Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Вентилатор за охлаждане на двигателя върти бавно

MopkoB снимка MopkoB 10 юли 2017 - 08:33

Здравейте. Колата е Вектра B 2000 фейслифтова
Правя ремонт след челен удар. 1-вия проблем с който се сблъсках и разбрах доста трудно ,е че за да работи вентилатора за охлаждането трябва да е включен и този за климатика и като включа климатика започват да въртят и двата вентилатора. 2-рия проблем е ,че върти много слабо/бавно вентилатора за охлаждането на двигателя. Проблема би трябвало да не е в него,като го вържа дриректно към акумулатора ще излети :). Този за климатика е доста счупен и за сега е сложен без перка , като преди това беше тествано като е заместен с крушката за дълги H7 и такава от стоповете , за да има някакъв консуматор. Та въпросите ми са следните , защо вентилатора за двигателя върти едва една , и как да заобиколя вентилатора за климатика , че за момента не работи. Тестовете са само на място в гаража , не е вадена да се тества в движение , ако има значение това.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 10 юли 2017 - 10:50

Двата вентилатора имат съпротивление монтирано на самия кожух на перките. Както виждаш буксите са с 3 пина. Когато пуснеш климатика при студена кола перките се включват задължително на първа степен. Т.е. въртят бавно, защото релетата пускат тока през съпротивлението. Когато загрее колата или вдигне налягане на климатика, релетата пускат тока директно и тя работи по-бързо. Може да изключиш буксата на климатичната перка, задната трябва да работи правилно и без нея. Не е нуждно да правиш модификации. Една работеща перка втора ръка ти е 20/30 лв. Още повече твоето съпротивление работи, намери си такава дето и е изгоряло съпротивлението и сложи твоето.
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 10 юли 2017 - 14:19

 Ne6to Smisleno, на 10 юли 2017 - 10:50, каза:

Една работеща перка втора ръка ти е 20/30 лв. Още повече твоето съпротивление работи, намери си такава дето и е изгоряло съпротивлението и сложи твоето.

Ама първо да си провери съпротивлението, че в описания случай на последователна работа на перките, съпротивленията не участват...
Не задължително съпротивлението да е прекъснало при удара, ама знаеш ли...
Отговори

MopkoB снимка MopkoB 11 юли 2017 - 09:39

Направих още малко тестове. Здобих се с вентилатор за климатика , и сега положението е следното , при вдигане на температура климатичния се включва , водния вентилатор прави два оборота и спира това става при около 93-94 градуса , при вдигане на по висока темепратура и релето на водния включва , но отново две завъртания и спира, на по висока темепратура от малко под 100 стрелката не съм тествам, ,че ме е страх. Сложих тестова лампа на мястото на водния вентилатор и когато затворя веригата тя святка силно и след това светлината постепенно намалява , което ме навежда на мисълта ,че захранването не е достатъчно за да върти вентилатора. За това мисля ,че проблема е по тресето,а не във самия вентилатор. Релетата на водния и климатичния ги смених ефекта беше същия затова смятам, че проблема не е в тях. Къде другаде може да го търся и ако трябва да се мери волтажа , 12V ли трябва да е или не трябва да е под някаква граница. Друг въпрос ми е водния има литака наречените степени или степени се определят от това дали работят последователно или успоредно и дали работят и двата. Защото за момента ми изглежда така при 93-94 се пуска този на климатика и водния последователно при по висока температура се включват успоредно. А съпротивлението ще го проверя може би тази вечер. въпреки ,че смятам ,че няма проблем с него тъй като вързан водния вентилатор към акумулатора си работи.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 11 юли 2017 - 09:45

Извади буксата от датчика на радиатора и окъсявай наред там. Така трябва да ги накараш да тръгнат на двете степени между различните пинове. Ако заработят правилно, проблема е в датчика за температура на радиатора.
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 11 юли 2017 - 11:41

Виж кое е релето / релетата/ за водния вентилатор, махни ги и направо от буксата включвай вентилатора. Това след като си сигурен кои са крачетата на силовия контакт.
Може да е лош контакт на самата букса на релето.Като ти направи това с двата оборота, задръж и мери напрежението / може и само с въпросната лампа да пробваш... Мери напрежението между маса и там, където си окъсил силовия контакт.Ако ти свети силно лампата, търси проблема по-към вентилатора. Може и от хлабава маса да е....
Пробвай пак както си пробвал с лампата на буксата на вентилатора, но вземи маса от сигурно място.
После можеш да вземеш + от сигурно място, а масата от буксата на вентилатора.
Така изключваш причините една по една.
Надявам се ме разбра.
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 11 юли 2017 - 16:33

За стойката на акумулатора,под черната кутия има хванати няколко маси.Провери там каква е ситуацията!
Публикувано изображение
Мнението беше редактирано от ivan_pop: 11 юли 2017 - 16:33
Отговори

xbmx снимка xbmx 11 юли 2017 - 17:44

Публикувано изображение
Отговори

MopkoB снимка MopkoB 19 юли 2017 - 20:04

Снимка 1
Снимка 2

Здравейте. Да споделя до къде стигнах с вентилаторите ,че бях малко отпуска и не се занимавах. На първата снимка се вижда как съм вързал вентилатора - буксите се съединяват като са на снимката, тоест най лявото на мъжкото в най лявото на женското. На това краче където съм вързал кабела (на втората снима се вижда по добре кое ) подава плюса на женската буска , когато релето затвори , за това в случая него съм го вързал директно към вентилатора а другите две си ги взимам от женската букса. Какво се случи - след вдигането на нужната темепратура или след ръчно натискане на пластината на релето , се включва само водния вентилатор (върти си според мен напълно нормално вече), след пускане на климатика се включва също само водния. На снимките 2-рото реле не е е сложено , но след това го сложих и дори и на двете да затворя веригата климатичния не се пуска , без значение дали климатика е включен или не. Първия въпрос сега е , това нормално ли , тоест кога трябва да включва климатичния, 2рия въпрос е от това краче на къде отива веригата и след това към вентилатора, защото от крачето тръгва червено бял кабел, а в женската букса е кафяв, от гнездото на релето на това краче до буската си има верига, замерена с мултицет , но изглежда се разклонява някъде. Дали ще е проблем така да затворя веригата или да търся къде точно е проблема. Гледам схемата от xbmx , но честно казано почти нищо не разбирам :(
Мнението беше редактирано от MopkoB: 19 юли 2017 - 21:19
Отговори

Монсааа снимка Монсааа 01 ноември 2019 - 19:16

 xbmx, на 11 юли 2017 - 17:44, каза:

Публикувано изображение
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg