Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Ходова част

Проблем с ръчната спирачки при Astra G

CuMo снимка CuMo 24 юли 2014 - 11:11

Здравейте, колеги! Не знам дали темата е точно за този раздел, но реших все пак да пиша. Да започна от далеч, колата я имам от близо пет години и са й навъртени близо 60 000 км., за това време и този пробег много пъти съм дърпал ръчната и никога съм нямал проблем с нея, до миналата седмица... :) наложи се доста пъти да товаря и разтоварвам на ремаркето, като за целта ползвах доста пъти ръчната спирачка и нямаше абсолютно никакъв проблем. Вечерта се прибрах и я оставих пред блока и не знам защо дръпнах ръчната (не мисля, че има проблем, при положение, че сме посред лято, а зимата изобщо не си го позволявам този лукс). На сутринта ми се наложи да пообикалям малко, паля, тръгвам назад, колата леко се вдигна, но върви, тръгвам напред, леко клекна, но пак върви и си помислих, че ми се струва, защото ми се спеше и беше към 7 сутринта. Покарах малко и ми направи впечатление, че колата губи бързо инерция и веднага спрях, пъхнах си пръста на малкото барабанче пред диска - направо гореше :) изчаках половин час и бързо при моя майстор, който живее наблизо. Като отидох и му казах, той се изсмя и ми каза "Защо дърпаш ръчната като караш Опел?!?", а аз се учудих, защото до момента не е имало проблем. Взе чука и освободи апаратите, като каза, че оттук нататък ще е така, при опел задните апарати на тези с дисковете били два вида - на Бош и на Лукас, като едните винаги правели проблем. Каза ми, че има три варианта - никога повече да не ползвам ръчната, да си купя направо цели апарати, но от онези дето не правели проблем или да му я оставя цял ден, да ги разглоби за профилактика, като вероятността нищо да не става повече от тях била голяма :)

Знам, че никой не е баба Ванга да каже така, но поне хората, които са се сблъсквали с този проблем да кажат решението му. Днес се обадих в моргата в Болярово и ми казаха, че имало два апарата, по 60 лв. бройката, като ги попитах за това от кой вид са и че едните винаги правели проблеми, ми отговориха, че нямало такова нещо. Исках да се допитам тук дали някой е запознат по-детайлно с тези неща и да се ориентирам какво да правя :) потърсих друга подобна тема с търсачката, но нямаше достатъчно информация и за това пуснах тази :) Благодаря предварително!

P.S.: Колата до няколко дни ще става учебна и варианта с неизползването на спирачката напълно отпада :)

и да внеса още едно допълнение - няколко пъти след това направих грешката да я дръпна по погрешка и навик и имаше работа с чук :)
Мнението беше редактирано от CuMo: 24 юли 2014 - 11:13
Отговори

borro снимка borro 24 юли 2014 - 12:31

Според мен ми звучи "мога да ти свърша работа, ама ще те дерна".
Няма как едно нещо да ти е работило толкова време, и сега да не може да се оправи.
Второ - ръчната представлява съвкупност от елементи - не само апарати. Твоя мастер дали е наясно какво да гледа и как да оправи, или гледа на боб и кафе.
Извинявай, ама е така.
Аз лично нямам наблюдение по твоя казус с дискове - има с барабани и ефекта беше същия. Проблема обаче е коренно различен и не може да се сравнява.
Реално някоя накладка може да задържа, за да се получава и греенето. Проблема може да е нещо счупено и клеясало в апарата, както и зацепено жило (да е заяло дръпнато, а да си мислиш, че е хлабаво). Да не разтегам повече -направи обстоен преглед, след който да ти стане ясно какъв е проблема.
Мнението беше редактирано от borro: 24 юли 2014 - 12:32
Отговори

CuMo снимка CuMo 24 юли 2014 - 12:35

Най-майстора му имам абсолютно пълно доверие, докато баща ми беше жив караше колите само при него, а от четири години и аз само там. Смея да кажа, че доста хора в града се възползват от неговите услуги, даже и с чисто нови коли, единствената грешка на пича е, че не се занимава с компютри, за да прави диагностика, иначе всички пъти, в които съм ходил при него си върши кадърно и евтино работата, в смисъл такъв, че не ми го е казал за парите :) така, това беше за пояснение, даже сега смятам да мина през тях, да видим какво ще каже последно и да действаме с поправката, но междувременно ще чакам и други полезни мнения :)

между другото, колега, като каза за жилото и се сетих, че в последните няколко седмици преди да стане, когато дърпах ръчната спирачка на втория-третия зъб се чуваше някакво глухо пукане, направи ми впечатление, но сметнах, че не е нещо сериозно :) иначе когато отидох и ми освободи апаратите с чука, беше неделя и беше в 8 сутринта, достатъчно неудобно ми беше, за да го потърся, а какво остава да му кажа да сяда да я прави :)
Мнението беше редактирано от CuMo: 24 юли 2014 - 12:38
Отговори

vankis снимка vankis 24 юли 2014 - 12:47

Здрасти Симо,

правилно ти е казал майстора,че едните са проблемни. Срещал съм на няколко места във форума точно за този проблем. Мисля,че проблемните бяха на Бош. Пробвай да потърсиш по-старателно темите и ще изскочи.

едит: намерих една :)

http://www.opelclub....showtopic=93176

Иван
Мнението беше редактирано от vankis: 24 юли 2014 - 12:48
Отговори

CuMo снимка CuMo 24 юли 2014 - 13:07

Колега, благодаря много за информацията, тази тема не успях да я намеря, явно не ме бива много с търсачката :) преди малко бях при майстора, тъй като има много работа ми каза да закарам колата другия четвъртък и като я качи на канала да я види, каквото не му харесва ще се сменя :)
Отговори

cruiserss снимка cruiserss 24 юли 2014 - 16:35

Бошовските са проблемни - да!
Проблемът е комплексен - Предпазителите на жилата събират боклуци, жилата стават тръдно подвижни, а пружините, които връщат апарата след отпускане на жилото са слаби.
Миналата седмица оставих моята защото много скърцотеше, а и задържаше. До тогава се пазех да не вдигна ръчна, иначе много лесно се освобождава с малка отверка или с малък номер гаечен ключ - като се ползва за рамо се повдига ръчката с пружинката (това го казвам за да не биеш с чука)

Мислех че имам проблем с цилиндърчетата, но - не!
Сменихме жилото на ръчната, а и накладките си бяха заминали! Всичко сега е супер!

ПС 16лв на апарат ми се вижда много! Няма смисъл!
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 24 юли 2014 - 20:17

Има писано за апаратите. Или рециклаж - смяна маншони, раздвижване, или смяната им с безпроблемните :) Виж и жилото може да е бликирало. Често пъти от неползване се получават такива неща. И затова по-често я използвай :)
Отговори

CuMo снимка CuMo 24 юли 2014 - 21:32

Точно това са и думите на майстора ми, че не съм я ползвал често, а аз на ден по 10 пъти поне, изобщо не съм се притеснявал, карам си по улицата, слизам да си взема пица - дърпам, слизам да си взема кафе - дърпам, аз принципно мразя да гася и паля колата, като знам, че престоя ще е няколко секунди и за това често я ползвам :) сега ще видим, след седмица ще я качи на канала, ще я огледа и каквото каже, ако каже ще сменяме всичко с "нови" апарати, ако не - яко смазване навсякъде и това е, каквато и да е интервенцията ще пиша след това тук. Благодаря на отзовалите се колеги, сега поне знам, че апаратите на Бош са тези, които са проблемни :)
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 24 юли 2014 - 21:48

Няма лоши апапарати има мръсни задържащи жила и скъсани прахоуловители на апаратите това са последствията.
Отговори

CuMo снимка CuMo 09 септември 2014 - 09:02

Здравейте отново, колеги! Пиша, за да кажа какво стана с въпроса за ръчната. На майстор не отидох поради множество причини и така си остана до онзи ден, когато ми дойде на ум да напръскам апаратите с WD-40, не знам дали е най-умната или глупавата идея, но май резултата е налице. Преди няколко дни напръсках апаратите отвън, без да разглобявам нищо, дръпнах ръчната няколко пъти, за да ги раздвижа. Десния апарат се оправи, явно малко му е трябвало, обаче левия остана да задържа. Снощи докато чистех колата отвътре и вдигнах ръчната с изненада открих, че вече не задържа! Е, след като я дръпнах и пуснах поне 10 пъти, лек проблем пак ми направи левия апарат, но като посегнах зад гумата го върнах с единия пръст нагоре и то разстоянието беше по-малко от сантиметър :) напръсках ги още по веднъж и сега пак ще пробвам след няколко дни какво е положението. Ако някой колега има мнение по въпроса за това, което съм направил, ще бъда радостен да го чуя :) поне аз си мисля, но се надявам да не е така, че резултата от операцията ще бъде за кратко :)
Отговори

vankis снимка vankis 09 септември 2014 - 09:59

Ефекта за съжаление ще бъде краткотраен. Просто вд-то ще се опече като спреш няколко пъти
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg