Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Гуми и джанти

zafira tourer гуми

dbc снимка dbc 26 септември 2014 - 09:27

Здравейте, сдобих се с opel zafira tourer с летни гуми 235/40 R19 и искам да купя зимни гуми за с този размер, за да ползвам същите джанти, но прочетох в ръководството, че с този размер не бива да се изпозват като зимни. Дали някой знае защо, тъй като виждам, че се продават такъв размер зимни гуми. Верно е, че са с доста нисък профил, но щом все пак има такъв размер гуми и то от реномирани производители, като dunlop, bridgestone, michelin на пазара, защо на zafira tourer не мога да ги използвам за зимни?
Мотора е 1.4 (140 к.с.)
Благодаря ви предварително.
Отговори

kirenski снимка kirenski 26 септември 2014 - 09:33

Моя съвет е да минеш на 17-ки със зимни гуми.
Джантите може да са втора ръка,нови ,а може и най обикновени с таз :mhihi: .
Ще ти излезне по- евтино и ше имаш два комплекта гуми с джанти.
Това съм играл,но от 18-ки зимата слезнах на 17-ки ( с таз )
Мнението беше редактирано от kirenski: 30 септември 2014 - 08:57
Отговори

dbc снимка dbc 26 септември 2014 - 19:27

Мерси kirenski, аз все пак се чудя защо е забранено на 19 найски да се слагат зимни гуми. Ти защо слезна един номер надолу?

 kirenski, на 26 септември 2014 - 09:33, каза:

Моя съвет е да минеш на 17-ки със зимни гуми.
Джантите може да са втора ръка,нови ,а може и да най обикновени с таз.
Ще ти излезне по- евтино и ше имаш два комплекта гуми с джанти.
Това съм играл,но от 18-ки зимата слезнах на 17-ки ( с таз )
Отговори

dbc снимка dbc 28 септември 2014 - 10:14

Все пак като ше минавам на по-малък размер, мога ли да ползвам тези от старата ми зафира б? Размерът им е 205/55/R16. В ръководството за Tourer пише, че за 16 джанти гумите трябва да са 215/60/R16. Верно, че така диаметърът на гумата доста пада и това ме притеснява да не се отрази на безопасността.
Отговори

hudson снимка hudson 28 септември 2014 - 11:09

След като имаш 16ки под ръка, първо те съветвам да пробваш дали джантата въобще влиза отпред, защото ако си с големи дискове и спирачни апарати, 16ка въобще няма да влезе. Но дори да пасне, пак трябва да търсиш нови джанти, защото от инсигния насам, опел промениха диаметъра на централния отвор и междуболтовото разтояние.
Гумите от старата зафира може да ги използваш - наистина диаметъра пада, но от това пада камфорта, а не безопасността.
По-ниска гума = по-добро управавление, по-лоша возия
По-висока гума = по-добра возия, по-лошо управление.
Отговори

dbc снимка dbc 28 септември 2014 - 16:30

Да, пказа се, че междуболтовия диаметър е различен. При zafira b е 110, а при Tourer 115. Явно ще се купуват нови джанти. Все пак продължавам да се чудя защо не дават на 19' да сложа зимни, след като такива гуми със същите размерри се продават и като зимни.
Отговори

Жоро снимка Жоро 29 септември 2014 - 13:03

Не дават защото алуминия е кръхък метал и при големи студове и удар може да се отчупи. За това и масово се ползват стоманени джанти за зимата. Ако вземаш алуминиеви мекс 17", няма начин да не влязат на спирачките, но все пак първо ги пробвай. Иначе да, новата Зафира (Турер), Астра J и някои Шевролети минаха на 5х115...
Инсигнията пък отиде на 5х120...
Отговори

dbc снимка dbc 29 септември 2014 - 22:35

 Жоро, на 29 септември 2014 - 13:03, каза:

Не дават защото алуминия е кръхък метал и при големи студове и удар може да се отчупи. За това и масово се ползват стоманени джанти за зимата. Ако вземаш алуминиеви мекс 17", няма начин да не влязат на спирачките, но все пак първо ги пробвай. Иначе да, новата Зафира (Турер), Астра J и някои Шевролети минаха на 5х115...
Инсигнията пък отиде на 5х120...

Да, но това не отговаря на въпроса защо тогава се произвеждат зимни гуми за такива джанти. Явно не са за стоманени джанти. По-скоро е някаква специфика на автомобила, но за съжаление не открих в нета отговор.
Отговори

Жоро снимка Жоро 30 септември 2014 - 09:45

Според мен производителите на гуми покриват всички размери, друг е въпроса дали това е практично и безопасно...
Отговори

vectrafenn снимка vectrafenn 30 септември 2014 - 20:22

Астрата ми е със същият мотор. Летните ми са 225/45 18 а зимни взех 205/60 16 като може и с 215/60 16, ако искаш 17ки 215/50 е размера но внимавай с джантите. При астрите са 2 модела 105 и 115. За 1,4 Turbo дават 105. Предполагам и за зафирите е така
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg