Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Проблем със стартера

didaka18 снимка didaka18 10 октомври 2012 - 16:53

Здравейте! Вчера ми се случи нещо много неочаквано. Колата е Астра Ф 1.7 дизел исузу. Излизам вчера и на две три места спирах, бях по работа и накрая спирам пред магазина да пазарувам и до там не успя да запали - стартера изобщо не вурти само цък се чува. Първо си помислих акумулатор , но после си викам как е възможно така изведнъж днес колата я закарах в сервиз и майстора смъкна стартера и каза че четките са за смяна , а ротора на стартера е изгорял. Ремонта и труда 130лв че се чудя възможно ли е така да изгори изведнъж ротора и каква може да е причината? Досега 1г от както имам колата с палене никакви проблеми при -23 градуса палеше като осичка. Чудя се какво да правя смяна на ротор и четки, нов стартер или от някоя морга, но незнам и там колко ще излезе? Някой запознат ли е има ли нови ротори да не ми сложат някой втора ръка, а да си платя за нов. Пишете ако сте имали този проблем и дайте съвет. Благодаря ви предварително!
Отговори

niki82 снимка niki82 10 октомври 2012 - 18:38

Колега провери и при друг майстор със стартера, какво той ще каже,че така лесно ротора да изгори малко вероятно.
Ти видяли ротора дали е почернял някъде по намотките или стопена жица,въобще някакъв признак за късо съединение.
Според мен те мята на черешата с тоя ротор по скоро са четките за смяна.Старата ми кола беше с такъв мотор и аз съм оправял стартер и беше от четките.

Все пак и други колеги да споделят мнение не твърдя,че съм прав. Успех :good:
Отговори

пешо-жоро снимка пешо-жоро 11 октомври 2012 - 14:19

 didaka18, на 10 октомври 2012 - 16:53, каза:

Здравейте! Вчера ми се случи нещо много неочаквано. Колата е Астра Ф 1.7 дизел исузу. Излизам вчера и на две три места спирах, бях по работа и накрая спирам пред магазина да пазарувам и до там не успя да запали - стартера изобщо не вурти само цък се чува. Първо си помислих акумулатор , но после си викам как е възможно така изведнъж днес колата я закарах в сервиз и майстора смъкна стартера и каза че четките са за смяна , а ротора на стартера е изгорял. Ремонта и труда 130лв че се чудя възможно ли е така да изгори изведнъж ротора и каква може да е причината? Досега 1г от както имам колата с палене никакви проблеми при -23 градуса палеше като осичка. Чудя се какво да правя смяна на ротор и четки, нов стартер или от някоя морга, но незнам и там колко ще излезе? Някой запознат ли е има ли нови ротори да не ми сложат някой втора ръка, а да си платя за нов. Пишете ако сте имали този проблем и дайте съвет. Благодаря ви предварително!

При мен въртеше мудно и бавно и се оказаха износени четки и ЕРОЗИРАЛ, РАЗЯДЕН КОЛЕКТОР НА РОТОРА. Т.е. самият ротор не му бяха изгоряли намотките , но разяденият колектор ме принуди да го сменя, защото само пластинките на колектора не можеш възстанови.Тук в София го смениха с нов на Хитачи, какъвто си беше и оригиналния , и с нов четкодържател и четки с труда общо беше точно 130 лв и стана за около 40 минути всичко.Сега е добре.
Отговори

dancho_nakov снимка dancho_nakov 11 октомври 2012 - 14:33

Колега, преди време на мен ми направи същия проблем като бях в София до университета. Спирам колата и си викам чакай да я изместя и не щеше да запали.. само цъка но не иска да завърти. Звъннах на татко и ми каза да ударя стартера с чукче от багажника/гаечен ключ и след това запали. Като се прибрах във Велинград свалихме стартера и се оказа, (сега това което ще кажа е образно казано, понеже не помня наименованието на самата част) това което избутва нагоре ротора се е преебало от много работа (самите му краища се бяха износили), като с електрожена с телоподаване му наслоихме малко отгоре из двете страни, после с ъглошлайфа леко го запилихме и не е мръднало! Самата планка е U образна.

ПС. В момента търся снимка да ти покажа за кое точно говоря и кое е износено /предполагам че и при теб е това, ако беше от четките така изведнъж да спре да пали не може, ще пали мудно след няколко опита, но не и да спре изведнъж!)
Отговори

dancho_nakov снимка dancho_nakov 11 октомври 2012 - 14:39

Колега на тази схема това, което е отбелязано с 2
Не мога да намеря никъде снимка, точно на тази част.
Публикувано изображение
Мнението беше редактирано от dancho_nakov: 11 октомври 2012 - 14:40
Отговори

didaka18 снимка didaka18 14 октомври 2012 - 08:38

И при мен беше в колектора на ротора проблема само дето не беше ерозирал, а самите четки са го скапали, ама от къде да знам като нямаше никакви индикации за проблем до тогава. Майстора не ме е излъгал даже ми даде стария ротор само дето си мислех че самия ротор има проблем с намотките, но бяха пластинките. Благодаря на всички за мненията и помощта!
Отговори

swetla777 снимка swetla777 14 октомври 2012 - 08:46

До колегата дето не знае какво е това дето изхвърля казва се шалтер и разликата между шалтер и ротор е от София до Силистра. За да нямам такива проблеми на кола която съм я взел скоро и не знам какво е правено си правя профилактика на стартер и алтернатор задължително и докато колата е в мен за такива проблеми въобще и не мисля, а така ми излиза и много по евтино.
Отговори

Toto2 снимка Toto2 18 октомври 2012 - 17:45

До колегата дето не знае какво е.Това,което е отбелязано с 2 се казва вилка,която изхвърля бендикса,който е на ротора.Шалтера е номер 4.swetla777 това е лека заигравка.Не се обиждай.
И ако колегата пуснал темата няма нищо против,ще я използвам за да потърся съвет за мой проблем със стартера.Лошото е,че може и да е от акумулатора,но на въпроса.Сменил съм четки,шалтер и нови втулки,включително и на бендикса.На студено при завъртане нямам никакъв проблем.Обаче загрее ли колата,като я изгася,вече не знам къде ще ме остави.Върти така,все едно акумулаторът си е заминал.Интересното е,че завърта мудно,лампичките губят от яркоста си и ако задържа по-дълго с въртенето,понякога отведнъж засилва с оборотите и запалва.Но не успея ли да запаля в такъв момент,или на тикане,или изчаквам няколко минути и като завъртя,все едно не е същата кола.Значи,на студен двигател върти бързо,на загрял-бавно и мудно.Тия дни ще ходя да ми проверят акумулатора,защото е на 5 години и може да е и от него,но няма логика,защото карам 100 км.,гася и след 10 мин. не мога да завъртя.Изстине ли-чакмак е.Е,чакам мнения и благодаря предватително на отзовалите се.
Мнението беше редактирано от Toto2: 18 октомври 2012 - 17:58
Отговори

dancho_nakov снимка dancho_nakov 18 октомври 2012 - 18:41

Съжелявам за спама.. но е малко неприятно да се подигравате за нещо, което не знам.. опитал съм се да помогна по някакъв начин, и съм го обяснил по такъв, по който да се разбере и съм компенсирал като нагледно съм показал елемента.. големи всезнайковци и инжинери тука ей..
Отговори

Toto2 снимка Toto2 18 октомври 2012 - 20:14

 dancho_nakov, на 18 октомври 2012 - 18:41, каза:

Съжелявам за спама.. но е малко неприятно да се подигравате за нещо, което не знам.. опитал съм се да помогна по някакъв начин, и съм го обяснил по такъв, по който да се разбере и съм компенсирал като нагледно съм показал елемента.. големи всезнайковци и инжинери тука ей..

Здравей,колега.Тук никой на никого не се подиграва.Ето,виждаш ли,че има хора разни.Един се шегува,друг го взема на вътре и т.н.Все пак това е форум в който всеки един помага на другите с каквото може.Ето,дори и ти,въпреки,че не знаеш как се казва една,или друга част,пак помагаш.Постарал си се да откриеш тази схема,или чертеж,поставил си я тук и все на някого ще помогнеш.Това да се мъчиш да помогнеш на някого със съвет е трудна задача.Ако редовно влизаш и четеш тук,ще прочетеш както полезни неща,така и големи тъпотии,но всеки е писал с цел да помага.Така че,не се страхувай да споделяш и не обръщай внимание на критиките.Няма човек тук,включително и аз,който да не е писал някаква простотия и ако всички се впрегнат от някаква по-пиперлива забележка и спрат да пишат и споделят,форума отива на кино.Така че,ако си се почувствал обиден от мен,моля да ме извиниш.Лека вечер.
Отговори

swetla777 снимка swetla777 19 октомври 2012 - 00:51

Грешката е моя, че прочетох обяснението отгоре отгоре и ми направи впечатление израза това което изхвърля, а изхвърля шалтера по принцип и там е проблема когато не изхвърля. Схемата не я погледнах въобще.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg