Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Други технически въпроси

Въпрос за климатик на Astra F

Astrich снимка Astrich 04 май 2019 - 22:14

Здравейте колеги! Та от декември съм горд собственик на втората ми Фка комби фейс всички екстри, визия, джанти. Обаче тия дни когато е над 25 градуса реших да пусна климатика и ето както става. Включва компресора усеща се, и веднага от таблото почва да се чува съскане, като при над 30 минути извънградско леко по хладно се усеща от централните духалки. Направил съм го да духа отпред само и в краката. Празна е системата или отнякъде изтича с това съскане?
Отговори

sau-152 снимка sau-152 05 май 2019 - 15:50

Привет!

От моя опит с предишната ми Астра мога да кажа, че този шум се получава когато в системата е останало много малко количество фреон.
Около 150-200 грама, може би. Които стигат, за да включи компресора, но до там...
Така че - допълване и проверка за изпускане са началните стъпки.




Поздрави и успех!
Отговори

Gena_bs снимка Gena_bs 05 май 2019 - 16:58

Спри да ползваш климатика, за да не търсиш компресор за смяна!
Не си давай парите за улуга "пълнене", без да са отстранени причините за липсата на хладилен агент!

1.Кадърна диагностика в специлизиран сервиз за климатици.
Примерно в "Комлука" посока "Меден Рудник" се пада отдясно след стадион "Черноморец" или при Горан в Горно Езерово.
Тези съм ползвал и съм се уверил в професионализма им. Сигурно има и други, но за тези отзивите са само положителни или поне към 2014.
2.Обслужване на компресора - дефектовка, смяна на всички уплътнения, зареждане с ново синтетично масло по технически изисквания.
Друг основен, бих написал характерен проблем е пробив на кондензера (радиатора). Лекува се само със смяна + филтър дехидратор
Възможни проблеми и в пресостата, клапаните (иглите) за ниско и високо налягане, алуминиевите тръбопроводи, окисление на клемите в електрическите букси...
3.Надуване с азот за поне 30мин. - проверка за херметичност.
4.Вакуумиране на системата
5.Зареждане на системата с хладилен агент R134a. Мисля, че за всички модификации е 900g.
Добавяне на оцветител за проследяване на евентулни течове.
Измерване на температурата на въздуховодите (страничните, не в центъра) при 2500об/мин, минимална температура и 4 степен вентилатора. Трябва да е между 4 и 7 градуса при околна 20.
6.Тестване поне два дни на климатика. Ако има още някъде пропуск, дори в рамките на пробег от около 30км ще усетиш повишаване на температурата.
7.Според цените на услугите и избраните части цената може да е над 400лв.
Нямам представа какви са те в момента, но по цени от 2014 профилактика компресор + зраеждане - 150, Nissens радиатор + филтър - 280.
8.Успех!
Мнението беше редактирано от Gena_bs: 05 май 2019 - 17:05
Отговори

Silencer снимка Silencer 06 май 2019 - 17:13

Ходил съм къде ли не, ама чак толкова грижи за климатика никой не полага.
Проверяват дали изпуска и айде.
И винаги имало нещо за смяна - двама различни ходих, единия лагер чувал, другия иска да сменя всичките тръби + радиатора.

Казах им да се гръмнат.

Моят съвет е - проверка за теч и пълнене.

Жив и здрав.
Отговори

Gena_bs снимка Gena_bs 07 май 2019 - 17:49

Тези двата сервиза полагат и се занимават само с ремонти на всички части на климатичните системи. Присъствах, гледах, питах за всички дейности и затова съм ги описал толкова подробно.
Нарочно съм посочил характерните дефекти по Astra F, особено, ако е германка, като моята. С Astra G са същите проблеми, с тази разлика, че компресора и кондензера имат по-малък ресурс. Пукат и алуминиеви тръби.

А иначе си прав за повечето "сервизи" - проверка за теч, пълнене с оцветител и газ. И след два дни - пак няма никой. И се започва вече с разтягането на локуми, за да се изсмучат още пари - промивки, смяна на клапани, датчици, пак пълнене... И накрая се обслужва компресор и се сменя, ако е пробит кондензер. В някои случаи даже без нов филтър. За да може на следващия сезон да имат работа.
Мнението беше редактирано от Gena_bs: 07 май 2019 - 17:50
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg