Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Проблем с алтернатор-решен

vankata_nedel4ev снимка vankata_nedel4ev 27 октомври 2011 - 20:29

Доста порових из форума и някои неща ги схванах, но и доста не са ми ясни, та... След големия дъжд миналата седмица светна лампата с акумулатора на таблото и при двг нещо взе да вие. Заряда на алтернатора беше 13,8 В на празен ход. Свалих ремъка първо, виенето спря и след проверка на алтернатора смених лагерите му. След монтажа ситуацията беше следната: стартирам мотора, заряд 13,8 В на празен ход, при 3000 об/мин - 15,4 В. Първоначално всичко е наред, но след подаване на газ виенето пак започва и така при всяко палене-отначало на празен ход не вие(но и не зарежда) след подаване на газ вие и зарежда. При разглабянето мерих диодите, здрави са, и трите показаха почти еднакви стойности с разлика 0,1. Четките са в норми-едната е около 1,5 см, другата-около 1 см. Има едно малко черно нещо без кьорав надпис по него(в магазина ми казаха, че е кондензатор, но го няма. Не успях и снимка да кача) е изгоряло,казаха ми, че можело и без него. И смених регулатора на напрежение. Монтирам обратно алтернатора - още по зле. Зарядното напрежение на празен ход е 13,4-13,5 В. При 3000 об/мин 16,5 В. С консуматори пада около 12,5 В. Сега при подаване на газ всичко из колата почва да свети по-силно с увеличаванена оборотите на мотора, а виенето се поусили. На тънкия кабел, който влиза в алтернатора напрежението е 16,4 В на празен ход, на дебелия кабел напрежението е като на плюса на акумулатора. Алтернатора няма кабел за маса, по корпуса не се вижда и къде хванат е към двигателя на 4 болта, обтягането е с ролка. Лампата на таблото за заряда на алтернатора изгоря. Страх ме е да не изгори и нещо друго. Моля, помагайте
Мнението беше редактирано от vankata_nedel4ev: 04 ноември 2011 - 20:54
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 28 октомври 2011 - 15:45

За какъв модел генератор говорим и зачисти ли контактните повърхности където ляга реле регулатора?
Отговори

vankata_nedel4ev снимка vankata_nedel4ev 28 октомври 2011 - 19:20

Делко Реми е генератора. Какъв модел точно е... сложен въпрос. С парцал ги зачистих контактните повърхности, но не бяха и мръсни. Нямаше нагар, клеясало, само прах.

Делко Реми е генератора. Какъв модел точно е... сложен въпрос. С парцал ги зачистих контактните повърхности, но не бяха и мръсни. Нямаше нагар, клеясало, само прах.
Отговори

Petio снимка Petio 28 октомври 2011 - 20:03

Лампата на таблото задължително я смени не съм сигурен точно каква роля играеше но играе някаква роля и когато я няма се ебава, предполагам си се чудил защо е по голяма от останалите а ако незнаеш тя е като на предните габарити без цокъл 5 вата.А аз що си мисля че генератора не е с 3 а с 6 диода.По познанията ми по електротехник в техникума генератора(генератор произвежда променливо напрежение а динамо-постоянно) е трифазен така да се каже прозвежда променливо напрежение затова му са диодиде за да го изправи и понеже има така наречените пулсаций все пак знаем че променливото напережение е една синусоида а правото е права линия та в тоя ред на мисли диодите немогат да го изправят напълно затова е необходим и кондензатора.Зарядно напрежение винаги има докато се върти генератора.Тука идва реда на релерегулатора който ограничава самото напрежение до необходимото а именно от 13.2 до 14.2 без значение консуматорите
Според мене търси проблема в диодният блок и кондензатора също релерегулатора но щом казваш че е нов.А лапата на таблото мисля че беше за възбуждането на генератора но не съм сигурен
Дано да съм помогнал с информацията
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 28 октомври 2011 - 20:17

Провери си диодната плочка. Както каза колегата, преди мен реле-регулаторът ти ограничава напрежението. Кондензаторът филтрира напрежението, тоест му намалява пулсациите.

Принципно лапмата за зареждането на акумулатора е свързана към 2 плюса - единия и край е закачен на +12В от контакта, а другия край е закачен към захранването на реле-регулатора. Когато дадеш на контакт (без да палиш) крушката се захранва от +12В от контакта, а по другия край получава "маса" през колектора на ротора на алтернатора през четките на самия реле-регулатор и светва. Като запалиш двигателя, реле-регулатора получава захранване от диодната плочка вътре в алтернатора и подава управляващо напрежение към ротора (по този начин регулира зареждането) и съответно към контролната лампа от "маса" става положително напрежение. Самата крушка получава два плюса и гасне (ако е изправен алтернатора и реле-регулатора).
Отговори

vankata_nedel4ev снимка vankata_nedel4ev 28 октомври 2011 - 22:19

Лампата изгоря като смених реле-регулатора. Диодите са 3 на брой. Мерих ги с мултицет, включен на положението със знака за диод и ми показаха 497- 498 ома. След като показват стойности с разлика 0,1 един от друг логиката е, че са здрави...или греша? Все пак ще сменя лампата тези дни.
Отговори

Shmortz снимка Shmortz 28 октомври 2011 - 22:27

такааа, значи пак редовния проблем с делко реми алтернатор, аз лично винаги им сменям диодна плочка и реле понеже често като смениш само едното другото съвсем скоро заминава, на приятели директно сменям целия алтернатор с бош по простата причина че диодите за делко реми са пълни боклуци и горят много бързо....
а що се касае конкретно за диодите първо те не се мерят в омове а се мери напрежението им в права посока в миливолти и второ диодите в повечето алтернатори както и в този са 9 а не 3, 6 от тях са мощни а 3 са малките които са само за захранване на реле-регулатора, за да измериш големите трябва да разпоиш статора от диодната плочка, но при положение че преди я разпоиш някъде имаш късо към - или + работата е ясна и трябва да се сменят със сигурност...
Мнението беше редактирано от Shmortz: 28 октомври 2011 - 22:31
Отговори

Petio снимка Petio 28 октомври 2011 - 22:48

3 фази по 2 диода във всеки полупериод 6 диода
Колега няма как да са 3 обясни си го сам, а в този случай диодите са свързани в схема "ларионов" другата позната схема е за изправяне на напрежение е т.н схема "грец", ти виждаш само 3-те малки диода те рядко гърмят

Както каза колегата преди мене на тези генератори се сменя комплек диодна плоча с реле регулатор, смотано но факт и аз се опитах да излъжа дявола ама нестана и кофтито в случая е че диодите са запоени на статора и без пълно разглабяне на генератора няма да се азминеш.По този повод аз преди време му направих пълна ревизия - лагери, диоди, реле, четки - всичко
Мнението беше редактирано от Petio: 28 октомври 2011 - 22:50
Отговори

vankata_nedel4ev снимка vankata_nedel4ev 28 октомври 2011 - 23:21

Добре, съгласих се. Трите диода запоени на краищата на статорните намотки ги разпоих и ги мерих на омметър(нямам никакъв спомен от училище как се мери диод, но на мултицета ми е при съпротивлението). Онова дето е като плочка и има радиатор за охлаждане какво е? Него го смених. Това дето го мисля за кондензатор е точно зад четките и ако не се махне те май не могат да се свалят, нямаше го на 2 магазина. Та кое е регулатора на напрежение, кое е диодна плочка? Тези диоди, които не се виждат не са ли в това с радиатора и не ли то регулатора? Извинявам се за тъпите въпроси, но искам картинката да ми се изясни.

П. С. Рових в интернет за устройството на тоя алтернатор, но е супер бавна връзката ми, живея извън града, ползвам мобилен нет... та не успявам да отворя много страници
Отговори

Petio снимка Petio 28 октомври 2011 - 23:31

Аз и идея си нямам как беше точно все пак сменял съм го преди година време
Имаше някаде ръководство за ремонт на астра ф из форума намери го там мисля генератора беше разбит на части и обяснено кое какво е рълпвпдството е на бг
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 29 октомври 2011 - 07:22

Сменил си диодния блок, реле регулатора е под него-на него се закача кабелната обувка с тънкото кабелче....сменяй го!
пп.Грешно съм се изразил за модела, марката ме интересуваше-Делко Реми
Отговори

vankata_nedel4ev снимка vankata_nedel4ev 29 октомври 2011 - 20:24

Книгата за ремонт на Астра я имам, но тя е за коли преди фейслифта. Все пак има данни за алтернатор "Делко Реми", но дадената схема е за "Бош". Та според книгата номиналното напрежение на генератор "Делко Реми" е 13,6 В(т.е. на празен ход на мотора?), а минималната дължина на четките е 11 мм. И тях пак ще ги меря...

Служебно съм ангажиран тази събота и неделя, но при първа възможност ще се занимая пак с алтернатора и ще пиша за резултата.

Благодаря за помощта. Е, ако има и други мнения ще са от полза.
Отговори

Shmortz снимка Shmortz 29 октомври 2011 - 21:51

напълно възможно е да си сменил само диодния блок, а самия реле регулатор да не си сменил, ще го познаеш с това че четките са свързани към него, като едната обикновено има връзка само с него а другата има връзка с трите малки диода и малкия кабел за лампата на алтернатора...
Отговори

vankata_nedel4ev снимка vankata_nedel4ev 31 октомври 2011 - 21:43

Вчера алтернатора спря да зарежда съвсем. Днес го демонтирах. Пак не успах да кача снимки тук, затова са на страницата на клуба във Фейсбук. Смених заграденото в черно. Заграденото в зелено (кондензатор?) е капут. Няма го по магазините.
Да изясним кое какво е. Видях и другите диоди. Чакам заплата след 3 дни... Части тогава ще взимам
Отговори

vankata_nedel4ev снимка vankata_nedel4ev 02 ноември 2011 - 21:55

Сменил съм регулаторът на напрежение. На баща ми му писна да му карам колата и понеже съм ангажиран днес поел нещата в ръцете си. Занесъл алтернатора на някакъв авто-електричар. Сменил тоая пич диодното блокче. Като се прибрах от работа монтирах алтернатора на преносна лампа, преди малко свърших. Вече сме горе-долу в норми. Заряда на празен ход закова на 14,56 В като запалих мотора. С повишаване на оборотите почти не се променят. С вентилатора на 4-та степен, фарове на дълги, халогени, нагревател на задното стъкло заряда не падна под 13,8 В

Засега край на темата. Тъкмо бях решил да сменям и диодния блок при превода на заплатата...
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 02 ноември 2011 - 22:03

 vankata_nedel4ev, на 02 ноември 2011 - 21:55, каза:

Вече сме горе-долу в норми.


Перфектно е! :thu:
Отговори

Petio снимка Petio 02 ноември 2011 - 22:08

дано да не се окаже че пак трябва да го сменяш
Отговори

vankata_nedel4ev снимка vankata_nedel4ev 19 ноември 2011 - 18:46

Мина известно време, всичко е наред, но... След първоначалното стартиране на мотора алтернаторът започва да зарежда след 1400 об/мин и напрежението си е нормално при всякакви обороти. Още при монтажа след ремонта го забелязах това. Ако загася двг и стартирам зарежда и при нормални обороти. Не е кой знае какъв проблем и не ми пречи, само леко дразни.
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 19 ноември 2011 - 23:25

Имаш ли проблем? Алтернаторът зарежда ли ти между 13.5 и 14.5V?
Отговори

vankata_nedel4ev снимка vankata_nedel4ev 19 ноември 2011 - 23:36

Не смятам това за кой знае какъв проблем, зарядът ми е в нормите. Не ми пречи като стартирам мотора да подам леко газ и да почне да зарежда. Не мисля да се занимавам пак с ремонти, освен ако не се наложи

Не смятам това за кой знае какъв проблем, зарядът ми е в нормите. Не ми пречи като стартирам мотора да подам леко газ и да почне да зарежда. Не мисля да се занимавам пак с ремонти, освен ако не се наложи
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg