Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Основен Форум

Разход на масло - Омега 2.2 бензин

boxeora снимка boxeora 09 септември 2018 - 09:48

Здравейте колеги, проблема е следния. Купих Омега комби автомат 2,2 бензин, 2002г. Обслужих колата ремъци, масла филтри всичко.Направихме семейна почивка в чужбина.Около 4000 км пробег и разход на масло 2.5 литра.Колата се караше почти без почивка в посока 1900км(около 22 часа - пътища и граници). По магистралата на темпомат 110км на 10ти час ми даде грешка ниско ниво на масло. При проверка нямаше масло (на края на щеката). Сипах 1 литър. И пак газ. При пристигане на студен мотор проверих маслото е над минимум. долях го на максимум. Навръщане по пътя пак долях 1 литър. Маслото е 10 в 40, Кастрол.
Знам, че при високи термични натоварвания налягането на маслото пада до към 1.5 - 2 бара.
Единствените следи на омасляване са около тръбата от капака на клапаните към смукатела (мотора на празен ход/ дросел клапа).

По мотора няма течове.Колата е на около 250000км.
Големият въпрос е дали съм си купил масларка или всички Опели имат склонност към загуба на масло.
Отговори

benzy снимка benzy 09 септември 2018 - 11:39

Ако правилно се ориентирам този 2.2 мотор е същия, който монтират и в Астрата и когато четох и ровех да избирам мойта не съм срещал някакви драстични оплаквания за горене на масло при 2.2... по-скоро твоя двигател конкретно не е в много добра форма и уеко си се набутал :confused:
То даже и моторите, които си се знаят като масларки не горт по толкова масло - за 10 000 км на теб ти се събират над 6 литра това си е смяна и горник, бих заложил на кола на повече от обявените 250 000 и скапан от каране ДВГ... :sad:

Сега от теб зависи да си сметнеш годишния километраж и колко години мислиш да я караш тая кола и да сметнеш дали е икономически обосновано да доливаш по 5-6 литра масло (опелите не са много капризни на масло и не е нужно да е супер скъпо) или да отваряш и да правиш. Тъпото е, че и да я правиш, пак нямаш гаранция, че няма да го похапва...
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 09 септември 2018 - 11:46

Не са всички опели така, просто двигателят ти е сигурно за ремонт. Измери си налягането в цилиндрите, да не се окаже като на един авер спекли сегменти, счупени и от там блока да ти замине ако продължаваш така. Главата също да се занесе за ревизия

Ако е за ремонт и след ремонта, няма как да продължи по същия начин да харчи масло. Ако се мине на ремонтен размер и кадърно ревизирана глава + събран коректно двигател - не може да продължи да харчи Х литра на 2000 км. Имаш проблем. Гледай докато е време. Всмукателят му беше пълен с около 200 грама масло. Извади щеката на маслото при работещ двигател и виж какво ще се случи, на аверчето хвърляше дим и масло от там като за световно. Много ми прилича по харченето на масло като при него, казвам само. Хич да не ти пука, разхвърляй като нас и проверявай. Дет се вика, две три гарнитури са нищо в сравнение с това, което може да се случи ако продължаваш така. И моя авер наливаше като луд, накрая се оказа че нещата хич не са розови и за "както трябва" ремонт, ще отидат 1800-2000 лева. Само ремонтните буталата му са 900+ лева. Гарнитури, ангренажен комплект(при теб е верига), цени за услугите на ремонтите.

Ако се окаже много зле, но гледам си я купил скоро - значи си я харесал и вероятно искаш да си я караш, то ако опре до блок да го правиш на ремонтен размер - те съветвам да го дадеш в Мадара. Цитирам един човек, който е пращал 10-тина блока там: "Идват точни до стотната"
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 09 септември 2018 - 12:14
Отговори

benzy снимка benzy 09 септември 2018 - 11:59

Вярно, че ДВГ да чукна на дърво не съм правил и нямам представа колко струва, но то и сега при условие че ще сменя сегменти и ще ревизира главата пак няма да е много под хилядарката си мисля... което при кола струваща около 2 хилки не знам доколко е обосновано..
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 09 септември 2018 - 12:05

 benzy, на 09 септември 2018 - 11:59, каза:

Вярно, че ДВГ да чукна на дърво не съм правил и нямам представа колко струва, но то и сега при условие че ще сменя сегменти и ще ревизира главата пак няма да е много под хилядарката си мисля... което при кола струваща около 2 хилки не знам доколко е обосновано..


Ами и да я продаде за 2, което се съмнявам.. пак няма да е кой знае колко напред. Ако купи нещо по-добро, пак ще му се наложи да даде едни поне 2 отгоре и пак няма да е сигурен на какъв "хал" е. Тъй че ако си я харесва, по-добре да си я направи. Ще знае най-малкото, че й е дал "малко" нов живот.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 09 септември 2018 - 12:10
Отговори

benzy снимка benzy 09 септември 2018 - 12:14

Или налива масло и се кръсти, а ако избие на тоталка за двигателя купува за 300 лева от някоя морга и пак се кръсти :icon_wink2: но както казах и в началото - зависи какви километри навърта...
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 09 септември 2018 - 12:16

 benzy, на 09 септември 2018 - 12:14, каза:

Или налива масло и се кръсти, а ако избие на тоталка за двигателя купува за 300 лева от някоя морга и пак се кръсти :icon_wink2: но както казах и в началото - зависи какви километри навърта...


До тук още от раз едни "пътешествия 4000 км", както самия той казва, ми мирише на не малко.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 09 септември 2018 - 12:16
Отговори

benzy снимка benzy 09 септември 2018 - 12:21

Семейна почивка, през останалото време може да няма време да пътешества толкова... Все пак 2.2 на тая тежка кола, не се споменава за газ - рядко някой взима такава машина за да навърта много км с нея и да хвърля десетолевки през аспуха
Отговори

zdravkop снимка zdravkop 09 септември 2018 - 14:31

 benzy, на 09 септември 2018 - 11:39, каза:

Ако правилно се ориентирам този 2.2 мотор е същия, който монтират и в Астрата и когато четох и ровех да избирам мойта не съм срещал някакви драстични оплаквания за горене на масло при 2.2... по-скоро твоя двигател конкретно не е в много добра форма и уеко си се набутал :confused:

Напротив, приятелю, напротив. Двигателят Z22SE си хапва доволно количество масло. Повечето от мненията, които съм чел, а и от личен опит с този двигател след 47 000 км, показват, че някъде след около 200 000 км започват да горят яко масло. Причините са няколко, но най- вече е от сегментите- и не само маслените. Моят двигател от спечени маслени сегменти започна да гори по няколко литра на 4- 5000 км /горе долу като на колегата, пуснал темата/. Докато се наканя да отворя двигателя първо счупи сегментите на четвърто бутало, а после счупи и самото бутало- и от там леш на блока, защото беше надран, и смяна на двигател. Моят съвет към колегата boxeora е веднага да отваря двигателя, защото колкото повече се забави, толкова повече има риск да стане като с моя.
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 09 септември 2018 - 15:15

Накисни я с гас или по-добре керосин два пъти и след това с някоя добавка за отпускане на сегменти и се молиш да стане нещо ако ли не слагаш и добавка за продаване и на пазара коли с такъв разход се продават по няколко пъти докато някой се навие да направи безсмислен ремонт с сегменти и после да плюе че нищо не е станало.
Отговори

benzy снимка benzy 09 септември 2018 - 16:46

 zdravkop, на 09 септември 2018 - 14:31, каза:

Напротив, приятелю, напротив. ...

Въазможно, аз съм гледал за астрите, където е рядък и не съм засичал оплаквания за масло... дори и само секмети да са, те са толкова некачествени вече, че ще го отворят ще сложат нещо дето е продадено за читаво и пак ще забере ядове...
Отговори

Деян Боянов снимка Деян Боянов 09 септември 2018 - 17:09

Добър ден окъхарени ми собственико на ОПЕЛ ,не тъжи и не плачи че орлето лапа масло .Както е казал народа питай ПАТИЛО не старило , моя милост има Сигнум с подобен проблем настъпя ли го над 3000 оборота и маслото изчезваше без дим и следа ,абе яка телепортация . Много е важно с какво масло си аз също ползвам 10 В 40 но се напатих с полски ментак ,както казах яко чезнеше , бях пред дилема да го отворя ли тоя двигател или да не го отворя ,е НЕ го отворих сърце не ми даде да го рушна .Отидох до магазин в който ми предложиха РУСКА добавка ,правила чудеса с гумички и износени двигатели , ПРАВИ са поне при мен за момента харча на масло изчезна изминах 3000 км без доливане.Профилактично смених пак маслото и сега го дебна минати още 1000. Моя съвет е ако колицата върви и няма видими течове , няма хлопане тропане и явни признаци че двигателя ти умира , пробвай всичко друго преди да попаднеш в ръцете на душманите наречени МАЙСТОРИ .Успех.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 09 септември 2018 - 17:31

От такива "няма й нищо, карам и това е", сега имаме надран блок, изпотрошени сегменти и ядове.
Тия добавки какво правят ? Отлагат нещо, което ще го направиш така или иначе ако смяташ да си задържиш колицата. И даже още по-лошо, може да маскират нещо, което изведнъж да си покаже рогата - ей тъй както си караш. Бам "айде старши, за един път" както имаше един лаф. Тъй че тия добавки, чаканки, ама айде сега, айде утре, айде не ми се дават 1000 лева, водят до директно разделяне с автомобила(колкото и да си си го харесал, маресал и т.н.)

100% тая кола, която сме отворили в момента .. е била наблъскана с добавки, и вероятно от там е тръгнало всичко. Нищо чудно и на този колега да е същото. Щом е открил харча бързо - по-добре да провери някой неща и да реагира навреме.

Колега, да те питам как си с паленето ? пали ли от раз?

То че са прави и хората, които казват че може и от менте масло да е - прави са. Защото това не е масло. Пробвай, провери каквото те питах и по-нагоре, за да знаеш какво да правиш спрямо желанията си.
Отговори

zdravkop снимка zdravkop 09 септември 2018 - 17:45

1. С две ръце подкрепям казаното от Димов. Добавките водят към тежка и мъчителна смърт на двигателя, като щетите ще са още по- големи и сериозни.
2. Говорим за двигател Z22SE, а не за Z18XE! Това са различни двигатели.
Отговори

benzy снимка benzy 09 септември 2018 - 18:25

Абе да попитам... ако наистина са заминали сегменти, както казвате... при такъв харч на масло няма ли да пуши бе? Сутрин на студено или като го форсира трябва да има синкав дим изодзадзе...

и пак да си речам... с малко търсене за 300тина лева си взима нов двигател. На тия бънгии дето ги караме (хем стари хем вече със скъпи части и в БГ крайно некачествени при това) хич не се връзва по-сериозна ревизия на ДВГ... :confused: ако се прави както трябва и като се отвори се сменя всичко това си е за над хилядарка ремонт...
Мнението беше редактирано от benzy: 09 септември 2018 - 18:35
Отговори

boxeora снимка boxeora 09 септември 2018 - 19:07

Колеги, вчера ми светa за масло пак, след дълго каране долях 1 кило и след 500км( или 5 часа) каране е на 1/4 от максимума.
Мотора е с анргенавена ремък. И за сега пали от раз.
Отгоре в капака на клапаните дали има мембрана / клапан за картерните газове?
Утре ще гледам какво става от тръбичката на масломерната щека.


Aко му сложа 15 в 40 дали ще намалее разхода на масло?
Тази кола мисля да не се прави, това и е последно причастие. Колегата горе ме съветва мотор за 300лева, смяна мотор, демонтаж скорости ...... отива на 600- 700 допълнително и няма гаранция за нищо.

викам поп да я поръси със светена вода да не се чупи.
Отговори

FrIsKy_86 снимка FrIsKy_86 09 септември 2018 - 19:27

на мен ми мирише на много спешен ремонт :col01cop:
Отговори

benzy снимка benzy 09 септември 2018 - 20:52

е така е пари ще горят независимо дали сменяш двигател, правиш основен ремонт или просто доливаш масло...
щом си го прежалил мотора - пробвай тогава на Деян Боянов метода с добавката и каквото сабя покаже...
щом доливаш толкова масло поне може да увеличиш пробега преди смяна на масло - то ти е все прясно :icon_wink2:

колегите да кажат, но с настъпването на зимата може би 15В40 ще е малко гъстичко... като ти четох 1вия пост не си състезател, нищо чудно да си караш така и да доливаш още сума години, просто трябва да следиш и да му капваш масълце при дългите преходи преди да светне лампата.

Освен късмет не знам какво друго да пожелая :good:
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 10 септември 2018 - 06:25

Разликата между 10 и 15 е в студения старт защото и двете имат еднакъв вискозитет 40 на топло и пак ще го гори като загрее колата или я изкараш на магистрала ако искаш по гъсто масло на топло трябва да търсиш вискозитет 50 или 60 ама там цената е друга.
Мнението беше редактирано от mrsch66: 10 септември 2018 - 06:28
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 10 септември 2018 - 10:01

Моторът ти колега, не е с ремък, с верига е. Това, което виждаш като ремък не е ангренажа - това е пистовия ремък.

Както и да е - щом ще я караш на "доизживяване", поне после я дай директно на вторични, защото няма да си струва след "колкото й остава", да й вземеш 1000 лева и някой да си чупи главата с нея. По-добре я разкарай от "пазара".

Относно картерните газове - свали капака и гледай.Ако има нещо там, то ще си подскаже. Но 1 литър за 500км.. ти наби и авера с това. Той последно сипа 600 грама за 700км. Да нямаш допълнителна тръбичка - ти сипваш, то отива на улицата. Какво е това нещо..

И не само от щеката. Хващай манометъра и вади свещи, спри горивото и мери налягане - поне да знаеш за какво става дума. Нормално трябва да показва 13-14 бара. Ако е повече(както имахме ние два цилиндъра 18), значи най-вероятно имаш един тон нагар върху буталото, който стеснява горивната камера и от там идва по-голямото налягане..
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 10 септември 2018 - 10:33
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg