Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Ремонт на PSG5 на ГНП Bosch VP44

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 27 август 2022 - 08:36

Тоя двигател може да го съживиш, само ако го върнеш в стоково състояние и го накараш да работи така. После ако имаш мерак може да почнеш да търсиш подобрения от изпробваните.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 27 август 2022 - 09:57

Ако някой иска да се занимава с този случай, то всичко ще трябва да е възстановено в заводския му вид. В противен случай не вярвам да се съгласи да се занимава.
Отговори

Ванко 1 снимка Ванко 1 27 август 2022 - 12:25

В оригинален вид когато беше пак го имаше този проблем. Съмнява ме че някой е ровичкал в самия комп,и е правено нещо, но незнам какво.Тази кутийка с буксите е слагана най вероятно, и след това е махната, и незнам какво е променено.Не смея да я включа на помпата, за да не прецакам нещо електрониката.Май най удачния вариант да сменя двигатела, този на исузо е направен както трябва и рядко създава проблеми.
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 27 август 2022 - 13:42

То пък този дето си го харесал и той не е стока -пука глави като великденски яйца.3,1-то и той пука глави ама и ризи а 3.0 новото цдти на него му пропадат ризи и все е от прегряване по принцип който кара исузо окото му е все на температурата защото белятя става много бързо а ти искаш да го зориш по баирите.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 27 август 2022 - 17:55

Аз не видях да ми отговориш, защо тая помпа е била на стенд, каква е причината?

Второ: Това, което си си наумил "да й вдигнеш горивото" не става само така. Това се прави по друга схема, а не само "да набухаме едно гориво". Пак не мислиш правилно. И виж колко хора вече ти казваме едно и също, замисли се защо.

А именно: Всичко се връща до последния детайл в заводско състояние, ама като казвам ВСИЧКО, значи всичко, до последното маркуче, болтче и там каквото има. От там нататък се прави диагностика и се вижда кое какво прави, колко го прави и тогава се мисли защо го прави. Това "надува нормално" на мен нищо не ми говори. Такива думи не се използват. Използват се цифри.

Лично аз започвам да имам и съмнение, щом помпата е вадена и била навън за каквото и да е .. в тайминга. Това не е 1.9 цдти да се сменя ремък със затворени очи и без никакви инструменти за зацепване. Тук има неща, които трябва да се гледат и проверят достатъчно точно и не случайно комплектът за зацепване е струвал баснословни цени. Аз си патих от фалшив комплект, който ми местеше вала с повече от 5-6 градуса. И това го установих чак след като си купих оригинални части от комплекта. И тогава вече нямаше ранени. Има много въпросителни просто..
Затова недей да се вкопчваш в това "вдигане на горивото". Преди него има доста неща за гледане и вършене.

А смяна с Исузу-то, не знам какво ще постигнеш толкова. Значи ще смениш 117( с потенциал за над 130 без да буташ нищо) коня със 113 и по-малък въртящ момент... и викаш ще е по-добре? Както искаш...
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 27 август 2022 - 19:57
Отговори

Ванко 1 снимка Ванко 1 30 август 2022 - 02:15

Екотека може да има здрава механика, но управлението на тези мотори е боклук.Миналата година един познат със Зафира,същия мотор, даде 1200лв за нов ел. блок на помпата и ремонт, и завчера я караха с пътна помощ.Пак проблем с електрониката.Иначе като цяло ,Фронтерата е много далеч от хубавите джипове.Вкарах много пари в този кошник и затова ще го търкалям още някоя друга година,иначе досега щеше да съм забравил за него.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 30 август 2022 - 09:36

Аз пък имам наблюдението, че тоя мотор е от последните милионници. Изисква си да го поддържаш в изправност или да му се махнат някои неща по някой от доказаните начини.

Примерно - помпите най-често горят транзистора заради неработещ или мръсен авансаторен клапан. Най-лесния вариант да се реши тоя проблем е като се смени с конкретен вид транзистора. Този дето слагат майсторите е по-здрав от оригиналния, сутрин палиш и докато стопли ти играе аванса, но издържа. Така са 90% от ремонтираните коли, защото сами авансаторен клапан е скъп за подмяна. Все пак ако колата винаги е била карана с хубава нафта, да стигнеш до такъв ремонт е малко вероятно. Тук почват да слагат олио, горяло масло, нафта на далавара и какво ли не и после оле малке, скапана помпа. Също, като усетиш, че прави проблем аванса при студен старт, мяташ по малко двутактово и газ за горене в нафтата и може никога да не ти се наложи да правиш колата.

Много хора съсипват помпата и от неизправности и въздух по горивната система. Вместо да си сменят маркучите за обратната нафта и уплътненията на филтърната кутия, въртят на сухо докато не бръмне. Отново, проблема не е в помпата, а в експлоатацията. Същата помпа се слага и на почти всички вагове в тия години и там, е малко по-проста филтърната система и за това половината от тия оплаквания ги няма. А колко помпи са ритнали камбаната от неправилна смяна на горивен филтър е друг въпрос.

егр - вакуумния егр е безсмъртен и на практика безплатен за подмяна, ако се наложи. Чистиш си на няколко години колектора и егр-а и няма какво да ти пречи, ако не искаш да го чистиш, го махаш заедно с вихровите и го изолираш софтуерно заедно с един ремап. Доказано и работещо. Но все пак поддържането му в изправност на никой не пречи. Нищо не струва освен малко време. Соленоидите на турбо, вихрови и ЕГР 99% от случаите не работят, поради масло дошло от вакуум помпата. Това също е дискутирано и елементарно за решаване. Също се измиват елементарно с брейк клинър и почват да работят.

Има едни гумички на дюзите дето са по-скапани за подмяна, ако почне да дърпа въздух от там, но като изключим това тоя мотор е елементарен за поддръжка. Още в първите ти мнения ти казах, че ще намразиш мотора по пътя дето си тръгнал. Доста хора са пробвали тия работи дето се опитваш да направиш и те също ти казваха, като ти е мерак да пробваш, но по-добре да им се довериш просто. За всичко има доста наложени решения и както виждаш далеч не са много нещата дето трябва да се направят.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 30 август 2022 - 09:39
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 30 август 2022 - 13:59

Приятелите ти със Зафирата и те са били "съветвани" от хора, които като теб са тръгнали.
Електрониката е свързана с механика и затова са опаткали и нея. Аз съм разправял как едни тъпаци сменяха 5 пъти транзистор, докато не смениха и клапана. Тогава спряха да сменят трензери като гламави. Та и тая зафира и тя е тъй.

Наля пари защото не послуша отначало никого тук. Но това си е твоя грешка, не наша.

Затова съм го казал още когато си изпатих и аз. НАПЪЛНО рециклирана помпа и забравяш за най-голям период от време. Разбира се, ръчкането на олио, масло, пикня, динен сок, Спрайт и други.. е на собствена отговорност.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 30 август 2022 - 14:04
Отговори

esil2 снимка esil2 30 август 2022 - 16:14

10г карах една астра x20dtl купих я на 190хил от познат навъртях и още 140хил и помпата се предаде. Винаги съм сипвал нафта от големите бензиностанции, на 10хил съм сменял масла филтри, сипвал съм понякога двутактово бездимно масло, егр, вакуми, филтри всичко си беше оригинално и си работеше както трябва, палеше винаги от раз. От тук си направих и извода поне за мен, че колкото и да се пазят тези помпи рано или късно умират.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 30 август 2022 - 16:17

Колега, това отдавна е ясно, че след 300 000 започваш да се "оглеждаш". Не е случайно, че Тишо74 е казал, че сменяш колкото помпи трябва и караш.
Нормално и ти си минал по пътя на правилото за 300 000, макар и по-късно. Ако на всеки 300 000 ще се дават по 1000 лева грубо за рециклирана помпа - лично аз мисля, че не е нещо мега скъпо.
Отговори

esil2 снимка esil2 30 август 2022 - 16:32

 Д-и-м-о-в, на 30 август 2022 - 16:17, каза:

Колега, това отдавна е ясно, че след 300 000 започваш да се "оглеждаш". Не е случайно, че Тишо74 е казал, че сменяш колкото помпи трябва и караш.
Нормално и ти си минал по пътя на правилото за 300 000, макар и по-късно. Ако на всеки 300 000 ще се дават по 1000 лева грубо за рециклирана помпа - лично аз мисля, че не е нещо мега скъпо.

Донякъде съм съгласен но след някоя друга смяна на по 300хил колата губи стойност и помпата излиза по скъпа от самата кола, не знам дали си струва
Отговори

esil2 снимка esil2 30 август 2022 - 16:44

За да не редактирам горното мнение ако някой го е прочел искам да се уточня, че тези 300хил може да се изминат за различно време за 10, 15 или 20г и не знам какъв е смисълът да се инвестира в част която както казах може да се окаже по скъпа от самата кола.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 30 август 2022 - 16:59

Има две положения, или даваш за помпа. Или даваш поне 5 пъти повече за друга кола. Все пак автомобил под 5 бона не си струва, ако ще да ти се кълнат, че е каран до магазина само 15 години.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 30 август 2022 - 17:00
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 30 август 2022 - 21:07

Да ви светна по времето на мойте младини милионниците на Мерцедес на 300-350000км се сменяха разпръсквачи на дюзи и помпени елементи все бяха по 50лв бройката плюс някой лев за труд на стенд и идваше 500-550лв за 4-цилиндров мотор сменяш и караш тогава тази цена беше 2-3 заплати ама си баровец караш Мерцедес и не мрънкаш сега е по евтино ама всеки мрънка че е скъпо. Който има брада трчбва да си купи и гребенче това е мойто виждане по въпроса за калпавите коли.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 31 август 2022 - 07:50

 mrsch66, на 30 август 2022 - 21:07, каза:

Да ви светна по времето на мойте младини милионниците на Мерцедес на 300-350000км се сменяха разпръсквачи на дюзи и помпени елементи все бяха по 50лв бройката плюс някой лев за труд на стенд и идваше 500-550лв за 4-цилиндров мотор сменяш и караш тогава тази цена беше 2-3 заплати ама си баровец караш Мерцедес и не мрънкаш сега е по евтино ама всеки мрънка че е скъпо. Който има брада трчбва да си купи и гребенче това е мойто виждане по въпроса за калпавите коли.


И ти си прав. В момента карам последния доказан европейски милионник за мен и обслужването на мотора на 250 000 км струва над 2 бона. За някой може да му се вижда много, за мен на астра Н за 250 к струва повече, щотого правиш 5 пъти.

На X20DTH колко е едно обслужване на помпата в жизнения и цикъл, ако ще и с нова да я смениш? Аз лично като правих мойта не съм дал такива пари дето се коментират горе и колата от тогава е минала сигурно 200к.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 31 август 2022 - 07:51
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 31 август 2022 - 17:47

Ще уточниш ли кое е повече за тези 5 пъти? И за кой мотор спрямо М57?
Ако това е 1.9-ката, то комплект за обслужване(ако говорим за ангренаж) е около 250 лева. Повечето хора могат да си го сменят както казвам аз, със затворени очи. Това прави около 1250 лева за тия 5 пъти. А дали колко хора могат да сменят сами веригата на М57? Не вярвам да са колкото тези за 1.9, даже май хич нищо общо. За 20DTH същото, колко хора могат да си я сменят сами?
Има... тоест ВЕЧЕ има голяма разлика, дали можеш сам или не. И това са минимум ... как беше 72 лева на час труд, нали така? Което не е никак малко. Аз винаги ще предпочета нещо, което мога сам. Въпреки, че в случая не ми пука което и да е. Пак сам ще го направя, ако ще и мотор да се вади. Ама капка не ми дреме.

Та затова исках да сравним и тоя параграф, просто да уточниш.
Отговори

Ванко 1 снимка Ванко 1 31 август 2022 - 20:30

Колеги, един въпрос имам.Като закачам и откачам буксата на дебитомера ,няма промяна в работата на мотора изобщо.Това не е нормално май?? А иначе като измеря напрежението на сигнала от него се изменя от 2 волта на празен ход, до 4 волта на 4000 оборота.Тоест ,дебитомера си работи. Да не би еку-то нещо да е прецакано?? И колко ще ми струва едно втора употреба,работещо,примерно?? Че още се чудя за смяната на двигатела ,много работа ще падне, а сега нямам време много.
Мнението беше редактирано от Ванко 1: 31 август 2022 - 20:32
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 31 август 2022 - 21:57

Напротив, ако има разлика, тогава значи, че дебомерът е заминал.

Знаеш ли, защо не пробваш някоя добре работеща Фронтера 2.2 и да видиш дали пък не си въобразяваш, че не върви и там всичките ти желания за "повече гориво". На мен започва да ми се струва, че нещо търсиш под вола теле...
Отговори

Ванко 1 снимка Ванко 1 01 септември 2022 - 07:18

Напротив. Ако работи ще има разлика в работата, поне така пише навсякъде, а и е логично да е така. Карах миналата година една такава фронтера за малко, и дърпаше по здраво, усеща се веднага.Ще я карам на майстор пак, ще е прегледа да видим,може нещо дребно да спъва всичко.
Мнението беше редактирано от Ванко 1: 01 септември 2022 - 07:18
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 01 септември 2022 - 07:32

 Д-и-м-о-в, на 31 август 2022 - 17:47, каза:

Ще уточниш ли кое е повече за тези 5 пъти? И за кой мотор спрямо М57?
Ако това е 1.9-ката, то комплект за обслужване(ако говорим за ангренаж) е около 250 лева. Повечето хора могат да си го сменят както казвам аз, със затворени очи. Това прави около 1250 лева за тия 5 пъти. А дали колко хора могат да сменят сами веригата на М57? Не вярвам да са колкото тези за 1.9, даже май хич нищо общо. За 20DTH същото, колко хора могат да си я сменят сами?



Димов, мисля добре го обясних.

За м57 както и за 1.9ката обслужих с хубави комплекти.

Хубав комплект континентал с помпа и ролки каквото където трябва си е 350 лв нагоре, ако не си ходил скоро по магазините ще ти подскажа, че цените не са като едно време. Може да сложиш и каквото дойде за 250.

За м57 с отстъпките, оригиналните вериги и всички части - 32 позиции са - бяха 1200 лв на старите пари с отстъпките, те слава богу от бмв не са мръднали още цените много, но автърмаркета почти ги е настигнал. Та дори така да ги смятаме, пак смятай. Също и тук може да си купиш суаг или друго прилично качество на около 800 лв към момента, или има съвсем евтини комплекти за по 200/300 лв в али експрес, като ти дойде на главата сам си решаваш. Ако искаш и сам си ги сменяй и тук не е ракетна физика. Иска си удобства и инструмент. Тъй като съм обслужвал и едната и другата кола, мога да кажа, че първоначалното обслужване на бмв-то ми излезе на половина, пък всеки да си прави сам сметката. Астрата беше на по-малко километри и по-запазена. Още е собственост на човек във форума.

 Ванко 1, на 31 август 2022 - 20:30, каза:

Колеги, един въпрос имам.Като закачам и откачам буксата на дебитомера ,няма промяна в работата на мотора изобщо.Това не е нормално май?? А иначе като измеря напрежението на сигнала от него се изменя от 2 волта на празен ход, до 4 волта на 4000 оборота.Тоест ,дебитомера си работи. Да не би еку-то нещо да е прецакано?? И колко ще ми струва едно втора употреба,работещо,примерно?? Че още се чудя за смяната на двигатела ,много работа ще падне, а сега нямам време много.


Добре, правиш всичко това, поне си вземи един елм от али експрес за 2.50 или един китайски оп-ком за 30 лв. Там може да следиш данните на тия датчици и няма да работиш с вързани очи. Аз елмове купувам по 10 като поръчвам и после ги подарявам, но вече не са ми останали, иначе да ти дам...

Ако след всички преработки дето си направил очакваш да има разлика, не виждам как ще стане, тя изначално не работи добре явно и за това не променя, но може да те насочва, всъщност може би точно това и липсва.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 01 септември 2022 - 07:33
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg