Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Ходова част

Лагер-главина - модификация

Ma3yTa снимка Ma3yTa 24 април 2012 - 23:35

Здравейте, колеги!
Автомобила е Vectra A, '95 година, фейслифт с ABS, съответно с лагер-главина отзад. Единия ми лагер си е отишъл безвъзвратно и както знаем е необслужваем. Цените са душмански високи за нов, а втора ръка ще е временно решение. Бракосъчетанието на лагер, ос, главина, ABS датчик и последващото им капсуловане си е чиста проба капитализъм! Тук с чичко Ханс няма да се разберем и ми се върти мухата за задни главини (може и направо с моста) от Вектра А или Кадет Е, с дискове и обикновенни лагери (10лв комплекта). Тук е момента, в който поне трима разбирачи ще ми обяснят колко съм прост и как да ида да дам 600 лв за лагер, който струва 20 :) Просто искам да споделя идеята, ако и да е излезе тъпа.
Разлиствайки Haynes библията на Кадета разбрах, че 2.0 с дискове отзад до 92 година са отделни лагери и датчик сочещ срещу основата на диска и би трябвало там да са нарезите, които той брои, а след 92 отново минаваме на лагер-главина. Интервенцията с вектров мост на кадет вече е правена, но умишлено са търсени спирачки без ABS и няма как да видя изпълнението. Според OP-COMа ми всичкото Вектра А, Калибра и Астра Ф разполагат с един и същ блок за управление на ABS - 2Е. Проверено на калибра (не 4х4) главина, лагер и датчик са отделно, управляващия модул е същия, но тази беше с независимо окачване и там захващането на главината към носача май е друго. Изхождайки от това, че Вектра и Калибра са аналогични би трябвало и ранните вектри с дискове отзад да са без лагер-главина.
Та питанията са: Възможен ли е изобщо този... (ех, капиталистическа чуждица) work around и, ако да от кои модификации на горепосочените модели ще стане? Дори да се изпълни механично няма ли датчиците да четат различен брой зъби и да бъгнем ABS модула? Второто би могло да се избегне чрез подмяна на модула с този от донора - предните датчици трябва да са еднакви.
Темата е леко странна, но ако се намери културен начин много колеги ще спестят доста пари, ще си облекчат бъдещо обслужване и като бонус един приятен ъпгрейд на спирачната система. Аз продължавам проучването, ако някой вече го е правил или има инфо по темата да сподели :)
Отговори

ASTOR снимка ASTOR 27 април 2012 - 15:35

Само малко уточнение
Калибра - всички задни мостове са независими не е както при вектрата с 2 различни
Вектра А - само вектра А 2000 16 са с мост като на калибра и тези които са 4х4 също, всички останали са с цял мост.
Отговори

Ma3yTa снимка Ma3yTa 06 май 2012 - 20:31

Благодаря за уточнението :) До момента намерих няколко екземпляра за тест и май ще е от Вектра C20NE, само че не мога още да хвана от коя година започва вграждането на тази глупава лагер-главина. Използват се както обслужваеми главини с ABS, така и лагер-главини - но не намирам инфо кое кога се вгражда. Управляващите ABS модули също са два вида - Haynes и другите книжки, които се намират из нет-а отново дават само имена и снимки, по които да ги различим.

Edit: Отговорите, които търсих са в тези две теми: http://www.opelclub....83 http://www.opelclub....79 т.е. за манипулацията се търси мост /мисля направо с дискове, защото с един куршум два мода:) /, Вектра А или Астра Ф, преди 92 година, с ABS. Като намеря нужните части ще приложа и снимков материал.
Мнението беше редактирано от Ma3yTa: 06 май 2012 - 21:06
Отговори

georgiev10 снимка georgiev10 07 май 2012 - 22:59

Фейслифта е с лагерглавини,мостовете са различни на преди и след фейса.Ти искаш да спестиш от купуването на легерглавина,а знаеш ли колко струват дисковете за разглобяемите?На мен ми дадоха цени от 300лв комплект за оригинални и 150лв за Паджит.
Мнението беше редактирано от georgiev10: 07 май 2012 - 22:59
Отговори

Ma3yTa снимка Ma3yTa 12 май 2012 - 14:17

 georgiev10, на 07 май 2012 - 22:59, каза:

Фейслифта е с лагерглавини,мостовете са различни на преди и след фейса.Ти искаш да спестиш от купуването на легерглавина,а знаеш ли колко струват дисковете за разглобяемите?На мен ми дадоха цени от 300лв комплект за оригинални и 150лв за Паджит.


По-скоро искам да модифицирам, отколкото да спестя. Мост (или главини, датчици и т.н. отделно) на старо + обслужване да речем ~ 200 лв и то с уговорката, че всичко заработи и нищо не се обърка срещу 150-160 лв за някоя куча марка лагер-главина. Дали съм на далавера как мислиш? Не се циганя за пари, а мразя капсуловани, необслужваеми, пластмасови и т.н. нещица, ако беше иначе щях да карам пежо примерно, където знаем как се сменя на богато 1 счупено с 2 здрави. Да, имам представа кое колко струва - кадета ми (има го в подписа) е с мост от Вектра ГТ. Разликата с този, който търся е липсата на абс пръстен на диска, дупка в ламарината и един датчик. Ако темата ти се струва крайно безмислена и тъпа просто не я чети.
Мнението беше редактирано от Ma3yTa: 12 май 2012 - 14:19
Отговори

astrolin снимка astrolin 15 май 2012 - 12:28

Парадоксалното е че старата ми кола (ситроен АХ, разбирай пежо 106- идентични са) точно задните лагери си бяха съвсем некапсуловани и сменяеми ;) тея лагер главини и аз съм с такива на астрата не могат ли от задната част гледам има капак, не могат ли да се разглобят от задната страна.
Отговори

AlexMav снимка AlexMav 15 май 2012 - 15:16

Мазут, Георгиев искаше да ти каже, че 300-та лева ще дадеш във всеки случай - дали за лагерглавина или за дискове за разглобяемите...
Отговори

espero2000 снимка espero2000 15 май 2012 - 18:35

георгиев ти е казал правилно как са нещата, че фейса са с лагер-главина, само н астра при вектра не съм виждал да има такива, но е възможно. Един заден мост оборудван е не повече от 150 лв всичко говоря. Разлика между мостовете няма. Направил съм тема за тия неща прочетете. Разликата е козметична астрите карат с кадетови мостове и стаблизиращата щанга е вътре в тунела а при вектровия е външна. Всички пичове карате с мостове от аскона и кадет други мостове няма за астра и вектра не са правени нови мостове а са взети тези от кадета и са леко преработени. Все пак кадетите са 80-те години вие карате коли от 90-та недейте да се изразявате по този начин всички карате асконови и кадетови мостове разлики няма - на асконата главините се свалят и моста е взет и се слага на вектра на кадета са ги заварили осите за моста. При астрата правят разглобяеми вече осите но моста е досущ като кадетовия. Та колега ако нети се сменява лагер главина вземи си едно мостче от вектра купи си дисковете които са и барабан и диск сложи си нещата и не купувай главини. Относно дисковете не са повече от 50-тна лв броя. Ако имам вереме ще ти проверя и ще ти напиша. Поздрави!
Отговори

Ma3yTa снимка Ma3yTa 17 май 2012 - 00:37

Благодаря на всички за съветите :) Някъде по горе съм написал, че имам кадет (даже текущо 2 броя) и съм наясно /@espero2000 - първо твоята тема зачетох;) /, че разлика между мостовете няма и спирачките им са едни и същи. Ако нямаше АБС нямаше да има ни питане, ни драма :) Искам да е обслужваемо, защото ми харесва да си правя колите сам и нещо напоследък не съм фен на капитализма, а целия зор е, че искам да запазя АБС-а при този мод, защото тая вектра е евридейка, жена ми я кара, деца ще се возят - нека да го има.

Нужното инфо е събрано: колите за донор за Астра Ф и Вектра А преди 92 с АБС (Кадет Е също, но вече са редки и ще се намери трудно), лагер-главината се монтира масово след тази година. АБС пръстена е една проста ламарина от вътрешна страна на диска (така е изпълнен и на барабанни спирачки. Пример: Тигра). При Калибра с предно АБС пръстена се захваща от вътрешната страна на носача върху главината, а при 4х4 на вътрешното каре - брой зъби 29. Бих сложил и снимки, но в момента нещо ми се спи :). Лагер-главината да речем, че може да се разглоби, но не може да се събере в работещ вид - брой зъби отново 29. Частите са намерени и чакам да пристигнат. Ще споделя резултата + снимков материал.
Отговори

espero2000 снимка espero2000 17 май 2012 - 09:43

Аз нещо от началото не ти разбрах идеята каква ти е. Мостовете са направени да се разглобяват тези за дисковете просто на единия оста се разпада от диска с лагерите а в другия случай не. Махни си твоята главина и си вземи от мост от вектра или др. и си ги сложи дали има АБС или не това ти го решаваш предвидено е да има дупка за датчика както и си вземи диск с зъби на всички седи радиално отвътрешната страна на барабана (диска) както сам си каза прости са нещата вектри и калибри с АБС бол колкото искаш има не е толко трудно.Поздрави!
Отговори

georgiev10 снимка georgiev10 17 май 2012 - 11:24

Фейслифтовия мост няма дупка за датчика.Централният му отвор е по-широк за да може да мине заданата част на лагерглавината.
Отговори

astrolin снимка astrolin 17 май 2012 - 12:17

Колеги, повдигната е вече тук темата, да попитам аз съм без абс и с тънки барабани приблисително двойно по тънки от кадетовите. От кой модел може да стане главина, но разглобяема като и барабаните ми да стават или всички главини с тънки барабани са неразглобяеми?
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg