Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Основен Форум

Какво да гледаме при покупка на автомобил !

jrr снимка jrr 27 октомври 2008 - 18:42

Аз да споделя за моята - Кадет 1,6моно,купих я от съсед преди 2 год. На външен вид нищо особено но здрава- на 18 год.Съседа вика нищо и няма.ОК съсед - вярвам му.Наистина никаква ръжда- преглеждам плащам взимам и о чудо - четирите амортесьор - леш , и двата радиатора текат /взех я август месец/разбрасе през октомври , термостст - липсва, след още един месец нещо се прецака в делкото /оказа се прегоряла пластина на палеца/,но като отворихме - всички жици на комутатора полуоголени вързани на сноп ,пласмасовия разделител липсва. Но върха беше днес- ходих на диагностика /не върви студена на бензин/ и пак о чудо ЕКУто няма памет - липсва самото то без никакви индикации - букви и /или/ цифри/въпреки това ми взеха 36 лв за диагностика без да установят нищо - щото няма по какво/. И разбира се съседа /предишен собственик / нищо не знае....
ВИЕ КАКВО ПРАВИТЕ В ТАЗИ СИТУАЦИЯ?
Отговори

XaosInc снимка XaosInc 29 януари 2009 - 12:16

 jrr, на 27 Oct 2008, 06:42 PM, каза:

Аз да споделя за моята - Кадет 1,6моно,купих я от съсед преди 2 год. На външен вид нищо особено но здрава- на 18 год.Съседа вика нищо и няма.ОК съсед - вярвам му.Наистина никаква ръжда- преглеждам плащам взимам и о чудо - четирите амортесьор - леш , и двата радиатора текат /взех я август месец/разбрасе през октомври , термостст - липсва, след още един месец нещо се прецака в делкото /оказа се прегоряла пластина на палеца/,но като отворихме - всички жици на комутатора полуоголени вързани на сноп ,пласмасовия разделител липсва. Но върха беше днес- ходих на диагностика /не върви студена на бензин/ и пак о чудо ЕКУто няма памет - липсва самото то без никакви индикации - букви и /или/ цифри/въпреки това ми взеха 36 лв за диагностика без да установят нищо - щото няма по какво/. И разбира се съседа /предишен собственик / нищо не знае....
ВИЕ КАКВО ПРАВИТЕ В ТАЗИ СИТУАЦИЯ?


:mhihi: :mhihi: :mhihi: :loser: :fire: :fire: :fire: :fire: :fire:
Отговори

carpaint снимка carpaint 30 май 2009 - 22:03

та в връзка с тази тема аз се занимавам с автомобили и купих астра с челен ,страничен ,и основни и биелни 2-ри ремонт ама не е проблем щото си върви без проблем . а преди 2 дни купих една за части без изобщо да гледам и се оказва че тази е на 160000 истински майтап ама двигателя сух окачването оргинално. днес продадох калниците и те оргинални, абе касмет.
Отговори

Nick Zappa снимка Nick Zappa 18 септември 2009 - 12:50

...Така или иначе, има много неща, които умело могат да се прикрият от автоджамбаза, който ви набутва поредната "перфектна" стара баба, лъсната набързо в т.н. "автокъща". Започнете ли да задавате много въпроси и усети ли въпросния "отворко", че все пак не сте лаик в сферата на автомобилите, веднага ще обърне страницата и от любезност ще премине към коментари като например: "... ама ти к'во искаш - т'ва е кола на старо, за тая цена по-добра няма да намериш..." В този случай по-добре се разходете другаде!
И така, при избора на кола на старо, всичко написано по-горе е вярно и полезно, но все пак, в крайна сметка, основно е въпрос на КЪСМЕТ!
Ако сте си куцузлии по принцип, то по-добре НЕ СИ КУПУВАЙТЕ КОЛА НА СТАРО от измислена автокъща. Ако не ви стигат паричките, в краен случай, търсете да купите колата на близък или приятел, когото познавате добре и който е решил просто да си купи нова кола и да се раздели със старата единствено поради тази причина.
Айде, късмет на всички, който тръгват по трудния път да си търсят кола втора ръка.
Отговори

todor145 снимка todor145 18 септември 2009 - 14:32

никой няма да си продаде кошника на 100000км.колегата Gena bs е описал много хубаво нещата които трябва да се гледат,дотук добре ама погледнато реално като искаме всичко перфектно ами нова в магазина.

Много ме кефи този си е купил нова кола втора употреба и след месец абе да знаеш някой добър майстор и аз съм сред тези купувачи ,за да не си помисли някой че съм купил перфектната нова втора употреба автомобил.Трябва късмет ,защото и с ръждясал ауспух да я купиш пак ще има изненади, километрите са си от значение.Имах кадет С20NЕ много го поддържах продадох го на роднина за да се увери отиде на майстор и се увери в думите ми ,доволен от вървене разход и след месец не му отваря термостата и го прегрява, сега гори масло и ще му прави ремонт да не би да съм го излъгал или да съм виновен и той не ме е упрекнал, но това е реалността ХУБАВА НОВА ВТОРА УПОТРЕБА
Отговори

nikolai hristov снимка nikolai hristov 28 декември 2009 - 20:20

 StK, на 25 Dec 2006, 7:51, каза:

.....................................................


КОЛЕГА ТАКИВА 3-5 ГОДИНИ ПОЧТИ ВСИЧКИ СА УДРЯНИ И ОТ ТЯХ СЕ ПЕЧЕЛИ НАИ ДОБРЕ ДЖАМБАИТЕ КУПУВАТ ДВЕ УДАРЕНИ ОТ ЕДНАТА ПРЕДНИЦАТА ОТ ДРУГАТА ЗАДНИЦА ВИЖДАЛ СЪМ КАК Я ЗАВАРЯВАТ В СРЕДАТА ОСТАНАЛОТО НА ЧАСТИ СЕ ПРОДАВА ДИГАИТЕ МОКЕТА И ГЕДАИТЕ НИЩО ЧЕ МАРМОРЯТ ТЪРГОВЦИТЕ УСПЕХ


7. Писането в теми и постове се извършва единствено и само на БЪЛГАРСКИ език, използвайки КИРИЛИЦА, без замяна на съществуващи букви с цифри. Изключения се правят само за наименования. Потребителите, които нямат кирилица на компютрите си ползват инструментите KREDOR долу вляво на страницата или „латиница към кирилица", намиращ се под хедъра на страницата.
Писането само с ГОЛЕМИ букви в темите или заглавията им се приема като ВИКАНЕ, и не се толерира.
:fire:
Мнението беше редактирано от siegfrid: 28 декември 2009 - 21:05
Отговори

Nuromir снимка Nuromir 04 февруари 2010 - 12:30

Здравейте, чисто нов съм в този форум и имам нужда от доста помощ хах. Искам да си купя голяма кола, която да е проходима и да се поддържа сравнително евтино- смятам да я ползвам за междуградско 90 %. Говорих с приятел, като мен, той ме пусна в неговата Астра, двигател 1,4 и като цяло за 6-7 години е изключително доволен. Аз от коли не разбирам ама ГРАМ! и сега харесах една в mobilen.bg, която ми се струва оферта- внесена от Германия, а дойчо си е културка, кара цивилизовано и грамотно. Друг е въпроса за коректността на нашите търгаши.... Та молбата ми е ако има някои човек тук, който може да прави диагностика на коли и има време, да прегледа колата и да ми каже директно за какво става въпрос. Срещу съответното възнаграждение за отделеното време и знания естествено. Благодаря много предварително. :doh:
Отговори

kibo_tom3111 снимка kibo_tom3111 09 февруари 2010 - 09:54

Абе трябва да се гледа, ама не можеш всичко да видиш и предвидиш. КЪСМЕТ е това е най вярната думичка. Много полезна тема, направо си е като настолна книга. Успех на всички на които им предстои покупка.
Отговори

Elo снимка Elo 09 февруари 2010 - 12:22

Определено нещата опират и до голяма доза късмет.
Отговори

autonoob снимка autonoob 10 февруари 2010 - 20:28

Koлеги , почти платих и аз първата си персонална подвижна гробница :) Нов внос автовозна някаква опел корса 2000г сигурно е от морга италианска , поне е лъсната ако не друго . Стискайте палци утре да я вземам , платих си да мине на КАТ с пълномощно на "Айдукавтодбжамбаз" ЕООД и уж разчитам да не я свършат като кучето на нивата . Поне да не се разпадне след 100км. ще е успех че бая се изръсих нали съм си autonoob :)
Отговори

tushez снимка tushez 11 март 2010 - 12:30

Здравейте колеги :)
Кадетчето ми започва да издъхва сериозно и съм решил да си купя евтин опел.
Кола използвам за да ида на работа, ходя за риба, и веднъж два пъти из страната.
Общо взето годишно не минавам повече от 10 000км.
Спрял съм се на Astra f, комби, 1.6i 1996г. Колата която конкретно съм харесал е от автокъща,
с пълен пакет от екстри и АГУ. Предполагам е внос от Италия. Цената на колата е 2700 но ми се
вижда множко з акола 96г. Та конкретно въпроса ми е дали няма някоя уловка или нещо по-така,
когато купуваш кола, внос, с АГУ? Или е по-добре да гледам някое комби без АГУ и да си сложа
допълнително?
Отговори

niki_go снимка niki_go 28 юни 2010 - 13:49

Искам да споделя и аз какво ми се е случило. Мечтата ми беше да имам Вектра Б, 2.0 ДТИ 100 к.с. Миналата година мечтата ми се сбъдна. Ще опиша всичко както си е. Бях си харесал въпросната Вектра. Разбрах се с продавача да я види майстор (майстора пък е приятел на мой приятел, но от друг град, който не познавам). Отиваме, ама майстора погледна и не я одобри. Пита ме каква кола търся и му казах, а той ми каза да се прибера и да не бързам. Той щял да ми намери. Прибирам се аз (на 60 км. от мястото, където е майстора) и ми звъни. И започна - има една много хубава Вектра, каквато търсиш, перфектна отвън, отвътре, нови гуми, ляти джанти, не знам си какво. Аз изпаднах в еуфория. Веднага се връщам при него да я видя. Отивам аз, а той ми я показа. На външен вид - лъскава боя, но задната броня отзява. На 3-4 места сериозни драскотини, а той ми казва, че като са я сваляли от автовоза са я одраскали. Няма халогени - питам къде са, а той ми отговаря - ами те в Италия си ги свалят. Бях чул, че кола от Италия не трябва да се взима, но нали съм глупак и му се доверявам. Вика ми - виж как хубаво пълни турбото (а аз нищо не разбирам от това). Питах ги да ми дадат да я пробвам, но те ми казаха, че тъй като няма номера не мога да я изкарвам от Автокъщата. Майстора ми каза, че всичко е видял и аз да съм спокоен. Каза ми, че има и някоя драскотина, но и неговата лична кола не била идеална. Та, доверих се на човека и въобще не я гледах колата. Той ми каза - като платиш, не приемаме рекламации. Плащам аз, лепим застраховка, винетка. И хората ми предлагат, да ми я изкарат от града на платформа, че да няма полиция, да не ме спрат, че съм без номера. Съгласих се. И тъкмо да я запалят да я качат на автовозчето и колата няма палене. Докато разберат, че нафтата е свършила и докато я запалим, да не ви казвам колко време мина (обаче майстора и собственика на автокъщата си тръгнаха още като платих). Запалиха я вече, изкараха ми я от града и аз се качвам. Прибрах се откъдето съм. На другия ден, с преминала вече еуфория започнах да я оглеждам колата по-подробно. Пепелника мръсен. Волана имаше калъф. Като го свалих нямате представа, колко беше ожулен. Като постоя повече време дрехите ми се осмърдяваха на цигари. А аз много мразя цигарите. Лампичките на ТИД-а бяха изгорели. Климатроника не духаше студено. Стрелката за нафтата не отчиташе. Отвън - забелязах, че капака до половината е пребоядисван. Единия фар беше нов, а други супер тъмен. Купих фар, халогени, заредих климатроника, оправих лампите. Като покарах няколко дни колата забелязах, че прекъсва. Не върви нормално. Дядо ми цял живот е монтьор, но нали го мисля вече за изкукуригал и не го питам за нищо и ми каза, че тази кола има проблем в помпата. Покарах още известно време и се оказа наистина проблема такъв. Междувременно хидравликата протече. Оправих всичко и да не Ви казвам каква сума ми излезнаха тези неща. Карах до преди един месец без проблем и накрая се прецака компютъра на помпата. Смених я с втора употреба, стегнах колата и я продадох. Отзад като на всяка Вектра си тропаха тампоните, но се оттървах. Пуснах я по-евтино и я продадох. Не искам да Ви казвам колко набутан съм от всичко. И вече разбрах - не трябва да се доверявам на никой, освен на себе си. Това е моят горчив опит.
Мнението беше редактирано от niki_go: 28 юни 2010 - 13:56
Отговори

ivo_gf снимка ivo_gf 10 юли 2010 - 09:09

 niki_go, на 28 Jun 2010, 14:49, каза:



Колега, съчувствам ти, ама и ти си си виновен. Как ще вярвяш на приятел на приятел :) То на приятел не можеш, пък камо ли на негов приятел и то майстор, повечето са пълни айдуци, требвало е да се усетиш още в автокъщата, че тея се мъчат да си махнат колата, а пък и това с тестването е пълна глупост, нищо няма да стане да я завъртиш без номера на 1-2 километра от автокъщата... А и е трябвало да я огледаш поне каквото можеш още на място, а не оня маймун (това е слабо казано за такива прошляци) да си прибере парите и да дръпне дим го няма... В днешни дни купувача е в много добра позиция, като се има предвид пренаситеността на пазара от коли втора употреба и хипер ниското търсене, така че човек не бърза ли ще си намери нещо наистина яко за малко пари... Успех при следваща покупка и не вярвай на майстори повече, пълни мошеници са 90 % от тях, вярвай ми, аз се принудих от известно време сам да си правя колата, не разбирам много ама чета форуми, статии, програмки като ТИС и аутодата, питам познати и след проучване 1-2 седмици (вместо да изскоча на секундата при тея боклуци) вече поне знам как стоят нещата и най малкото ако отида при майстор не може да ме метне НИКОГА. А и повярвай ми, с малко четене из нета за проблема ти ще знаеш много повече за отстраняването му и най вече за диагностицирането му от повечето от тея смешници, които се учат в движение над твоя или моя автомобил. Веднага ти давам пример, имах проблем с колата, на диагностиката, като ме вързаха за компаи излезе, че е датчика на разпределителния вал. Та тоя майстора ми вика, ще го сменим, 140 лв е, ама не е 100 % сигурно, че е от него, може да е и компа, пък дайе и по самия кабел от датчика та до компа на автомобила. Е питах го от него ли е или не, не било сигурно, теглих им една, прибрах се, попочетох няколко дни във форума, но най голяма работа ми свърши аутодатата, открих какво съпротивление трябва да дава самия датчик, измерих го с мултицет-а и се установи че си е преебан, е толкова ли е трудно тоя неграмотник тъп там да ми го измери и да сме сигурни, а не да ми вдига раменете и да ми казва дай сега 140 лв, пък после може да се наложи и нов комп и незнам си какво още? Пълни измекяри, ама пълни, съжалявам, че говоря така за всички под общ знаменател, има и читави, ама за съжаление са много малко...
Мнението беше редактирано от Peshotiger: 06 октомври 2010 - 11:33
Причина за редактиране:: Цитат на предходния пост е излишен
Отговори

vemba снимка vemba 03 октомври 2010 - 22:54

Попаднах на Astra G която беше страхотна с изключение на дребни забележки в една автокъща и преглеждам основно всичко ми се видя така, че никакво съмнение колата не е удряна и в един момент решавам да видя страничните Airbags и се оказва че шофьорския страничен Airbag е отворен скрит зад колана и с прибрана капачка но си личи и се вижда еърбега че е прибран и колегата от автокъщата ми вика че колата не е удряна и може от годините да се е отворило само :D :) и че еърбега нямало как да бъде прибран толкова навътре от човек т.е. просто капачката е отворена
И искаше да ми да размени скъсаната капачка със здравата от един друг опел които продава в автокъщата.
след което от 6000хил. свали 200 лв. :D викам приятен ден!
Отговори

nikolai hristov снимка nikolai hristov 06 октомври 2010 - 09:23

здравеите колеги вдигаите и мокета ако може че има и сабирани коли особенно по нова година производство предница от 2005 задница от 2006 и такава видяхме поздрави
Отговори

Astra 1.4mi снимка Astra 1.4mi 06 октомври 2010 - 11:00

Понеже масово се търсят астри Г, съм оуснал тема специално за тях какво да се гледа.

http://www.opelclub-bg.com/forum/index.php...st&p=839724
Мнението беше редактирано от Astra 1.4mi: 06 октомври 2010 - 12:09
Отговори

Й.Атанасов снимка Й.Атанасов 10 октомври 2010 - 22:08

Честно казано всичко е късмет! Винаги когато си купуваш кола трябва да има човек с теб, защото когато отиваш да си купуваш някоя кола която много ти е харесала, тя за теб е "много хубава" защото си се нахъсал да е купиш и си като ослепял и не гледаш малките но важни детайли при копупката.
Мнението беше редактирано от Й.Атанасов: 10 октомври 2010 - 22:11
Отговори

Pinto снимка Pinto 11 октомври 2010 - 08:04

Винаги с вас трябва да има и жена. До като мъжете гледат предимно техническата част, жените безгрешно намират и най-дребните дефекти по интериора и екстериора. А понякога тези дефекти говорят и за по-голени проблеми.
Отговори

kibo_tom3111 снимка kibo_tom3111 20 октомври 2010 - 08:52

Ето нещо интересно какво да се гледа при покупка на автомобил втора употреба:

Закупуване на автомобил втора употреба

Какво да гледаме

На първо място, при огледа на кола не се гледа двигателя, а се оглежда купето. Не се гледат също покрива и капака, които обикновено са лъснати дори и при 15 годишните коли като нови, а най-уязвимите места. За оглед избирайте винаги светло и сухо време. Застанете първо отпред, после зад автомобила и го огледайте внимателно за пълна симетрия. Такава може да липсва поради сериозна катастрофа и усукване на купето, при което направо прекратявайте огледа. Ако единият фар или стоп е по-нов или различна марка, това също може да говори за ремонт след катастрофа, макар и да не е задължително. Помислете дали автомобилът не е пребоядисан, което най-добре се вижда при гумените уплътнения с боя на врати и прозорци, ръбове, болтове и драскотини. При оригинална боя, старият автомобил трябва да има отпред, драскотинки от малки камъчета на пътя. Обиколете отвсякъде колата и гледайте за ръжда и изгнило, най-вече по праговете, врати, капаци, калници и ръбове. Огледайте за леки охлузвания и драскотини, за китосване, различен цвят на боята и заварки. Всеки дефект отбелязвайте явно, поне с идея да ви бъде отбито от цената.

За състоянието на километража и съответно колко дълго и не по-маловажно - как е товарен двигателя, се съди също първоначално от купето, но отвътре. Влезте в колата и огледайте дали е чисто, не мирише и не е влажно. Изтрита шофьорска седалка или нов калъф върху нея и изтрити педали показват много километри дори и при изрядна чистота. Огледайте целостта на тапицерията и таблото. Седалките не трябва да се клатят, пробвайте и дали механизмите за настройка работят. Пробвайте предпазните колани. Вижте дали всички врати и стъкла се отварят и затварят отвън и отвътре. Дали всички електрически уреди работят. Замислете се за миризми и влага, предвестници на последващи проблеми. Погледнете багажника и капака му. Като цяло всичко това показва какъв е бил шофьора, който едва ли е мислил за продажбата докато е карал колата. Белезите по купето показват не само много километри, които няма да видите на километража, който със сигурност е превъртян, но и небрежна подръжка - нередовна смяна на масло и други части, каране с много форсиране и спирачки, градско каране и т.н. Една кола на 250 хиляди километра може да е много по-добра от друга, същия модел на 150 хиляди, така че километрите може да са само някакъв фактор, но не и определящ.

Огледайте джантите за удари в бордюри и грайфера на гумите, а не дали са измити или намазани с паста за гуми. На гумите има дата от вида 0512 (за декември 2005-та). Гумите трябва да са с еднаква шарка поне на ос. Грайферът на нови гуми е до 8-9 мм, под 4мм може да ви подхлъзнат в някоя локва и по-добре се замислете че ще ви трябват поне още 300лв. за смяна. Неравномерното износване на гумите може да е поради сериозни проблеми в окачването, макар че може и да е просто в резултат на каране с меки гуми или нерегулирана предница.

Отворете предния капак. Често търговците измиват двигателя, докато е по-добре да го видите след определен пробег. Първо погледнете дали няма счупени части, висящи такива или вързани с тел и какво ли не. Възможно е и някоя ценна част да е подменена точно преди продажбата, което да проличи по различната износеност. Външния вид на двигателя показва косвено и вътрешния му вид. Огледайте за течове от масло. На пробката на маслото не бива да има метални частици, което е изключително лош знак за двигателя. Задължително проверете за теч между мотора и скоростната кутия, което пък е лош знак за съединителя. Охладителната течност не трябва да има ръжда, мехурчета или да е тъмна. По двигателя и около него не трябва да има и друга слуз и каквито и да са течове. Черната спирачна течност също говори за занемарена поддръжка.

Запалете двигателя. Гледайте да е студен. Ако запалването има проблеми на студен двигател, търговецът може да го е притоплил преди огледа, което може да видите ако температурата се вдигне много бързо или пипайки го при отворен капак. Това важи особено за дизеловите двигатели, които по възможност е добре да изпитвате и при минусови температури. Послушайте шума на двигателя, да е равномерен, да не е остър, да няма звуци като свистене, драскане, потропване, дрънкане, неравномерност и т.н. Ослушайте се както на празен ход, така и при форсиране чак до червената зона на оборотомера. Двигателят да не подскача, което е признак за лошо закрепяне и може би скъсани тампони. Загледайте при форсиране за пушек отзад. Белият пушек е знак за навлизане на вода в двигателя, при изгорели гарнитури и уплътнения. Синият или тъмен пушек пък подсказва за изгаряне на масло. Погледнете и акумулатора, дали не е по-малък, стар и дали няма изтичане на киселина. Нов акумулатор е 100лв, но все пак. Огледайте и опипайте гумените уплътнения.

Загледайте се и в екстри като спойлери и спортни гуми. Те издават психиката на шофьор, който постоянно е натискал газта и товарил двигателя. Автомобил с малък двигател на много години също не е добре да се купува, тъй като тези двигатели са нормално доста натоварени и някои са с пробег до основен ремонт, дори около 100 хиляди км. При някои коли, като модели на VW, по-големите двигатели са дори дефорсирани за удължаване на живота им и в съчетание с добрия двигател може да изкарат 300-400 хиляди. Много големите двигатели пък имат другите познати проблеми като висок разход, скъпи ремонти, данъци и застраховки. Дизеловите двигатели са нормално с доста по-висок пробег от бензиновите и около 20% по-икономични, но ремонтът им е доста по-скъп.
При работа на двигателя, с времето от триенето на твърдите части, се образуват луфтове и компресията пада, което трябва да е индикатор за износването. Основен проблем обаче при проверка е, че търговците впръскват вещества в него, които запушват за кратко време всички луфтове. Компресията се вдига и дори и да си носите уред и я измерите, ако търговецът ви разреши да развъртате свещите, пак няма да видите колко е износен двигателя. На километража и на истории, като това че колата била на някоя баба и в гараж, е наивно да вярвате. Следователно, за пробега трябва да се досетите по износването и луфтове на други части - предница, кормило, амортисьори, купе и т.н. Малко вероятно, но възможно е да се опитат да ви излъжат и с по някоя година за датата на производство. Тя може да се провери по някои части като стъкла, пепелници и други. Ако се връщате у вас след огледа, може да вземете VIN номера и проверите по интернет, кога и къде е произведена колата и дали техническите и данни са тези изписани от търговеца.

Друго което може да проверите на място е превключване на скоростите да става леко и без хъркане. Спрете вниманието си и на съединителя и дали не издава някакъв звук като тропане, драскане или скърцане. Може да проверите и дали съединителят "приплъзва" и е за смяна лесно, като го отпуснете рязко - двигателят трябва да изгасне веднага, може и с подскачане на купето, но без приплъзване на съединителя. Ако водите приятел, проверете заедно всички светлини, ако не, накарайте търговеца да ги превключва от вътре. Може да проверите и амортисьорите. Те имат за цел да противодействат на ресъорите, които биха вибрирали без тях многократно като отпусната отведнъж пружина. При натиск на купето и разклащане, затихването трябва да стане след една-две вибрации. Ако при каране минете през дупка или бабуна, не трябва да изпитате неприятно чувство. За смяна на 4 нови амортисьора ще ви трябват също поне 300лв.

Добре е ако може да погледнете колата и отдолу. Смяната на изгнило гърне и ауспух е скъпа. Отдолу може да видите и за ръжда, удари, както и при липса на симетричност в окачванията за сериозни произшествия на колата.

Ако сте доволен при всичко това, можете да настоявате за известно тестово каране на автомобила. Карайте с отворени прозорци и продължавайте да следите нещата които изброихме, като добавяте нови. Оставете при бавна скорост и на равен път, колата да се движи сама без въртене на волана, при което тя не трябва да отива на нито една страна. Предницата не бива да "плува", а да е стабилна. При поне 50км/ч изпробвайте спирачките. Ако спирачките са ABS, се натискат само един път и не трябва да блокират или занасят колата до спиране. Това е момент да проверите и съединителя, чиято смяна е много скъпа. Просто опитайте да тръгнете на по-висока от първа скорост или дори на ръчна спирачка. Ако съединителят превърти или колата не потегли подобно на предишната ви кола, направо оставяйте колата. Може да видите дали двигателят има мощност при катерене или тръгване и ускоряване от място. Направете завои на място и в двете посоки с навито кормило докрай. Вслушвайте се постоянно за нетипични шумове от двигателя, купето, скоростите, съединителя и ходовата част.

В последствие може да уговорите и преглед на колата в сервиз.

Тук са описани твърде много неща, за които дори и вие едва ли ще имате нерви да проверявате при всеки оглед. Когато знаете какво да гледате обаче, някои неща за определена кола много бързо ще ви се набият на очи. Не се бойте да закупите и кола с поправими дефекти. Без такива едва ли ще намерите карана кола и то на приемлива цена. При показ на забелязаните дефекти имате и силни козове да свалите цената. Да го кажем направо - преговорите са едно състезание между купувача и продавача, при което първият изрежда всички недостатъци, а втория - всички предимства на колата. Това е една неприятна обективна необходимост, с която трябва да се примирите. Поне не е необходимо двете страни да изпадат долу и се достига до човешка неприязън от едната страна към дугата.

Успех в покупката!
Отговори

kibo_tom3111 снимка kibo_tom3111 20 октомври 2010 - 09:08

Ето и още информация за колите които се внасят в РБългария:

Къде да го закупим

При закупуването на стар автомобил имаме три варианта - да го внесем сами, да го купим от търговец на коли или от частно лице.

Страните от които се внасят масово стари коли в България са Германия, Австрия, Италия, Холандия и Швейцария. Напоследък се внасят на половин цена и доста коли и камиони от Англия, но обръщането на волана е скъпо и качеството е съмнително, а такъв риск може да струва твърде скъпо. Колите от Германия и Австрия се предпочитат поради добре поддържания двигател и документация, но често имат проблеми с ръжда по купетата. Може да се счита, че за една кола състоянието на купето е по-важно от това на двигателя, доколкото е по-скъпата част. От друга страна, проблем в двигателя може да ви остави на пътя, а ръждясалото купе - не. В крайна сметка обаче, винаги имайте едно на ум, че откъдето и да купите колата, както и да изглежда и колкото и специалисти да я гледат, нямате ли късмет, старата кола може да ви донесе неприятности.

При желание да си внесете кола сами, може би е най-добре да се ориентирате към екскурзии, организирани специално за закупуване на автомобили. Изходната точка за подобни екскурзии обикновено е централна гара в София, като имате избор за различни автобуси, маршутки, маршутки с платформи и т.н. Не се хващайте на екскурзия без някой да ви я е препоръчал, както и да проверите за издънките на превозвача на интернет. Това, което ще чуете за екскурзията в София и което ще ви се предостави може да излезат две съвсем различни неща.

Твърди се че колите от Австрия са с повече ръжда от тези от Германия и са малко по-скъпи, но има и много изключения. Обикновено се тръгва към Германия и се гледа за нещо в Австрия. Не считайте, обаче че там колите са много евтини, въпреки че организиращите екскурзии за коли ще ви убеждават в това. Често купуващите кола по този начин се оплакват, че са вътре 1000 лева, вместо да спечелят 1000 лева. Не считайте също, че примерно в Германия, няма да направят опит да ви залъжат, макар и по по-фин начин от нашите търговци. Там автокъщите се държат от малцинства или германци с не особено висок интелект. При това продаваните коли са обикновено без номера и не може да ги изпробвате в движение дори на 100 метра. В Германия връщането на километража е също законно, въпреки че трябва да се отрази в документите. Установено е, че се практикува често и незаконно. Разликата е, че там превъртането се прави примерно на всяка трета и то по-скъпа кола, защото услугата е 100 евро, докато у нас се прави почти на всяка кола срещу "твърда цена" от обикалящите из Горубляне специалисти срещу 25лв. Не тръгвайте и с мисълта, че там е пълно с евтини коли и ще си намерите все нещо. Подгответе се като разучите най-популярните сайтове за целта www.mobile.de и www.autoscout24.de. По възможност изберете пътя през Сърбия, както на отиване, така и на връщане. Пътят през Белград от София до Унгарската граница е 600км, докато през Враца, Видин и Румъния е 750км - само 150км повече, но като време и усилия разликата е поне два пъти. Таксите през Сърбия са високи - 23 евро за магистралата, и ви очаква доста неприятно отношение на балканските ни братя. За ферибота на Видин обаче също се плаща 20евро, плюс 3 на човек и 3 екотакса, винетка за Румъния и ви очакват балкански митничари и полицаи по пътища които едва ли са ремонтирани от времето на Чаушеску. След достигане на унгарската граница, всичко е магистрали, културно отношение и се пътува леко и приятно. В Унгария се взима винетка - 7 евро за 4 дена и се лепи на предното стъкло, а в Австрия - винетка за 7,50 евро за 10 дена. Това може и да не ви касае на отиване, но ще ви е разход на връщане.
Когато харесате кола, може да опитате да се пазарите, но често в Германия смъкването и на малка сума е доста трудно. При покупката се взима големия и малкия талон (Brief) на колата, документ за минал преглед - TUV (непременно изисквайте такъв ако се връщате на самоход) и договор за покупко-продажба. После, в локалното Zulassungstelle срещу 150-200 евро, в зависимост от града, без да чакате на опашки, взимате червен номер със застраховка за 2 седмици. Не взимайте жълт номер, който е по-евтин. Жълтите номера са за придвижване на колата само на определеното място в Германия. За това се оказват много добре информирани пътните полицаи в Румъния и Сърбия. Внимавайте също зелената карта да важи за страните през които ще преминавате. Може да отидете на вариант да закупите и кола без TUV (рекламирани и като коли за експорт, т.е. за нас), но трябва да сте сигурни дали може да предцените колата технически и дали получавате достатъчна отстъпка. Техническият преглед за TUV в този случай е доста лек, примерно за спирачки и кормило, колкото да може да се изнесете от Германия, без тестове за емисии и други подобни. Може да качите колата и направо на автовоз.

Напоследък може би най-популярен е вносът от Италия, но повече за автокъщите. Италианските документите са по-зле, и освен това ако докарате колата на собствен ход ще трябва да намерите начин да върнете регистрационните номера в Италия, да получите обратно бележка за това, и чак тогава може да регистрирате колата в КАТ. С временните номера от Италия може да имате проблем и ако решите да минете на самоход през Сърбия, при което би било по-добре да се приберете с ферибот през Гърция. Цените в Италия са доста добри, а купетата дори и на коли на 10-15 години обикновено са в отлично състояние. За сметка на това, италианците не поддържат двигателите си. Ако купите кола от там, и в двигателя няма масло, считайте че това не е изключение.

Закупуването на кола от Холандия става обикновено от град Utrecht, където общината организира всеки вторник от 6 сутринта голям търг, на който по правилата на търга частни лица не могат да участват. Всеки търговец заплаща по 100 евро на кола, а за купувачите е безплатно. Търгът има сайт на automarktutrecht.eu, според който се предлагат нормално около 1600 автомобила. Това едва ли са повече коли от тези на Горубляне, предлагани всеки ден, а и с не по-ниски първоначални цени. За разлика от Германия, където свалянето на цена дори и с 200 евро е успех, на този търг цените лесно се смъкват с по 20-25%, от където може и да излезете на известна печалба. Освен това в Холандия зимата е мека, не се сипва луга по пътищата и колите принципно нямат ръжда. Двигателите са също добре гледани. Замислете се обаче и добре преценете възможностите си преди тръгване. След приключване на търга, по магистралата вдясно ще видите доста закъсали поляци, словаци и какви ли не, които няма как да се приберат на печалба.
Търгът е много добре организиран, като при избор на кола, в ресторанта на търга има гишета, където дори и да не говорите никакъв език, срещу около 130 евро ще ви снабдят с транзитни номера и всички документи за прибиране. До търга пътува автобус на фирма Юнион Ивкони (от обръчите на ДПС), който тръгва в неделя след обед и пристига в нощта срещу вторника около 2-3ч. Ако не закупите автомобил, обикновено до обед, ви качват на автобуса и ви връщат. Има и други превозвачи. Има например, синя маршутка Мерцедес която тръгва всяка неделя по обед преди автобуса, също от Централна гара, на цена 120 евро.

Купуването на кола от Швейцария вече е по-непопулярно, поради плащаното мито и струва нормално малко повече пари, но знайте че поддръжката на коли там е изрядна в сравнение с която и да е друга страна. Митото е 10% и може да се избегне, ако се извади сертификат ЕUR1, което доказва че колата е произведена в страна от ЕU. Сертификатът се изважда на границата при излизане от Швейцария, срещу 20 евро и документ от фирмата производител на колата за съответния номер на шаси, с който трябва да се сдобиете предварително. Тази бумащина би ви спестила митото, но не и ДДС-то, което е 20% и което може да платите както у нас, така и в друга страна на ЕС, за което не забравяйте да вземете документ, който да представите на българската митница.


Доста търговците у нас вече имат опит и установени канали и внасят по много коли наведнъж, при което цените са им доста добри. Освен от количество, което смъква рязко пътните им разноски, те качват колите на автовози чийто разходи, се покриват лесно от спестените 200 евро за транзитни номера и особено от големите отстъпки при невалиден TUV или леки удари. Цената пада и защото разноските за продажба и печалбата на търговеца, примерно в Германия са доста по-големи, от тези на нашите търговци. За съжаление доверието което може да имате към тях, често е нула. Някои автокъщи дори не се смущават да оправят в задния двор катастрофирали коли и да ги продават отпред. Не е изключение, в двигателя да се слагат химикали, които да задържат компресията колкото колата да се продаде и след месец да се окажете с двигател за основен ремонт. Или купето което е лъщяло по време на продажбата, да се окаже пребоядисано. Може дори да закупите краден автомобил, при което трябва да сте наясно дали търговецът има навик да обещетява клиентите си в този случай, когато автомобилът бъде прибран от КАТ. Километражът на всяка кола почти задължително се превърта, ако колата не е от последните години, където техническият гений на ходещите с лаптопи и предлагащи тази услуга срещу 25 лева се оказва недостатъчен. Освен това търговците предпочитат да платят 150лв. за основно измиване на всичко по колата, включително и пране на седалки, знаейки че тази сума обикновено ще им се върне. Някои по-големи търговци обаче, вече не се занимават с кърпене на коли и разчитат на по-евтин и качествен оборот, както и изграждане на име. Твърдението, че всички внасяни коли са силно ударени, не е вярно, тъй като дори и у нас е неизгодно да се поправя силно смачкан автомобил. Често те не са дори и леко ударени, тъй като просто не може да бъдат намерени толкова много подобни коли навън. Всъщност и някои по-дребни търговци вече държат на името си - примерно, почти няма хора излъгани с пари, при поръчка на кола за внос. Някои измами обаче, като скриване на големи дефекти, изглежда се приемат от тях за нормални.

Закупуването на кола от частно лице у нас има предимството, че цената й може да се свали често дори наполовина. Знайте, че кола трудно се продава и се пазарете винаги докрай. Помислете и за това че колата е карана и поддържана по нашите пътища, както и че каквито и истории да чуете, може би се продава поради дефект който може да ви струва много.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg