Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Гори Масло Проблем!

Billy снимка Billy 13 ноември 2014 - 20:57

Здравейте колеги,
бих искал да знам с какво масло да сменя старото, за да не го гори понеже виждам, че има загуби не знам с колко точност. Дали да сложа 5w-30 както е дадено по книга или 10W-40, или 5W-40 - с което е в момента на Castrol ,само че да сложа на Mobile примерно. Иначе колата си работи перфектно. Единствения и проблем е че губи масло. Колата е на около 160 000км ако не се лъжа.
Благодаря на всички, които ще дадат мнения и опити. :)
Колата е Опел Астра 1.6i 2000г. X16XEL
Мнението беше редактирано от Billy: 13 ноември 2014 - 21:01
Отговори

emilio24 снимка emilio24 13 ноември 2014 - 21:08

Здрасти,колега,добре дошъл във филма с горенето на масло.Това е прословутия за него си двигател,горящ масло.Ако разхода ти е фрапиращ то няма място за чудене и ако няма видими или скрити течове,ще се наложи да отваряш двигателя.Вероятността за така да се каже спекани сегменти,който не са точно спекани но са обвити в нещо,като гъста боза или мед по-скоро и веднъж свили се не се оправят не и без сваляне на буталата,смяна на сегментите и ревизия на главата,водачи,гумички,клапани,който не е задължително да са прецакани но все пак се проверяват.
Отговори

Billy снимка Billy 13 ноември 2014 - 21:15

 emilio24, на 13 ноември 2014 - 21:08, каза:

Здрасти,колега,добре дошъл във филма с горенето на масло.Това е прословутия за него си двигател,горящ масло.Ако разхода ти е фрапиращ то няма място за чудене и ако няма видими или скрити течове,ще се наложи да отваряш двигателя.Вероятността за така да се каже спекани сегменти,който не са точно спекани но са обвити в нещо,като гъста боза или мед по-скоро и веднъж свили се не се оправят не и без сваляне на буталата,смяна на сегментите и ревизия на главата,водачи,гумички,клапани,който не е задължително да са прецакани но все пак се проверяват.

А дали може да е от маслото понеже Маздата си я карам с 5W-30 и грам не мърда от смяна до смяна, а тая Астра с 5W-40 си похапва най-апетитно? Мисля да мина на 5W-30 и при нея.
Отговори

emilio24 снимка emilio24 13 ноември 2014 - 21:32

Малко ме съмнява да е от него,този мотор е прославен с разхода си на масло по една или друга причина.Оправя се със смяна на сегментите и последващо напасване на същите в зависимост от състоянието на блока.Лично аз съм правил тази операция и свалих разхода на литър за 3 000 кв.като преди това беше много по-голям.
Отговори

ufer снимка ufer 14 ноември 2014 - 08:56

Ако се стигне до подмяна на сегментите, хубаво е да се сложи компактен маслен сегмент, а не съставен от 3 части. Практиката общо взето е доказала, че компактните сегменти са по-удачни. Разбира се, при различните мотори има и добри изключения. Още по-добре би било, както много колеги са споделяли тук във форума, да се подберат други бутала с отвори под маслените сегменти или ако някой обича риска и експеримента, за по-евтино да направи такива на своите бутала. Съмнявам се, че в случая само с подмяна вискозитета на маслото или с т. нар. "газена промивка" ще се оправи проблема, но по принцип може да се пробват и тези евтини варианти.
Мнението беше редактирано от ufer: 14 ноември 2014 - 08:59
Отговори

emilio24 снимка emilio24 14 ноември 2014 - 11:54

Това с газта е пробвано,като точно от такъв двигател бяха извадени и 4-те бутала със свити масло обиращи пръстени и за експеримента,едно такова бутало бе накиснато за 12 часа в газ,като резултата беше нулев.Ако това помага за компресионните,чиито твърдост съответно е по-голяма и в случая на леко блокиране в канала,те са склонни сами да се отворят до опиране в стените на втулката ,докато маслените са от елемент,който няма такава сила на отвяряне,за жалост.
Отговори

Niner снимка Niner 14 ноември 2014 - 12:39

При мен също го има този проблем, но засега съм го решил с добавка към маслото (не й помня названието, а и няма да споменавам магазина, от който я взех, за да не прозвучи като реклама). Засега съм доволен и от смяна до смяна, доливам около 1 литър. Автомобилът го карам с Repsol 10W-40.
Отговори

niksi8804 снимка niksi8804 16 ноември 2014 - 22:48

Колега ако пуши много, смяна са сегменти, покрай тях гарнитура на главата и така или иначе си свалил главата не езле да ти я прегледат за всеки случай за износен водач водач или някой клапан. Аз поне така процедирах на мойра астра със същия мотор. Относно маслото 10-W40 на GM и за сега вече 18000 няма никакви проблеми само 0,3 л за 15000. Ремонта излиза малко скъп 120 лв за сегменти за главата зависи от състоянието при мен положението беше следното шлайф на главата 25 лв , шлаиф на клапани, фрезоване на леглата 60 лв гумички на клапаните 25 лв имах два износени водач 10лв и така общо 120 лв. Ремонта си го направих сам. А тези цени са в провинцията за София ако си от там не знам какви са цените.
Отговори

LEVSKIMEN снимка LEVSKIMEN 17 ноември 2014 - 17:46

По каталог този мотор го дават с 10W40,c 5W30 или 5W40 разхода на масло ще се увеличи.Ако ще правиш ремонт,само със сегменти няма да минеш,ако спре да гори ще е за 20-30000 мах после пак си във филма.Ако държиш на колата шлайф на цилиндри нови бутала и така нататък,и най вече сигурен майстор,ако ли не предполагам се досещаш какво да направиш :)
Отговори

emilio24 снимка emilio24 17 ноември 2014 - 18:31

Колега ,Левскимен,не съм съгласен с твърдението ви.Според каталога може вс.да е но 40 е важното в случая.относно само смяна сегменти не би трябвало да има проблем при положение,че колите са по на сто-двеста и кусур хиляди км.и са ги изкарали с вероятно оригиналните сегменти.По-вероятно е нещата да замязат след 10 -20 хил.км.като се заформят новите сегменти,макар,че ако така лесно се износваха то ...какво трябва да е с оригиналните.
Отговори

LEVSKIMEN снимка LEVSKIMEN 17 ноември 2014 - 19:18

Публикувано изображение

Това го дават по каталог,сам можеш да прецениш в кой климат се намираме ние,а това за сегментите го казвам от опит.
Отговори

kolin 4 снимка kolin 4 17 ноември 2014 - 20:27

Колеги, като сте захапали тази AUTODATA,все едно че е Библия!Че там ни дават за скоростната кутия масло за автоматик(DexronII)!За мен лично,относно маслата предпочитам да се доверя на каталога на производитела-например на CASTROL http://castrol.lubeo...a/passenger.asp Но, всеки си решава сам са своята кола!
Мнението беше редактирано от kolin 4: 17 ноември 2014 - 20:27
Отговори

emilio24 снимка emilio24 17 ноември 2014 - 20:40

Колега,Левскимен,според теб,каква е ролята на числото пред W?Ако споделиш,че си на ясно то не виждам,причина това да е 10 или 5 или 15 ,като ако е 5 W се очаква да е следващото число 30,като при повечето масла,поне е така.
Отговори

LEVSKIMEN снимка LEVSKIMEN 17 ноември 2014 - 21:08

числото пред W за вискозитета при ниски температури,а след W при високи
Отговори

emilio24 снимка emilio24 18 ноември 2014 - 08:54

Според теб,Левскимен,при едно и също число след W-то къде е проблема и разликата?
Отговори

emokz снимка emokz 18 ноември 2014 - 20:25

Колега, засечи колко е разхода на масло. Изчисли колко пари ще даваш за масло и направи сравнение с цената за ремонта на двигателя, преценяваш какво да правиш.
Е Castrol е скъпо масло, ако ще доливаш не е изгодно финансово /все пак зависи от разхода/.
Споделяли са ми ситуации, при които след ремонта на двигателя пак гори масло, ама по-малко.
Ако ще доливаш, избери и си купи масло на приемлива за теб цена наливно или бутилирано.
Аз навъртях над 100 000 км и разходът на масло не се е променил. Доливам смело и карам.Ако тепърва отварям мотора да боря разхода на масло, то няма смислъл, отдавна е минал този момент.
Изборът е твой. Ако отскоро имаш колата, покарай, пък в близките седмици /месеци/ ще решиш какво да правиш.
Отговори

LEVSKIMEN снимка LEVSKIMEN 19 ноември 2014 - 13:38

 emilio24, на 18 ноември 2014 - 08:54, каза:

Според теб,Левскимен,при едно и също число след W-то къде е проблема и разликата?


В случая,колега важна е цифрата преди W-то колкото по-малка е тя маслото е по-рядко не е едно и също тя да е 5 или 20 примерно.Не случайно при студен климат се изисква цифрата да е по-малка,а при по-горещ по-висока.С това спирам да ти отговарям,да не разводняваме темата на колегата.Айде със здраве.
Отговори

emilio24 снимка emilio24 21 ноември 2014 - 13:35

Ако някой от колегите е намерил и поставил компактен маслен сегмент в двигателя на своя или друг опел нека сподели резултата.Реално погледнато щом за има няма 100 000,че може би и повече от тези км.започва да запича сегментите и то в затворено положение така да се каже то би следвало от това да карат др.сегменти поне още 100 хил.км.
Отговори

Vladko снимка Vladko 21 ноември 2014 - 14:47

Уф филма е голям с този X16XEL. От личен опит го казвам драмата с маслото въобще не е лесна за овладяване. Три пъти отварям мотора на една такава Астра като всичко се прави качествено без пестене на средства за части, мотора е на 180000 абсолютно реални километри и сме го почнали от 68000 да го бориме. Вътре хонинга си стои по цилиндрите, но маслото си намалява. Най добрия резулатат, който постигнах след последното отваряне е около 800гр. до литър между смените. И смятам да не се занимавам повече. Няма особен смисъл.
Отговори

stromberg снимка stromberg 21 ноември 2014 - 21:48

Аз съм поставил на моята Вектруна цял (компактен) маслен сегмент.Доволен съм от резултата,но съм налял една торба пари в тая кола за да сведа разхода и на масло до предполагаемия минимум.Само отварянето на мотора първия път със цялостно ревизиране на цилиндровата глава разбирай смяна на 16 вода4а от най-скъпите,защото има и по-евтини варианти на АЕ.16 нови клапана пак от най-скъпите не от евтиниджосите на АЕ,понеже съм на метан и трябва да държат на високата температура на изгаряне на това гориво.16 нови гуми4ки пак от най-скъпите,отделно шлайфане,избиване/набиване на вода4и,цялостно измиване на главата с техен си някакъв специален препарат,увели4аване с малко и полиране на портовете и още доста манипулации имаше.Като ме повикаха да си взема готовата глава и ми преставиха фактурата-щях да полу4а сърде4ен удър-623.20лв!!! Като закупих ангренажен комплект,гарнитури за главата и колекторите и други все наглед дребни нещица и като се разплатихме с мастера дето ми я отваря и затваря без да се занимава с главата сметката излезе малко над 1000лв!Като я запалих и по4нах да си я карам разхода на масло не намаля дори напротив-увели4и се колкото странно и абсурдно да зву4и това.Забравих да спомена,4е смених и 3 хидравли4ни повдига4и ИНА,защото много 4укаха .Нахраних я уж с едно от най-скъпите и хубави масла на пазара,а именно Кастрол Ейдж 10/40 и пак го гореше.Втори път главата долу,но този път без да барам нищо по нея,защото така или ина4е си беше нова.Буталата долу,мерене на цилиндрите-като нови даже се вижда и хонинга.Ръб по4ти неуловим,но сегментите въпреки 4е бях направил около 3 промивки на мотора с газ за горене и кореселин си ли4еше,4е са били запекани яко.От газта и кореселина нямаше и следа от нагар или изгаряне по-тях.но бяха с доста голям клю4.По4на отново голямото ходене по големи и малки магазини за авто4асти,с тази разлика,4е сега не питах за най-добрите и скъпи клапани,вода4и,гуми4ки,гарнитура,ангренаж,а сегменти.Навсякъде ми предложиха съставен маслен сегмент от три 4асти,но аз навсякъде бях 4ел и 4увал,4е и да сложиш такива най-много 10-20х.км и пак се по4ва с якия хар4 на масло.Ве4е по4ти се бях отказал да ходя пеша и да питам дали слу4айно имат комплект сегменти с Цял маслен сегмент за Опел Вектра 1.6 16 клапана 101кс х16хел,като в един магазин ми изкараха такъв комплект и аз го гледах и не можех да повярвам на о4ите си.Закупих го на не малка цена и айде пак при мастера да я затваряме,защото не толкова искам да я карам,даже не щях да я доближавам тая кола-толкова я бях намразил с тоя огромен разход на масло особенно след ревизиране на главата.Налях ново масло тъй като Кастрол4ето от предния ремонт 5 литрова оригинална туба доставена от роднина в Германия по тираджия си го бе изпапкало за по-малко от 900км!Прекръстих се преди да я запаля,помолих се искрено на Бог и се зарекох,4е и ако сега ми изгори пове4е от литър за 9000км този път от най-скъпия Мотул директно я засилвам тази кола или блатото или в морето тъй-като и до двете достъпа ми е осигурен и ми са на по-малко от километър тъкмо няма да се набутвам с гориво и масло,защото са наблизи4ко.Но 4удото така или ина4е се слу4и.Свещите постепенно станаха бели от метана,а ауспуха придоби отна4ало сив,а в последствие и ръждив цвят.Не можех да повярвам на о4ите си,а на слуха си колко меко и мазно работи мотора.Сега след толкова труд и вложени финансови средства се налага да я продавам,защото се ка4вам на ТИР и неща да ми стои в гаража като се върна от път да си я покарам 20-30км из Бургас.П.С Извинявам се искрено,но скоро си купих нов лаптоп без ОС.Приятел ми сложи Уиндоус 8 и с него някакъв смотан кирилизатор,на който вси4ки български букви са объркани и ми е много трудно да пиша на кирилица.Намерих по4ти вси4ки букви,но ОТ 4 няма и следа затова и използвам 4ЕТВОРКАТА.Ако някой знае къде се намира българското 4 да сподели.Поздрави.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg