Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Ходова част

Стягане маншон на полуоска Астра Ф

ufer снимка ufer 30 август 2019 - 14:57

Колеги, дайте съвет. Няма ли някои нови, по-рационални скоби (големият диаметър) за стягане маншона на външно каре? Вече 3 пъти пробвам с различни скоби, последната оригинална GM и се изплъзват навън. Явно нещо бъркам. Или не обезмаслявам добре контактните повърхности, или са с лошо качество скобите. Един приятел вика да пробвам вече със свински опашки, чудя се дали да не опитам и с малко силикон отвътре... Маншонът е здрав, еластичен, има и берт. Някой да има полезна идея - особено нов вид скоби?
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 30 август 2019 - 16:18

А маншона за тази кола ли е и да не е монтиран че да се изпъва като се движи колата по дупки . Скобата като я стиснеш с клещи за арматура няма как да не държи а свинската опашка няма такава сила каквато скобата.За силикона забрави само ще направиш греста негодна.
Мнението беше редактирано от mrsch66: 30 август 2019 - 16:20
Отговори

ufer снимка ufer 30 август 2019 - 16:28

Колата я карам вече 5-та година. Всичките маншони са здрави и еластични, може дори и да са оригинални. Изплъзна се преди един месец и няма стягане. Нямам специалните клещи, а стягам с керпедена, но нещо ми убягва. Купих 3 скоби, но явно не са качествени. Предната седмица пробвах с оригинална, но пак се изплъзва. Това със свинската опашка не го казвам много сериозно, а от яд, че не стават металните... Търся опции - нов вид скоби или може би ще сложа малко силикон...
Отговори

freeqwerty снимка freeqwerty 30 август 2019 - 16:46

На един познат точно със свинска опашка са му стегнали маншона и още на 2-рият ден цялата грес беше на джантата. За клещите, Оги е по-навътре с информацията.
Отговори

ufer снимка ufer 30 август 2019 - 16:59

Тя свинската опашка се слага при спешна ситуация, когато няма скоба... Аз търся свястна скоба или... нов метод.Тези, които взех от магазините бяха малко особени и явно технологично слаби.
Отговори

sathv снимка sathv 30 август 2019 - 17:37

Я дай снимка да ги видим твоите скоби?
Отговори

ufer снимка ufer 30 август 2019 - 18:15

Сега не са ми под ръка. Дано утре да открия някоя от тях. Оригиналната е на полуоската, но е измъкната и утре ще я сваля пак и ще я снимам. Мисля си дали след хубаво обезмасляване да не сложа съвсем малко силикон? Малко или много ще залепи маншона около външното тяло с надеждата да не повлияе на греста.
Мнението беше редактирано от ufer: 30 август 2019 - 18:35
Отговори

ufer снимка ufer 31 август 2019 - 19:39

Днес купих 2 нови скоби (първите 2 снимки), но не ги сложих засега. Сложих старата оригинална скоба (В.80 - 3 снимка) след малко корекции по нея. Давам снимка на единия боклук (4 снимка), който сложих преди месец, имаше и още един, но съм го хвърлил някъде.

http://hardtop.snimk...153840.39108936
Отговори

ufer снимка ufer 02 септември 2019 - 17:31

Има ли някое мнение за нови, свестни скоби? Може сега да съм стегнал по-добре оригиналната скоба. Ако не държи, ще сложа една от новите (1 и 2 снимка), която е с универсална дължина и е неръждаема. Съответно излишното се реже...
Отговори

amalexiev снимка amalexiev 03 септември 2019 - 15:38

 ufer, на 30 август 2019 - 16:28, каза:

Колата я карам вече 5-та година. Всичките маншони са здрави и еластични, може дори и да са оригинални. Изплъзна се преди един месец и няма стягане.


Написаното по-горе няма логика. Какъв зор ще види че да се изплъзне, след 5 години без проблеми. Помисли си какво си правил по предницата преди да се изплъзне!
Другото за което се сещам, щом маншоните не са сменяни е ако си пипал вътрешната малката скоба виж дали е на мястото си (да не си я преместил по навътре на полуоската). Провери при пълен ляв десен дали не се опъва много гумата на маншона...
Отговори

ufer снимка ufer 04 септември 2019 - 08:03

Миналата есен ми смениха 2-та носача и няколко месеца след това констатирах изпускането на грес. Възможно е момчетата при монтажа да са чукнали голямата скоба нещо и от тогава вече 3 скоби сменям и се изплъзват навън. А малката скоба си е на място, около нея е сухо и няма следи от изместване. Поне така изглежда. В събота сложих оригиналната скоба и ми направи впечатление, че преди да я стегна, маншонът стои леко напрегнат с тенденция да излиза навън (но малко, с 3-4 мм). Докато стягах скобата, го придържах малко навътре. Така че може и да си прав! Ако юнаците са избутали леко малката скоба навън (волно или неволно - някои така си осигуряват работа и в бъдеще), след няколко месеца каране и безброй обороти, дъжд и кал вече няма следи... Ще следя този маншон и скобата му. Или както казват немците: "Дяволът се крие в детайлите!". Благодаря за идеята! :good:
Отговори

sathv снимка sathv 04 септември 2019 - 09:47

Ето къде бил проблема. При правилно поставена малка скоба и фиксиране на маншона радиално, той не трябва да се изплъзва от карето... дори и да я няма голямата скоба.
Отговори

ufer снимка ufer 04 септември 2019 - 09:59

Да, явно някой юнак ми е преместил малко маншона навън. Тук се отваря един малък въпрос. Там където стяга голямата скоба има 2 пояса - вътрешният е чист и лъскав, външният е матиран, има и един трети, който вече е скосен навън. Предполагам, че скобата трябва да легне върху най-вътрешния (чистия) пояс? Така ли е правилно? При това положение изместването няма да е 3-4 мм, а двойно: 6-8 мм и вероятно създава напрежение за приплъзване на маншона и излизане на скобата към 3-ия пояс. За толкова години за първи път се сблъсквам с проблем с маншоните, винаги са били перфектни при 10-ина коли. Но човек се учи, докато е жив!
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 24 октомври 2021 - 22:23

Колега, какво се оказа в крайна сметка? Изместили ли са някоя от скобите? При мене проблемът е че се късат маншоните и не мога да кажа от какво. В резултат на това трябва да сменям каре. Знам, че ще си дойде с маншон, но честно казано ми писна да се късат и сега ще сложа един силиконов. Би трябвало повече да издържи.
Отговори

ufer снимка ufer 25 октомври 2021 - 09:13

Оказа се, че малката скоба е била преместена навътре в посока на скор. кутия и така е създавала сила на опън на самия маншон, което пък, съчетано с високите обороти, е предизвиквало пропускане на грес, независимо колко е била стегната голямата скоба. Коригирах малката скоба с около сантиметър и половина навън, така че да няма никакво напрежение и маншонът спря да пропуска грес. А защо се късат твоите маншони, можеш единствено ти да прецениш с наблюдение. Първата ми идея е, че маншоните са с много лошо качество, но е възможно да има и механична причина. Според това, което аз наблюдавах, най-важното е маншонът да няма напрежение нито в аксиална, нито в радиална посока, т.е. да не е и усукан. :good:
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 25 октомври 2021 - 09:31

Много благодаря ! Със сигурност или са с лошо качество, или са ги монтирали по-опънати. Добре, че видях темата.... Във VW форума четох, че имало вариант да се смени маншон без разглобяване. Само махат стария маншон , изчистват и "изливат" нов маншон. Не се налагало реглаж на преден мост след това. Естествено това става , ако карето е здраво. Не разбрах къде точно има такъв сервиз.

Ще премеря на здравия маншон при мене разстоянието между малката и голямата скоба.
Мнението беше редактирано от javor_bg: 25 октомври 2021 - 09:33
Отговори

ufer снимка ufer 25 октомври 2021 - 10:43

Тези маншони са малко специални (доста еластични) и универсални. Невинаги са подходящи за всяко каре. Използват се едни специални скоби, които разширават маншона и го нанизват върху карето... :good:
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 25 октомври 2021 - 12:50

За силиконовите маншони ли ? Чух и че се ползвала за нанизване някаква фуния.
Мнението беше редактирано от javor_bg: 25 октомври 2021 - 12:58
Отговори

ufer снимка ufer 25 октомври 2021 - 13:27

Скобата представлява едни ленти във вид на фуния, като пипала на октопод. Маншона се нанизва и като се натегне скобата, го разширява и след това се нанизва върху карето. А дали са силиконови, не знам, трябва да питаш тези, които ги продават... :unsure:
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 25 октомври 2021 - 16:12

Аз само такива маншони ползвам за моите коли и нямам проблеми.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg