Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Гуми и джанти

За DOT-а и българските търговци на гуми

Hotblooded снимка Hotblooded 07 март 2020 - 19:05

Всички ги правят тея магарии с Dot-a. Общо взето, като купувам, купувам нов модел гуми, излезли току що, и така и да искат няма от къде да вземат залежали :)
Отговори

Dimiter снимка Dimiter 09 март 2020 - 00:10

 Hotblooded, на 07 март 2020 - 19:05, каза:

Всички ги правят тея магарии с Dot-a. Общо взето, като купувам, купувам нов модел гуми, излезли току що, и така и да искат няма от къде да вземат залежали :)

Идеята не е лоша, но ако гумите са нов модел, дали е имало достатъчно време да бъдат тествани? Понякога дори реномирани марки правят несполучливи модели. При това има значение дори конкретния размер от даден модел.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 09 март 2020 - 01:08

 Dimiter, на 06 март 2020 - 00:00, каза:

Здравейте колеги,


Не знам вашето мнение, но моят опит сочи, че карането с гуми на възраст над 5 години е рисковано, а над 6 години направо си е неразумно. Имал съм произшествия в миналото, които ме убедиха във верността на това правило!


А ще ми позволиш ли да се съмнявам поне леко, че си имал произшествия поради само гумите? Основно произшествията се получават заради "задкормилните устройства". Понякога ситуациите така екстремно бързо се сменят, че гумите дори не влизат никъде в тях като "зависимост/причина/аргумент", защото точно в такива ситуации времето за реакция не може да се компенсира от тях и каквито и да са.
Отделно от това, ти си мислиш че може да караш "еди как си", а то не е така и само така си мислиш. Тоест когато се кара неразумно, дори вчерашни произведени гуми не могат да те спасят от нищо.
Не знам за какви произшествия става дума, но искам само да ти кажа да не прехвърляш цялата вина върху гумите, това ми е мисълта.
Повярвай ми чувал съм всякакви изцепки и има хора си мислят че като имат гуми от "400 лева едната", и вече могат да карат както си искат, като откачени едва ли не и няма проблем.

И това твърдение за гуми на 5 години(става дума за некарани гуми и не излагани нарочно на пряка слънчева светлина), не е вярно, особено за високите класове. А такива са гумите във всички складове. Никой не ги държи нарочно на "припек".

Виж ако са карани 5 години и 5 лета са лъчени здраво от слънцето и се продължава без никакво съмнение в тях, това вече е друго нещо.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 09 март 2020 - 01:41
Отговори

Dimiter снимка Dimiter 09 март 2020 - 08:11

 Д-и-м-о-в, на 09 март 2020 - 01:08, каза:

А ще ми позволиш ли да се съмнявам поне леко, че си имал произшествия поради само гумите? Основно произшествията се получават заради "задкормилните устройства". Понякога ситуациите така екстремно бързо се сменят, че гумите дори не влизат никъде в тях като "зависимост/причина/аргумент", защото точно в такива ситуации времето за реакция не може да се компенсира от тях и каквито и да са.
Отделно от това, ти си мислиш че може да караш "еди как си", а то не е така и само така си мислиш. Тоест когато се кара неразумно, дори вчерашни произведени гуми не могат да те спасят от нищо.
Не знам за какви произшествия става дума, но искам само да ти кажа да не прехвърляш цялата вина върху гумите, това ми е мисълта.
Повярвай ми чувал съм всякакви изцепки и има хора си мислят че като имат гуми от "400 лева едната", и вече могат да карат както си искат, като откачени едва ли не и няма проблем.

И това твърдение за гуми на 5 години(става дума за некарани гуми и не излагани нарочно на пряка слънчева светлина), не е вярно, особено за високите класове. А такива са гумите във всички складове. Никой не ги държи нарочно на "припек".

Виж ако са карани 5 години и 5 лета са лъчени здраво от слънцето и се продължава без никакво съмнение в тях, това вече е друго нещо.


Няма да споря. Никой не може да ми забрани да искам нови гуми.
И никой не може да ме убеди, че един коректен търговец ще тръгне да крие дота на гумите си, при поискване от клиент.
Мнението беше редактирано от Dimiter: 09 март 2020 - 08:15
Отговори

devailo снимка devailo 09 март 2020 - 10:15

Аз явно чисто чудо е било че като си вземах от дианата и получих гуми на 4 месеца и никой не се сърдеше като питах за дот-а. Но имах онзи кисел опит с монтажниците им и магически изкривилите ми се джанти, та не ги харесвам много и аз :D но това беше преди 5 години някъде. Явно са се повкиснали последно време с тея дотове.
Отговори

Коцето снимка Коцето 09 март 2020 - 13:03

 Dimiter, на 06 март 2020 - 13:46, каза:

Благодаря, търпение ще имам, няма проблем.
То засега излиза, че повечето търговци са коректни. Въпросът е да си намеря гуми каквито искам и не от 2018 година.
Ще чакам да споделиш какво си получил. Поздрави!

И най-после резултат, гумите трябваше да пристигнат според уговорката за 1-2 дни защото бяха на склад в София, ако трябваше да ги чакам да пристигнат от външен склад се чака 5-10 дни. Поръчах ги в четвъртък и очаквах да пристигнат в петък или събота но от куриера ми изпратиха съобщение че в събота не разнасят по адреси и ги получих днес в 09 часа както обещаха в съобщението.
Сега за търговеца, Разглеждах доста в нета и този търговец предлага най-евтино от всички като и 99% от отзивите за коректност относно доставки, срокове и качество на гумите са положителни. Поръчах ги по стандартния начин с формата която предлагат в сайта им като в карето за забележки към поръчката заявих че не искам гуми с по стар ДОТ от 2519, за мен това са нови гуми. След 10-15 минути ми се обадиха като ме уведомиха че гумите са с ДОТ 3419 и след 3-4 минутни уточнения на други подробности потвърдих поръчката. Гумите пристигнаха днес, перфектни с ДОТ 3419 (всичките 4бр.) като при балансирането най-големия баланс който се изискваше беше 35 грама на едната гума, другите средно по 15-25 като едната гума "поиска" само едностранно 20гр.
Гумите са тези и там се вижда търговеца за който обяснявам - https://www.gumi7.co...0532-00834.html
ПП - Мисля че за София този търговец предлага и монтаж/демонтаж/баланс по домовете.
Мнението беше редактирано от Коцето: 09 март 2020 - 13:07
Отговори

JorkataG снимка JorkataG 09 март 2020 - 14:58

То продажбата на стари гуми е като продажбата на залежала стока от хранителен магазин. Разбирам притеснението Ви а и тяхното. Никой не желае да бъде извозен/прецакан и т н. Когато взех моите от магазина на фирмата, нищо че имаха отвън сервиз за монтаж на гуми, ми казаха че сервиза си бил отделно. Е първата двойка си ги монтирах там щото нямах избор. Трябваше да се прибера, спуках гума а старата беше на галош. Но за втората двойка им се усмихнах само и заявих че ще ги монтирам другаде. Разбирам желанието за печалба но пък в крайна сметка са с 10 лв назад от мен.
Отговори

freeqwerty снимка freeqwerty 09 март 2020 - 18:36

Аз миналата година карах с 3-годишни гуми Ханкок DOT 0416, оставащ грайфер 3-4 мм. На сух асфалт с около 20-25 км/ч направих ПТП по моя вина. Веднага скочих на спирачките, но ефект нулев, защото се повлякоха по асфалта въпреки ABS-а и спряха в друг автомобил идващ от дясно на мен. Та това ми е единственото ПТП за 15 години стаж зад волана.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 09 март 2020 - 19:16

 freeqwerty, на 09 март 2020 - 18:36, каза:

Аз миналата година карах с 3-годишни гуми Ханкок DOT 0416, оставащ грайфер 3-4 мм. На сух асфалт с около 20-25 км/ч направих ПТП по моя вина. Веднага скочих на спирачките, но ефект нулев, защото се повлякоха по асфалта въпреки ABS-а и спряха в друг автомобил идващ от дясно на мен. Та това ми е единственото ПТП за 15 години стаж зад волана.


Ето , много хубаво че се обади да ни кажеш, но някой ще каже сега че си бил със стари гуми.
Аз ще те питам следното: Смяташ ли че ако беше с чисто нови гуми с ДОТ1019 (примерно, не знам кога е станало това), но говорим ДОТ от миналия месец преди ПТП-то на 19-та година, щеше ли да се случи пак това или не. Изобщо смяташ ли че гумите имаха нещо общо с това ПТП?
Отговори

freeqwerty снимка freeqwerty 09 март 2020 - 19:57

 Д-и-м-о-в, на 09 март 2020 - 19:16, каза:

Изобщо смяташ ли че гумите имаха нещо общо с това ПТП?

Смятам да. Явно тази марка гуми, като се износи или полу-износи и вече няма това сцепление въпреки ДОТ-а. Виж, ако е с гума висок клас, може би тази случка нямаше да се случи. Има един клип на "бричка" в ютюб, а именно за гумите. Който желае може да потърси клипа и ще разбере идеята ми.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 09 март 2020 - 21:18

 freeqwerty, на 09 март 2020 - 19:57, каза:

Смятам да. Явно тази марка гуми, като се износи или полу-износи и вече няма това сцепление въпреки ДОТ-а. Виж, ако е с гума висок клас, може би тази случка нямаше да се случи. Има един клип на "бричка" в ютюб, а именно за гумите. Който желае може да потърси клипа и ще разбере идеята ми.


Гледали сме го, и клипа показа че най-първите гуми(някакви си от някога си) спряха най-бързо. Ако не бъркам, Филип ги нарече "сбирщина".
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 09 март 2020 - 21:20
Отговори

CuMo снимка CuMo 09 март 2020 - 22:17

 freeqwerty, на 09 март 2020 - 18:36, каза:

Аз миналата година карах с 3-годишни гуми Ханкок DOT 0416, оставащ грайфер 3-4 мм. На сух асфалт с около 20-25 км/ч направих ПТП по моя вина. Веднага скочих на спирачките, но ефект нулев, защото се повлякоха по асфалта въпреки ABS-а и спряха в друг автомобил идващ от дясно на мен. Та това ми е единственото ПТП за 15 години стаж зад волана.



 freeqwerty, на 09 март 2020 - 19:57, каза:

Смятам да. Явно тази марка гуми, като се износи или полу-износи и вече няма това сцепление въпреки ДОТ-а. Виж, ако е с гума висок клас, може би тази случка нямаше да се случи. Има един клип на "бричка" в ютюб, а именно за гумите. Който желае може да потърси клипа и ще разбере идеята ми.


И какво искаш да кажеш, че ако беше с чисто нови гуми и законите на физиката нямаше да важат ли? Нали се сещаш колко много фактори има при спирачния път - време за реакция на водача, време за сработване на спирачната система, състояние на накладки, дискове, размер и налягане на гумите, състав и състояние на настилката и какво ли още не. Покрай търсенето на нови гуми за другата ми кола, доста често влизах в най-известния сайт за мнения за различни марки и модели гуми - tyrereviews.co.uk, там създаделите даже са класифицирали Hankook към премиум сегмента на едно с Continental, Good Year, Pirelli, Bridgestone, Michelin и Dunlop. Един от фактите повлияли за това е, че доста модели на порше и ауди излизат заводски именно с тази марка гуми ;) иначе колкото до съхраняването - хем е така, хем не е така - аз като клиент имам право след като си давам пълната сума за дадена стока, да я получа в перфектно състояние, ако не беше така нямаше повечето сайтове да предлагат с намаление гуми по-стари от три години. Иначе съм си правил експеримента с "перфектно" съхранявана гума - резервния michelin на астрата ми, който беше в перфектно състояние, намерих още една такава, която си личеше, че наистина никога не беше слагана. Нямах проблеми, но след първата година по гумите се появиха навсякъде микропукнатини и честно казано не ми се караше повече с тях.
Отговори

Dimiter снимка Dimiter 09 март 2020 - 23:20

 Коцето, на 09 март 2020 - 13:03, каза:

И най-после резултат, гумите трябваше да пристигнат според уговорката за 1-2 дни защото бяха на склад в София, ако трябваше да ги чакам да пристигнат от външен склад се чака 5-10 дни. Поръчах ги в четвъртък и очаквах да пристигнат в петък или събота но от куриера ми изпратиха съобщение че в събота не разнасят по адреси и ги получих днес в 09 часа както обещаха в съобщението.
Сега за търговеца, Разглеждах доста в нета и този търговец предлага най-евтино от всички като и 99% от отзивите за коректност относно доставки, срокове и качество на гумите са положителни. Поръчах ги по стандартния начин с формата която предлагат в сайта им като в карето за забележки към поръчката заявих че не искам гуми с по стар ДОТ от 2519, за мен това са нови гуми. След 10-15 минути ми се обадиха като ме уведомиха че гумите са с ДОТ 3419 и след 3-4 минутни уточнения на други подробности потвърдих поръчката. Гумите пристигнаха днес, перфектни с ДОТ 3419 (всичките 4бр.) като при балансирането най-големия баланс който се изискваше беше 35 грама на едната гума, другите средно по 15-25 като едната гума "поиска" само едностранно 20гр.
Гумите са тези и там се вижда търговеца за който обяснявам - https://www.gumi7.co...0532-00834.html
ПП - Мисля че за София този търговец предлага и монтаж/демонтаж/баланс по домовете.


Много благодаря, колега, супер информация ми даде!
Това, което предлага търговеца изглежда отлично, и цените също са отлични! А щом и ти си ги тествал и си доволен, значи това е нашият търговец на гуми!
Гумите, които съм си харесал ги има на 4-5 различни цени от различни складове в Германия. Цената на доставката ми изглежда изгодна. Ако ми дадат и дот от 2019, направо са супер! Че то цените им са по-ниски от на другите търговци в България, даже и с доставката, и ти доставят гумите вкъщи с куриер!
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg