Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Ремонт на PSG5 на ГНП Bosch VP44

Стаевски снимка Стаевски 14 май 2019 - 20:42

Ок.Мерси!
Отговори

indi снимка indi 14 май 2019 - 21:28

 tisho.74, на 14 май 2019 - 20:27, каза:

1. Помпичата крие в себе си още три до пет места, от които да смуче въздух. Бройката на местата зависи от конкретната помпичка;
2. Помпичката с нейния клапан представлява допълнително съпротивление на пътя на нафтата. А на тая помпа VP44 и трябва дебит от смукателната страна.
Явно колата е имала проблем с въздух щом така си я купил. Но това не е решението, както стана ясно на доста хора вече.

ОК; Благодаря за инфото. Ще го говоря утре с майстора.
Отговори

indi снимка indi 15 май 2019 - 18:30

Днес на обяд взех колата в "топ форма" :good: Майстора каза,че освен изброеното в предния ми пост е сменил и уплътнение ли,гарнитура ли на клапан на помпата,и уплътнения на входящо гориво на кутията на горивния филтър. И най-важното-дал "мааааалко предварение" на помпата. :unsure: .И каза,че в ел, частта помпата е ОК,но намерил "нещо като стружки",което го кара да мисли,че има наченки на механична амортизация :unsure: . Оставих я там,пред сервиза,за да видя как ще запали утре сутрин. И да питам-ако предварението на помпата е в повечко,как ще се отрази при първоначалното стартиране ? Ще изпущи ли,и ако да какъв цвят ще бъде пушека ? Или само ще "контрира" ?
Мнението беше редактирано от indi: 15 май 2019 - 18:30
Отговори

k opel e снимка k opel e 15 май 2019 - 19:19

Нещо те лъже твоя майстор. Знам много добре, какво може да се прави по тая помпа, като е на колата и какво не може, а трябва демонтаж. Ако беше помпа на 23D от 1982 год щях да повярвам. Ако имаш ядове (недай боже) прати ми на лични телефона на майстора.
Мнението беше редактирано от k opel e: 15 май 2019 - 19:23
Отговори

dimitarmark снимка dimitarmark 15 май 2019 - 19:46

 Стаевски, на 14 май 2019 - 20:27, каза:

Моля уточни се колега! Туй не съм го чувал. Кажи да знам. Без майтап!

Не се майтапя като казвам че може да счупи "кобилиците" пред мен счупи четирите на смукателните клапани. Вярно че приятел пръска и може би прекали, ама не сме надвишавали 1500 оборота. Запали и умря. След това няма палене, запалихме я на дърпане след това.
Отговори

dimitarmark снимка dimitarmark 15 май 2019 - 19:52

[quote name='indi' timestamp='1557937801' post='1301667']
Днес на обяд взех колата в "топ форма" :good:
Къде ги е намерил стружките? Защото няма как като сменя гарнитурата на капака да види стружки в помпата. Много ми е интересно как точно е дал "предварение" на тази помпа, може пък да науча нещо ново. Че те "къпе" е сигурно на 100%! Ама дано е оправил проблема с въздуха, които вероятно е бил някъде по излишното гориво, ама щом е сменил и тройниците е добре.
А и да не забравиш да махнеш помпичката, че само ядове може да ти докара.
Отговори

indi снимка indi 16 май 2019 - 17:19

Към 10 ч. сутринта отидох за колата.Викнах и майстора да присъства на ритуала "стартиране на мотор след ремонт на горивна с-ма и ГНП" :yahoo:. Запали от раз,както си палеше през всичките 3 години откакто я купих. Направих около 2-3км. тест из града,при различни режими-плавно,рязко набиране и движение с равномерна скорост. Всичко си е ОК.Погледнах "тефтера" с бележките с ремонтите и се оказа,че след 7 000 км. горивния филтър ще се сменява.Тогава ще махна и помпичката за ръчно подкачване.Смятан ремонта за завършен и то успешно.Благодаря още веднъж на всички колеги,отзовали се с мнения,съвети и препоръки. :good:
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 16 май 2019 - 17:54

Да, и аз съм за "предварението" да разбера как защо какво... че и аз съм явно изостанал.
Тая помпичка дългосрочно ще ти прави проблеми.

Да ти кажа сега при мен как разбрах че и през помпата е вземало въздух(който не е влияел толкова). Правеше 4-5 оборота и палеше.
Когато нагнетявах и аз тъй с "ръчна" помпичка(като изгоря предната помпа), можех да натисна няколко пъти и си влизаше гориво "навътре", няма проблем.
Обаче сега на "новата" помпа, натиснах един път и няма мърдане. Но втори път не пожела да се натисне, хем зверски натисках с двете ръце срещуположно.

Това ме наведе на мисълта че и там нещо е имало, я с уплътнения, я механично(по-малко вероятно).

Но сега няма въртене, ни студена, ни топла. Подгрее ли пък(ако подгрее, дори и за секунда) , направо със завъртането на стартера и на първия оборот още подпалва. Така не бях я виждал да пали.

Затова, ако пак почне да ти прави такива проблеми, проверка на горивните линиии от отзад, след това евентуално нова/друга филтърна кутия за проба. Ако ли не, направо помпеску - поне е гарантирано че рециклираната е добре направена(поне засега моята от Германия няма грижа), калибрирана(даже сякаш маааалко по-малко ми показва борда сега, на режим който знам от преди това колко показваше).

Но да знаеш тая помпичка не трябва да е там, в никакъв случай. На Хондата ни има заводски ръчна помпичка, но тя е комън рейл. Няма нищо общо с такава роторна помпа и такава горивна система.

Карай си засега така, ама да знаеш че наличието на помпичката не говори добре, дори и да си пали и върви засега. Да не говорим за невъзвратен клапан, ако добре разбрах че и такова е слагано.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 16 май 2019 - 18:00
Отговори

indi снимка indi 16 май 2019 - 19:47

 dimitarmark, на 15 май 2019 - 19:52, каза:

... Че те "къпе" е сигурно на 100%!

Склонен съм да се съглася с теб за "къпането" но по други причини --според мен проблема с колата ми / какъвто и да е бил/ е бил разрешен още първия ден,а другите "уговорки и доработки" през втория ден са само за да може да ми вземе повечко пари за ремонта.Това е честа практика в сервизите,установена от мен лично,но никога не съм правил проблеми,тъй като всеки,вложил труд и то квалифициран,трябва да бъде адекватно заплатен.Яд ме е само,когато за елементарни неща почнат да ме "връзват с паяжини" и да ми фантазират глупости,смятайки че аз ям доматите с колците. Винаги съм казвал-"Автомонтьорът е като доктора --отиваш само и единствено при този,на който имаш доверие.
Отговори

indi снимка indi 16 май 2019 - 21:06

 Д-и-м-о-в, на 16 май 2019 - 17:54, каза:



Но сега няма въртене, ни студена, ни топла. Подгрее ли пък(ако подгрее, дори и за секунда) , направо със завъртането на стартера и на първия оборот още подпалва. Така не бях я виждал да пали.


Винаги така ми е палила колата.И зиме и лете.Само като падне температурата под -15 гр. върти 5-6 оборота и само "прибъка",а при втория подгрев пали веднага. И то при наличие на помпичката. Тази ще я махна при следващата смяна на горивния филтър.
Отговори

k opel e снимка k opel e 17 май 2019 - 19:34

 k opel e, на 15 май 2019 - 19:19, каза:

Нещо те лъже твоя майстор. Знам много добре, какво може да се прави по тая помпа, като е на колата и какво не може, а трябва демонтаж. Ако беше помпа на 23D от 1982 год щях да повярвам. Ако имаш ядове (недай боже) прати ми на лични телефона на майстора.

Не видях телефона на лични, нищо, че нямаш ядове.Или поне кажи колко те е одрусал.
Мнението беше редактирано от k opel e: 17 май 2019 - 19:35
Отговори

indi снимка indi 18 май 2019 - 16:04

 k opel e, на 17 май 2019 - 19:34, каза:

Не видях телефона на лични, нищо, че нямаш ядове.Или поне кажи колко те е одрусал.

Нямам причина да съм недоволен от този майстор.Това е третата ми кола,която поддържа,след един x20xev и кола от друга марка вече 7-8 год. А за пръв път го ползвах да изчисти в ултразвукова вана запеклите дюзи на едно бензиново "ДЕУ" през далечната вече 2006 г. Иначе за този ремонт ми взе 80 лв. за труд и 18 лв. за части,в т.ч. и помпичката,която иначе е 8 лв. на магазина.Разбира се,дадох му 100 лв. "без ресто".
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 18 май 2019 - 22:52

Мисля че няма какво да си недоволен наистина. По описанието на това дето ти е казал явно познава мотора. Дори да не е сменил някоя гарнитура важното е да знае какво прави и да преценява правилно дори да си е похвалил труда малко повече. В крайна сметка има доста хора дето ще им кажеш смених ти маркучите за обратната нафта и гумичките на филтъра и ще има да мрънкат, че са им искали 80 лв... Пък човека е разглобил половината кола, за да намери къде е проблема примерно.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 18 май 2019 - 22:54
Отговори

indi снимка indi 18 май 2019 - 23:31

 Ne6to Smisleno, на 18 май 2019 - 22:52, каза:

Мисля че няма какво да си недоволен наистина...

Ами аз точно това съм и написал--"""Нямам причина да съм недоволен от този майстор""". Както и друго,което съм написал в по-предния пост--"Това е честа практика в сервизите,установена от мен лично,но никога не съм правил проблеми,тъй като всеки,вложил труд и то квалифициран,трябва да бъде адекватно заплатен.Яд ме е само,когато за елементарни неща почнат да ме "връзват с паяжини" и да ми фантазират глупости,смятайки че аз ям доматите с колците."""
Отговори

dimitarmark снимка dimitarmark 19 май 2019 - 06:23

"вързва те със паяжини" в частта "дадох малко аванс на помпата"!!! Ако това не е лъжа здраве да е!
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 19 май 2019 - 07:57

 dimitarmark, на 19 май 2019 - 06:23, каза:

"вързва те със паяжини" в частта "дадох малко аванс на помпата"!!! Ако това не е лъжа здраве да е!


Виж за това съм съгласен, но не е като да му е взел пари за сваляне и качване на помпа, но и колегата може да е предал грешно какво му е казано по телефона :) Някой беше писал въпрос за аванса при зацепване на помпата. Мисля че ти може да обясниш много добре. И мен не ми е твърде ясно, но до колкото знам се прави по преценка на майстора след като прекалиш с шлайфането на главата или като не намери хубава гарнитура.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 19 май 2019 - 07:59
Отговори

indi снимка indi 19 май 2019 - 08:03

 dimitarmark, на 19 май 2019 - 06:23, каза:

"вързва те със паяжини" в частта "дадох малко аванс на помпата"!!! Ако това не е лъжа здраве да е!

Сигурно,но това кореспондира с това--....-според мен проблема с колата ми / какъвто и да е бил/ е бил разрешен още първия ден,а другите "уговорки и доработки" през втория ден са само за да може да ми вземе повечко пари за ремонта....""", а не с това --""..елементарни неща...""""
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 19 май 2019 - 08:31

 indi, на 19 май 2019 - 08:03, каза:

Сигурно,но това кореспондира с това--....-според мен проблема с колата ми / какъвто и да е бил/ е бил разрешен още първия ден,а другите "уговорки и доработки" през втория ден са само за да може да ми вземе повечко пари за ремонта....""", а не с това --""..елементарни неща...""""


Колега, мисля че няма нужда да се обясняваш :beer: От моя скромен опит мога да ти кажа само да махнеш помпата. Питай Оги мойта как мачкаше помпата му на място, а се кълнеше че не е такава от 10 лв.
Отговори

pinbqno снимка pinbqno 26 май 2019 - 10:18

Здравейте, нов съм във форума и ще съм благодарен ако може да ми помогнете с ремонта на ГНП за Опел Вектра Б VP44.
От дълги години карам Вектра Б, 1999 г, 2000 кубика,101 коня и от година насам имам постоянни проблеми с ГНП-то, който се оправят за ден два и наново...вече станах специалист по пътни помощи и прибиране с дърпане(това в кръга на шегата).
Миналата година ми умря електрониката на помпата в Благоевград и бях принуден да я зарежа там и търся майстор на електрониката там. Платката бе правена веднъж, заради постоянно палене с контактен спрей от страна на тогавашния майсто при ремонт, който проблем се оказа от дърпането на въздух от тройниците за обратна нафта,но това е друга тема. След половин месец колата бе отремонтирана и си я карах безпроблемно още половин година, докато не ме остави на автомагистралата Русе-Варна...дърпане до Русе, ремонт в оторизиран сервиз за електроника на ГНП, успяха да спасят платката и колата запали...смениха предполагам транзистора, но колата запали и си вървеше, както трябва...платих си за услугата, разбира се наново, защото нямах възможност да я закарам до Благоевград за рекламация и си карах спокойно двадесет дена, докато в движение на влизане във Варна не светна чека и изгасна напълно...и в двата случая, помпата изгаря след два часа нормално каране на дълъг път, абсолютно по същия начин...махах акумулатори, колата изстина и незнайно как след два часа запали. Прибрах се в Русе и я върнах в сервиза за да я видят...казаха ми...Щом пали, не би трябвало да има проблем с помпата, но донеси следобед да я видим. Прибрах се в нас, колата бе студена, запалих я и след един километър изгасна...човека от сервиза бе така добър да я дръпне и си я закара в сервиза за да видят и установят причина...замериха я и помпата не контактуваше, ни на живи, ни на ,, умрели,, данни. Оставих я и двадесет дена там за ремонт. Не разбраха евентуална причина за изгасването на колата и това че помпата не изкарваше никакви данни и връзка с нея...казаха, че ако я сглобят...ще запали, но не знаят защо е изгаснала...за да са сигурни, поръчаха същата платка за електрониката, която бе изгоряла само веднъж, оправиха я и я закачиха на колата, запалих и ми гарантираха, че този път не би трябвало да има проблем...и така до след 24 часа, където колата след два часа каране изгасна във Варна...замерихме я на компютърна диагностика и показа грешка 1630-А, което е пак помпата.
Интересува ме дали някой знае добър сервиз във Варна, или човек, където ще ми спестят ненужното докарване на колата до Русе и евентуално пак търсене на добър майстор, който може да се захване със тази стара кола...
има си ръжда, стара е, но е нови гуми, дискове, фреони, тапицерии и всичко...поддържам си я и не ми се хвърля, защото не мога да открия една причина за постоянното горене на тази платка...
Ако някой може да помогне с ремонта или даде съвет, или препоръча добър сервиз във Варна, от който е доволен, ще съм ви много благодарен.
хубав и позитивен ден на всички!
Мнението беше редактирано от pinbqno: 26 май 2019 - 10:18
Отговори

titan22 снимка titan22 26 май 2019 - 10:47

Здравей,така както описваш проблема,най-вероятно имаш проблем с авансаторното бутало на помпата.Често срещан проблем,почва да задира в леглото и от там гори електрониката.Намери сервиз в който да свалят помпата и я прати за цялостна ревизия,иначе ще продължиш да сменяш електронни блокове.Във форума може да потърсиш s.grigorov,milennic.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg