Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Основен Форум

Как да бракувам автомобил, който съм продал?

Гостhiena1_* 11 март 2011 - 16:40

Колеги, казуса е следния: продадох преди 1 год. един стар Опел Кадет.Човека,който го купи обеща да го прехвърлим до 1 седмица, но оттогава не мога да го открия.Притеснявам се от год. данъци,които ще трябва да плащам, а и с тези камери напоследък...Има ли идея някой как мога да бракувам колата, да я спра от движение или да я отпиша като собственост по някакъв начин.Както се сещате нямам талоните и регистр.номера.Благодаря предварително, предполагам че и други колеги имат същия проблем!
Отговори

titan22 снимка titan22 11 март 2011 - 16:45

Нямаш ли някакъв адрес на купувача,или някой да го познава?Иди в полицията и подай молба за издирване.Между другото имаше и такава тема какви са стъпките за твоя случай,потърси из форума.
Отговори

Гостhiena1_* 11 март 2011 - 18:13

 titan22, на 11 март 2011 - 16:45, каза:

Нямаш ли някакъв адрес на купувача,или някой да го познава?Иди в полицията и подай молба за издирване.Между другото имаше и такава тема какви са стъпките за твоя случай,потърси из форума.


Имам му телефон,на който вече никой не отговаря.Да обявя колата за издирване- трябва да я обявя за открадната ли или как?
Отговори

Galabov снимка Galabov 11 март 2011 - 19:02

Обявяваш я за открадната и готово 2-ма мои приятели така направиха:)
Отговори

Punisher снимка Punisher 11 март 2011 - 19:09

Да попитам само. Така като се обяви за открадната, какво става с другия човек? Полицаите отиват... вие сте откраднали колата, и после какво?
Отговори

ndachev снимка ndachev 11 март 2011 - 20:26

Ето още един изгорял като мен. Аз съм в абсолютно същата ситуация.

В НИКАКЪВ СЛУЧАЙ НЕ ОБЯВЯВАЙ КОЛАТА ЗА ОТКРАДНАТА. Ако се намери колата и се окаже че си дал неверни показания, гориш много жестоко. Достатъчно ще е само това, че после в свидетелството ти за съдимост ще пише "осъждан", тъй като МВР веднага повдига обвинение за неверни показания СРЕЩУ ТЕБ, заради това че ги разиграваш. Върви обяснявай че било глоба или 1 месец условно, никой няма да те вземе на работа после. Това съвсем сериозно!

Говорил съм по въпроса с адвокат, бивш кададжия. Ако има някой който може да даде добър съвет, това е такъв човек. Отиваш и обявяваш ТАБЕЛИТЕ за откраднати. САМО ТАБЕЛИТЕ ! Кажи че сте се разплатили, но понеже човека не е бил сигурен дали ще я иска да я кара или за части, е искал първо да я пробва 1 седмица. След седмица е трябвало да ти върне табелите или да прехвърлите колата. Така според Закона за Задълженията и Договорите той не спазва задълженията си и имаш право да действаш в своя защита. Купил е купчината ламарина, регистрационните табели са си собственост на КАТ и са предадени на отговорно пазене на този, чието име пише в талона на колата. Дори и да го открият, той няма как да докаже че е нямал ангажимент да върне табелите, още повече че това е негово задължение според ЗДП.

Още веднъж - НЕ ОБЯВЯВАЙ КОЛАТА ЗА ОТКРАДНАТА !!! КАТ ги интересуват табелите, и ще бракуват кола дори само с бележка от полицията че номерата се издирват.
Отговори

Гостhiena1_* 12 март 2011 - 10:07

Благодаря на всички за мненията и помощта.Никога не продавайте кола без да я прехвърлите веднага:=:dummy:
Отговори

ГостIspor_* 31 март 2011 - 11:39

Колеги, и аз имах същия проблем с едно "Жигули". Продадох го на приятел(без да го прехвърлим), той пък без да ми каже го продал на някакъв друг (без договор за покупко-продажба), който човек впоследствие изчезна. Няма кола, няма документи и номера - 5 години плащах данъци. Обаче накрая ми писна отидох в КАТ и се оказа, че си има процедура и съвсем лесно можеш да бракуваш автомобил без каквото и да е било (стига да се води на твое име). Попълват се няколко бланки, декларации и обяснение, последното от които е ключовия момент. Аз написах, че колата е седяла на трупчета на пътя и без знанието ми е вдигната и предадена на Белканто, а номерата и талона са УНИЩОЖЕНИ. Ако пишете, че са загубени, това автоматично ще я изпрати за издирване. Аз не исках това. Всеки може да си прецени. Така стана в моя случай. Успех на всички с подобен проблем.
Мнението беше редактирано от Ispor: 31 март 2011 - 11:42
Отговори

Росен Желев снимка Росен Желев 31 март 2011 - 11:50

Не е някъкъв проблем-отиваш в полицията там където се водиш и казваш че си продал колата за скрап като си забравил да свалиш номерата.Пускат номерата за издирване и след няколко дена отиваш в КАТ и бракуваш колата.Аз две коли които съм продал и не ми ги прехвърлиха така съм бракувал.
Отговори

Punisher снимка Punisher 31 март 2011 - 19:02

 Росен Желев, на 31 март 2011 - 11:50, каза:

Аз две коли които съм продал и не ми ги прехвърлиха така съм бракувал.

Каква е ситуацията при другите собственици ?
Отговори

Росен Желев снимка Росен Желев 31 март 2011 - 19:29

 Punisher, на 31 март 2011 - 19:02, каза:

Каква е ситуацията при другите собственици ?

Аааа не знам, да се спасяват поединично.
Отговори

ndachev снимка ndachev 31 март 2011 - 19:41

 Ispor, на 31 март 2011 - 11:39, каза:

Аз написах, че колата е седяла на трупчета на пътя и без знанието ми е вдигната и предадена на Белканто, а номерата и талона са УНИЩОЖЕНИ. Ако пишете, че са загубени, това автоматично ще я изпрати за издирване.


Колега, това за момента ти е свършило работа. А ако един ден колата изскочи, заедно с номерата си, цяла-целеничка, какво ли те чака? Една от тези декларации, които си попълвал, е декларация по чл.313. на Наказателния Кодекс. Ето извадка от него:

Чл. 313. (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 10 от 1993 г., изм. и доп., бр. 92 от 2002 г.) Който потвърди неистина или затаи истина в писмена декларация или съобщение, изпратено по електронен път, които по силата на закон, указ или постановление на Министерския съвет се дават пред орган на властта за удостоверяване истинността на някои обстоятелства, се наказва с лишаване от свобода до три години или с глоба от сто до триста лева.

При евентуална кофти развръзка, т.е. колата за зла участ е изскочила заедно с табелите, дори да ти наложат минималната глоба, губиш си ЧИСТОТО КРИМИНАЛНО МИНАЛО. Тези от вас, които са кандидатствали за работа, знаят що е то свидетелство за съдимост. Е, освен глобичката от 100 лв, получаваш и печат "ОСЪЖДАН" доживот. Предполагам много ще се хареса на всеки, при когото кандидатстваш за работа.

Само предупреждавам.
Отговори

filidor снимка filidor 31 март 2011 - 21:19

Преди време и аз го ядох с един Кадет. Спазарихме се , взех парите , телефон и име , и ония потъна в дън земя. По съвет на адвокат пуснах жалба до прокуратурата - сложих си тенекия на г..за. И да стане нещо ти си чист пред закона , но данъците си ги плащаш като пич.
Отговори

LASGO снимка LASGO 31 март 2011 - 22:24

 ndachev, на 31 март 2011 - 19:41, каза:

Колега, това за момента ти е свършило работа. А ако един ден колата изскочи, заедно с номерата си, цяла-целеничка, какво ли те чака? Една от тези декларации, които си попълвал, е декларация по чл.313. на Наказателния Кодекс. Ето извадка от него:

Чл. 313. (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 10 от 1993 г., изм. и доп., бр. 92 от 2002 г.) Който потвърди неистина или затаи истина в писмена декларация или съобщение, изпратено по електронен път, които по силата на закон, указ или постановление на Министерския съвет се дават пред орган на властта за удостоверяване истинността на някои обстоятелства, се наказва с лишаване от свобода до три години или с глоба от сто до триста лева.

При евентуална кофти развръзка, т.е. колата за зла участ е изскочила заедно с табелите, дори да ти наложат минималната глоба, губиш си ЧИСТОТО КРИМИНАЛНО МИНАЛО. Тези от вас, които са кандидатствали за работа, знаят що е то свидетелство за съдимост. Е, освен глобичката от 100 лв, получаваш и печат "ОСЪЖДАН" доживот. Предполагам много ще се хареса на всеки, при когото кандидатстваш за работа.

Само предупреждавам.


Извинявай Офф-топика колега, но "Осъждан" излиза докато тече присъдата след което настъпва реабилитация по право, в следствие на което в свидетелството за съдимост пише "Не е осъждан". Поправи ме ако греша
Отговори

ndachev снимка ndachev 31 март 2011 - 23:02

Колега LAGSO,

Не съм юрист, само споделям опита от безбройните ми разговори с полиция и адвокати. Възможно е това което казваш да е абсолютно правилно, и някой да ме е "качвал на черешата". Би било добре, ако някой наистина компетентен се произнесе. Ако си напълно сигурен в амнистията по право, аз също бих се възползвал от варианта "излъжи , 'щото друг начин няма" и да приключа с въпроса...
Отговори

Николай Коев снимка Николай Коев 01 април 2011 - 00:31

Колеги и аз направих същата грешко,но големия толон си беше в мене!Чаках го 1г и накрая го намерих в шумен свалих си номерата като пич пред едно кафене и я бракувах в КАТ ВАРНА! :61: Даже полицията ме видели как крада номерата,че ми праиха проблем,но аз си показах талона и млъкнаха! Колеги неможеш ли си намериш колата в района където жевее както направих и аз с разпитване в Шумен?
Мнението беше редактирано от Николай Коев: 01 април 2011 - 00:33
Отговори

ndachev снимка ndachev 01 април 2011 - 21:05

Колега efren,

Мен лично ме отсвириха в моето РПУ по местоживеене. Казаха ми в пряк текст, цитирам "Отивай да си търсиш човека, щом ти е дал пари, проблема си е твой". После, като поомекнаха, ми обясниха, че има едно-единствено основание за издирване на автомобил, и то е противозаконно отнемане. Ако си я връчил доброволно, че и пари си получил за това, полицията няма касателство - това, че не е прехвърлена, е проблем от частно-правен характер. Ако знаеш кой е човека, има 1001 начина - нотариални покани, служебно обявяване на договор за окончателен от съда, и т.н. В масовия случай на този проблем обаче последния "купувач" не е известен. Един по-груб полицай ми каза "Кьорав карти не играе". Няма кого да съдиш, и ако не излъжеш, полицията те отсвирва. Аз тепърва ще пробвам с искане за издирване на регистрационните табели. Те са собственост на КАТ, и не могат да бъдат обект на сделка. Въпрос на субективно тълкуване, и на това колко искат да си свършат работата в РПУ-то...
Отговори

tigarat снимка tigarat 05 април 2011 - 20:13

Привет колеги, да споделя и аз през 2001г. продадох един трабант... до преди 2 години всичко си му ее плащано, но от тогава спират нещата. Не съм правил и а з договор за покупко - продажба, не мога да намеря новият собственик и съм в капан, колата е моя, но не мога да направя нищо. Един нотариус ми сподели, че бих могъл да направя "изповядване" пред нотариус, не било необходимо да присъства купувача и с този нотариално за верен документ, щели да ми я смъкнат от отчет в данъчното, поне данъци да не плащам, но за в КАТ.... все пак може и някъде да се движи по пътищата
Отговори

Гостtisho281_* 06 април 2011 - 18:26

Миналото лято реших да си продам Fiat Uno.Намерих купувач.Дадох му колата,ключовете и всички документи с уговорката,че след седмица ще му я прехвърля с пълномощно.Така и не се обади.Влачеше ме в продължение на 9 месеца. Днес дойде първия собственик на колата от кого я купих ,чрез генерално пълномощно.Той е получил писмо в което пише,че за последната година не е платена гражданската отговорност. Какво да правя? Аз ли трябва да плащам гражданската и данъка за предната година.Помислих ,че се отървах от колата,а си създадох повече проблеми.Аз се водя последния собственик тъй като колата не е прехвърлена. Искам да бракувам колата,но не мога да открия последния собственик,туй като му нямам данните,а за да бракувам МПС ми трябват талоните и рег.номера.
Отговори

luk_skywoker снимка luk_skywoker 06 април 2011 - 19:10

трябва да отидеш в полицията и да се срещнеш с човека който издирва МПС-та,той ще ти обясни най-точно, какво да правиш
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg