Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Табла и температури

Pinto снимка Pinto 19 юли 2010 - 16:59

Винаги със се чудил защо едни колеги пишат, че нормалната температура е 80-85 градуса, а други 90-92. Установих, че при Опел Астра Ф се монтират два вида табла с индекс W=1111. Виж снимките:

http://pinto.snimka....519089.19706464

На първият (по-стар модел- сн.3,4) след синята зона следва бяла чертичка, мисля, че отговаря на 80 градуса. На по-новият модел (сн.1,2) след синята зона веднага следва 90 градуса. Питах по магазините и се оказа, че датчика за таблото на всички Астри от този модел е един и същ. Аз съм слагал и двете табла и показваха различно. При стария модел показваше малко над първата бяла черта, а с другия малко над 90, според мен 92-93 градуса. Правих любителско замерване с мултицет и ми показа 92 градуса. Според мен старото табло не показва истинската температура на двигателя и не знам защо е било така конструирано. Ако имате впечатлени по въпроса, моля споделете.
Отговори

becinko снимка becinko 19 юли 2010 - 19:12

Хм.. това е доста интересно,защото след като смених термостата с BEHR и в магазина ми казаха ,че само оригиналния на Wahler е може би една идея по-добър от BEHR ,та след смяната ,стрелката седи малко след първата чертичка,да приема ,че това са си 90 градуса ли ?

Моето табло е такова
Публикувано изображение
Мнението беше редактирано от becinko: 19 юли 2010 - 19:13
Отговори

Pinto снимка Pinto 19 юли 2010 - 20:37

Точно там стоеше и при мен когато бях със старото табло. Ако имаш възможност измери температурата в горния край на радиатора, където влиза дебелият маркуч. Пробвай с някакъв термометър до или над 100 градуса или мултицет с термосонда. Да видим дали ще се потвърдят моите замервания. В сервизите имат безконтактни лазерни термометри, помоли някъде,
Отговори

borro снимка borro 19 юли 2010 - 21:05

 Pinto, на 19 Jul 2010, 16:59, каза:

Винаги със се чудил защо едни колеги пишат, че нормалната температура е 80-85 градуса, а други 90-92.



Защото най-вероятно имат различни датчици за Т на водата. Аз имам 2 работещи и разликата им е точно 10 градуса. При монтиран по-малко отчитащия разликата с Т в казанчето е тази разлика. С другия Т е еднаква.
Отговори

becinko снимка becinko 19 юли 2010 - 23:07

Аз съм взел един термометър ,който е до 105 градуса,обаче все забравям да премеря,но се чудя как точно да меря,защото този ,който ми го даде ,каза много да внимавам,да не се счупи от промяна в температурите,че имало много живак,и мисля ,да източа в някакъв съд от маркуча след термостата и да премеря и ще пиша.
Може да се проявим като Mythbusters :)
Отговори

becinko снимка becinko 20 юли 2010 - 14:56

Днес направих следното:

Запалих колата,температурата стана малко след първата чертичка ,там по принцип отваря термостата след това слезе и закова на 1-вата чертичка ,свалих свалих маркуча ,който е след термостата налях в един буркан малко от водата и термометъра показа 63 градуса...дали защото водата беше малко.... или пък термометъра не е верен или найстина температурата е толкова...

Откакто видях темата се чудя,как може да е допусната такава грешка...и съдейки по моята кола и имайки в предвид факта ,че по принцип перката се включва около 95 градуса нали така ?Та моята се включва точно на 95 според уреда в купето,което ме води на мисълта ,че показва вярно ,но знам ли :k055:
Отговори

ndachev снимка ndachev 20 юли 2010 - 16:33

Колега бецинко, този начин за измерване е много неточен, защото предполагам че си сипал антифриза в студен буркан, който веднага е дръпнал от температурата
Отговори

Pinto снимка Pinto 20 юли 2010 - 17:06

http://pinto.snimka....519415.19724136

Днес направих следното замерване с китайски мултицет и това са резултатите. Отговарят точно на тези на уреда от таблото. При 100-101 градуса се включи перката и около 96-97 градуса се изключи. Специално съм ходил в няколко магазина да питам за датчика. Предлага се само един и даже е еднакъв за повечето модели. Пак да повторя, че с другото табло стрелката си стоеше между първата бяла чертичка и 90 градуса. Мултицета е каблириран с лабораторен стъклено-живачен термометър и мери съвсем точно. Според мен това е нормалната температура на работа при двигателите на Опел Астра Ф - 92-95 градуса. То и няма как да е друго, тъй като при тази температура отваря термостата. Просто има разлика в показанията (разграфяването) на старите табла и то само в границата до 100 градуса.
Отговори

becinko снимка becinko 20 юли 2010 - 17:35

Значи ,ако найстина има грешка,една плака от по-ново табло и 'проблема' се оправя.

П.с.И да в студен буркан сипах ,но 30 градуса да смъкне ...
Отговори

ndachev снимка ndachev 20 юли 2010 - 20:04

Бецинко, щом си сипал малко течност, изстива доста бързо. Ако си мерил със живачен термометър, при него се чака доста, оттам още изстиване.

Навремето са ме учили като ми е горещ чая да го пресипя в чиста чаша, да изплакна първата и обратно в нея. Това беше достатъчно да свали температурата от вряло (90-100 градуса) до поносима за пиене, т.е. 40-50 градуса.
Отговори

Коцето снимка Коцето 20 юли 2010 - 20:35

За да сте сигурни че таблото е наред трябва първо да измерите точно 10 волта на кабелчето което отива на датчика като преди това го откачите от там и включите на контакт . Следва мерене на реалната температура с калибриран или що годе точен термометър като най-добре е сондата да се постави до датчика като се осигури максимално добър контакт с например смукателния колектор , при невъзможност може да се мери и между ламелите на радиатора най-близо до входящия маркуч , включвате кабелчето и сравнявате температурите . Не забравяйте обаче че термометъра на таблото не е точен измервателен уред а ориентировъчен такъв така че като видите долу-горе с колко ви лъже ще знаете какви са ви реалните градуси в някакви граници.
Отговори

ndachev снимка ndachev 20 юли 2010 - 21:54

А ако не измерим точно 10 волта какъв е изводa?
Отговори

becinko снимка becinko 20 юли 2010 - 22:01

Значи с обикновен живачен термометър меря и течноста беше малко,но не смятам и повече да се занимавам ,защото мултицет нямам ,а невиждам как да изкарам маркуча да налея пълен буркан с вряща вода без да си изгоря ръцете ,веднъж ги горих с олио и имам фобия от горещи течности.

Ако все пак се стигне до извода ,че 100 % има грешка в таблото ,защото то дефакто само мясото на цифрата "90" е сменена на двата вида табла ,та ако това е причината да не ми показва 90 ,ще си взема една плака и съм пей сърце :k055:

Ще следя темата с интерес!


Поздрави !
Отговори

Pinto снимка Pinto 21 юли 2010 - 08:24

Не става въпрос за дефектни табла, а за това коя е реалната температура на двигателя на Опел. Тъй като има две мнения 80-85 и 90-95 да установим къде е истината. Аз имам и двете табла и като ги сменя ми показват различно с един и същи датчик. Ако реалната температура е 90-95 градуса какво е накарало конструктурите на Опел грешно да разграфят първия модел табла.
Към колегата becinko - не се занимавай да точиш течност, а сложи термометъра на радиатора, където влиза входящият маркуч. Не се плаши стъклото няма да се счупи, пробвал съм.
Отговори

becinko снимка becinko 21 юли 2010 - 08:26

Само от парата и топлия въздух вътре ще се постигне ли максимален резултат ?
Отговори

mcfistell снимка mcfistell 21 юли 2010 - 09:02

Мисля че вторият вид табла с индекс W 1111 и разграфени до 220км/ч, на които след синята зона направо пише 90градуса съм ги виждал оригинално само на двигател C18XE т.е. сигурни ли сте че и там датчикът е същия както при моноинжекционите? На колкото монота съм гледал аз оригиналните (не допълнително монтирани) табла са с бяла чертичка след синия сектор и преди отметката 90 градуса!?
Отговори

Pinto снимка Pinto 21 юли 2010 - 09:14

Значи датчика твърдо е един и същ, а и при давата вида табла разграфяването е едно и също с изключение на това за температурата. Там са разменени бялата чертичка и 90 градуса. Целта ми беше да уточним колко градуса е нормалната температура на двигателите. Ама подкрепено с факти, някъде, ако има нещо писано ще е най-добре.
Отговори

becinko снимка becinko 21 юли 2010 - 11:55

Не съм сългасен ,че е само при C18XE е разграфено така ,защото на една друга астра ,която е X16XEL е също като по-новия вид,след синята зона направо е 90.
Отговори

Pinto снимка Pinto 21 юли 2010 - 12:57

Ето какво ми обясни колегата icemann в другия форум. Цитирам:

"Таблата са 3 вида принципно. Индекс 1111 преди фейс и темп. разграфена до 110 градуса. Индекс 1111- хибридно табло и темп. разграфена до 100. И след фейсово с индекс 1102 и темп. до 100".

Според мен нормалната температура на двигателя е около 92 градуса. Просто няма как термостата да отваря на 92-97 градуса, а после да държи 80. При мен някъде около 95-97 градуса термостата отваря напълно и стрелката рязко пада до около 90-92 градуса. После в зависимост от карането отива малко или повече на горе, но никога по-малко. Пиша "около" или давам по две стойности, тъй като не може точно да се засече по скалата. Струва ми се, че реално няма как загрял двигател да работи при 80 градуса.
Отговори

becinko снимка becinko 21 юли 2010 - 20:14

Ти с кое табло си колега ? Това ,което има чертичка преди 90 градуса или това ,което няма ?
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg