Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Трака като е пуснат съединителя на Мерива Y17DTI

gri6ataaaa снимка gri6ataaaa 25 март 2018 - 17:21

Здравейте колеги. Карам Опел Мерива 1.7ДТИ 75кс от около година. Колата е много добра и много ми харесва но почти веднага като я взех се появи някакво тракане от съединителя. Като е изключено от скорост се чува наи вече като го натискам спира тракането. Отделя си нормално, не буксува но това тракане много взе да ме дразни. Ходих на маистор(мои човек е и вярвам че няма да ме излъже) и сипахме добавка в скоростите защото имаха малко масло, доляхме и сложихме добавка уж да спре това тракане но не спира. Всеки ми казва че е било от скоростите или от съединителя и да си карам така но вече почва да ме дразни много, та искам и вашето мнение какво ще ме посъветвате. И съединителя нали не е демпферен ами е обикновен(от по евтините)? Ще бъда много благодарен ако ми дадете и вие мнение по въпросите. БЛАГОДАРЯ!!!
Мнението беше редактирано от gri6ataaaa: 25 март 2018 - 17:30
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 25 март 2018 - 17:38

Отвори съединителя и каквото излезе, цените на частите за твоя не са особено високи. Според мен лагер- помпата е сдала багажа, може и пружините във феродовия да са сгънали, но ще видиш като отвориш.

П.п. от скоростите не ти е тракала, да си знаеш.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 25 март 2018 - 17:39
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 25 март 2018 - 17:54

Да не е прословутото "тъка-тъка-тъка" и като натиснеш спира? А като загрее има ли го още ? Вярно че не си със същата кутия, но ..
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 25 март 2018 - 18:00

Тъкането е, почти съм сигурен. И е там някъде- лагер- помпа, диск, някакви осички... ама без да се отвори не е ясно какво е точно.
Отговори

gri6ataaaa снимка gri6ataaaa 25 март 2018 - 18:42

Точно това е тъка тъка като е студена се чува доска като позагрее пак го има но не е чак толкова силно. А и първа и втора нещо взеха да влизат от втория път т.е трябва да изключа и пак да включа. БЛАГОДАРЯ ВИ ЗА БЪРЗИТЕ ОТГОВОРИ. Ще потърся майстора скоро и ще пиша какво е било.
Отговори

k opel e снимка k opel e 25 март 2018 - 19:02

Залагам за лагер помпа пред разковаване. Чакаме майстора да каже.
Отговори

danymish снимка danymish 25 март 2018 - 19:35

Здравей, при мен е същото положение от както съм взел колата вече 8 години. Казаха ми че, това е от лагера на първичния вал на скоростната кутия.Оправя се след смяната му с нов.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 25 март 2018 - 19:37

Последни залози, господа! :icon_razz2:

Интересна работа - аз си мисля че щом (поне при мен) загрее и изчезва напълно и само остава леко по-шумно когато се върти оста, натискам и този шум изчезва, значи е ясно че е от кутията(лагери нещо). Ама за тъкането че и изчезва, дали чак така загрява съединителя или кутията че да изчезват .... да кажем някакви луфтове..според мен - иначе няма защо да изчезва.
То даже звукът е нещо като "чака-чака-чака-чака", нещо като чалгичка, в синхрон с двигателя - най-хубаво се чува откъм лявата гума или ухото до акумулатора над самата кутия. Натиснеш ли пИдала- всичко спира. Значи спира да се върти оста заедно с феродовия диск, но продължават да се въртят лагер-помпата и притискателя. Следователно ако е от феродов и пружините му, спре ли да се върти, ще спре и тракането.
Ако е от лагер-помпа, какво ще я накара да спре да трака? Натискът върху нея ? Защото само това е разликата. Нещо не ми се вярва.

Значи двата варианта остават да са феродов или ос на кутията, защото при натискане, само тези два компонента спират да се въртят.

Колега, пробвай дали когато си на свободна и на обороти и движиш лоста леко(без да го напъваш), към 3-та, към 1-ва, към 4-та скорост, променяли се "тракането" или пък да изчезва.
Ако е така - 100% е от кутията и както са казали по-горе -> лагери на първичен вал. Или както аз обичам да сменям местата на думите , се получава "Вал на първичния лагер" :newsm05_41: :newsm05_41:
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 25 март 2018 - 19:41
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 25 март 2018 - 19:37

Ако става въпрос за т.нар. тъкане не е от там. Я, още някой писал;-) имам предвид лагера на кутията.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 25 март 2018 - 19:39
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 25 март 2018 - 19:44

 danymish, на 25 март 2018 - 19:35, каза:

Здравей, при мен е същото положение от както съм взел колата вече 8 години. Казаха ми че, това е от лагера на първичния вал на скоростната кутия.Оправя се след смяната му с нов.


И това е хубаво да се направи когато се сменя съединителя, защото само за тоя "шиван" лагер да ти свалят кутията (тоест 100-150 лева), не си струва.
Отговори

gri6ataaaa снимка gri6ataaaa 25 март 2018 - 19:54

Колега ДИМОВ няма никаква промяна я тъкането и както казахте се чува от лявата страна при акумулатора. Ако е от вала на скоростната кутия какво да очаквам колеги нова скоростна кутия ли ще трябва да слагам. И какво да очаквам за много ли скъпо ще ми излезе.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 25 март 2018 - 20:05

Нова скоростна кутия - НЕ. Лагерът сам по себе си не е скъп, може би 20-30тина лева за хубав. Нищо не очаквай - така ще си потраква. Ако се опасяваш че кутията ще се потроши - не, няма.
Просто като дойде време да сменяш съединител - свалят ли кутията им кажи да сменят лагера(лагерите), отпред и отзад на първичния вал най-добре.

Иначе странно - аз когато движа лоста към някоя скорост, има промяна и даже някой път изчезва. И след 5-10 секунди пак си идва. Ми луфтове нещо , нормално - на толкова години пак като не се е предало...
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 25 март 2018 - 20:09
Отговори

gri6ataaaa снимка gri6ataaaa 25 март 2018 - 20:24

Колеги утре ще звънна на майстора да вида какво ще каже за цена за работа и части и ще преценя какво да правя по натам. ОТНОВО ИСКРЕНИ БЛАГОДАРНОСТИ КЪМ ВСИЧКИ КОИТО СЕ ВКЛЮЧИХА!!!
Мнението беше редактирано от gri6ataaaa: 27 март 2018 - 17:22
Отговори

gri6ataaaa снимка gri6ataaaa 27 март 2018 - 17:23

 Д-и-м-о-в, на 25 март 2018 - 20:05, каза:

Нова скоростна кутия - НЕ. Лагерът сам по себе си не е скъп, може би 20-30тина лева за хубав. Нищо не очаквай - така ще си потраква. Ако се опасяваш че кутията ще се потроши - не, няма.
Просто като дойде време да сменяш съединител - свалят ли кутията им кажи да сменят лагера(лагерите), отпред и отзад на първичния вал най-добре.

Иначе странно - аз когато движа лоста към някоя скорост, има промяна и даже някой път изчезва. И след 5-10 секунди пак си идва. Ми луфтове нещо , нормално - на толкова години пак като не се е предало...


Колеги имам не много хубаво развитие. Днес се обадих и ми казаха че е от лагера на скоростите било аз го опровергах но тои ми каза че е от там. Сега се прибирам от работа и реших да пробвам както е казал колегата ДИМОВ с скоростите, е колега беше ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ПРАВ като го места към 1 2 и 4 тъкането изчезва, та сега ще си карам и ще си свиркам докато не доиде време за съединител или нещо друго не стане.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 28 март 2018 - 01:29

Ами да колега - този вал се върти постоянно. Запалиш ли - той се върти. Единствено спира когато сменяш скоростите или държиш съединителя натиснат(в това няма логика). Затова можем да кажем че този вал откак кола е станало, се върти постоянно. И нормално на 15-тина години тия лагери малко да дадат откат в луфтовете. Идеята е че тук самите части не са скъпи, но скъпоото е свалянето на кутията - магарета, шарнири, щипки на окабелявки , които са покачени за магарето... и долу ! След това акумулатори, "масичката" на акумулатора, отвиване на кутията. Това е скъпото. Тоест ремонта излиза части 50-60 лева, айде ако сложа и ново масло може и 80 да стъпи (зависи какви лагери ще се вземат) и труда е минимум 150 лева. То дали сменяш съединител или тия лагери, хората смятат сваляне и слагане на кутия. Отделно и нейното отваряне.

Това е все едно да си купиш нещо от чужд сайт за 10 долара и да ти изпраскат превоз 50 долара.

Само да не стане така че от прекалено много луфт, да се изкриви тоя първичен вал. Не съм сигурен, но теоретично е възможно.
Отговори

gri6ataaaa снимка gri6ataaaa 28 март 2018 - 06:36

Отново БЛАГОДАРЯ за обясненията колега димов но като гледам ще си я покарам още така и по натам ще го направя.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg