Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Astra G - Клапан на парното за въртене на въздуха в купето

Laxy20 снимка Laxy20 01 февруари 2010 - 10:59

Да ви кажа при мен какъв е проблема.Значи при подаване на контакт постоянно се чуваше едно щтракане.След като свалих жабката видях че моторчето ми работи,но клапата се движи постоянно.Опитва се да я затвори но неможе защото наи вероятно превъртат зъбите.Тъкмо да се затвори и пак пада надолу.моторчето работи,но незнам от него ли е или от друго нещо,пък и немога да го сваля.Единият му винт е много назад и незнам с какво да бръкна.Сега съм му откачил захранването и си стои така.
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 01 февруари 2010 - 11:49

Аз искам да попитам, за да стане веднъж за винаги ясно - кое е отворено и кое е затворено положение на клапата ? Значи като свалим жабката, и като погледнем моторчето.. АКО виждаме перката на моторчето и клапата фактически е повдигната нагоре <-- това ли е отвореното положение ?
Отговори

aleksandar снимка aleksandar 01 февруари 2010 - 12:55

да тогава въздуха се върти в купето, а когато не се вижда перката клапата е затворена.
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 01 февруари 2010 - 13:34

Значи за мен лично и моят случай --> :devil-smiley-019:
Когато и да разглобя жабката клапата ВИНАГИ е в ОТВОРЕНО положение (ако блокира значи го прави в това положение), филтъра е сменен, стелки, стъкла.. абе всичко що има изписано за това във форума и въпреки това прозорците ми се потят като че съм в сауна. Успех на борещите се с проблема!
Отговори

bgstan снимка bgstan 01 февруари 2010 - 13:42

Аз съм мислел да слагам нагревател на стъклото само отдоло и отгоре , ама ще стане грозно. Опел дето не е запотен то не е опел така мисля аз.
Отговори

amalexiev снимка amalexiev 01 февруари 2010 - 15:19

 DALGONSKi, на 01 Feb 2010, 13:34, каза:

Значи за мен лично и моят случай --> :devil-smiley-019:
Когато и да разглобя жабката клапата ВИНАГИ е в ОТВОРЕНО положение (ако блокира значи го прави в това положение), филтъра е сменен, стелки, стъкла.. абе всичко що има изписано за това във форума и въпреки това прозорците ми се потят като че съм в сауна. Успех на борещите се с проблема!



Демек виждаш перката на вентилатора, което значи че ти върти само вътрешен въздух и затова се потят. Почукай моторчето с една отверка (при мен така се размърда и се затвори). После дърпаш кабела от буксата на моторчето и забравяш за проблема и за функцията вътрешна циркулация на въздуха :).
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 01 февруари 2010 - 16:58

 amalexiev, на 01 Feb 2010, 15:19, каза:

Демек виждаш перката на вентилатора, което значи че ти върти само вътрешен въздух и затова се потят. Почукай моторчето с една отверка (при мен така се размърда и се затвори). После дърпаш кабела от буксата на моторчето и забравяш за проблема и за функцията вътрешна циркулация на въздуха :).


Ама в това положение клапата нали уж е "отворена" и въздуха взлиза от вън ??? И точно в това положение бутона за циркулация ми е НЕактивен, т.е. изключен. Иначе съм правил опити при разглобена жабка като натисна бутона и лампичката му за индикация светне, като почукна леко моторчето и клапата се затваря..
И сега след последния пост пак се обърках, в кое положение клапата е отворена и е на външна циркулация в крайна сметка ???
Отговори

aleksandar снимка aleksandar 01 февруари 2010 - 17:14

 DALGONSKi, на 01 Feb 2010, 16:58, каза:

Ама в това положение клапата нали уж е "отворена" и въздуха взлиза от вън ??? И точно в това положение бутона за циркулация ми е НЕактивен, т.е. изключен. Иначе съм правил опити при разглобена жабка като натисна бутона и лампичката му за индикация светне, като почукна леко моторчето и клапата се затваря..
И сега след последния пост пак се обърках, в кое положение клапата е отворена и е на външна циркулация в крайна сметка ???


Когато клапата ти е отвотрена ти циркулира въздуха само вътре (тогава ти се потят), когато е затворена смуче от вън въздух и тогава трябва да не ти се потят стъклата.
Отговори

diadovi снимка diadovi 01 февруари 2010 - 18:06

 dulo, на 11 Jul 2009, 17:28, каза:

В четвъртък в една морга в Пловдив ми казаха за същото моторче с кутийката и рамото 60 лева. Видя ми се много. А и както писах в една друга тема си побългарих отварянето и затварянето на клапата. Сваляте моторчето или само откачате рамото отварящо клапата от тялото (кутийката), след това към рамото привързвате по някакъв начин твърдо и дълго тяло. Аз използвах рамо от чистачка (зъбчетата заключиха около лостчето). Подбирате си подходящата дължина (лостът стърчки доли в ляво под жабката, има си отвор, не се пробива) и с лоста отваряте и затваряте клапата. Минус - не става в движение, т.к, не можете да се наведете под жабката, т.е. зад някой камион ще дишам изгорели газове. Плюс - не иска пари и дори да се повреди е лесно ремонтируемо.
Отговори

Hevy снимка Hevy 02 февруари 2010 - 14:45

 Laxy20, на 01 Feb 2010, 10:59, каза:

Да ви кажа при мен какъв е проблема.Значи при подаване на контакт постоянно се чуваше едно щтракане.След като свалих жабката видях че моторчето ми работи,но клапата се движи постоянно.Опитва се да я затвори но неможе защото наи вероятно превъртат зъбите.Тъкмо да се затвори и пак пада надолу.моторчето работи,но незнам от него ли е или от друго нещо,пък и немога да го сваля.Единият му винт е много назад и незнам с какво да бръкна.Сега съм му откачил захранването и си стои така.



Както знаеш колите са ни еднакви, предполага се и че вентилатора ни е еднакъв - моторчето на клапата е на оста и, няма тяга. Това е генетична болест, моята вече я излекувах.Чупи се клапата в мястото където се зацепва с моторчето, то си върти ,тя прескача и провисва надолу...ако е това продължавам за всеки случай, че после кой знае кога ще погледна тука...хубавото в случая е че клапата е симетрична, и от другата страна има отвор за оста но моторчето.На него винтовете май му бяха някакви нестандартни, помня че ги отвивах с малка трещотка с торксче и малка лула 5.5, а това задното наистина е с повишена трудност... Сваляш и въздуховода под жабката, сваляш облегалката назад, събуваш си обувките и заставаш с главата надолу, иначе не става...и да си вземеш защитни очила че почват да падат разни боклуци в очите,дунапренчета разни, прашоляци....Отвиваш моторчето, но за да извадиш клапата и да я обърнеш трябва да откачиш вентилатора. Което е гадно, затова аз махнах чистачките, свалих кората пред стъклото, отвих и тая пластмаса която е като въздухозаборник на входа към купето и започнах да се опитвам да извъртя клапата.Естествено не ставаше но изрязах няколко ребра на решетката откъм купето/ тя е напълно безсмислена/ и се получи, извадих клапата, залепих спуканото за всеки случай, обърнах я и стана работата, почна да си работи...
Отговори

Laxy20 снимка Laxy20 02 февруари 2010 - 15:14

[quote name='Hevy' date='02 Feb 2010, 14:45' post='728975']


Много ти благодаря за пореден път за изчерпателните отговори.Много е трудно да се извърши това,но на пролет се захващам.
Отговори

bgstan снимка bgstan 03 февруари 2010 - 18:04

Възникна следния проблем ако може помогнете. Махнах жабката и открих въпросното моторче след почукване почна да жужи но раздвижване няма. Напръсках обилно с WD40 пак почукване ама няма напредък. Искам да попитам по запознатите как да постъпя искам да изкарам моторчето с набарване намерих 3 болчета който го държат ама са на супер криво място. Какво да правя да се мъча да свалям само моторчето или трябва всичко ???? И като го сваля ще мога ли да направя нещо. Моля за отговор от по запознатите.
Отговори

Astra 1.4mi снимка Astra 1.4mi 03 февруари 2010 - 18:21

Криво е мястото, но 2 от 3те болта могат да се развият с къса отверка. Третото ушенце се чупи внимателно така че да стане с формата на "С" за да може да го мушеш обратно после. Като го смъкенш смятам ще може да се оправи. Обикновенно им се разлепя магнита на моторчето.
Отговори

bgstan снимка bgstan 03 февруари 2010 - 18:29

Като гледам едното е спукано и то е най удобното незнам защо. А как да изкарам от ябълката много ме претиснява да не се счупи тази пласмаска и тогава ще я втасам.
Отговори

bgstan снимка bgstan 04 февруари 2010 - 08:49

След яко изпръскване с WD40 днес сутринта с 300 зора проработи. Успях да го затвора да взима въздух от вън и му изкарах буксата ще чакам по добро време да го оправям.
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 04 февруари 2010 - 10:08

Колега, а да споделите къде по-точно е тая букса и как се изключва ? Съща така ме интересува, има ли начин да се "обърнат" функциите на копчето за циркулация.. че при мен се оказа точно това - когато е изключено копчето и уж от вън смуче въздуха, май точно тогава ми се потят стъклата.. А като натисна бутона и той светне (вътрешна циркулация) за миг стъклата ми се изчистват и няма и следа от запотяване..
Отговори

bgstan снимка bgstan 04 февруари 2010 - 10:16

Според мен няма начин да се обърка. Отдоло е буксата и с натискане отстрани се вади лесно.Ще покарам малко и ще видя дали има ефект.
Отговори

Владо Русе снимка Владо Русе 04 февруари 2010 - 11:42

Май това е доста често срещан проблем при Астра Г...
Отговори

blue_arrow снимка blue_arrow 04 февруари 2010 - 13:47

 bat_jorko, на 13 Aug 2007, 22:58, каза:

Аз на мойто моторче след като фиксирах клапата "отворена" му извадих буксата и го оставих така.


Преди да разглобяваш,провери в какво положение ти е ключа за обдухване(стъкла,крака,лице...)
На Вектра Б циркулацията работи на всички положения с изключение на "стъкла",което може да заблуди,че не работи...На Астрата вероятно е същото.


Да, така е (Астра Г).


Какво имате пред вид, че не работи циркулацията - че вкарва отвън или че върти само в купето въздуха?
Отговори

Hevy снимка Hevy 04 февруари 2010 - 14:49

 DALGONSKi, на 04 Feb 2010, 10:08, каза:

Колега, а да споделите къде по-точно е тая букса и как се изключва ? Съща така ме интересува, има ли начин да се "обърнат" функциите на копчето за циркулация.. че при мен се оказа точно това - когато е изключено копчето и уж от вън смуче въздуха, май точно тогава ми се потят стъклата.. А като натисна бутона и той светне (вътрешна циркулация) за миг стъклата ми се изчистват и няма и следа от запотяване..



Ако някой е човъркал може, моторчето е постоянно под напрежение, копчето за циркулацията само сменя полярноста.Така че ако се разменят жиците работи наобратно. Свали жабката, ще видиш и буксата къде е,и дали има следи от вмешателства-изолирбанд например, и как работи клапата-кога затваря.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg