е истината!!!Вярно е че антифризите се различават по цвят но да се твърди че се пресичат е пълна глупост. Единствената разлика която може да има е тази че има по-агресивни антифризи смисъл химията идва в повече но и те вече са рядкост щото това което се предлага на пазара в повечето случаи е пълна БОЗА.
И зарибявки има не само в цвета ами и в разфасофката-дали на килограм, дали на литър а дали е литър..........
Отговори

floyd снимка floyd 23 октомври 2008 - 08:06

Скоро доливах на един приятел, който беше със син антифриз. В магазина му бяха дали жълт, и на шишето си пишеше, че е напълно съвместим със синия. Така че в отговор на първия пост - ако е бил жълт стария, въобще не го мисли повече.
Отговори

tomik снимка tomik 24 октомври 2008 - 18:39

 batececo, на Oct 22 2008, 03:27 PM, каза:

Разбрах, че червения бил по-подходящ за алуминиевите блокове. Пуснах подобна тема в Рено-форума, повечето отговори бяха, че можело да се смесват... но в крайна сметка никой не даде 100% положителен отговор може или не може...

P.S. По-горе се спомена за жълт антифриз, аз си долях такъв, по-скоро източих антифриза от казанечто, че беше за минус 15 градуса и долях концентрат. Идеята на жълтия е - ако има течове - да фосфорисцира (да свети) на тъмно - за да се види има ли течове и къде са те ;)

Е тук май получи доста 100 %-тови отговори на това, че може, така че може да си спокоен.
Отговори

zheleznia снимка zheleznia 25 октомври 2008 - 11:09

Здравейте! Не знам дали могат да се смесват различните по цветове антифризи, но ако прочетете упътванията на самите туби ще видите, че експлотационния срок на синия антифриз е 2-3 години/после трябва да се смени/, а на червения е 5-години. Ние по една или друга причина рядко спазваме тези срокове, а мисля че те са важни. Също така, на тубата с червен антифриз който си купих пише, че е по /цитирам по памет/ "organic технология" каквото и да значи това.
Отговори

Стельо снимка Стельо 25 октомври 2008 - 12:11

Мишо с 2 думи от 500 грама нищо не може да се случи и разликата в антифриза е че червения е малко по мазен от синия ( обикновенния ) новите помпи на колите са малко по капризни от към мазане и така на татък ... при смесване от рода 1:1 е кофти и то защото има вероятност водната помпа да замине и така на татък ... виии си правете сметката ....

Мишо не се притесняваи на 5-6-7 литра течност 500 грама са нищо ..

поздрави
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg